Stávka na neistotu

• Česko Sázka na nejistotu (viac)
USA, 2015, 130 min (Alternatívna 125 min)

Réžia:

Adam McKay

Predloha:

Michael Lewis (kniha)

Kamera:

Barry Ackroyd

Christian Bale, Steve Carell, Ryan Gosling, Brad Pitt, Marisa Tomei, Finn Wittrock, Max Greenfield, Melissa Leo, Rafe Spall, Hamish Linklater, Byron Mann (viac)

Sázka na nejistotu vypráví příběh čtyř outsiderů, kteří všechny vlky z Wall Street proměnili v obětní beránky. Tihle čtyři byli jediní, kdo si spočítal, že světová ekonomika nemůže růst do nekonečna. Vsadili na jednu kartu, srazili banky na kolena a krutě se napakovali. V roce 2005 jste mohli v Americe dostat stoprocentní hypotéku na luxusní vilu s dvaceti ložnicemi a bazénem a nikdo se vás neptal, jestli ji dokážete a máte z čeho splácet. Excentrický finančník a fanoušek heavy metalu Michael Burry (Christian Bale) si uvědomil, že podobných riskantních hypoték je takové množství, že se mohou stát časovanou bombou, která dřív nebo později odpálí celou americkou ekonomiku. Vyvinul proto důmyslný finanční nástroj, který mu měl přihrát obrovský balík peněz v případě, že hypoteční bublina praskne, a investoval do něj celé jmění. Sázka na nejistotu se jemu a třem podobným vizionářům vyplatila o tři roky později, kdy milióny Američanů přišly o střechy nad hlavou a o práci a navíc ze svých daní kryly ztráty nenažraných bank. (Cinemart)

Torpid

Čím složitější systém, tím užší skupinka profitujících z něj a vyšší jejich zisky. Demokracie je pak jen idea, která drží mravence v klidu, protože elita se ještě neodstřihla od zbytku natolik, že by funkčních a klidných mravenečků nebylo zapotřebí. Čáry máry hypotéky, o tom je tenhle film, ale dalo by se zobecnit. Téma, které vystihuje dnešní dobu dokonale. K tomu skvělá režie herců a excelentní trojka Bale, Carell, Pitt. Gosling měl tak trochu míň vděčnou roli. ()

Dm1tr1j

Zase to jebne a vy kokoti nezabijete ani jedneho chamtivého pičusa čo zato môže. Tak vám treba, zomriete vo vojnách ,ktoré ani nebudú vaše ale vy tomu nebudete veriť. ()

mi-ib

Myslím, že jde o celkem těžko stravitelný snímek. Bylo pro mě těžké vyznat se ve všech těch bankovnických výrazech a to i přesto, že ty nejdůležitější byly vysvětlovány (ne)násilně jako pro blbce. Nevím, zda je pro zcela nezainteresovaného diváka vůbec celkově pochopitelné, o co tam k sakru jde. Každopádně film odhaluje hodně špíny vysokého bankovnictví a žasnu nad tím, že takto upřímný(?) film mohl vůbec vzniknout. mírný SPOILER Na konci se mi líbilo, že Steve Carell zůstal člověkem a snímek se tak obešel bez zbytečně přehnaných morálních apelů. ()

FanKalEl

Film o ekonomickom podvode a svetovom probléme vyznel hollywoodskym spôsobom prekvapivo dobre, ale film má viacero dier počas tej dlhej stopáže a scenárista nevedel kedy na akú strunu má hrať a potom tam mal samé škrtanice, ktoré bolo cítiť. Celkovo má ale film to správne posolstvo, dobré vyvrcholenie deja a finále, ktoré už bolo zvládnuté na ostro. (70%) ()

salamandrr

ani jsme si nevšimnul, že to trvá 2 hodiny. více méně se tam nic moc neděje, ale ta pravda o eknomice je podána vcelku srozumitelně a ta pravda fakt jednoho zamrazí. Neškodilo by však více vysvětlujícíh scén ()

Stíba

Scénáristicky velmi přesvědčivě působící film se skvělým obsazením, kterému i díky výraznějším rolím vévodí Carell s Balem. Chybí tomu ale více wau scén a závěr na mě pak působil vyloženě usekle. ()

pepa3rd

Tenhle film je spíše dokumentární rekonstrukce, která objasní co se tenkrát, v předvečer celosvětové krize, vlastně dělo. 60 % ()

Whitebeard

Dokumentárně točenej film o krachu hypotéčního trhu v Americe. Taková ta neplecha, co se stala poměrně nedávno po tom, co si v Emérice šlo půjčit na prakticky jakoukoliv nemovitost, aniž byste na to měli, nikdo se zkrátka neptal. Hlavně, že byly tučný provize. No a tady v tom dokumentu se můžete podívat, cože se vlastně přihodilo, jak k tomu došlo a jak se na tom dalo hlavně vydělat. Pokud se šlo proti někdejšímu skálopevnýmu hypotéčnímu trhu, dalo se na tom parádně vydělat. Jak, to se snažil film přes všechny ty CDO a CDS termíny vysvětlit, ale já v tom teda jako dost plaval :) Stejně tak ve jménech, cifrách. Přijde mi, že se toho snažili vecpat do filmu až moc, takže to asi fakt jenom málokdo pochopil do detailů. A já jsem z toho většinou krajně nesvůj, když dokoukam film a jsem z něj pitomej. A pak z toho asi i srážim hodnocení, takže za mě max 3* :) ()

HenryIvan

Vážny film o vážnych problémoch, ktoré sa skutočne stali. Je až desivé aké to malo následky. Ako sledoval som to s titulkami, tak som mal problémy porozumieť istým finančným a obchodným veciam (aj keď to vysvetľovali polopatisticky). Herecké výkony boli skvelé a za zmienku stojí aj spôsob rozprávania deja s neustálym vysvetľovaním od hlavných postáv. Nie je čo dodať 90 %. ()

IXOXI

Sázka na nejistotu se připojuje k filmům nepátrajících po příčině, ale naopak raději vnucuje „ten správný pohled“... ()

PEZ

"Truth is like poetry. And most people fucking hate poetry." Jeden z najlepších filmov roka. Už len tá herecká zostava hovorí za všetko. Produkcia Brad Pitt (resp. jeho produkčná spoločnosť Plan B), predloha non-fiction kniha od Michaela Lewisa (autor viacerých sfilmovaných kníh - námatkovo Moneyball, či Blind Side) a réžia Adam McKay. Posledne menovaný by dával tušiť ďaľšiu crazy Will Ferrel-like komédiu, no The Big Short je o dva leveli inde. Je to vlastne zábavnou formou podaná správa o tom ako celosvetová ekonomická kríza v 2008 vznikla a ako ani to, že pár ľudí o nej dávno vedelo nezábranilo tomu, aby daná katastrofická situácia aj nastala. Vážna téma podaná s nadľadom, vtipne, inteligentne, bez toho aby zosmiešňovala, alebo zľahčovala tému. Vynikajúce tempo, réžia (nominácia na Oscara), scenár (Oscar), herecké výkony (všetci boli dobrí, ale Christian Bale (nominácia na Oscara) a Steve Carell brutálne dobrí), čistá filmová radosť. Tento kus sa mi tak páčil, že som sa rozhodol si zohnať originál knihu od M. Lewisa. ()

Plechpetr

Číslům nerozumím. Hazardu s prachama se vyhýbám. A proto jsem neshledal takřka vůbec nic dobrého na tomto vskutku nudném a kurva dlouhém filmu. ()

dalziel

Nie taká bomba ako Margin Call, ale aj tak super.Chápem že sa tvorcovia snažili o čo najlepšie vylíčenie toho čo sa stalo,ale to je podla mňa to čo filmu škodí .Zachádzanie až do dokumentárneho žánru aj keď je zábavne mňa ako diváka stavia do role nechápavej ovce ktorej to treba podať ako blbovi. Selena Gomez už bola na mňa priveľa. ()

Jajar

Psal se rok 2005 a světová ekonomika mířila ke kolapsu, před nímž všichni zavírali oči. Až na pár finančních vizionářů, kteří dostatečně brzo odhalili, jak rizikové jsou hypoteční dluhopisy a lživá jejich ratingová hodnocení.___Sázka na nejistotu je fakt zajímavý a chytrý, částečně dokumentární film, u kterého musíte přemýšlet a poslouchat. Pak si ho užijete, i když zrovna nemáte vystudovanou ekonomku. Ke kultovnímu Vlkovi z Wallstreet má sice daleko, ale jako snímek o jednom velkém bankovním průseru to funguje skvěle. ()

Harry_

Jen pro specifickou sortu diváků, která má ráda takovéty polodokumenty, komentáře do kamery, zběsilou třaslavou kameru a hlavně wall street prostředí, které někomu připadá strašně sexy a někomu spíš jako morální žumpa. Dobře obsazeno. Docela vysvětlen největší ekonomický krach první dekády 21. století. Ale mám z toho rozporuplné pocity. ()

Torgal

Film o príčinách hospodárskej krízy z roku 2008, z ktorého je ale veľký problém ich vôbec pochopiť. Réžia je prehnane dravá a dynamická, technické pojmy lietajú vzduchom, celé herecké obsadenie hrá ako vo vytržení, no ja som len habkal a sústredil sa na to málo, čomu som z toho všetkého rozumel. Pár krát sa síce film na niekoľko sekúnd zastaví aby Margot Robbie vo vani vysvetlila nejaké technikality, no absolútne to nestačí a celý čas som bol aj tak v lese. Tento film mal buď vzniknúť ako dokument, alebo sa mal viac sústrediť na príbeh. Tu sledujeme tri skupiny ľudí, ktorý všetci prídu na to isté a veľmi podobným spôsobom sa na tom snažia nabaliť. A to je všetko - kvôli množstvu postáv sa nejde do veľkej hĺbky a ani nie je čas na poriadne vysvetľovačky. Ale oproti Margin Call toto aspoň nenudilo. 5+/10 ()

geek.ondra

Skvěle zahrané, natočené i napsané. Nejčistší příklad špičkové hollywoodské filmařiny který ale nijak zvlášť nevybočuje z řad klasických hollywoodských pokusů o oscarovou kvalitu. Něco takového tu je prostě každý rok. 7/10 ()

FeriusParfax

Velmi dobrý nápad si tento nasírací film pustit před spaním... Naštěstí jsem už viděla na toto téma několik dokumentů a četla mnoho článků, takže jsem věděla, o čem je řeč. Jestli se chystáte si film pustit a užít si ho, doporučuji si alespoň na wikipedii přečíst, o co v roce 2008 šlo. Film však velmi dobře a pochopitelně vše vysvětlí. I přesto je lepší zapnout na 130 minut plně mozkové závity, abyste se v tom neztratili.  Slizcí vychcánci samozřejmě, jak to tak už na světě bývá, z krize vyšli nejlépe. Na pomoc bank se z veřejných peněz pustilo neuvěřitelné množství peněz. Asi nemusíte být raketoví inženýři, abyste věděli, kde všechny peníze skončily... Velmi dobře zpracovaný film se skvělými herci. Byla radost se na tento film dívat. Budu doporučovat dál a dál a čekat, až se přiřítí další  podobná krizička, které se určitě nevyhneme. ()

Nový film režiséra Harry Potterů má obsazení

Nový film režiséra Harry Potterů má obsazení

07.07.2022

Sérii Fantastická zvířata, spin-offu populární potterovské franšízy, se nedaří ani trochu tak dobře, jak asi studio i tvůrci doufali. Na nové díly tudíž nikdo nespěchá, což naopak uvolnilo ruce… (viac)

Novinka Adama McKaye má hvězdné obsazení

Novinka Adama McKaye má hvězdné obsazení

16.10.2020

Leonardo DiCaprio, Meryl Streep, Cate Blanchett, Jonah Hill, Himesh Patel, Timothée Chalamet, Ariana Grande, Kid Cudi, Matthew Perry a Jennifer Lawrence. Málokdy se vidí až takto hvězdné obsazení,… (viac)

Sam Rockwell si zahraje George W. Bushe

Sam Rockwell si zahraje George W. Bushe

01.09.2017

Adam McKay (Zprávař, Bratři z donucení) byl dlouho známý jako režisér šílených komedií. Předloni však utekl k „ekonomické" Sázce na nejistotu, za níž mu spadl do klína Oscar za scénář. Zůstane tedy u… (viac)

TOP filmy 2016 dle TOP uživatelů ČSFD.cz

TOP filmy 2016 dle TOP uživatelů ČSFD.cz