Fauda

všetky plagáty
Izrael, (2015–2022), 32 h 52 min (Minutáž: 32–53 min)

Lior Raz, Tsahi Halevi, Samer Bisharat, Neta Garty, Yaara Benben, Doraid Liddawi, Laëtitia Eïdo, Johnny Arbid, Salim Daw, Tomer Capone, Yaakov Zada Daniel (viac)

Vrchní izraelský agent se vrací z důchodu, aby dopadl palestinského bojovníka, kterého považoval za mrtvého. Uvede tak do pohybu řetězec chaotických událostí. (Netflix)

Recenzie používateľa castor k tomuto seriálu (14)

Fauda (2015)

K PRVNÍ SÉRII: Doron Kavillio mohl dál špuntovat láhve svého malého vinařství, ovšem bývalý kolega ho přesvědčí, aby se vrátil z odpočinku k jednorázové akci. Bývalý špičkový izraelský agent má ovšem k úkolu speciální vztah. Jako jediný zná tvář teroristy přezdívaného Panter, který měl být mrtvý, ale není. Do akce se navíc ponoří víc, než je zdrávo. Speciální izraelská jednotka se dostane na svatbu jeho mladšího bratra, udělá pár chyb a bráška umírá. Kolotoč událostí se roztáčí. Ostatně izraelsko-palestinský konflikt platí za jednu z nejproblematičtějších událostí druhé poloviny 20. století. Seriál nabídne několik zajímavých postav (kupříkladu lékařku Shirin nebo pohůnka Walida), nicméně charisma a herecké polohy jiných postav (i samotného Dorona) bych si představoval „zajímavější“. I jejich kroky mi místy neseděly, emoce nefungovaly tak, jak bych si přál. A ač jsem byl třeba už za polovinou první série, občas jsem se ztrácel v tom, kdo je Palestinec a kdo Izraelec. Co se autenticity prostředí týče, zaslouží si tvůrci palec nahoru, nicméně s ohledem na to, jak letitý konflikt celé území zásadně paralyzuje, bych celkově čekal divácky daleko nepříjemnější pocity. Na oslavy to nakonec není. Některé díly se mi hůř přežvýkávaly. Podle všeho (hodnocení tady) má druhá série větší grády, zájem o ni bohužel nemám. ()

Season 1 (2015) (S01)

„Už jsi viděla bojového psa, jak dostane povel? O nic se nestará. O ničem nepřemýšlí. Vrhá se a zabíjí. A je mu jedno, jestli si při tom rozbije hlavu. Jsme jako ti psi. Stejně tak jsme byli vycvičeni.“ Zarputilý Doron Kavillio mohl dál špuntovat láhve svého malého vinařství, ovšem bývalý kolega ho přesvědčí, aby se vrátil z odpočinku k jednorázové akci. Bývalý špičkový izraelský agent má ovšem k úkolu speciální vztah. Jako jediný zná tvář teroristy přezdívaného Panter, který měl být mrtvý, ale není. Do akce se navíc ponoří víc, než je zdrávo. Speciální izraelská jednotka se dostane na svatbu jeho mladšího bratra, udělá pár chyb a bráška umírá. Kolotoč událostí se roztáčí. Ostatně izraelsko-palestinský konflikt platí za jednu z nejproblematičtějších událostí druhé poloviny 20. století. Seriál nabídne několik zajímavých postav (kupříkladu lékařku Shirin nebo pohůnka Walida), nicméně charisma a herecké polohy jiných postav (i samotného Dorona) bych si představoval „zajímavější“. I jejich kroky mi místy neseděly, emoce nefungovaly tak, jak bych si přál. Co se autenticity prostředí týče, zaslouží si tvůrci palec nahoru, nicméně s ohledem na to, jak letitý konflikt celé území zásadně paralyzuje, bych celkově čekal divácky daleko nepříjemnější pocity. ()

Episode 1 (2015) (S01E01)

Doron Kavillio mohl dál špuntovat láhve svého malého vinařství, ovšem bývalý kolega ho přesvědčí, aby se vrátil z odpočinku k jednorázové akci. Bývalý špičkový izraelský agent má ovšem k úkolu speciální vztah. Jako jediný zná totiž tvář teroristy přezdívaného Panter, který měl být mrtvý, ale není. Do akce se navíc ponoří víc, než je zdrávo. Speciální izraelská jednotka se dostane na svatbu jeho mladšího bratra, udělá pár chyb a bráška Bashir umírá. A obávaný Panter prchá. Kolotoč událostí se roztáčí. Vata jde zatím naštěstí stranou. ()

Episode 2 (2015) (S01E02)

Speciální izraelská jednotka Mista´arvim na svatbě mladšího bratra obávaného teroristy zastřelí ženicha, navíc samotný Panter prchá. Navrátivší se Doron porušil rozkaz a vydal se za ním na vlastní pěst. Návratem k jednotce naštval nejen manželku, ale zbrklými kroky na svatbě i svého šéfa a pochopitelně i nevěstu, ze které se záhy stala vdova. Ta se stůj, co stůj chce stát shahidem – mučedníkem, který zemře pro svou víru. ()

Episode 3 (2015) (S01E03)

Židé vešli do domu jeho matky a zabili na vlastní svatbě jeho bratra. Abu Ahmad (Panter) chce odplatu v podobě bombového útoku, který se mám odehrát v telavivském klubu. Agilní pohůnek Walid nabídne vdovu Amal. Tým hledá Pantera v nemocnici, ten už má ale se svou rekonvalescencí jiné plány. Dostáváme se víc do jádra palestinských teroristů, divácký zájem se zatím drží na slušných číslech. Ostatně izraelsko-palestinský konflikt platí za jednu z nejproblematičtějších událostí druhé poloviny 20. století. ()

Episode 4 (2015) (S01E04)

Klub v Tel Avivu. Mrtví a zranění. Boaz je zlomený. Mimochodem jeho představitele Tomera Kapona známe i z comicsového fláku The Boys. Dorona čeká rande, ovšem na kávě sedí s nesprávným lékařem. Panter se potkává po více než roce s manželkou. Zatím jde o vcelku věrohodný obraz vzájemných vztahů mezi oběma národy a o intenzivním udržování křehké rovnováhy. Vata jde prozatím naštěstí stranou. Nicméně charisma a herecké polohy některých postav (i samotného Dorona) bych si představoval „zajímavější“. ()

Episode 5 (2015) (S01E05)

K některým postavám se dostáváme hlouběji, ale nijak zajímavé to není. Krapet postrádám emoce. Navíc charisma a herecké polohy některých postav (i samotného Dorona) bych si představoval „zajímavější“. Právě Doron žádá na druhém „rande“ lékařku Shirin o odpuštění, že minule musel pláchnout. Jeho manželka zároveň nechce dál držet tajemství. Hon na Abu Ahmada pokračuje, v týmu je zpět i Boaz, jen moc nechápu, že hoši chodí do akce bez ochranné neprůstřelné vesty. ()

Episode 6 (2015) (S01E06)

Izraelsko-palestinský konflikt platí za jednu z nejproblematičtějších událostí druhé poloviny 20. století. Co se autenticity prostředí týče, zaslouží si tvůrci palec nahoru. Žid, který mu zabil bratra. Boaz, Doronův švagr, je v zajetí a vyhlídky nejsou zrovna nejlepší. Postupně (po odhalení identity) se z něj stává cenné zboží, navíc ho čeká operace, o kterou rozhodně nestál. Na programu je neodsouhlasená akce, kterou povede bez další podpory Doron. Každopádně se nedivím, že po odvysílání seriálu se ozývaly protestné hlasy z obou stran. ()

Episode 7 (2015) (S01E07)

„Už jsi viděla bojového psa, jak dostane povel? O nic se nestará. O ničem nepřemýšlí. Vrhá se a zabíjí. A je mu jedno, jestli si při tom rozbije hlavu. Jsme jako ti psi. Stejně tak jsme byli vycvičeni,“ reaguje člen týmu na dotaz kolegyně po únosu a vyslýchání šejka. Právě i mučení šejka (se stejnou brutalitou jako u teroristů) vyvolalo protestné hlasy. Abu Ahmad začíná mít problémy mezi svými. Já mezitím přemýšlím, jestli je větší kočka doktorka Shirin nebo členka týmu Nurit. Začíná vyjednávání mezi dvěma skupinami („Pryč jsou dny, kdy Židé vrátili tisíc vězňů za jednoho!“), ovšem emoce stále příliš nefungují. Stejně jako (dosti amatérské) speciální efekty. Na řadu přichází záložní plán. ()

Episode 8 (2015) (S01E08)

Doronovo chování je po nevydařené výměně vězňů dost mimo. Walida přece mohl zajmout a mít možnost dostat se zase o krok blíž k Abu Ahmadovi. Ostatně samotný název Fauda v arabštině značí „chaos“, tak možná právě proto. Manželka teroristy bere zraněné dítě do izraelské nemocnice. Z izraelského týmu zbylo torzo. Určitě má seriál výkyvy a některé momenty mi úplně neladí, každopádně v domovině dlouho platil za nejúspěšnější sérii daného kanálu, navíc při udělování televizních cen o něm bylo hodně slyšet. ()

Episode 9 (2015) (S01E09)

„Vše je v rukou Boha!“ Vrahy čeká doma u doktorky Shirin nečekané překvapení. Hon na Abu Ahmada pokračuje, ten mezitím pokračuje s pohovory na nejvhodnějšího dobrovolníka: bombový útok. Walid odmítá poslušnost a Doron dobrovolně vstupuje do jámy lvové. Každopádně se nedivím, že po odvysílání seriálu se ozývaly protestné hlasy z obou stran. Nicméně jsme téměř na konci a občas se stále krapet ztrácím v tom, kdo je Palestinec a kdo Izraelec. ()

Episode 10 (2015) (S01E10)

Zarputilý Doron si získal důvěru teroristů a čeká na telefonát. Shirin nadále hrozí nebezpečí, Walid je na scestí, musí udělat zásadní rozhodnutí. Velký útok se přiblížil, použitá má být nervově paralytická látka. Nicméně jsme téměř na konci a já se občas krapet ztrácím v tom, kdo je Palestinec a kdo Izraelec. Navíc s ohledem na to, jak letitý konflikt celé území zásadně paralyzuje, bych čekal divácky daleko nepříjemnější pocity. ()

Episode 11 (2015) (S01E11)

Drtivý útok se blíží, mučedník má použít sarin – vysoce toxickou kapalnou látku používanou jako chemická zbraň. Atentátníkem má být Doron. Ještě předtím se ale dozvídá o situaci doma. Shirin je nucená přijmout žádost o ruku. Napětí eskaluje. Výsledek v domovině dlouho platil za nejúspěšnější seriál daného kanálu, navíc při udělování televizních cen o něm bylo hodně slyšet. U mě ale platí, že se mi některé díly hůř přežvýkávaly. ()

Episode 12 (2015) (S01E12)

Všechno se to poměrně slušně propojí, znovu slepený tým jistí Dorona coby atentátníka. Klíčovou postavou závěru série se nakonec stává Walid. Na oslavy to nicméně není. Podle všeho (hodnocení tady) má druhá série větší grády, zájem o ni bohužel nemám. Některé díly se mi hůř přežvýkávaly. S ohledem na to, jak letitý konflikt celé území zásadně paralyzuje, bych celkově čekal divácky daleko nepříjemnější pocity. ()