Mladučká Sidonia-Gabriella Colette sa zamiluje do o 15 rokov staršieho, charizmatického parížskeho literáta Willyho. Potom čo sa zosobášia, je Colette z pokojného prostredia malej dedinky katapultovaná do sveta žiarivých parížskych salónov a opojných večierkov francúzskej smotánky. Colette sa prispôsobuje novému životu, vnára sa do bohémskeho sveta svojho manžela. Inšpiratívne prostredie v nej prebúdza kreativitu a spisovateľský talent. Píše svoje prvé dielo zo série o Claudine. Willy jej dovolí publikovať pod podmienkou, že kniha vyjde pod jeho menom. Fenomenálny úspech románu spraví z Willyho slávneho spisovateľa a z manželského páru ozajstné celebrity. Lenže emancipovaná Colette túži po uznaní. Ich manželstvo sa nielen pod vplyvom Willyho častých nevier a Colettina vzrastajúceho záujmu o ženy začína rozpadať. Willy sa však svojej talentovanej ženy za žiadnu cenu nechce vzdať… (Magic Box)

Fiftis

Do hlavnej úlohy Colette bola obsadená Keira Knightley. V úlohe Colette odkrýva Knightley svoju ženskú dušu a zároveň aj ukazuje, že žena môže mať názory, život a priateľov v mužskom aj v ženskom svete, rovnako ako muži. Hlavná úloha ako by bola priamo napísaná pre túto herečku, ktorá v sebe snúbi krehkosť a vnútornú silu. Dôležitou stránkou filmu je výprava, kostýmy a masky, za ktoré boli Andrea Flesch a Michael Carlin nominovaní na British Independent Film Awards, rovnako ako Dominic West na najlepšieho vedľajšieho herca. Film môžeme zaradiť medzi životopisné snímky, ktoré stoja za pozretie. Pozerať sa na premenu mladej naivnej dievčiny v emancipovanú ženu je aj dnes aktuálnou témou. Nemenej zaujímavá je aj atmosféra spoločenského života v Paríži 19.storočia. ()

kajas

Začala bych nedůležitou poznámkou: Pokud hledáte zralou herečku, které lze s přimhouřenýma očima uvěřit, že hraje sedmnáctileté děvče, není lepší volby než Keira Knightley. Teď ale k filmu. Z traileru jsem získala pocit, že se bude jednat o intimní příběh mladé novomanželky, která postupně zjišťuje, že ji víc přitahují ženy (a najde si stejnou milenku jako její manžel, muhaha). Ve skutečnosti je zmiňovaná dějová linka pouze jednou z mnoha epizod a žádná bohužel není zpracovaná natolik poutavě, že byste si druhý den pamatovali, o co vlastně šlo. O nějaké vášni (jak napovídá český název filmu) už bych vůbec nemluvila. Solidní historické drama na jedno podívání. ()

Necrotongue

Film sice nebyl žádnou katastrofou, ale od tématu a hlavně pařížského prostředí jsem očekával mnohem více. Takto byl děj poněkud líný, Keira Knightley hrála tradičně výborně, ale scénář pořádně nerozvinul ani příběh, ani titulní postavu. Jediným větším přínosem tak pro mě bylo to, že jsem se dozvěděl o autorce, o které jsem do dnešního dne vůbec neslyšel. ()

PetkaW.

Nevím, co jsem od Colette čekala, ale bohužel nejspíš trochu něco jiného, než co jsem dostala. Knightley tento typ filmu sedí, to už víme dávno. Ale tady jsem poprvé měla pocit, že nám neukazuje nic jiného, než co jsme viděli v jejím podání už x krát a mnohem lépe. Celý snímek pluje svým střídmým tempem, bez větších zvratů, které by vás upoutaly. Zbytek herců upadá v šedi průměru, hudba spíš uspává, než aby podtrhovala, a celkový dojem tak nějak vyšuměl do ztracena v časových skocích. Je to škoda. Jako životopis Colette ujde, ale jako film bohužel pokulhává. ()

applause

Na tenhle snímek jsem šla hlavně kvůli tomu, že mě zaujal trailer a téma filmu. Dostala jsem přesně to, co jsem čekala. Vyzdvihla bych tu Keiru Knightley v hlavní roli, myslím, že ji role padla na míru. Jinak mi přišel snímek zajímavý, když srovnám práva žen v té době a nyní, tak bych řekla, že ušla docela dlouhou cestu. Klidně i doporučím. ()

• Série knih s hlavní hrdinkou Klaudine byla nejprve tetralogií, později Colette napsala ještě epilog: Klaudina ve škole (Claudine à l'école, 1900), Klaudina v Paříži (Claudine à Paris, 1901), Klaudina v manželství (Claudine en ménage, 1902), Klaudina odchází (Caudine s'en va, 1903) a Dům Klaudiny (La Maison de Claudine, 1922). (NinadeL)
  • Počas natáčania v Maďarsku bolo tak teplo, že Dominic West mal vo svojom kostýme zabudovanú vodnú vestu, ktorá fungovala ako chladič a okolo hornej časti tela mu tak cirkulovala studená voda. (Arsenal83)
  • Citát od Colette: „Ruka, ktorá drží pero, píše históriu,“ je veľmi podobný citátu, ktorý sa všeobecne pripisuje Napoleonovi Bonapartemu. (Arsenal83)