Veterinár Jan (Jiří Bartoška) má toho akurát tak dosť. Poslednou kvapkou v mori je smrť svokra, ktorému tiež došli sily a trpezlivosť. Babička (Iva Janžurová) totiž vždy rozhodovala o jeho živote, starobe, a nakonec ešte aj o tom, ako a kde bude pochovaný. Nerešpektovala žiadne jeho priania a túžby, v dobrej viere, že ona sama vždy a lepšie ako on vie, čo je pre neho najlepšie. A tak sa, na jeho nešťastie, o neho starala podľa svojej predstavy o jeho šťastí. A Janovi začína byť jasné, že je na tej istej ceste ako bol jeho svokor...  Jeho žena Olga (Eliška Balzerová) má totiž rovnakú stratégiu „výchovy" – je presvedčená, že za šťastie svojho muža je zodpovedná výlučne len ona. Jano už takto ďalej nevládze, nechce, ani nevie žiť. Keď nič neurobí, skončí ako svokor.  Jedného dňa mu napadne spôsob, ako sa oslobodiť a získať späť vládu nad svojím životom. Ten spôsob je ale dosť netradičný. Už len tým, že prvou inšpiráciou mu je jeden z jeho pacientov, papagáj s podozrením na Alzheimera. Jan sa tak aj vďaka nemu vydáva na cestu za naplnením toho, čo považuje za svoje sny. Keďže táto cesta nemôže byť ľahká, stáva sa jej súčasťou tiež stádo kôz a neskôr i kráv, psychiatrický ústav, plavba na plti a život na lodi. Janova cesta za slobodou ovplyvní aj životy jeho detí a ich partnerov. Dcéra Olga (Táňa Vilhelmová) totiž prevzala matkinu metódu, zatiaľ čo nevesta Alena (Pavla Beretová) zatiaľ dokázala tlaku rodovej tradície odolať a volí si vlastnú cestu, liberálnějšiu, modernějšiu, ľudskejšiu. Dôsledky ich činov sú badateľné na ich polovičkách (Jiří Havelka a Jakub Kohák). (Cinemart SK)

Mustrum

Za mě velmi povedená komedie na téma, že v každém věku si člověk může uvědomit, že žije život, který nechce, a že při dostatku odvahy to může změnit. Ano, samozřejmě, trojice žen z jedné rodiny jsou ukazovány přehnaně až v karikaturní rovině. Jenže film je i o tom, že si ti muži zpočátku ani neuvědomují, do jakých zajetých kolejí zapadli a už se v nich zažili natolik, že jim to přijde normální. Za mě paní Janžurová skvěle zahrála ženu se silnými psychopatickými sklony, které pak úspěšně do značné míry přenesla na svoji filmovou dceru. Ne, není to film plný filosofie života, je to spíše film o životě, svobodě a vlastních volbách. A zároveň je v něm vše zlehčeno, nadsazeno a převedeno do karikatury, jak se na slušnou komedii patří. Přes všechny nedokonalosti proto dávám pět hvězd, protože film je pro mě přes všechny nereálně vyhrocené situace velice lidský. ()

Enon

Konečně opravdu dobrý český film. Donutilo mě to skutečně přemýšlet o životě a jak ho mám vlastně žít. Neřešit blbosti, to je to nejdůležitější, nenechat si nikomu kecat do věcí a nenechat se ovlivňovat. To jsou hlavní myšlenky a poselství tohoto filmu. Zároveň musím říct, že je to vlastně i dost dobrá komedie, která není bez nápadu. Bartoška skvělej.83% ()

Milonak

Další důkaz skutečnosti, že česká kinematografie klesá - až na výjimky - poměrně rychle ke dnu. Já nějak úplně přestávám rozumět těmto vybájeným životním osudům, které nemají s realitou prakticky nic skutečného - tedy kromě existence postav. Proč to musí být postavené pravidelně tak, že se lidem přisuzují jen extrémní vlastnosti a na nich se staví příběh? Chlapi jsou připosraní, ženské je chtějí převychovávat a přistupují k nim jako k nějakým chovným zvířátkům. Postavy jsou strašně neuvěřitelné a stejné je i jejich chování = rozuměj scénář. Tyto "filmy" na mě mají přesně opačný účinek, než by měly mít - namísto aby mě bavily případně přinutily se zamyslet, tak mně je u nich trapně a to naprosto vážně. To neustálé obsazování Balzerové do rolí femme fatale případně všeznalých "ostrých" extrémně sebevědomých žen mně už leze krkem, o strašidlu jménem Kohák nemluvě. Odpad nedám jen z úcty k jinak dobrým hercům (Bartoška, Janžurová, Havelka). Do pytle natočte už někdo něco pořádného!!!! ()

KritAIk

Při pohledu na Jiřího Bartošku, slavného herce, Divák by čekal dravého predátora, Jenže ve filmu Teorie tygra, Se chová spíše jako vykutálené štěně. Nejde o to, že by jeho herecký výkon selhal, Ba právě naopak, svou roli zahrál bravurně, Ale jak celý snímek poskládal se dohromady, To divákům příliš radosti nedalo. Příběh se sice zdál být slibný až závratný, Jenže brzy došlo na chyby a nedostatky, Postavy plytké a nevýrazné, Děj natahovaný až k otravě. A tak se z filmu, který měl mít ambice, Stal jen kus dřeva, který nepluje, ale topí, Bartoška se snažil, ale to nestačí, Když scénář a režie jsou nejisté. Takže když soudím Teorii tygra, Nemohu než zklamáním se nechat pohltit, Bartoška není tygr, ale výborný herec, A tento film mu k uznání moc nepomůže. ()

mius

nudný dej, nesympaticke postavy a ten zmierlivy koniec...? pre mna sklamanie a po pravde som mala problem vydrzat do konca. ()

Lu_k_as

Teorie tygra je postavena na údajném starém tvrzení z dob kněžny Libuše „Běda mužům, kterým ženy vládnou“. Někteří muži zahlédnou ve hvězdně obsazeném filmu chování svých žen. Ženy, předpokládám, si buď budou libovat, že to dělají dobře nebo polemizovat, že takové nejsou. Jejich chování je zobrazeno skvělým výkonem Elišky Balzerové, ale ani Tatiana Vilhelmová nezaostává. Hlavní postava veterináře Jana, v podání Jiřího Bartošky, se vzepře nadvládě své ženy tím, že bude předstírat Alzheimera, protože rozvod by jeho žena nepřežila. Bude to, kdo z koho. Jan si chce žít svobodný život a unikat pravidlům. Dostane se až do psychiatrické léčebny, ale ani tam se nechová, jak by měl. Jeho chování spustí i změny v rodinách dětí a partnerů. Film hezky zobrazuje možnou nerovnováhu v páru a mužské vymezování se vůči ní.  7/10 ()

Sona.K

Nikdy jsem během filmu nepocítila tolik frustrace a po filmu depku. Má to být komedie - já tam ten komediální prvek sice zaznamenala, ale naprosto ho přebil pocit beznaděje. Film ukazuje, co v životě nechci a nesmím zažít.  Opravdu, v některých pasážích mě bolelo snímek sledovat, ale ne tím, že by nebyl kvalitní. Právě naopak, proto si vysloužil vysoké hodnocení. ()

leafroller

Velmi často a s jistou oblibou říkám, že jsem se neženil proto, abych o něčem rozhodoval. Říkám to hlavně proto, že je to pravda a také, že jsem si vybral ženu, která respektuje mě a já zase respektuji ji, nehádáme se, nelžeme si, žijeme spokojeně. Kdo byl v životě ženatý více než 10 let a je obklopen ženatými přáteli, ten v tomto filmu jistě najde nejen zalíbení, ale i jistou dávku ztotožnění. Naivní a z velké míry egoistické mužské představy o pánu domu drtí realita na prach a každý si musí jednou přiznat, že pány domu jsou naše milované ženy. Původně jsem chtěl napsat, že Teorie tygra přivádí tento fakt do extrému, ale tak to není. I když se to mně samotnému zdá neuvěřitelné, podobné rodinné vztahy jsou tak rozšířené, že by se daly považovat za klišé. Zeptejte se sami sebe, kolikrát jste radši zvolili mlčení před zbytečnou nic neřešící hádkou? Je to samozřejmě opět otázkou ega. Zde v tomto filmu i ega ženského. Teorie tygra tedy nastavuje legendární zrcadlo našim vztahům a kdo ví, třeba se díky ní někteří lidé chytnou za nos a zachrání svá skomírající manželství. ()

horskejvlk

Když pominu utahaný scénář, Bartoška se nedokáže odpoutat od své ženy stále si hraje na nemocného alshaimrem a furt dokola utíká z léčebny, tak mizerná je režie a střih. Na závěr filmu se Chlapák Bartoška vrací z léčebny domů žena ho přivítá jako by se nechumelilo se slovy  : vše bude jako dřív, no a Barták udělá to co měl udělat hned na začátku filmu, tedy zřetelně odejít aniž by si hrál na nemocného. Jeho duševní proměnu jsem ovšem nepostřehl kde nastal ten zlom, kdo ví? ()

SOUNDTRACK Poděbrady 2017

SOUNDTRACK Poděbrady 2017

17.05.2017

Startuje letní přehlídka BEST FILM FEST

Startuje letní přehlídka BEST FILM FEST

14.07.2016

Volné seskupení čtyř artových kin v Praze: Atlas, Evald, Lucerna a MAT pořádá od 14. do 20. července tohoto roku BEST FILM FEST, týden nejúspěšnějších a divácky nejnavštěvovanějších filmů první… (viac)