Vážený občan

• Česko Vážený občan (viac)

Pán Mantovani, držiteľ mnohých prestížnych ocenení vrátane Nobelovej ceny za literatúru, príjme pozvanie do svojho rodného mesta v Argentíne, ktoré bolo inšpiráciou pre všetky jeho knihy. Ukáže sa, že prijatie tohto pozvania bolo najhorším rozhodnutím v jeho živote. Očakávajte to najneočakávanejšie, keď postavy vo Vašich románoch vznikli podľa skutočných ľudí! (Film Europe)

PP66

Film o malosti, závisti, starých křivdách a provinčnosti rodiště slavného a osamělého spisovatele na vrcholu kariery. ()

Chrysopras

Výborný námět se skvělým Martínezem se sice občas nevyvaruje klišé, jež přináší návraty do rodných končin po letech, ale dokáže je kompenzovat takovými perlami jako soutěž moderního umění nebo odvoz z letiště! :-). Polootevřený konec zážitek ještě umocnil. Rozhodně jeden ze tří nej počinů, co mi 52. KVIFF nabídl... ()

easaque

-5* mám tu další výrazný zážitek, který mi přinesl tento prozatím málo známý argentinský snímek. Sice se v první polovině netváří nijak výjimečně a návštěva rodného města slavného spisovatele, který si nebere servítky s ničím, probíhá spíš lehce absurdně, ale je to jen příprava na nevyhnutelný dramatický zvrat. Ruční kamera sice občas kazí zážitek, ale herecké výkony jsou slušné. Ve výsledku krásně vystihuje maloměšťactví a díky tomu získal ode mě vysokou známku za smysluplnost. Rozhodně doporučuji zvídavým divákům. [ PŘÍBĚH: 2 /// SMYSL: 3 /// ATMOSFÉRA: 3 /// TEMPO: 1 /// ORIGINALITA: 2 /// NÁLADA: 1+ /// ART: 1 /// STYL: 1 /// CASTING: 2 (3*MAX) ] ()

Aljak

Naozaj vydarená satira argentínskeho malomesta s trpkou príchuťou irónie. Aj keď som podľa popisu k filmu čakal o kus viac dramatizácie, ale musím uznať, že inteligentný spôsob akým to bolo podané sa mi napokon celkom pozdával. Ten stupňujúci sa kontrast všeobecného úctivého obdivu na začiatku a postupnej premeny v povýšeneckú nenávisť na konci bol vynikajúci. Musím oceniť aj to, že to celé neskĺzlo do nejakej priveľkej absurdnosti a koniec koncov pôsobí tento príbeh viacmenej realisticky - presne tu bola zobrazená tá podstata vznetlivého ľudského charakteru, pokrytectva a pretvárky (ako bolo povedané aj v Danielovej rozlúčke s rodným mestom "Zostaňte takí, akí ste. Nedovoľte na tom nikomu nič meniť. Žite ďalej v pokryteckej spoločnosti, v hlúpej pýche, vo svojej vlastnej ignorancii a brutalite."). Postava Daniela Mantovaniho vzbudzovala naozaj obrovskú charizmu - a to nielen výzorom, ale najmä svojimi postojmi a schopnosťou pohotovo reagovať konštruktívnymi monológmi na akúkoľvek situáciu. ()

Martin741

El Ciudadano Ilustre je vyborna socialna drama. Argentinci su pre Europu synonymom nebezpecenstva, ale nepravom. Pribeh o spisovatelovi zaujme i po rokoch : 78 % ()

zette

Vice nez povedene drama o uspesnem spisovateli, ktery se po 40-ti letech vraci do sveho rodneho mestecka kdesi v Argentine. Uvedomuje si, jak je jeho zivot vzdaleny tem mistnim a postupne zjistuje, ze jeho navrat nebyl z jeho nejlepsich napadu. Povedena kritika spolecnosti na malem meste. Slusne herecke vykony, dostatek absurdnich, usmevnych situaci i tech, ktere vedou k zamysleni. ()

campix

[MFFKV - 2017] Vážený občan je příjemným překvapením karlovarského festivalu. Spisovatel Daniel Mantovani, držitel Nobelovy ceny za literaturu je pozván do své rodné vísky na argentinském venkově, aby zde obdržel místní cenu za proslavení této malé vsi po celém světě. Námět, který sebou přináší spoustu velice vtipných situací a zároveň poodkrývá dávné křivdy. Hodně vtipné. Oscar Martínez snímek táhne a potěšil mě lehce otevřený konec. Žánrová trefa. ()

LenkaAK

Prima zápletka a hrozná škoda té kamery a střihu. Občas roztřesené záběry a amatérská perspektiva, jako schválně mi to teda nepřišlo. Slavný spisovatel se svébytnými názory, nositel Nobelovky za literaturu je pozván do své rodné vesnice, aby převzal titul váženého občana. Ve svém rodišti nebyl třicet let, ale čerpal odsud veškerou inspiraci pro své dílo. Potkává zde staré přátele, svou lásku, vzpomínky.... Momentálně vyhořelý spisovatel zde nachází novou studnici inspirace pro své psaní. ()

chelseaman22

Oscar Martínez exceluje v roli zatrpklého laureáta Nebolovy ceny, který se po dvaceti letech vrací do své rodné vísky, aby obšťastnil svou sexuchtivou neteř a současně nasral starousedlíky. A resumé? Parádní inspirace pro další bestseller je na světě. 69 % ()

bizz_mjc

Nebýt autenticity kamery, i když to asi byl záměr, že si občas - zejména ze začátku - připadáte jak účastníci nějakého dokumentu či sondy, dal bych maximum, protože film, kde je přes vhled do osudů maloměsta takto zaznamenán odraz společnosti, bych nakázal ke shlédnutí všem Čechům. Takové "A teď si vás kůpím, všecky" pošpanělsko-argentinsku, ale s mnohem vážnějším a odstrašujícím pohledem. A Oscar Martínez? Ten je ve filmu naprosto vynikající. ()

drackula

Príjemná a zábavná tragikomédia o jednom zapadákove a známom rodákovi. Zvraty boli žiaľ predvídateľné, ale inak film ubiehal veľmi plynulo. Záverečná bodka s otázkou, čo je realita a čo fikcia, sa mi veľmi páčila. 80% Slovart & Film Europe Media - Kino Lumiere ()

purekritik

Dost originální námět. Stejně tak prostředí argentisnkýho buranskýho venkova do kterýho se jakožto svýho rodiště vrací z Evropy po 40 letech charismatickej hlavní herec coby superhvězda v hávu světoznámýho literáta. Kovanej intelektuál, v očích společnosti cynik, uniká ze svojí bubliny, od všetečnýho statusu celebrity a hledá ve svym rodišti autentický prožitky a druhotně inspiraci. I přes svůj jaksi neoficiální tajnej přijezd je v ty prdeli mezi těmi všemi čučkaři nenapadnej jako hovno v rejži. Nu a sranda může začít. Film celkem dost kazí podprůměrný řemeslo, od kamery, přes hudbu až po střih. Film je i tak dost zábavnej, originální, vtipnej a dobře hrající protagonista kontinuálně chrlí velice zajímavý myšlenky či narativy. Jsem to ale ješita (inside džojk). ()

kolemjdouc

Nebavilo mě neustále přemýšlet co tou kterou situací tvůrci naznačují.Film spíš pro intelektuály.Jako komedie ,u které jsem čekala že se budu bavit, se výsledek nedostavil ()

Disease

Pěkná sonda do maloměstské mentality, jen ty postavy byly příliš čistě archetypání (pan "pumpnu tě o prachy", zneuznaný lokální umělec, starosta tichošlápek, ...) plus samozřejmě latinos-machos. ()

Renfield

Jak získat námět na novou knihu? Co podlehnout nostalgii a na pár dní se vrátit do svého rodného města. Hned v úvodu přichází jedna z nejlepších scén, odvoz z letiště... komedie jak má být. I proto je až s podivem, jak se film dobere ke svému závěru, cestou postupně velmi dramatickou a narážející na mnohé. Film nenaráží pouze na "ty", jak by se mohlo zprvu zdát, on i Daniel Mantovani samozřejmě není dokonalý a dělá chyby, jako každý. Vážený občan má silný příběh a skvělého Oscara Martíneze v hlavní roli, také proto mi přijde zvláštní, že si tvůrci neohlídali technickou stránku filmu (střih, kamera), zážitek to opravdu sráží. 70% ()

Vesecký

Výborný film, už pár týdnů jsem něco podobného neviděl. Miluji hispánskou kulturu i hispánský film. A filmy Latinské Ameriky ve mně vždy vzbuzují pocit něčeho zcela jiného, než jsou hollywoodská klišé. Tohle je skutečné umění. Spisovatel oceněný Nobelovou cenou se vrací po 40 letech do rodného města, je zprvu oslavován, ale zároveň poznává stále víc a víc, že všechno je pouze projevem maloměstské morálky podtržené navíc ještě velkou kulturní zaostalostí. Staří přátelé i zcela neznámí "ctitelé" se snaží návštěvy využít. Jeden pro zaplacení invalidního vozíku, druhý ho zve na večeři, protože v jdnom románu poznal jako postavu svého otce. Mladá dívka se vetře k němu do hotelu a on po několika dnech zjišťuje, že jde o dceru jeho bývalé lásky. Předsedu svazu místních výtvarníků si rozzlobí, když nevybere na soutěž obrazů jeho paskvil. A vše je to krásně uzavřeno tím, že jde vlastně film o knize, kterou po návratu věhlasný spisovatel napsal, jak dokládá nejen jizva po vniknutí vražedné střely, ale i pampeliška v jeho klopě, kterou si utrhlů z hrobu svých rodič. Nádherný film. ()

Festival argentinského filmu v Lucerně

Festival argentinského filmu v Lucerně

25.10.2017

Už tradičně na konci října se filmoví diváci dočkají dalších novinek jihoamerické provenience. Od 26. 10 do 30. 10. se v pražském kině Lucerna koná 6. ročník festivalu argentinského filmu CINE… (viac)