Hneď sedem nominácií na Oscara si môže zapísať film, ktorý hovorí starú pravdu o tom, že človek si musí nájsť v živote miesto, kam patrí, celkom sám. Homer (Tobey Maguire) by o tom vedel povedať viac ako dosť, keďže do tejto chvíle poznal iba steny sirotinca, kde vyrastal. Mal však šťastie. Doktor Larche (Michael Caine) si ho vybral ako svojho pomocníka. Tí dvaja spolu dokázali, že keď človek chce, doktorom sa môže stať aj bez diplomu. Z Homera sa stal skvelý človek, ktorý si práve teraz povedal, že je čas vyskúšať niečo iné. A tak sa poberá na farmu plnú jabloní, kde zažije niečo, o čom doteraz len počul... (STV)

Bigfuckman

Velmi emotivní příběh mladého lékaře. Čím delší cestu půjdem od domova, tím blíže k němu přicházíme. Nádherná hudba v nádherném filmu. ()

Burrows

Irvingovu knihu Pravidla moštárny jsem začal číst, ale nedočetl. Byla rozsahem nad mé tehdejší čtenářské možnosti, rozumějte "moc tlustá" s pomalým dějem. Řekl jsem si, že dám raději přednost filmu. Těch cca sto stránek, co jsem tehdy přečetl, je ve filmu odvyprávěno během deseti minut. Tato osekaná forma mi sedla daleko lépe. Ve filmu nejsou žádné odbočky, děj je velmi přímočarý a jednoduchý, ale podán velmi příjemnou formou. K tomu sympatické trio Maguire, Theron, Caine a pěkné lokace a dojdeme k nadprůměrnému filmu s nejen emotivním závěrem. ()

angyy

Nádherný příběh o lidech, o lásce a přátelství. Film zkončil a já zůstal až do konce titulků se slzavým úsměvem v obličeji. Přemýšlel jsem o lidech, kteří v životě nic nemají a přesto můžou být šťastní. Vím že to tak nechodí, že mladistvím bez domova nehraje na ulici krásná hudba, ale přes to jsem se hluboce zamyslel. A to moc filmů nedokáže. 89% Nejlepší scéna: návrat ()

maoc

Podobenství o ztraceném a znovu nalezeném synu, který se vydal objevovat svět, aby nakonec zjistil, že ten jeho na něj stále čekal doma. Sladkobolný dojemný film, u kterého jsem slzel jako u Forresta Gumpa, ne-li víc. Je co vytknout? Je. První půle je výborná, krásná kamera a scenérie, herci bezchybní (kromě jedné scény s potenciálními manželi jdoucími adoptovat dítě). V druhé půli ale až moc bublá limonáda a tendence kapesníků vlhnout se snižuje. Scénář je místy křečovitý (politická korektnost, vykreslení černochů jako úžasných férových zemitých lidiček a nasledný veletoč, který je zase zahlazen,...). A konec je nasnadě. To už byly ovšem kapesníky zase v plné pohotovosti. Result: velice pěkný film, kterému do dokonalosti chybí větší sevřenost a menší limonádovitost a šablonovitost. No nic, jdu ždímat kapesník. ()

Mr.Roman

Jemné, pomalé a pritom mimoriadne pútavé, čo je kombinácia, ktorá v spolupráci s kvalitnou réžiou a hercami, tento film v mojich očiach posúva medzi istú skupinu klasík. A to medzi snímky, ktoré pretrvajú večne. ()

Mykhaluu

Velmi hezky natočený film. Má dobré herce, pěknou hudbu, krásnou přírodu a dost témat k přemýšlení, která při sledování filmu na rozdíl od čtení knihy není čas rozebrat si. A knihu číst nebudu. Zkoušel jsem Svět podle Garpa a nedal jsem to, do dalšího Irvinga nejdu... Každému co jeho jest... ()

Dinsberg

Člověka to vždy táhne k rodné hroudě. I když za cenu podvodu. Uznávám velikost filmu, ale taky musím uznat, že hlavní dějová linie jde tak trochu mimo mě. Nejspíš je to tím, že nejsem sirotek. A také mi trochu vadí ono maloměšťácké smýšlení, které se v amerických filmech dává s oblibou na odiv jako ctnost. Jako by vybočení z řad bylo něco trestuhodného. A to je ten hlavní důvod pro nemůžu hodnotit plně. ()

Emmet

Prozatím nebudu hodnotit jelikož rozsah škály hodnocení na ČSFD není dostatečně velký. Je nejspíš zbytečné vyzdvihovat výkony jednotlivých herců, režie, hudby (soundtracků) i dalších aspektů, díky kterém se tento film dostal do mých top pět nejoblíbenějších filmů. Viděl jsem ho vlastně na čtyřikrát během jednoho týdne. Za první tři dny jsem ho zhlédl a po částech, protože mi ho vždycky něco přesušilo. Víkend byl ideální dobou a zhlédnutí celého snímku, a i když i po částech mě to dostalo na nejvyšší úrovni, tak film v celku je nesrovnatelně lepší. Takže jsem z něho měl čtyřnásobný zážitek. ()

sefa

Je vidět, že od úvodních titulků všichni tvůrci od herců, přes skladatele hudby, až po režiséra, šli za jediným cílem, a to vytvořit silný, emotivní snímek, který ve vás zanechá ten známý stav, kdy zároveň cítíte snad všechny lidské emoce. Koukám, že u spousty z vás se to dokonale povedlo, ale u mě tentokrát ne. Po stránce filmařské asi opravdu není co vytknout, jenom mi zkrátka něco ke spokojenosti chybí. To, že jsem se chvilkama nudil bych pominul, co mi ale vadilo, byla plochost celého díla. Zkrátka jsem zde nenašel třetí rozměr, který by mě přenesl do plátna/obrazovky a celou dobu sledování jsem byl jen nezúčastněným divákem, což já osobně považuju za zásadní problém... ()

boombang

Být užitečný, to je to podstatné. Bál jsem se, že to bude zprznění skvělého románu, ale ono to nakonec bylo velmi dobré. Kniha nemá chybu, film jich pár má - ale tak to prostě bývá. Pomalý film, který přesto uteče jako voda a po jehož shlédnutí mám román ještě raději. "Dobrou noc, ..." a dál ať si každý, kdo film viděl, doplní totéž. ()

Blalle

Pozor spoilery! Nejdřív trochu ozřejmím, jak jsem se dostal ke třem hvězdičkám. Jde totiž o sčítání jablíček a hruštiček. Formálně je film velmi roztomile natočen a dobře se sleduje, zvláště ve chvílích, kdy je tam Charlize Theron v nedbalkách. Obsahově mi ale vadí, když se film rozchází s něčím, o čemž jsem bytostně přesvědčen, že je pravda. A za to hvězdičky dolů. Stručně: je to krásná obhajoba milosrdné lži. A kolik milosrdných lží tam bylo! Namátkou: Umírání dětí - našly si rodinu. Homer - přítel z ženichovy svatby, nikoli asistent potratu. Otec se ubodal z neštěstí, že ho dcera opustila. Falešný diplom. Falešný rentgen. Atd. Dovedlo mě to k této úvaze: Jestlipak autor, který tolik obhajuje milosrdnou lež, není vlastně taky jenom milosrdný lhář? Například (abych nemluvil o potratech, o kterých jen tuším, že jsou trochu jinak, než je popisuje film): Z jiného úhlu pohledu vlastně Dr. Larch paternalisticky zabránil mladému Homerovi v tom, aby šel Ameriku bránit před Japončíky. Jak by se pohled na situaci změnil, kdyby Japonsko vyhrálo? Nebo co by řekl Larch tváří v tvář veteránům války, kteří riskovali svoje životy, aby on mohl v klidu abortovat? Trochu slabina milosrdné lži je, že člověk nedostane šanci rozhodovat se na základě pravdy. Pravda je sice často krutá, ale já osobně ji mám raději než sladkou lež. Hovořím samozřejmě na obecné rovině, jinak postavy a jejich rozhodování nesoudím. Považuji však za užitečné, když se ta rozumová obecná rovina s praktickou konkrétní někdy setká. ()

Born2BeAlone

Irving dobře pochopil, že snaha odvyprávět celý Homerův příběh i se všemi postranními epizodami by ve výsledku pravěpodobně dopadla jako čtyřhodinové táhnoucí se melodrama, ve kterém by se neznalové knižní předlohy stejně úplně nezorientovali. Proto příběh umně osekal a upravil závěr pro potřeby dvouhodinového filmu. Opravdovým ternem byl výběr obsazení - Maguire je jako zakřiknutý a nerozhodný Homer velmi přesvědčivý, stejně jako lehce uvěřitelný, životem utahaný, Dr. Larch v podání Cainea. To vše v citlivé režii Hallströma dalo vzniknout krásnému filmu o životních cestách, které s sebou přinášejí nelehká rozhodnutí. ()

HEED

Příroda a prostředí velmi pěkné, dokonce ani ta doba do které to bylo zasazeno, mi nijak nevadila. Film začíná v dětském domově a taky tam končí. Spiderman alias Tobey Magurie, jakož to dítě o které nikdo nemá z adoptivních rodičů zájem, se stane pomocníkem místnímu doktorovi. Při dospívání zjistí že chce okusit i trochu jiný život, než jen dělat potraty. Taky okusil zakázaného ovoce, a celé to tak nějak pěkně vypadá, až je mu z toho postupně blejno. Je to pěkný film, takový pravdivý. ()

Eruzione

Nenapadá mě, co bych na tomhle filmu měnil. Třebaže má jednoduchý scénář (ikdyž to tak tyto filmy asi mají mít), pro mě nejlepší "doják", co jsem kdy viděl. ()

Berry0153

Tak nějak nevím a nechápu, proč má tento film tak vysoké hodnocení. Romatická zápletka slabá - románek, který se zdál být jen vyplněním dlouhé chvíle,"protože slečna neumí být chvilku sama" a dramatická zápletka snad ještě horší - to mám jako brečet, že hovaďáckej otec, co zneužíval svou dceru, svede vinu na sebe? Jediné, co tady jakštakš fungovalo, byl sirotčinec. 65% ()

Oscaroví tvůrci míří do Prahy

Oscaroví tvůrci míří do Prahy

15.10.2011

Praha se už brzy zařadí po bok dalších světových měst, která mají štěstí na velké kulturní akce s účastí zajímavých hostů. V pondělí 21. listopadu 2011 totiž Rudolfinum hostí benefiční Concert for… (viac)