Reklama

Reklama

Skaza Titanicu

  • Československo Zkáza Titanicu (viac)
Trailer
Veľká Británia, 1958, 123 min

Réžia:

Roy Ward Baker

Predloha:

Walter Lord (kniha)

Scenár:

Eric Ambler

Hudba:

William Alwyn

Hrajú:

Kenneth More, Anthony Bushell, David McCallum, Alec McCowen, Laurence Naismith, Andrew Keir, Derren Nesbitt, Bernard Fox, Desmond Llewelyn, Honor Blackman (viac)
(ďalšie profesie)

Obsahy(1)

Málokdo tušil, že toto bude noc, na kterou nikdy nezapomenou. Je 14. dubna roku 1912, krátce před půlnocí. Největšímu a nejluxusnějšímu plavidlu své doby se do cesty postaví obrovský ledovec. Trhlina v boku Titaniku znamená rozsudek smrti nejen pro samotnou loď, ale i 1500 cestujících, na které nezbude v záchranných člunech místo. Černobílé zpracování jedné z největších námořních katastrof je soustředěno hlavně okolo druhého důstojníka lodi, Charlese Herberta Lightollera (Kenneth More). (mahler)

(viac)

Videá (1)

Trailer

Recenzie (63)

Martin741 

všetky recenzie používateľa

Reziser Roy Ward Baker /Krveziznivi Milenci/ natocil vskutku uchvatny film, ktory oproti Kameronovej verzii ma slusnu stopaz 123 minut. Krasne su kulisy Titanicku, obisiel sa zdlhavy a casto nudny pribeh, a po jednom zabere sa slo pekne na vec potopenia. Herci ako Kenneth More, David McCallum a skvela Honor Blackman /Goldfinger/ hrali vyborne. Trochu zamrzi obcas az dokumentarny styl, ale samotna zrazka s ladovcom a potopenie boli natocene vskutku genialne . 98 % ()

curunir 

všetky recenzie používateľa

,,MYDLU SMIECH NEVADÍ." __ Skaza Titanicu bola prvým filmom, ktorý som kedysi o tejto slávnej námornej katastrofe videl. Už vtedy som od neho očakával viac a ak som nebol sklamaný, mal som k nemu minimálne vlažný postoj. Keď teraz spätne reflektujem, myslím si, že celkové spracovanie dobre vystihuje výrok kapitána Smitha, ktorý v osudnú noc predniesol pasažierom keď sa v ľadových vodách Antantiku už každý ratoval ako mohol: ,,Správajte sa ako Briti!" Z filmu je vyslovene cítiť odmeranosť, to úslovie ,,s kľudom Angličana", ktorí tu mnohí vyhlasujú za dokumentárne ladený prístup. Nebudem sa s nikým o tomto tvrdení škriepiť, táto ,,neutralita" však aspoň podľa mňa filmu ubližuje. Aj napriek rozdielnosti spracovania si Cameron predsa len z tohto filmu požičal mnoho prvkov, ktoré potom do svojho ,,filmu storočia" predsa len aplikoval omnoho lepšie. Aj tu padajú taniere, prevracajú sa jedálenské vozíky a iné predmety našej dennej potreby, no je to akési prázdne, bez duše. Nerozvinutie emocionálnej stránky, nejaké bližšie priblíženie sa ku konkrétnej postave, či postavám (absencia hlavného hrdinu), aj keď by to mohlo zaváňať kadečím je rozhodne najväčším kameňom úrazu. Nie je to však prístup vhodný úplného zavrhnutia a ocenil som najmä príjemnú neľúbivosť niektorých scén (milenecký pár, ktorý už už začal dúfať zavalí padajúci komín; malého chlapca, ktorý v dave stratí matku neváha režisér utopiť s ostatnými), na druhej strane preživší vyliezajú z ľadových vôd na prevratený čln akoby nič. Skaza Titanicu nie je vyslovene zlým filmom, nie je ani dielom poplatným svojej dobe, ak do toho nezahŕňame technickú stránku, len na vrchole ľadovca priveľmi experimentuje s elementami, ktoré sa v žánri nevyskytovali pred polstoročím, a nevidieť ich ani teraz. (160. hodnotenie, 19. komentár k filmu, môj 777. komentár) ()

Reklama

Nach 

všetky recenzie používateľa

500 ohodnocený film:Jeden z nejlepších filmů o tragédii Titaniku. Na začátku jde sice vidět, že exteriéry lodě jsou jiné, ale během osudové noci se na palubě Titaniku skutečně ocitnete. Ta pečlivost se kterou tvůrci tragédii podávají je až dokumentární. A ač dnes již víme řadu věcí, které tehdy vědět nemohly, zůstává Titanic Roye Warda Bakera tím nejskutečnějším, co bylo o této lodi natočeno. 75% ()

classic 

všetky recenzie používateľa

Určite menej známy, katastrofický, britský film, venujúci sa už notorický známej udalosti z apríla roku 1912, keď zaoceánsky parník TITANIC narazil na ľadovec, ako chronicky prehnaný veľkofilm Jamesa Camerona z roku 1997, ktorý si zo stroskotania vyrobil romantickú drámu. Na tomto strhujúcom čierno - bielom Titanicu z roku 1958 sa mi „páči” viacero vecí. Som rád, že tu nie sú podobní hrdinovia, ako DiCaprio a Winslet, pretože práve z tretej triedy by sa tu našlo dostatok všelijakých “chudákov” , ktorí chceli začať nový život, niečo ako trebárs postava Jack Dawson ( Leonardo DiCaprio ), a zbytočne na seba nestrhávajú veľkú pozornosť. V prvej triede boli napríklad - zbohatlíci, ktorých si smrť taktiež vyhľadala, a nebrala ohľad na to, kto má koľko majetku ? Boli príliš hrdí ( bohatí ), že si s tým, čo sa deje, nelámu hlavu, alebo z toho šoku boli úplne mimo ? Skrátka, tu nie je absolútne žiadny čas na Jacka a jemu podobných ! A vôbec, na čo je to dobré ? Ďalšiu skvelú vlastnosť, ktorú film má, je herecké obsadenie, ktoré sa dosť stotožňuje s pôvodným obsadením. Vynikajúca kamera britského klasika Geoffreyho Unswortha vytvára excelentný zážitok, že má divák reálny pocit, akoby bol všetkého diania súčasťou. O desať rokov neskôr bude spolupracovať s režisérskou veličinou Stanleyom Kubrickom... Naopak, čo nemal Cameron, má londýnsky režisér Roy Ward Baker, mimochodom sám železný Jim priznáva veľký obdiv, k tomuto nesmrteľnému skvostu, ktorý je nezaslúžene menej známy voči nemu. Napríklad vstupný BONUS je taký, že sa mi dostáva exkluzívnej možnosti nahliadnutia k inému parníku - CALIFORNIAN, ktorý KOTVIL v noci neďaleko práve potapajúcemu sa TITANICU, a iba sa „prizeral” ... ? Jestvovala ešte tretia loď, ktorá sa následne po tomto akte len tak vyparila ? Bola tam ? Filmové zábery sú jednak odtiaľto, alebo aj z lode CARPATHIA, ktorá sa vydala na POMOC, bohužiaľ, po FUNUSE. TRIKY sú na vysokej úrovni, majú čosi do seba, aj keď jedna slávna filmová sekvencia, tu zatiaľ nie je, kvôli nevedomosti, bude až o štyridsať rokov neskôr v 11 oscarovom filme... TITANIC JAMESA CAMERONA videlo na CSFD ( konkrétne má hodnotení ) takmer o 255 x viac užívateľov, ako A Night to Remember, režiséra Roya Warda Bakera, čo nie je fér, pretože, povedal by som, že kvalitatívne je snímok z roku 1958, trochu na vyššej úrovni. Neviem, čím to je, ale pozerať sa na DiCapria a Winslet, je pre mňa dnes takmer neznesiteľné... ? ! ... Skúste si to len tak z haluze porovnať. ()

Sandiego 

všetky recenzie používateľa

Zpočátku trochu rozklížená, ale jakmile dojde na onu osudnou noc, působivá podívaná. Nejde tu totiž o žádný příběhový konstrukt, ale o čisté zachycení události, které však rozhodně nevynechává silně působící okamžiky. Při samotné srážce mi docela scházela gradace, ta se dostavila až poté a to až s nečekanou silou (přihlédnutím k době vzniku). Celá hodina a půl vlastně nevypovídá o ničem jiném, než o osudných několika hodinách a tím se účinek jen zveličuje. Na tregédii je nahlíženo ze všech možných úhlů, objeví se sem tam nějaký minipříběh, který svoji bezprostředností dokáže zapůsobit a hlavně dokumentárně podložené scény, které Cameron za čtyřicet let tak věrně zkopíruje. SKvělé je i zapracování děje na parníku Californian. A trikově ošizený počátek je bohatě vynahrazen samotným obrazem zkázy. Ve výsledku tenhle snímek povážlivě šlape na paty nejnovější verzi a v určitých ohledech ji i předčí. ()

Galéria (58)

Zaujímavosti (19)

  • Režisér Roy Ward Baker pracoval s původními konstrukčními plány lodi, zdokumentovanými skutečnostmi sepsanými vyšetřovací komisí a navíc na natáčení dohlíželi přeživší členové posádky, kteří se na Titaniku skutečně plavili. (Olík)
  • Snímek je kromě fanoušků ceněn také badateli, kteří vyzdvihují především jeho historickou přesnost. (Olík)
  • Kvôli nedostatočnej veľkosti nádrží v štúdiu Pinewood, kde sa mali nakrúcať zábery ľudí bojujúcich o život, použili tvorcovia tiež jedno londýnske kúpalisko. Nakrúcalo sa počas chladných novembrových rán. (classic)

Reklama

Reklama