Reklama

Reklama

Sladké hry minulého leta

(TV film)
  • Československo Sladké hry minulého léta (viac)

Impresionistická farebná snímka inšpirovaná Maupassantovou poviedkou "Muška" a obrazmi veľkých francúzskych maliarov-impresionistov. Mladé dievča trávi voľné chvíle v spoločnosti piatich mladých mužov. Jedného z nich má rada, ďalší štyria si však myslia, že žije s každým okrem neho. A tak, keď Muška otehotnie, berú na seba kolektívne otcovstvo. Muška však potratí. Z tragickej situácie vychádza pointa: mládenci sľubujú, že jej spravia druhé dieťa. (RTVS)

(viac)

Recenzie (75)

Radko 

všetky recenzie užívateľa

Milovníci impresionizmu radosť musia mať, takto sa s obrazmi prírody a ženy hrať. No mimo túžby sprzniť telo ryšavé vidieť i obrazy viacej boľavé. Víkendy v objatí mužov, vína i prírody čara strieda dusná práčovňa, kde stúpa večná kotlov para. Absinth sťa liek zabudnutia, že do manželstva nehrnie sa nik z mužskej ekipy, hoc čo sa týka v lone pobudnutia, rád by si v ňom omočil ten i ten i Ty! Sladkobôľne hipisácke skackanie utvrdilo v názore, že tráviť čas voľný má zmysel prevažne v prírodnom obzore. ()

lena60 

všetky recenzie užívateľa

Milá dívka Muška se po svém vypořádala s úskalími lásky. Když se jí nepodařilo získat jen pro sebe srdce jednoho muže, spříznila svou duši i tělo (ke spokojenosti všech zúčastněných) hned se čtyřmi jeho bohémskými kamarády. Snímek s věrně zachycenou letní atmosférou, barevný, především díky "postavičce" malíře, obývajícího chatu u jezera, která se stane dočasným zázemím pro neobvyklou skupinku přátel. ()

Reklama

CaptainNor 

všetky recenzie užívateľa

Nikdy jsem nepochyboval o Herzově schopnosti střílet svoje umělecké šípy do všech stran filmových žánrů. Pravda, některé netrefily čistý střed, ale tento zasáhl velice vzdálený terč průzračného artu a zaťal se do něj velmi hluboko. Režisér si přizval mladého slovenského kameramana Jozefa Šimončiče s neopotřebovaným okem a touhou experimentovat a to se mu bohatě vyplatilo. Artově náročný divák ve filmu nalezne rozmanité přírodní a figuriélní kompozice inspirované klasiky impresionismu a normální divák dostane lehounký, minimální příběh mladé, životem překypující pradlenky v maximalisticky vyvedené formě barev, čerstvého povětří a čistoty… ()

nascendi 

všetky recenzie užívateľa

Netrúfam si odhadnúť, do akej miery sa Herzov televízny film trafil do Maupassantovej poviedky. Trúfam si však napísať, že ten, kto tento film videl, určite nezabudne na jeho presvietené obrazy, výrazné postavy, neprekonateľné nasnímanie a priliehavú hudbu. Nebude mu prekážať chabý dej, ani ľahko neprirodzené dialógy. A pokiaľ film vidí v súčasnosti, poteší aj pohľad na mladých hercov, ktorí už nie sú medzi nami. Možno sú štyri hviezdičky nadsadené, ale so všetkými nedokonalosťami je to ťažko zabudnuteľný film. ()

troufalka 

všetky recenzie užívateľa

Už dávno jsem ocenila hravou poťouchlost Juraje Herze. Jenom mě mrzí, že vlastně nenatočil mnoho slovenských filmů. Tento televizní je mnohem víc maupassantsovský než ryze slovenský. Zůstavají tak jen Sladké starosti. Sladké hry minulého léta jsem viděla už dříve ale mnohem víc docenila až nyní. Příběh se zdá býti banálním, ale chytlavá muzika v impresionistickách barvách s krásnými kompozicemi Dodo Šimončiče je prostě chuťovčička. ()

Galéria (13)

Zaujímavosti (13)

  • Neherečka Jana Plichtová si ako študentka psychológie chcela privyrobiť v komparze, a preto poslala svoje fotky. Keď sa vracala z kina, kde práve premietali film Spalovač mŕtvol (1968), režisér Juraj Herz už sedel u nich doma a ponúkol jej úlohu Mušky. (Raccoon.city)
  • Film sa stal problémový nielen pre režiséra a hercov, ale aj pre neherečku Janu Plichtovú (Muška), profesorku psychológie, ktorá kvôli filmovej úlohe nesmela prednášať na Trnavskej Univerzite. (Raccoon.city)
  • Postavu Mušky (Jana Plichtová) měla původně hrát Barbara Plichtová, která roli hrála v brněnském divadle. Když jí šel oslovit pomocný režisér, otevřela mu dveře její sestra Jana, která roli ihned dostala. (corona)

Reklama

Reklama