Zepo

• Španielsko Zepo
všetky plagáty
Krátkometrážny / Animovaný / Horor
Španielsko, 2014, 3 min

Kdysi dávno, jednoho zimního rána šla malá dívka do lesa pro dřevo. Daleko od domova narazila na krvavou stopu ve sněhu a tím se její osud bohužel zpečetil. Pro napínavý a temný příběh si autor zvolil animaci barevného písku, která svou jemností kontrastuje s příběhem. (Anifilm)

SOLOM.

Jak se říká: „Za dobrotu na žebrotu“…O čemž se mimochodem přesvědčíme v tomto španělském krátkometrážním kousku. Animace sice moc zdařilá není, trochu mě z toho boleli oči, ale zas na druhou stranu je to celé takové neškodné a ke konci navíc i dost kruté. Což znamená, že tomu nechybí slušná atmosféra i nenudící děj. Nic extra to sice není, ale průměr tomu dám. ()

Dikaiarchos

Celý vesmír se (prý) vylíhnul z titěrného bodu o nekonečně velké hustotě. Podobně Zepo, tříminutová animovaná miniatura, pojímá obecný obsah (čili konflikty) z většiny Filmů a zrcadlí většinu lidských problémů. Vždy jde nakonec o totéž: přirozený stav mysli a skutečnosti, v Zepu představovaný dítětem a lesem, je napaden různě kalibrovaným haterovstvím; jiný řekne zlem, jiný nevědomostí. V Zepu zavládne temnota mrazivě kondenzovaná. - Přitom všechno uvnitř filmu se pohybuje na stejném skle, tvořeno stejným barevným pískem. ()

bratr.Milan

Mám rád nevšední způsoby animace a tento je spojen s velmi intenzivním zážitkem. Snímek můžete vnímat jako jednoduše přímočarý, nebo se otevřít k hlubším filozofickým úvahám. Oba přístupy jsou u tohoto krásného díla relevantní. --- (Pozor! Následuje lehounký spoiler. Pokud si nechcete zkazit moment překvapení ze sledování, nečtěte dál.). Zepo působí jako epizoda vystřižená s nějakého většího příběhu a má nejodpornější záporáky, jaké jsem kdy ve filmu viděl. I psychopat z filmu Tahle země není pro starý vedle nich působí, jako člověk jehož chování jste ochotni pochopit a tolerovat. A to už je co říct, protože na projevení své odpornosti nemají ani tři minuty. ()