Sladké hry minulého leta

(TV film)
  • Československo Sladké hry minulého léta (viac)

Impresionistická farebná snímka inšpirovaná Maupassantovou poviedkou "Muška" a obrazmi veľkých francúzskych maliarov-impresionistov. Mladé dievča trávi voľné chvíle v spoločnosti piatich mladých mužov. Jedného z nich má rada, ďalší štyria si však myslia, že žije s každým okrem neho. A tak, keď Muška otehotnie, berú na seba kolektívne otcovstvo. Muška však potratí. Z tragickej situácie vychádza pointa: mládenci sľubujú, že jej spravia druhé dieťa. (RTVS)

Iggy

Televizní adaptace Maupassantovy povídky Muška. Hravý příběh pěti bohémů z konce 19. století, kteří před každodenností přízemní měšťácké společnosti utíkají na chatu v přírodě u řeky. Spolu s mladou pradlenou, kterou všichni svorně milují, se věnují hlavně zábavě, vínu, projížďkám na loďce, milování a čisté radosti. Film je stylizovaný jako impresionistické malby a obzvlášť kamera je výborná (ve scéně v prádelně využil Jozef Dodo Šimončič dokonce 360 stupňovou otočku! a oprávněně dostal cenu za kameru na festivalu v Monte Carlu). Hravý film, který neřeší žádné velké světové problémy, ale zabývá se tím nejjednodušším a nejdůležitějším v lidském životě… ()

roswelll

Film, který rozesměje a udržuje ve stálé příjemné náladě a očekávání, kdy dojde k první české hromadné souloži v českém filmu..:-) a ono nic. Muška, ač obklopena stále pěticí mužů, z nichž pouze jeden ji má jistou a ostatní stále jen touží, nakonec dojde k poznání, že ač touží po té jedné, opravdové lásce, nakonec je šťastná, že má tak krásnou "rodinu". ()

Historik

Rozpohybované impresionistické obrazy, dokonale navozená dobová atmosféra. Je to náladový film, hlavně tedy v tom smyslu, že samotný divák na něj musí mít náladu. Pokud se naladí na stejnou vlnu a stane se na hodinu jedním ze skupinky mladých mužů trávících léto v bezstarostném nicnedělání a koketování s jednou pihovatou dívkou, může být spokojen. ()

Orlau32

Kromě plejády známých herců film ukázal ubohost některých děvčat v sexuálním chování. Není to nic nového, už římský císař Augustus vyhnal svoji jedinou dceru Julii na doživotní vyhnanství na pustý ostrov pro absolutní sexuální nezdrženlivost. Obšťastňovala málem celý mužský Řím. Takže "nymfomanky" stále mezi námi ! Juraj HERZ jistě takovou postavu se svého okolí znal, jinak nevím, proč by to točil. ()

zipper111

No, Juraj Herz není vůbec špatný režisér. Film je dobře našlaplej, hlavní slečna sexy a všechno jede jak má. Satinský je podle mě ze všech nápadníků nejvetší borec, pobavil mě nejvíc. A až na trochu bizarní konec to je skvělá věc, vřele doporučuju! ()

topi

Slavný "trtkací" film, který tehdejší ředitel televize stáhnul z festivalu v Monte Carlu, když ho označil jako pornografický. Přitom tam mezi ostatními projekcemi vyloženě zářil a získal i ceny. Ale u nás ho zavřeli do trezoru. Škoda mluvit. Snímek je umělecké dílo, ovlivněné impresionistickou školou, což z obrazovky šplíchá barvami na všechny strany. Kamera je kompozičně nádherná a kouzelná, úžasně sladěná s hudbou Štěpána Koníčka. Je vidět, že mistr se dost naučil od Zdeňka Lišky :). Juraj Herz zachoval auru Maupassantovy povídky opravdu se vším všudy. Erotičnost, pohoda, lehkost, klídek, bezstarostnost, užívání si života plnými doušky. Herecké obsazení špička, z Jany Plichtové v roli Mušky čiší přírodní a přirozená krása. Pánové kteří ji obletují, Velecký, Lasica, Satinský, Záhon a Debnár, charakterově ladí dokonale. Juraj Herz byl zkrátka geniální režisér. ()

Skip

Ten film byl pro mě tak nějak rozčilující, neseděla mi především hlavní ženská hrdinka, ale ani pánové tam nepředvedli bůhvi jaké herectví. Jistý jakoby impresionismu, chceme-li to tak nazvat, byl asi tím nejlepším ve filmu a také ta letní atmosféra. To je ale tak všechno. ()

kagemush

Kombinace Herz-Maupassant,jedna velká radost pro moje oči. Že secese Herzovi skvěle sedí nám předvedl pár let na to v Petrolejových lampách.(ohromě mě tu bavil Velecký,ten zlej z Bajaji) ()

MarekT

Vizuální stránka podařená, herci se snaží, ovšem co je to platné, když děj je naprostý hnus. Smysl filmu, respektive povídky, mi jaksi ušel, což se potvrdilo i v následujivší reflexi (film jsem sledoval v rámci školní výuky), kde jsem byl schopen o právě viděném sesmolit dvě věty. Zmínku si podle mě zaslouží lehce nadprůměrný hudební doprovod. Jinak nic nejsem schopen dodat, jen, že tohle je nad moje mužské chápání. 40% ()

czejny

Je to sice poetické, plné optimismu, radosti z naprosté volnosti, ale bohužel mě to nijak vnitřně nezasáhlo. S atmosférou volnosti by se dalo určitě lépe zapracovat a nejen spoléhat na to, že záběry od vody odrážející lesk slunečních paprsků oslní diváka natolik, aby víc prožil příběh party kamarádů užívajících si jedné pihovaté holky. V rok svého vzniku to byl určitě kontroverzní film, který každý nemusel zrovna přijmout, ale podle toho se film hodnotit nedá. Shodou okolností byl v ten samý rok natočen film Jurajem Jakubiskem s název Vtačkovia, siroty a blázni, který se v podstatě zabývá stejnou látkou, avšak zpracování je na úplně jiné úrovni. Výsledek je prostý: mým favoritem je jasně Jakubisko. ()

SoolenJV

Obrazove skutecne kopirujici styl francouzkych impresionistu. Obsahove je to spis vytah ze zivota prokletych basniku a jinch bohemskych existenci. ()

dr.fish

Roztomilý film o tom, jak si parta hippíků pořídí jednu slečnu na hraní a společně na chatě dovádějí. Sexuální napětí a touha jít dál a dál za hranice běžných konvencí, zkusit napálit sebe i kamarády. Radost ze života čišící z tohoto filmu nakazila i mne, starého, ale mlsného kocoura. 85% ()

HonzaBez

"To je vážka, to je motýl, to je muška. To je taková bláznivá muška .“  Tahle muška (v podání lehce frivolní Jany Plichtové) touží po slunci, a nejraději má lásku. Má "oči jako touha" a "vlasy jako vášeň", nemůžeme se proto divit, že se jí pětice mladých pánů (mj. Lasica se Satinským) neumí nabažit.... Převést povídku Guy de Maupassanta na barevný filmový pás se Juraji Herzovi povedlo náramně. Celé to působí hravě a smyslně zároveň, z některých scén má přitom člověk pocit, jako by se díval na nějaký impresionistický obraz. A když k tomu přidáme velmi přiléhavou "francouzskou" hudbu Štěpána Koníčka, je zaděláno na naprosto kouzelné pokoukáníčko. ()

andrii

Dívka s rusými vlasy a výletníci lásky. Rozverní to hosté slasti. Kutálí se. Amorova jablíčka. Šumí. Renoirovská siesta slaměných klobouků a paraplíčka. Lechtivý vánek na medových paletách lodiček, lenošek a lučin. ()

Art Film Fest 2023

Art Film Fest 2023

16.06.2023

29. ročník festivalu Art Film Fest sa bude konať v dňoch 16. – 23. júna 2023 v Košiciach. Art Film Fest vo svojom programe ponúka mnohostranný priestor pre prezentáciu diel najnovšej svetovej… (viac)

Zemřel Milan Lasica

Zemřel Milan Lasica

19.07.2021

Ve věku 81 let včera večer zemřel slovenský herec, režisér, textař a humorista Milan Lasica. Rodák ze Zvolenu má k dnešnímu dni na svém kontě přes stovku filmových a televizních rolí. Umění se… (viac)

LFŠ ocení Hynka Bočana a Milana Lasicu

LFŠ ocení Hynka Bočana a Milana Lasicu

28.05.2019

Letní filmová škola Uherské Hradiště, která se letos koná v termínu 26. července až 4. srpna, přivítá dva významné představitele česko-slovenské kinematografie – režiséra Hynka Bočana a herce Milana… (viac)