Expanze

• USA The Expanse
Sci-Fi / Dráma / Mysteriózny
USA, (2015–2022), 46 h 56 min (Minutáž: 40–63 min)

Tvorcovia:

Mark Fergus, Hawk Ostby

Predloha:

Daniel Abraham (kniha), Ty Franck (kniha)

Steven Strait, Dominique Tipper, Wes Chatham, Shohreh Aghdashloo, Cas Anvar, Frankie Adams, Cara Gee, Thomas Jane, Shawn Doyle, Nadine Nicole, Florence Faivre (viac)

Děj se odehrává za 200 let v budoucnosti, kdy lidstvo plně kolonizovalo sluneční soustavu, ale ještě nedosáhlo ke hvězdám, na pozadí vyostřujícího se konfliktu mezi Zemí, Marsem a koloniemi v Pásu asteroidů. Detektiv Miller, narozený v Pásu, dostane úkol najít nezvěstnou mladou ženu, Juliettu Andromedu Mao. Jim Holden je prvním důstojníkem z nákladní lodě - tahače ledu Canterbury, která těží led v Saturnových prstencích a rozváží ho k asteroidům Pásu, když se svou posádkou narazí na opuštěnou loď Scopuli. Aniž by o to oba stáli, jejich osudy se protnou a zjistí, že pohřešovaná dívka je klíčem ke spiknutí nepředstavitelného měřítka. (jaaara)

Recenzie používateľa Anderton k tomuto seriálu (69)

Série 4 (2019) (S04)

Zmena štýlu nemusí sadnúť každému, mne ale subjektívne táto séria ulahodila, i keď úplne iným spôsobom, ako som pôvodne očakával. Štvrtá séria je zo všetkých najkompaktnejšia, najkonzistentnejšia, ale aj najkomornejšia. Tretia je ale stále predsa len najlepšia. Máme tu postáv tak akurát, v podstate potrebné minimum, a pravidelne prestrihávame medzi jednotlivými, prehľadne prerozprávanými dejovými líniami. Ja som opäť dostal to, čo som chcel a vlastne na The Expanse číslo 4, ani ako na The Expanse ako vcelku, snáď okrem toho okliešteného rozpočtu na triky, nevidím chyby. Ale aj tie sa tu, myslím, výrazne zlepšili. Príliš subjektívne hodnotenie? No a čo... ()

Nová Terra (2019) (S04E01)

Prvá polovica epizódy načrtáva, čo sa zhruba odohralo medzi koncom tretej série a začiatkom štvrtej. Pričom ma prekvapilo, že práve tieto udalosti, prvé prieskumy nových svetov, nie sú predmetom prvých častí novej sezóny. Zrejme ubehol už relatívne dlhší čas. Na druhú stranu sme ale hneď v rozbehnutom deji s jasne rozdanými kartami a druhá polovica nám ukáže to, na čo sme sa tak tešili. Novú obývateľnú planétu v inej slnečnej sústave. ()

Vyhozený náklad (2019) (S04E02)

Príbeh štvrtej série sa nám rozbieha pomaly, zato vo viacerých kútoch vesmíru, je ale jasné, že dejová línia na novej Terre je tá najvzrušujúcejšia, čo potvrdil aj samotný záver. Mali sme možnosť si prehliadnuť jeden monumentálny mimozemský artefakt, a bola to skvelá podívaná. Ostatné linky prinesú zaujímavejšie momenty asi smerom k vyvrcholeniu série. Treba si ale zvyknúť, že atmosféra sa oproti prvým trom sériám celkom zásadne zmenila, za čo bezpochyby môže určite aj predloha. ()

Subdukce (2019) (S04E03)

Pokračujeme tam, kde sme skončili minule, ale našťastie začína byť jasnejšie, kam sa hýbu udalosti na Marse a ich vývoj môže byť veľmi zaujímavý. Na Ilse, respektíve Novej Terre, hustne atmosféra z toho dôvodu, že istý Pozemšťan má dojem, že mu to tam celé patrí. A okrem toho tu samozrejme máme aj onen artefakt, aký nás zo všetkého v štvrtej sérii zaujíma najviac. Pás je už druhý diel odstavený na druhú koľaj. ()

Retrográdní (2019) (S04E04)

Zatiaľ podľa mňa asi najlepšia časť. Priestor dostávajú aj Belťania v našej slnečnej sústave, takže ak máte radi Davida Straithairna, užijete si ho dosť. Na novej planéte sa nám z toho stáva regulérny western, čo je celkom zábavné, pritom sa ale husto rozvíja aj mystery záletka s tajomnými úkazmi tunajšej techniky a planéty ako takej. Osobne som rád, že táto séria je tak konzistentná a umne sa prestriháva mezi jednotlivými líniami, ak by epizódy nemali úvodné a záverečné titulky, nedokázal by som zaregistrovať, kedy jedna končí a druhá začína. ()

Utlačovatel (2019) (S04E05)

Séria sa každou časťou zlepšuje, v každej dejovej línii sme už dospeli do bodu, kedy postavy musia konať pod tlakom a ide o život(y). Plné hodnotenia si ale, dúfam, nechávam až na druhú časť série, prípadne až na záver. Epizóda číslo 5 samozrejme končí poriadnou namotávkou a musíte si ihneď pustič ďalšiu časť. Skrátka sa to v päťke hemžilo katastrofami a dočkáme sa aj operácie, ktorá pripomenie tú v Master and Commander. ()

Vyhnání (2019) (S04E06)

Tak som nečakal, že sa séria vo svojej druhej polovici tak parádne rozbehne, ale stalo sa. A to vo všetkých dejových líniách, pričom pri tej na Novej Terre nebudete ani dýchať a na záver príde to, čo sme chceli, aby aj prišlo. Viacerí možno budú nadávať na to, že "to" nebolo zobrazené v trikových orgiách ako od Emmericha, ale v tejto podobe to bolo úplne dostačujúce a najmä stále dostatočne napínavé. V Expanse ide totiž viac o postavy, dej a atmosféru, než o monumentálnosť. ()

Střela od boku (2019) (S04E07)

Sledujeme osudy v úkryte tesne po tom, čo planétu zasiahla vlna tsunami. Ako prežiť v provizórnych podmienkach však nie je to hlavné, čo hrdinov najviac trápi. Planéta s vodou má aj svoje organizmy a tie nachádzajú v ľuďoch skvelých hostiteľov. Výsledkom môže byť slepota. Na Zemi sa schyľuje k voľbám a naša hlavná kandidátka mi s tým svojim fuckovaním už poriadne lezie na nervy. Tu som vždy čakal, kedy sa konečne dostaneme opäť na Novú Terru alebo k Belťanom. ()

Jednooký (2019) (S04E08)

Táto epizóda pracuje s prístupom, že v novom svete ide všetko ako po masle a v tom starom, v našej slnečnej sústave, sa všetko rúca. Na Novej Terre zistia, ako zápasiť so slepotou a ukazuje sa, že všetko zlé je na niečo dobré. Zároveň sa podarí plán s kilometrovým lanom nad planétou. Na Zemi naša politička zisťuje, že jej rozhodnutia môžu byť len zlé a ešte horšie a tak bojuje, ako sa len dá, len morálku musí nechať radšej ležať ladom. No a Mars začína byť pekne v prdeli, aj naša vojačka, ktorej sa začína rúcať milostný vzťah a začína vidieť trhliny v tom, čo momentálne na Marse prevádza. ()

Saeculum (2019) (S04E09)

Dosť možno "najuletenejšia" epizóda celého seriálu. Až máte chuť si ju pre istotu pustiť znova. Celý dej sa odohráva iba na novej planéte, za čo patrí tvorcom veľká vďaka. Ocitáme sa v technických útrobách pradávnej, zaniknutej civilizácie a spoločne s Millerom v rôznych podobách (neuveríte, čo uvidíte) sledujeme snahu o riešenie všetkých problémov, aké sme počas celej série v tejto lokácii sledovali. Prím tu hrá mysteriózno a pohlcujúca temná atmosféra, Saeculum je ale zároveň slovami ťažko popísateľná epizóda. Pre viecerých môže byť dokonca ťažko wtf. ()

O poklad Ciboly (2019) (S04E10)

V podstate dojazd toho, čo sme videli minule, ale aj uzavretie všetkých dejových línií v sérii. A to aj vzhľadom na fakt, že každá z nich má otvorené dvere do ďalšej série, kde ale bude mať ich dej odlišný charakter. Čaká nás aj jedna nečakaná smrť dôležitej postavy, jej dochod zo scény je ale nepateticky emotívny a skvele nakrútený. No a aj nejaké tie prekvapenia v podobe príbuzenských vzťahov, čo tiež bude mať radikálnu dohru nabudúce. Skrátka, už sa neviem dočkať. ()

Série 5 (2020) (S05)

Áno, je dosť možné, že piata sezóna je objektívne dosiaľ najslabšia. Bude to ale zrejme dané aj predlohami a tým pádom aj štvrtou sezónou. Tam sme začali kolonizovať nové svety a zrazu sme zase "iba" v našej slnečnej sústave a riešia sa v podstate tie isté konflikty medzi troma stranami. Len tá forma je už iná, terorizmus v merítku celého solárneho systému je niečo iné ako naša realita. Prvá polovica je dejovo obsiahlejšia a sledujeme veľa monumentálnych trikových záberov, tá druhá je už pomerne komorná a zúčastňuje sa jej zopár najdôležitejších postáv celého seriálu. Osobne ma to nesklamalo, ale tú piatu hviezdu nedávam kvôli komparácii predovšetkým s dokonalou a dejovo "nabúchanou" treťou sezónou. ()

Exodus (2020) (S05E01)

Štvrtá sezóna sa odohrávala mimo slnečnú sústavu, tentokrát sa vraciame do nášho solárneho systému všade tam, kde sme už boli. Úvod sezóny je pomerne svižný, neustále sa menia prostredia a pokiaľ si nedávate opätovné maratóny, tak sa pomaly rozpamätávate, čože všetko sa to v seriáli už udialo. No a musím pochváliť trikárov, mám totiž dojem, že je vyšší rozpočet a niektoré zábery na vesmírne mestá sú uchvácujúce. Uvidíme, kam sa dostaneme, najlepšie k pôvodcom samotnej molekuly a prstenca. Táto dejová línia sa zdá byť zo všetkých najatraktívnejšia. ()

Mlejnek (2020) (S05E02)

V druhej epizóde sa asi najviac venujeme Timovi a jeho návšteve Zeme, konkrétne mesta Baltimore, kde vyrastal. To, čo ho sem privádza, nie je pre dej príliš dôležité, ale o postave a jej minulosti sa dozvedáme viaceré zaujímavé veci, vrátane jedného zvratu, ale je možné, že už táto informácia zaznela v minulosti a zabudol som na ňu. Inak sa venujeme politike, záchrane jednej ženy na poslednú chvíľu a tak ďalej, a tak podobne. ()

Matka (2020) (S05E03)

Každá z postáv pôvodne jednej posádky dostala v tejto sezóne svoju samostatnú dejovú líniu a v tomto duchu sa nesie aj tretia časť, ktorú režíroval samotný Thomas Jane a nejde mu to o nič horšie ako jeho kolegom, skôr by som povedal, že v niečom je aj lepší. Opätovné stretnutie so strateným, respektíve opusteným synom sa zdá byť iba ako emocionálna výplň, je nám ale naznačené, že syn aj mať sa spoločne zapoja do akčnejších dejových odbočiek. Postupne sa dopatrávame k pravde, kto je tu tým teroristom a záver prinesie niečo vážne nečakané, proste musíte ihneď zapnúť ďalšiu epizódu. ()

Gaugamély (2020) (S05E04)

Určite najlepší diel piatej sezóny, samozrejme doteraz. A zrejme najkatastrofickejší diel doteraz v rámci celého seriálu. Príde totiž k niečomu, čo som myslel, že v The Expanse nikdy nepríde, ale čo očakávate už od pilotu "päťky". Hrá sa ale s otvorenými kartami, takže kto je tu terorista, vieme už dlhšie a v závere si vypočujeme aj jeho srdcervúci prejav. Zároveň ale po tom, čo Belťania desaťročia, či storočia zažívali, ho do istej miery aj chápete. Tu sa nehráme na dobrých a zlých, ale len na to, že každý má svoje záujmy a ide si tvrdo za nimi. ()

Na dně (2020) (S05E05)

Udalosti na Zemi dej príliš dopredu neposunuli, ale zase išlo o napínavé únikové sekvencie, len povedzme si pravdu, tu sa v rámci série tak trochu naťahoval čas. To mamina, synáčik a otecko vo vesmíre je iná káva. No predstavte si, že váš bývalý muž je terorista číslo jedna, jediný syn ide v jeho stopách a tak nejak ste s nimi uväznení niekde medzi lietajúcimi kameňmi. Interakcia medzi nimi ma baví, možno aj preto, že Dominique je nielen sympatická, ale aj schopná herečka. ()

Kmeny (2021) (S05E06)

Šiesta epizóda je zrejme dosiaľ najpomalšou súčasťou sezóny, vzhľadom na fakt, že sa v nej rozvíja to, čo sa v podstate minule začalo poriadne rozvíjať, to pre pozorných divákov, ktorí chcú mať jasno v motiváciách postáv, nemôže byť ani náhodou nuda. Pousmejeme sa nad tým, že pre najväčšieho svalovca z hlavných postáv je naaranžovaná scéna, kde sa musí vyzliecť takmer do naha, aby mohol iba ukázať vyšportované telo a zároveň spôsobil facepalm tým, že v zime nenosí pod svetrom ani poondené tielko. A zima mu nebola počas sneženia ani takto. Inak do smiechu nie je vôbec nikomu, svet sa totiž po teroristických útokoch radikálne zmenil. A radosť budú mať samozrejme tí, čo radi hľadajú paralely s aktuálnym svetom. ()

Oyedeng (2021) (S05E07)

Od piatej epizódy sa piata sezóna akoby usadila, čiastočne skomornela a jednotlivé dejové linky zo seba ždímajú maximum, rozumej počúvame aj to, čo nie je možno až tak dôležité. Osobne mi to nevadí, viac sa dostávame do myslí postáv a ich prežívania. Záver je už akčnejší a epizóda končí nečakane, čo sa v skutočnosti odohralo, prečo "stále žije", to sa dozvieme asi až nabudúce. ()

Vysoké vakuum (2021) (S05E08)

Kvôli SOS slučke rozhodne najviac psycho epizóda celého seriálu. V podstate niečo podobné ako Mucha v Breaking Bad, kedy vás už ide šľahnúť, ale ono to pokračuje ďalej a vy si to, poväčšinou, aj tak užívate. Viac sa toho deje pomimo, "vnútorňáci" ukazujú pravú povahu ľudstva, kedy musí byť odplata čo najbrutálnejšia, veď čo tam po obetiach, my sme si nezačali a my zase môžeme hľadať paralely s aktuálnym svetom. Je ich viac než dosť. ()

Amazon chystá God of War

Amazon chystá God of War

08.03.2022

Společnost Sony to s adaptacemi svých herních sérií myslí vážně a po The Last of Us, Uncharted nebo Ghost of Tsushima nás tak čeká oficiálně také fantasy řežba God of War. K té se nakonec přihlásilo… (viac)

Amazon chystá Mass Effect seriál

Amazon chystá Mass Effect seriál

24.11.2021

Streamovací služba Amazon pomalu ale jistě začíná rozjíždět svoji vysokorozpočtvou televizní produkci. Před pár dny si tak odbyla premiéru seriálová adaptace fantasy ságy Kolo času, kterou příští rok… (viac)

Amazon zachránil The Expanse

Amazon zachránil The Expanse

28.05.2018

Brooklyn 99 se nakonec neruší

Brooklyn 99 se nakonec neruší

14.05.2018

V posledních dnech zažívali seriáloví fanoušci jednu ránu za druhou. Nedávný konec Ash vs Evil Dead totiž doprovodilo zrušení Exorcisty, The Expanse, Designated Survivora, Lucifera, Posledního chlapa… (viac)