Sladké hry minulého leta

(TV film)
  • Československo Sladké hry minulého léta (viac)

Impresionistická farebná snímka inšpirovaná Maupassantovou poviedkou "Muška" a obrazmi veľkých francúzskych maliarov-impresionistov. Mladé dievča trávi voľné chvíle v spoločnosti piatich mladých mužov. Jedného z nich má rada, ďalší štyria si však myslia, že žije s každým okrem neho. A tak, keď Muška otehotnie, berú na seba kolektívne otcovstvo. Muška však potratí. Z tragickej situácie vychádza pointa: mládenci sľubujú, že jej spravia druhé dieťa. (RTVS)

topi

Slavný "trtkací" film, který tehdejší ředitel televize stáhnul z festivalu v Monte Carlu, když ho označil jako pornografický. Přitom tam mezi ostatními projekcemi vyloženě zářil a získal i ceny. Ale u nás ho zavřeli do trezoru. Škoda mluvit. Snímek je umělecké dílo, ovlivněné impresionistickou školou, což z obrazovky šplíchá barvami na všechny strany. Kamera je kompozičně nádherná a kouzelná, úžasně sladěná s hudbou Štěpána Koníčka. Je vidět, že mistr se dost naučil od Zdeňka Lišky :). Juraj Herz zachoval auru Maupassantovy povídky opravdu se vším všudy. Erotičnost, pohoda, lehkost, klídek, bezstarostnost, užívání si života plnými doušky. Herecké obsazení špička, z Jany Plichtové v roli Mušky čiší přírodní a přirozená krása. Pánové kteří ji obletují, Velecký, Lasica, Satinský, Záhon a Debnár, charakterově ladí dokonale. Juraj Herz byl zkrátka geniální režisér. ()

crackonosh

Sladká televizní blbina, která těží především z osoby Jany Plichtové, která je vzhledem i projevem naprosto výjimečná. Osobně se vůbec nedivím, že parta neumětelských svůdníků-alkoholiků je z ní celá pryč, protože z herečky vyzařuje omamné mládí a erotično. Zbytek filmu je impresivní (impresionistická) koláž s četnými odkazy (Manetova Snídaně v trávě) a náladami, které drží pohromadě zejména díky poměrně krátké stopáži. ()

nascendi

Netrúfam si odhadnúť, do akej miery sa Herzov televízny film trafil do Maupassantovej poviedky. Trúfam si však napísať, že ten, kto tento film videl, určite nezabudne na jeho presvietené obrazy, výrazné postavy, neprekonateľné nasnímanie a priliehavú hudbu. Nebude mu prekážať chabý dej, ani ľahko neprirodzené dialógy. A pokiaľ film vidí v súčasnosti, poteší aj pohľad na mladých hercov, ktorí už nie sú medzi nami. Možno sú štyri hviezdičky nadsadené, ale so všetkými nedokonalosťami je to ťažko zabudnuteľný film. ()

lena60

Milá dívka Muška se po svém vypořádala s úskalími lásky. Když se jí nepodařilo získat jen pro sebe srdce jednoho muže, spříznila svou duši i tělo (ke spokojenosti všech zúčastněných) hned se čtyřmi jeho bohémskými kamarády. Snímek s věrně zachycenou letní atmosférou, barevný, především díky "postavičce" malíře, obývajícího chatu u jezera, která se stane dočasným zázemím pro neobvyklou skupinku přátel. ()

Anderton

Všetci stále slopú a chcú trtkať. O tom to celé je. Bizarné je, že medzi nimi sú aj mladý Lasica a Satinský, čo je možno dosť ťažké si predstaviť. Koncom šesdesiatych rokov bola asi aj naša spoločnosť vďaka vrcholiacemu obdobiu hippies za oceánom sexuálne otvorenejšia a tak máme možnosť v tomto príjemnom letnom filmíku sledovať nahé ženské telá a kozy v detailoch. Sladké hry sú taká pocitovka, kde je dej druhoradý a postavy Vám sympatické príliš nebudú, pretože budete mať pocit, že v zrelých chlapoch žijú stále 18 roční nezodpovední chlapci. Prostredím film pripomína Renoirov Výlet do prírody, formou je ale úplne odlišný. Našťastie Herz chápe, že hodinka úplne stačí a film zbytočne nedramatizuje a jednoducho ho včas ukončí. ()

• Snímka sa začínala pôvodne točiť ako televízny film a do kín sa dostala až po takmer tridsiatich rokoch. V čase svojho vzniku bola z nepochopiteľných príčin pre mnohých tŕňom v oku a jej uvedenie sa znemožňovalo. (Raccoon.city)
  • Juraj Herz získal za ocenění na festivalu v Monte Carlu odměnu 10 000 švýcarských franků, které na něm však vysoudila Československá televize. (Olík)
  • Podle Milana Lasici se stal snímek problémovým z důvodu, že mocní v něm viděli alegorii na vstup vojsk Varšavské smlouvy na naše území v srpnu 1968. (sator)

Art Film Fest 2023

Art Film Fest 2023

16.06.2023

29. ročník festivalu Art Film Fest sa bude konať v dňoch 16. – 23. júna 2023 v Košiciach. Art Film Fest vo svojom programe ponúka mnohostranný priestor pre prezentáciu diel najnovšej svetovej… (viac)

Zemřel Milan Lasica

Zemřel Milan Lasica

19.07.2021

Ve věku 81 let včera večer zemřel slovenský herec, režisér, textař a humorista Milan Lasica. Rodák ze Zvolenu má k dnešnímu dni na svém kontě přes stovku filmových a televizních rolí. Umění se… (viac)

LFŠ ocení Hynka Bočana a Milana Lasicu

LFŠ ocení Hynka Bočana a Milana Lasicu

28.05.2019

Letní filmová škola Uherské Hradiště, která se letos koná v termínu 26. července až 4. srpna, přivítá dva významné představitele česko-slovenské kinematografie – režiséra Hynka Bočana a herce Milana… (viac)