Hneď sedem nominácií na Oscara si môže zapísať film, ktorý hovorí starú pravdu o tom, že človek si musí nájsť v živote miesto, kam patrí, celkom sám. Homer (Tobey Maguire) by o tom vedel povedať viac ako dosť, keďže do tejto chvíle poznal iba steny sirotinca, kde vyrastal. Mal však šťastie. Doktor Larche (Michael Caine) si ho vybral ako svojho pomocníka. Tí dvaja spolu dokázali, že keď človek chce, doktorom sa môže stať aj bez diplomu. Z Homera sa stal skvelý človek, ktorý si práve teraz povedal, že je čas vyskúšať niečo iné. A tak sa poberá na farmu plnú jabloní, kde zažije niečo, o čom doteraz len počul... (STV)

calculus

Film o lidech, o jejich trápení a smutku, ale i o lásce, přátelství. Pravidla moštárny se dotknou mnoha problémů, se kterými se ve 40. letech minulého století Amerika potýkala, tím spíše takový "zapadákov", jako je stát Maine. Líbilo se mi, že film nemoralizuje, naopak působí na diváka citlivě a plynule. Dokonce i pragmatické otázky zde vyznívají trochu jinak: "Od čeho jsou zákony? Pomohly nám někdy?" Jestliže nenaplněné představy jednoho mohou být svobodou pro jiného, potom v prostředí sirotčince jde o hodně silné téma. Závěr byl sice až moc dokonalý, ale přesto nádherný. ()

Xenerix

Cider House Rules je netradiční film. Vším možným, kupříkladu samotným názvem, který sám o sobě neevokuje pocit, že by nás mělo čekat něco zvláštního. Omyl. Jedná se o velice kvalitní film, který dokáže pohladit na duši nejednoho filmového nadšence. Přitom je to ve své podstatě komorní film odehrávající se z větší části v sirotčinci a na jablečné farmě. A přesto lze i v tomto minimalismu vykouzlit nádherný a dojemný snímek. V oskarovém klání to měl v roce 2000 zatraceně těžké, věřím že o rok dříve nebo později by proměnil více nominací, to je však vedlejší. Jak to už u takovýchto snímků bývá, drží ho především herci; s Tobey Maguirem jsem viděl jako první Spider-Many, ale po shlédnutí Cider House Rules u mě stoupl o několik příček výše. Role mu perfektně sedí, jelikož asi není typologicky lepší herec, který by dokázal projevit tak dojemné herectví v kombinaci s jistou dávkou zranitelnosti a mladické naivity. Nu a poté samozřejmě filmový matador Michael Caine, který si zcela oprávněně toho Oscara nakonec odnesl. Tito dva herecky zbytek osazenstva výrazně převyšují, což je ovšem v pořádku, jelikož film stojí na konfrontaci těchto dvou charakterů, byť po úvodní půlhodince pouze prostřednictvím dopisů. Navíc se jedná o poměrně nadčasové dílo, které řeší téma potratů a my můžeme sledovat, jak se k němu mění postoj hlavních postav po nových zkušenostech ze života. Celkově vzato velice pěkný melancholický a poetický zážitek a silné 4 hvězdy. EDIT: Po druhém shlédnutí musím přidat tu pátou hvězdu, takto s odstupem je to snímek, ke kterému se ještě velmi často budu vracet a takových zas tolik není. ()

Filipkoz

Pozvolný, svým způsobem rozvleklý film, který však dokáže nabudit příjemnou atmosféru a volnější tempo vám dovolí všimnout si a vychutnat detaily, jež tenhle film dělají prostě krásným. ()

zzzzzjjjjj

Krásný, příjemný a dojemný film. Tento scénář se Irvingovi povedl na výbornou, není divu, že za toto provedení převzal Oscara. Tobey Maguire v sobě ukázal mnohem víc, než ve Spider-manovi, kde je ale jeho působnost asi nejpopulárnější. I vynikající herec Michael Caine si zde vysloužil jednoho ze svých dvou Oscarů. Citlivě natočený příběh. Bylo mi ale líto chudáka Faziho, který neměl plíce ani na nafouknutí balónku. 😓 Dávám shodných 85%. ❤️ ()

shaacul

V 99% procentech se říká že kniha je lepší než film který se podle ní natočil. Že nelze přenést všechny detaily, situace a "důležité" vedlejší postavy, v tomto případě například chybí v knize důležitá postava syna, nebo syfilitické prostitutky. Pravidla moštárny jsou pro mě ale vyjímkou, tento film se dal natočit velmi realisticky a surově a stále by byl dobrý a možná i víc odpovídal předloze. Irving, který si napsal scénář sám ale dokázal obrousit hrany a svůj velký příběh odvyprávět tak aby nás dojmul. Za***** ()

eMeMko

Jeden z mála snímků u kterých jsem nevědel, co očekávat. Romantické drama s nic neříkajícím názvem, oceněno Oscary, tak to teda zkusím. Výsledný požitek byl dokonalý. Zajímavý příběh, který něměl problém udržet mě dvě hodiny u obrazovky, plno relativně nečekaných zvratů, nádherná atmosféra a hlavně perfektní herecké výkony. Michael Caine v roli "feťáckého" doktora byl naprosto skvělý, podobně pak většina ostatních herců, nicméně hlavní housle hraje samozřejmě Tobey Maguire. Jeho puberťácky roztomilý obličej totiž dodává zvláštní přísadu relativně náročné a chvílemi šokující atmosféře. Hrát prostě umí, což ostatně dokazuje (až na pár vyjímek) i jeho následující filmografie. Finální hodnocení: perfektní film k láhvi vína, popř. moštu. ()

Skytavka

Mně to právě na srdci nezahřálo. Doktor zůstal paličákem, krásná dáma hloupoučká (která nakonec žije s invalidou) a hlavní postava zůstává osamocena, tedy do jisté míry. Bylo to dobré, ale já nevím, co mi na tom tak nesedí. Možná to, že to není jako v pohádce, ale že všechny ty skutečnosti a jejich kombinace jsou prostě reálné... ()

tee

Půvabný příběh o životě sirotka, pro nějž se stává jedinou rodinou sirotčinec. Nový domov mu přesto dává téměř vše. Vše krom jediného, co mu nevědomně schází a zavede ho to do moštárny, kde poznává další (ne)štěstí lidského života. Příběh podle Irvingovi knihy je vyprávěn krásně pozvolna a plynule, bez přehnané nadsázky, přeslazení či jiného kousku navíc a tak, vhodnou formou, představuje nespočet podob lásky, která je pro příběh (život) vším. ()

AnnaW

Se slabostí pro Irwingovy romány nemůžu u téhle povedené adaptace jinak, byť knížka je přece jen pořád ještě vícevrstevnatá. Na druhou stranu, tenhle film není pouhým jejím přepisem a herecké výkony rozhodně dobrému dojmu napomáhají, stejně jako citlivá kamera. ()

moudnik

Michael Caine, herec k použití v jakémkoliv věku nám předvedl svými přirozenými úspornými prostředky, že i lež je někdy nutná, jde-li o životy lidských bytostí, a tuto svou životní roli zahrál s bravurou nevídanou. Měl dobré sekundanty, ale sám byl prostě neodolatelně životní a přirozený. Chtěl bych ho za přítele ! - s takovou, když odcházíte z kina, víte, že to byl zcela báječný film. Vychovat sirotka v charakterního mladého muže se mu povedlo bez pedagogického vzdělání i bez otcovských zkušeností. Jak je to možné ? - ptáme se. Stačilo ho pozorovat, jaký je a jak se chová ke svým bližním, a to mladý a inteligentní Homer uměl. Proto se vrátil, aby v díle svého učitele pokračoval. ()

jiricek86

Krásný scénář v rukou výborné režie. Silný lidský příběh a zejména postupný růst a vývoj osobnosti Homera se nám postupně dostávají pod kůži a my jen napjatě držíme palce, aby všechno dobře dopadlo. ()

geedee

Pravidla moštárny jsou úžasný film. Nádherná kamera, skvělé herecké kreace a úžasná hudba z tohoto filmu dělají jedinečný zážitek. (A to se mi normálně líbí jiné, poněkud drsnější filmy). ()

Kosan

I když moc nemusím Tobeyho Maguira, tak v téhle roli se mi líbil. Film je zajímavý, ale asi jsem od něj čekal trochu víc. Přečtu si knížku a uvidím, třeba hodnocení ještě změním. ()

Manas50

Scénář získal zaslouženě Oskara, protože film docela pomalu plyne, přesto jsem se po celou dobu nenudil a nevšiml jsem si žádného hluchého místa. Přičtu-li k tomu kvalitní citlivou režii, skvěle zapadajcí krásnou klavírní hudbu a dokonalé herecké výkony téměř všech hlavních představitelů, je z toho pětihvězdičková podívaná. Bohužel k tomu abych dal maximálni počet mi zde chybí alespoň nějaká silná scéna, nebo moment, který by mě nečím silně oslnil. Ale i tak se jedná o nezapomenutelný a dojemný film. 85% ()

storkanek

Film, který musí dojmout každého. A musím říct, že umí dojmout velmi vkusně. Herci předvádí svoje standartní výkony, jen herectví Michael Cainea je výjimečné. Ten jeho doktor je opravdu sympaťák. Skvělý scénář, který napsal sám autor knižní předlohy a Lasse Hallström je výborný režisér. ***** ()

Oscaroví tvůrci míří do Prahy

Oscaroví tvůrci míří do Prahy

15.10.2011

Praha se už brzy zařadí po bok dalších světových měst, která mají štěstí na velké kulturní akce s účastí zajímavých hostů. V pondělí 21. listopadu 2011 totiž Rudolfinum hostí benefiční Concert for… (viac)