Noční můra: Tajemství spánkové paralýzy

• Česko Noční můra (festivalový názov) (viac)

Spánek přináší úlevu. Jsou však chvíle, kdy může být prokletím. Chvíle, kdy přichází spánková paralýza... Pro většinu z nás představuje zalehnutí do postele zaslouženou odměnu po namáhavém dni. Ale pro některé je to pouze začátek druhého tajného života. Nebo spíše noční můry. Spánková paralýza je bizarní stav. Její oběti stráví noc napůl při vědomí. Vnímají, co se kolem nich děje, ale nejsou schopné se pohnout. Jako by to nestačilo, mnozí z nich při tom zažívají noční můry. Vidí přízračné halucinace, které naplňují jejich mysl strachem. Zvláštní na tom je, že mnoho postižených mívá ty samé vize. Ať už jsou v Londýně, New Yorku nebo Michiganu, popisují temné hrozivé postavy, které pronikají do jejich snů už od dětství. O tom, co spánkovou paralýzu způsobuje, se však stále ví jenom málo. (TV Prima)

kramatos

Standardně by to byl úsměvný pseudo dokument, ale vzhledem k tomu že ty lidé sdělovali to co jsem sám mnohokrát prožil, je potěšující že se někdo dotkl tohoto tématu. Mimochodem vysvětlení úkazu jako pohybující se stíny po zhasnutí světla opravdu spánkovou paralýzou nelze. PS: Nechci tu dělat agitku, ale skutečnost je že se tohle u mě hodně, téměř uplně, eliminovalo po obrácení se na křesťanskou víru, konkrétně nenáviděná Římskokatolická církev. ()

Dacsus odpad!

Strašný sranec. Serie ma to o to viac, lebo moja matka mávala presne s týmto problém (to bolo ešte v 80tych, čiže v dobe, keď u nás o čomsi podobnom neboli ani knihy), a nebola to žiadna sranda. Toto celé pôsobí dojmom, že scenárista si o tom čosi kdesi prečítal, zohnal pár trkvasov, čo sú navyše absolútne herecké drevá (čiže nepresvedčiví až smiešni), a strčil im do rúk texty, ktoré hádam písal tesne pred každou scénou. A samozrejme, natočili to totálne retardovaným, americkým spôsobom (týpek začne blabotať o tom, že mal v hlave zvuky práčky, tak tie zvuky hneď aj prdneme do pozadia, veď práve to navodí poriadnu spooky atmosféru, ne?). Sranec... ()

Velislav

Ako "obeť" spánkovej paralýzy, resp. bytia v hypnagogickom stave, som dokument bral osobne a so záujmom, keďže to nie je každodenná téma, ani v osobnom styku, ani v mediálnom. "Respondenti" sú pomerne uveriteľní, hrané pasáže sú pútavé, strašidelné a niektoré veci sa spájajú aj s mojou zažitou realitou. Čo strháva body je absolútne neexaktná forma, jednoducho dokument na efekt. Chýba vyjadrenie psychológov, nejaký experiment a sledovanie aktéra počas paralýzy a možno viac pátraní v príčinách, nielen v dôsledkoch, aj v histórii. Pri takmer poldruha hodinovej dĺžke sa dalo a malo spraviť viac k serióznosti, nielen nahranej efektnosti. 5/10 ()

Emperor1

Zajímavé téma, ze zážitků těch lidí až mrazí, nechtěl bych to zažít. Ale chyběl mi tam - v rámci objektivity a serióznějšího podání - názor nějakého odborníka přes spánek, případně lékaře, psychologa, psychiatra. Kromě barvitých popisů samotných zážitků se divák o tomto fenoménu příliš nedozví, z dokumentu vyplývá, že se jedná o události spíše nábožensko-ezoterického charakteru, viz častá zmínka o ďáblu či démonech, popř. UFO. Nakonec (snad nezáměrně) poněkud propagandistické vyznění - aby se postižený zbavil své poruchy, musí se obrátit k Ježíšovi. Ale asi bych se taky modlil, kdybych v noci u svého lože viděl černou postavu v klobouku. ()

HankaVitova

Prezentováno to bylo jako dokument/horor. Nebylo to tedy ani jedno. Jako horor by to vystrašilo možná tak hodně malé dítě (a to nejsem kdovíjak otrlá) a jako dokument to tedy taky neobstojí ani náhodou (to by tam toho muselo být podstatně víc než jen povídání lidí trpících spánkovou paralýzou). Jako pětiminutová reportáž na nějaké ezoTV by to možná bylo vhodné. Jako jediný půlnoční film v první festivalový den v Karlových Varech mě to ale velmi zklamalo, opravdu nuda. ()

jarmil8

Pouze výpovědi postižených. O nich samých se ale moc nedovíme, ani proč byli vybráni. Do hloubky se nerozebírá ani fenomén spánkové paralýzy. Takže ve výsledku je to takový děsivější dokument v mantinelech podobně neinvestigativních polohraných zbytečností ze ZOOMu. ()

malchidiel

Pro lidi co to nikdy nezazili muze pusobit zaver jako "jebla teze" ale my co jsme zazili tak vime. Perfektni dokument, ktery sice neprinasi objektivne moc novych informaci (myslim ze taky proto, ze soucasna medicina vlastne vubec netusi co to spankova paralyza je) ale prirozene navozuje atmosferu a stvarnuje alespon castecne to, co clovek pocas spankove paralyzy zaziva. Jinak ten zaver je naopak pomerne logicke shrnuti toho k cemu kazdy racionalne smyslejici clovek co ma osobni zkusenost se spankovou paralyzou dojde. ()

Hornet.CZ

55% / Jako dokument nic moc, vzhledem k tomu, že jsem se o této nemoci skoro nic nedozvěděl. Každopádně příběhy lidí tomu celkem přidali, díky nim jsem si vybavil na vzpominku z dětství. ()