Stávka na neistotu

• Česko Sázka na nejistotu (viac)
USA, 2015, 130 min (Alternatívna 125 min)

Réžia:

Adam McKay

Predloha:

Michael Lewis (kniha)

Kamera:

Barry Ackroyd

Christian Bale, Steve Carell, Ryan Gosling, Brad Pitt, Marisa Tomei, Finn Wittrock, Max Greenfield, Melissa Leo, Rafe Spall, Hamish Linklater, Byron Mann (viac)

Sázka na nejistotu vypráví příběh čtyř outsiderů, kteří všechny vlky z Wall Street proměnili v obětní beránky. Tihle čtyři byli jediní, kdo si spočítal, že světová ekonomika nemůže růst do nekonečna. Vsadili na jednu kartu, srazili banky na kolena a krutě se napakovali. V roce 2005 jste mohli v Americe dostat stoprocentní hypotéku na luxusní vilu s dvaceti ložnicemi a bazénem a nikdo se vás neptal, jestli ji dokážete a máte z čeho splácet. Excentrický finančník a fanoušek heavy metalu Michael Burry (Christian Bale) si uvědomil, že podobných riskantních hypoték je takové množství, že se mohou stát časovanou bombou, která dřív nebo později odpálí celou americkou ekonomiku. Vyvinul proto důmyslný finanční nástroj, který mu měl přihrát obrovský balík peněz v případě, že hypoteční bublina praskne, a investoval do něj celé jmění. Sázka na nejistotu se jemu a třem podobným vizionářům vyplatila o tři roky později, kdy milióny Američanů přišly o střechy nad hlavou a o práci a navíc ze svých daní kryly ztráty nenažraných bank. (Cinemart)

papadoce

Učebnicový príklad z kategórie “z hovna bič”. Toto bola nuda, ktorej deväť z desiatich divákov nemôže absolútne rozumieť. Lenže je to po technickej a hereckej stránke natočené tak originálne a skvele, že to, že je to celé o hovne vlastne ani neriešite. Iba sa bavíte Kikom a Carellom, mlčkom Göslingom a božským Bradom a všetkými ďalšími hercami, ktorí hrajú tak skvele, že tomu ani sami nerozumejú, dokonca aj tí čo na to nemajú hrajú jak páni. Je to zásluha režiséra a bezpochyby scenáristov, no a v prípade talentovaných hercov samozrejme aj ich. Hlavne ich. Človek by to chcel aj zhejtovať, ale nemôže, lebo sa to úspešne tvári ako skutočný film. Odpadávam z tohto podvodu .......... na diváka. 70% za dobrú robotu a tri a pol rozporuplných hviezd za mňa. ()

Milda003

Je to celkem na makovici... I když je to tady vysvětlený řekněme zábavnou formou, stejně z toho jde hlava kolem.. Nicméně mne to bavilo a díky tomu člověk trošku zjistí jak to vlastně tenkrát bylo a je.. ()

Bobris

Možná se na to budu muset podívat ještě jednou, protože kromě hereckého ansámblu a zajímavého stylu vyprávění jsem se strašně nudil. ()

Sarcasmgirl

Pár dobrých vtipů a kvalitní obsazení nezachrání to, že když Vás nezajímají hypotéky, tak tomu skoro nerozumíte a ten film člověka uspává. I přednáška o výrobě toaletního papíru by byla zajímavější. ()

Shikunek

Jelikož jsem ekonomii nepochopil ani od Seleny Gomez, tak nemůžu říct kolik je na tom pravdy. Možná právě proto to bylo ještě děsivější než jsem si doteď myslel. ()

vitac.

The Big Short asi není pro každého, ovšem já jsem odcházel z kina nadmíru spokojen. Určitě se hodí mít aspoň základní orientaci na finančních trzích (v první řadě co je to vůbec "short", česky "krátký prodej"). V průběhu filmu je toho sice dost vysvětleno, ale v časové tísni a informací k pochopení je relativně mnoho, takže... kdo přijde připraven, nebude překvapen:) Také se hodí být schopen si zapamatovat několik jmen (<10), abyste při textových informacích "kde jsou nyní" bez fotek v závěrečných titulcích věděli, o koho se jedná...:) Pokud tohle splňujete, nic by nemělo bránit tomu užít si dle mého názoru možná nejrealističtější film o financích a Wall Street. Příběh psal sám život a je zde podán dynamicky, nikoliv však chaoticky, a vtipně (já se zasmál víc než při lecjaké komedii). Obsazení mě mile překvapilo (předem jsem se o ně nezajímal). Mé staré známé a oblíbené tváře, jako jsou Pitt, Gosling, Tomei (zde "konečně" vypadá na svůj věk:)),... tu válcuje Steve Carell. Ale ani další protagonisté na ně nekoukají trapně někde z povzdálí. Potěšila také hudba (hlavně vkus doktora Burryho:)) a maličkosti typu citace z Murakamiho 1Q84. Velmi mírně slabší čtyři hvězdičky. (Kino Blansko, 12. 1. 2016.) ()

ratpile

Kdyby o politicko-ekonomických podvodech informovala bloncka ve vaně, možná by padaly celé systémy. Svěží, vtipná, cynická, skvělá konverzačka na téma finanční krize. McKay příjemně skloubil komedii s dramatem a nechal hrát skvělé herce v divácky velmi vděčných scénách. Trochu jako ten Scorsese! Takových filmů, které zábavnou formou osvětlí tématiku, nenudí a ještě fungují ve vyprávění, by se mohlo točit klidně víc. A Christian Bale a Steve Carell byli boží. Oba zahráli něco, co jsem od nich nečekal. Zejména Bale mě svým pestrým výběrem rolí baví víc a víc. ()

BardDeLune

Ze všech těch filmů, které doposud na téma této enormní americké prasárny vznikly, je Big Short ten nejkomplexnější. Pokud se člověk podívá na Margin Call, pochopí o co tehdy šlo, a jak si na tom namazali bankéři kapsy a šli dál. Nicméně co se skutečně stalo z pohledu dlouhé historie bankovnictví a přizpůsobování zákonů k obrazu svému, poté je tento film rozhodně nejlepší. Tuto komplexitu navíc podepírá zajímavým a místy odlehčeným přístupem s dobrým obsazením. ()

curfew77

Zase jeden film, kde hlavní roli a tahouna hraje sám příběh, potažmo život - poněvadž tak nehorázné globální šméčko, jaké tady elitní herecké sestava rozkrývá, by jednomu opravdu přivodilo prasklou žilku v mozku :) Oproti VLKOVI Z WALL STREET se vám ale dostane kromě pobaveného pohoršení i velmi intenzivního a přímo fyzicky nepříjemného pocitu, že tohle opravdu není správné... a že by se s tím mělo něco dělat. Přes dvě hodiny školení o finančních derivátech jinak uběhnou velmi hladce, což považuji v mém osobním případě opravdu za umění. Herci? O Goslingovi a Baleovi víme, že jsou geniální, tady ale opravdu exceluje i Carell, což by jeden nečekal. A kolikátá už skvělá vedlejší pro Marissu Tomei? Mimochodem, stejně výborný je taky Jeremy Strong, o kterém jsem zatím vůbec neslyšel! Nebojím se dát 90 % a kdyby měl nějaký ten Oscar spadnout sem, vůbec bych neprotestoval. PS: To s nepřehledností závěrečného titulkového resumé je ale od POMA správná výtka, měl jsem to úplně stejně - postavy totiž celý film skoro nemají jména, jen obličeje. ()

RafaKrakal

Z kraje roku hned naprosto fenomenální snímek o krachu amerického trhu s nemovitostmi a pádu světové ekonomiky. Skvělé herecké výkony především Christiana Balea a Stevea Carella dávají filmu patřičný drive a divák se nenudí ani jedinou sekundu. A samozřejmě kdo by nechtěl vidět Margot Robbie ve vaně se šampaňským :) Bohužel k dokonalosti už chybí jen to, že téma filmu je i přes veškeré vysvětlovací prostředky v něm užité (komunikace s divákem, hesla jednotlivých ekonomických pojmů na obrazovce apod.) neuvěřitelně složitý a tak nikdo kdo není zrovna expertem na americký trh s hypotečními listy nepochopí pravděpodobně vše co je v něm řečeno. Přesto je to neuvěřitelná zábava a proto dávám 93%. ()

Mamlas

Asi jsem pri svem vysokoskolskem vzdelani hlupak a tuhle zmatlaninu jsem nepochopil. Cele zmatene jak jezek v zapnute mikrovlnce. K tomu neposedna rucni kamera, ktera vzdy s jistotou znici kazdy film, i kdyby byl dobry. A to tenhle vubec nebyl. ()

boombang

Hodně zajímavý film. 1) moc dlouhý, 2) moc postav/chlapů, 3) moc paruk, 4) moc bankovních a finančních termínů, pro laika španělská vesnice, 5) výborní Carell a Bale (hlavně Christian je extraliga), 6) Pitt k nepoznání, 7) boží Margot nezapomenutelná (být s ní ve vaně, nevnímal bych nic, co by vysvětlovala - že by skrytý záměr? :-)), 8) metavtípky. Takže dávám cca 65%. A nebyli jen čtyři, bylo jich asi deset! ()

PAVLIS

Mám skoro chuť přihodit hvězdu za "zásluhy". Není dnes moc filmů, které by reagovaly na nedávné dění ve společnosti (krize 2008) a nebály se tnout do živého - bankovnictví, dozorčích orgánů, vlády i novinářů. A to zábavnou formou, která nenudí po celých 130 minut, s třešňičkou ve formě výborného Carella a Balea. Jenomže tady se jde natolik do detailů, že bych si film dokázal naplno užít snad jen s vystudovanou vysokou ekonomickou. Pro mě tedy příliš nesrozumitelné finančnické porno, za jehož existenci jsem ale rád. ()

darthvader77

Film je nepřehledný, co se týče termínů, ale jinak výborná kombinace učebnice a skvělých hereckých výkonů na které se dá krásně pochopit, jak začala finanční krize a hlavně, že celý systém Wall Street je založený víceméně na protáčení jednoho kola prasknuté bublině. Nejlépe samozřejmě Batman s Bradem a Selena Gomez či Margot Robie jsou krásným potěšením divákova oka. Takže na jeden zátah sice pořádný šálek kávy, ale zase film, ke kterému se člověk bude rád vracet. ()

tatopulos

Existují nadprůměrnější snímky na téma finanční krize a krize kapitalismu (namátkou- Kapitál, Margin call, Wall street, Vlk z Wall street, Makléř...). Nechápu proč herec typu Brad Pitt dostal tak malý prostor, humor byl občas příliš vulgární a vysvětlování fungování nemovitostního trhu a trhu s akciemi pro laika složité. Zmíněné snímky ukazují samoúčel lásky k penězům lépe. ()

Crupier

Christian Bale - krátká story, ale nejlépe zahraná... být v kůži chlapců, tak už nezamhouřím oka. Jinak hodně zajímavý počin. ()

Nový film režiséra Harry Potterů má obsazení

Nový film režiséra Harry Potterů má obsazení

07.07.2022

Sérii Fantastická zvířata, spin-offu populární potterovské franšízy, se nedaří ani trochu tak dobře, jak asi studio i tvůrci doufali. Na nové díly tudíž nikdo nespěchá, což naopak uvolnilo ruce… (viac)

Novinka Adama McKaye má hvězdné obsazení

Novinka Adama McKaye má hvězdné obsazení

16.10.2020

Leonardo DiCaprio, Meryl Streep, Cate Blanchett, Jonah Hill, Himesh Patel, Timothée Chalamet, Ariana Grande, Kid Cudi, Matthew Perry a Jennifer Lawrence. Málokdy se vidí až takto hvězdné obsazení,… (viac)

Sam Rockwell si zahraje George W. Bushe

Sam Rockwell si zahraje George W. Bushe

01.09.2017

Adam McKay (Zprávař, Bratři z donucení) byl dlouho známý jako režisér šílených komedií. Předloni však utekl k „ekonomické" Sázce na nejistotu, za níž mu spadl do klína Oscar za scénář. Zůstane tedy u… (viac)

TOP filmy 2016 dle TOP uživatelů ČSFD.cz

TOP filmy 2016 dle TOP uživatelů ČSFD.cz