Rapl

Česko, (2016–2019), 26 h 4 min (Minutáž: 58–70 min)

Réžia:

Jan Pachl

Scenár:

Jan Pachl

Hynek Čermák, Lukáš Příkazký, Alexej Pyško, Lucie Žáčková, Tomáš Jeřábek, Jan Dolanský, Dana Černá, Jiří Vyorálek, Aneta Krejčíková, Stanislav Majer (viac)

Svojrázny policajný vyšetrovateľ major Kuneš, sa dostane do fyzického konfliktu s priateľom svojej bývalej manželky a hrozí mu odchod z polície. Riešenie pre neho nájde jeho vysoko postavená nadriadená a uprace ho na stáž do odľahlého pohraničného vidieku. V skutočnosti sa od neho očakáva, že sa mu podarí objasniť dva roky starú vraždu policajtky Wágnerovej, ktorej vyšetrovanie uviazlo na mŕtvom bode. Kriminalita na pohraničí je veľmi vysoká - pašovanie, výroba drog, pytliactvo, prostitúcia. Kuneš musí riešiť jeden prípad za druhým a k prípadu, kvôli ktorému sem prišiel, sa dostáva až po čase, náhodou. (RTVS)

Recenzie používateľa Wysch k tomuto seriálu (6)

Nástřel (2016) (S01E01)

Za to prolomení čtvrtý stěny ("slyšel jsem, že to je dobrý") odpustím scénáři i dvě minely (profesionální střelec, co má všechno naplánovaný do detailu, si dovolí po sobě zanechat prázdnou nábojnici; a i nalezená zbraň a totožná nábojnice jsou jen nepřímé důkazy; přiznání snajpra mimo výslechovou místnost je irelevantní). Rapl má prozatím všechno, co mě bavilo na Bukowském - Kuneše, co se s tím nesere ("V pohodě, kdyžtak ti zastavím."), kameru a severskou atmošku s dlouhými zamlženými pohledy a ptačími pohledy kolmo dolů. Není to kulervoucí pilot, ale to v podstatě nebyl ani první díl Bukowskiho, a tak nezbejvá než doufat, že to bude mít grády a koule a nevygraduje to stejně hloupě jako Bukowsky. ()

Křížová cesta (2016) (S01E02)

Jasně, bylo to slabý kafe, ale má to svoje ale: Tuhle epizodu je potřeba chápat jako tranzitní, tedy takovou, která přesune seriál do své hlavní roviny. Ze svýho pseudo-amatérsko-spisovatelskýho pohledu jsem v ní viděl tři tranzitní prvky do budoucna: 1) Samotný vyšetřování případu Hany Wagnerový. 2) Útěk Kunešovy dcerky za tátou. 3) Najmutí hitmana na odstranění Kuneše. Pravděpodobně se dá předpokládat, že třetí bod bude následovat už příští epizodu, dcerka pravděpodobně do půli seriálu a vyšetřování Hany Wagnerový (nebo jak se jmenuje) se bude táhnout celou řadou. Kvituju tak drobný expoziční berličky, který teď vypadaj zbytečně (viz telefonát s dcerkou), ale jsou tam, protože se Pachl poučil z Bukowského a deus ex machina berle raději zkouší zahodit. Na Křížový cestě byly špatný tři věci - špatná němčina, špatná ruština / ukrajinština, špatná struktura případu, nicméně potěšily naopak tři věci - Kuneš neztrácí nic ze svýho humoru ("Hypotéku nechci a na důchod si nespořím."), Dolanskýho Gregor dostal konečně vysvětlující backstory a Pyškův kápo ostatně taky. Zbejvá už tak jen doufat, že další epizody tenhle můj dojem, že druhá epizoda slouží jako tranzitní, podpoří a zbytečně tak neshodí hodnocení. Seriál touhle epizodou jasně ukázal, že se musí brát jako celek, a jako celek jej taky prozatím budu dál hodnotit. ()

Smrt na lovu (2016) (S01E03)

Slábne epizodní případ, ale polonahej Kuneš ploužící se ze špitálu, ožralej nimrod a překvapivě solidně rostoucí Příkazký tak nějak aspoň udržujou laťku nad tím průměrem. ()

Bludný kořen (2016) (S01E04)

Pravděpodobně po první epizodě se jedná o tu nejsilnější - nejen storytellingem, kterej má hlavu, ale hlavně postupným dokreslováním charakterů, které se nepletou, které jsou uvěřitelné, a které hlavně mají svoji roli. I ten Etzler je pravděpodobně v seriálu z nějakýho důvodu, a je jen škoda, že ten, kdo napsal byť jen jeden příběh s detektivní zápletkou, už ví, proč tam je. Což je škoda. Do konce seriálu (první řady) je ještě dlouho, a tak nějak doufám, že si pro Etzlera připravil Pachl jinej osud a důvod, proč se s prominutím sere do každý epizody. Z tý skály totiž mohl sletět kdokoliv, že ano. Jo a jedno velký WTF je manžel tý Hany W., kterej se ani nepotřebuje podívat, koho to zašili, aby věděl, že to nebyl on. Má pravdu ale, ne že ne. Asi taky napsal nějakou detektivní story. ()

Zdař Bůh! (2016) (S01E12)

Tak mi zabili Etzlera. A to měl podle pravidel vyprávění logicky zabít tu policajtku. Tak nezbejvá nikdo jinej než Vaculík, případně samozřejmě kdokoliv jinej, což by ale dle mě dost odporovalo pravidlům vyprávění kriminálního sub-žánru. Protože vycucat důkazy jen tak aleluja v posledním díle třeba proto, abychom usvědčili Máchu, to chce velký koule. Jo, a báj d vej, furt jsou tam tři příběhový linky, který je potřeba dokončit, tak jsem o to víc zvědavej, jak se s tím ve finále Pachl popasoval. Kuneš rulez. Negativum ale jsou prostě ty zbídačený zkratky, který působěj jako z krabičky poslední záchrany zoufalého scénáristy. ()

Zimmer frei (2016) (S01E13)

Je mi to líto, ale stejně jako u Cirkusu závěr je prostě odfláknutej. Zaprvý chybí katarze ohledně vraha tý policajtky, kvůli který Kuneš do Krušnejch hor vůbec přijel. Odfláknuto. Že to byl přece jen nakonec Etzler, to aspoň potěšilo, protože to dodrželo alespoň základní postup detektivního / kriminálního příběhu. Zadruhý chybí pointa ve vztahu Lupínek a jeho žena, ale to se obávám, že je jen další berlička pro druhou sérii. Zatřetí chybí Kuneš a nějaká ta Kunešovina. Začtvrtý totálně zazděný Vaculík, taky další berlička pro druhou sérii. No a zapátý absolutně nedotažený vztah Kuneš | dcérka | Jitka Ježková (tedy Gregorova vdova). Celej ten závěr seriálu je jasný prostředníček pro to, aby se natočila druhá řada, a Kuneš by si ji i zasloužil, jenže teď s větší produkcí, větším rozpočtem a hlavně - HLAVNĚ - kvalitnějším scénářem. Jan Pachl je bezpochyby solidní režisér, který má cit pro severskou kameru a filtry a dokonce i střih; ke všemu obklopil výtečnýho Čermáka výtečným hereckým ansámblem, ačkoliv jsem si v prvních epizodách třeba o Příkazkým myslel svoje; a celkem dobře pracuje s klasickým postupem kriminálky, ale pokud se jedná o ústřední příběhovou linii (zde vražda Vágnerový, nebo jak se ta policajtka píše; a Etzlerův ústřední "záporák"), je Pachl slabý spisovatel, který neumí zvýraznit pointu a dovést příběh do pořádného konce. Už jsme to zažili u Cirkusu a Rapl to bohužel znovu zopakoval. Je to věčná škoda, protože Rapl je na české poměry pořád vynikající záležitost hlavně díky své severské atmosféře a překvapivě zajímavými postavami, a to i v postavě Lucase, Máchy nebo Slepice. Jenže to, co by mělo tuhle kriminálku táhnout, totiž ústřední příběh, postrádá v zásadě krizi, peripetii i katarzi. A to je, dle mě, dost velká chyba, která zbytečně Rapla shazuje. Poslední epizoda budiž nejslabší, ale jinak je Rapl výtečnej seriál a já si ho opravdu užil. ()