Expanze

• USA The Expanse
Sci-Fi / Dráma / Mysteriózny
USA, (2015–2022), 46 h 56 min (Minutáž: 40–63 min)

Tvorcovia:

Mark Fergus, Hawk Ostby

Predloha:

Daniel Abraham (kniha), Ty Franck (kniha)

Steven Strait, Dominique Tipper, Wes Chatham, Shohreh Aghdashloo, Cas Anvar, Frankie Adams, Cara Gee, Thomas Jane, Shawn Doyle, Nadine Nicole, Florence Faivre (viac)

Děj se odehrává za 200 let v budoucnosti, kdy lidstvo plně kolonizovalo sluneční soustavu, ale ještě nedosáhlo ke hvězdám, na pozadí vyostřujícího se konfliktu mezi Zemí, Marsem a koloniemi v Pásu asteroidů. Detektiv Miller, narozený v Pásu, dostane úkol najít nezvěstnou mladou ženu, Juliettu Andromedu Mao. Jim Holden je prvním důstojníkem z nákladní lodě - tahače ledu Canterbury, která těží led v Saturnových prstencích a rozváží ho k asteroidům Pásu, když se svou posádkou narazí na opuštěnou loď Scopuli. Aniž by o to oba stáli, jejich osudy se protnou a zjistí, že pohřešovaná dívka je klíčem ke spiknutí nepředstavitelného měřítka. (jaaara)

Košoun

Pořádný sci-fi seriál tu nebyl dlouho a The Expanse má opravdu skvěle nakročeno. Pilotní díl skutečně nepatří k tomu nejlepšímu, ve 40 minutách představuje všechny postavy a vlastně celé prostředí, vztahy, politiku... působí tak rozkouskovaně a přeplácaně. Od druhého dílu už je ale směr seriálu jasnější a hlavní děj vyplouvá na povrch. Vizuál je na kabelovku velice velice slušný, některé záběry z vesmíru parádní (a "milovníci" lens flare si přijdou na své - tady jich je více než ve všech filmech J.J.Abramse dohromady). Postavy zajímavé, Holden je extrémní sympaťák, kterému nelze nefandit. Prozatím čtyři první díly na 4*. Rozhodně doporučuji pro fanoušky sci-fi a radím, vydržte ten první díl a pak se jen bavte... ()

sirien

Zaprvé - excelentní příběh a postavy, lepší zpracování, jak v knižní předloze, která sama o sobě není vůbec špatná (trochu to působí, jakoby předloha byla jen takový první draft a až seriál byl fakticky výsledná věc - což dává smysl, když se na seriálu ve velkém podíleli i původní autoři). Zadruhé - po dlouhý době někdo narval hromadu peněz do sci-fi aby dostal smysluplný efekty - boží nulová gravitace v hromadě scén, krásné CGI a designy lodí a tak samozřejmě, ale hlavně hromady minimalistickejch detailů, které perfektně splývají a zapadají že člověk zapomene že to vlastně není real (různé holografické telefony a virtuální rozhranní atp.) a které diváka do toho prostředí skutečně vtáhnou. Dokonce i těch pár SF prvků co jsou co do realističnosti poněkud na hraně tam je zakomponovaných tak, že to ani moc nepraští do očí. A těch pár vesmírnejch soubojů co tam je vydá za hodiny nudnejch vesmírnejch bitev skoro ze všeho ostatního. Pro fanoušky uvěřitelně přízemního sci-fi to je rozhodně perla, určitě jeden z top SF seriálů vůbec. ()

Chundys

Škoda posledních 2 sérií, ty to zazdili tak, že to mohlo dopadnout ještě mnohem hůř! U první série jsem se docela dlouhou dobu hledal, druhá mne pohltila, třetí rozebrala a čtvrtá si držela úroveň sérií předešlých! Nejoblíbenější postava za mne jednoznačně Josiph Miller. Potom Amos, Alex Kamal, James Holden, Ashford a Camina Drummer. ()

Ben Nevis

Těch deset dílů jsem vydržela, ale tímto se s Expanzí loučím. Škoda dát nálepku scifi na obyčejnou detektivku, která řeší sociální poměry v ghettu a bojůvky mezi politiky. Nesmí chybět bojovníci za svobodu lomítko teroristická skupina. A do toho spiknutí mocných, kteří se neštítí obětovat kdejakou stanici. Vždyť takové vesmírné stavby stojí pakatel, že ano? Musím souhlasit s ostatními, že námět by byl fajn, kdyby ho nepohřbil scénář, casting a režie. Něco je špatně, když jsou vám osudy kladných hrdinů u prdele. ()

Raziel_cz

Kurvafix, naprosto chápu, že na IMDB to má 8,3. Čistá space opera, pro jejíž vznik se Syfy muselo zatraceně plácnout přes kapsu, protože takhle skvěle natočený a napsaný seriál nemělo ani v době největší slávy. Tři linie z úvodních dílů se rozšiřují a zamotávají, přibývají postavy a přibývá akce. Čtvrtý díl zatím absolutní top, u kterého mi opakovaně a doslova klesala čelist. A všechny ty precizní vesmírné lodě – krása. Nikdy bych nevěřil, že ve mně jako milovníkovi formule hi-tech-low life něco zvládne probudit lásku ke klasické sci-fi. A taky bych nevěřil, že uvidím skvělou série, kde je hybatelem děje dialog. The Expanse dokázala oboje. Jenom je škoda, že po čtvrtém dílu už nepřijde nic lepšího. ()

char_t

Nesedlo. Začalo to nadějně - akce ve vesmíru, realistická fyzika, kvalitní CGI... A jako protipól temná atmosféra na asteroidech... Po pár dílech ale akce i atmosféry ubývá, řeší se politika a většinu screen timu zabírají nezajímavé vedlejší postavy... Někde u šestého, sedmého dílu jsem se přistihl, že už mě nebaví čekat na zjištění, kdo že to byl tím záhadným záporákem z prvního dílu. Vzdávám to, sorry. ()

feryk

Asi nejpříjemnější překvapení roku 2015. Kvalitních scifi seriálů je vždy málo a od syfy toho člověk moc nečekal. O to více jsem byl překvapen nejen samotným dějem, ale hlavně vizuální stránkou. Některé postavy mi sice nesedí, ale role detektiva se povedla, určitě budu sledovat další řadu. Pokud někdo hodnotí seriál po pár minutách a dává odpad jen proto, že to je od syfy, tak je nejen hloupý, ale přichází o více než průměrný scifi seriál, kterých se za rok moc neurodí. ()

Torpid

Špatný scénář, chaoticky a kostrbatě vyprávěný příběh, zle napsané postavy, které navíc hrají podprůměrní herci /s výjimkou Shohreh Aghdashloo, která ale taky musí mlýt ty scénáristovy hovna/. Ve výsledku je to klasika Syfy kvalitka, ve které jsou vám hlavní hrdinové úplně ukradení. Celkový dojem nezachrání ani výborná CGI animace. Jen pro zaryté fanoušky žánru - jinak ztráta času. ()

papaguy

Příjemný poctivě zpracovaný seriál, ve kterém je načrtnuto rozdělení lidí nikoliv již podle států, ras či náboženství, ale společnost rozděluje na arogantní Zemi, bojový Mars a Pás, reprezentující jakési budoucí nevolnictví. Středobod dění se točí kolem technologie nejasného původu. Seriál vzácně nedojíždí na scénář, dementní chování postav a nízký rozpočet pro speciální efekty (jak bývá zvykem u produkce SyFy), ale průměrné herecké výkony a ne příliš sympatické postavy (až na pár vyjímek). Hlavní hrdina Holden hraje všechny emoce tak, že převážně sjetě zírá. Burani z Pásu hrají hlavně drsoňským zevzřením a slangem. Castingově tedy těžký (pod)průměr a pokud by SyFy pár doláčů přihodila, posunula by seriál úplně jinam. Skvělé je znázornění fyziky. Ty drony otáčející mormonskou archu byly vskutku roztomilé. __ Sečteno a podtrženo, nová Vesmírná Odysea z toho nebude, SyFy se ale vyšponovala na své poměry ke slušnému výkonu a vytvořila seriál, na který stojí za to se podívat. První sezóna na poctivé 3*. Po druhé sezóně zvyšuji na 3 a 1/2*, po třetí na zasloužené 4*. Ve čtvrté sezóně kvituji lepší herecké výkony. Na celkové hodnocení je však zatím brzo. ()

Landreth

Zhlédnuta první série a nemůžu než nekomentovat. The Expanse je výborný syrový sci-fi seriál, v mnoha ohledech nejoriginálnější za dlouhou dobu. V zajímavém prostředí sterilně čisté Země (která je ve fázi studené války s militantním Marsem), špinavých stanic Pásu a Vesmíru křižovanému mnoha loděmi se rozehrává příběh plný otázek, přičemž na řadu z nich odpověď na konci série nenaleznete. Postavy a strany přitom nejsou černobílé, klaďase aby člověk pohledal (je tam jediný), naopak skoro každý jde přes mrtvoly pro dosažení svého. Není tu žádná romance, žádné vyšší dobro. Smrt si nevybírá, umírají muži, ženy i děti. Akce je trochu méně, děj se místy posunuje dopředu pomalu, ale přesto chcete vědět, co bude dál. Efektivní jsou hrátky s gravitací (a scény ve stavu beztíže mají své kouzlo), přičemž je domyšlený i důsledek vyrůstání lidí na asteroidech s nízkou gravitací - jsou vyšší a zemská gravitace je zabíjí. Zatím 4 hvězdičky s výrazným potenciálem na pátou (kterou si ale nechám v záloze, trochu se obávám, co vypadne za motivaci z jednání záporáků, které je prozatím nepochopitelné). Všem fanouškům sci-fi vřele doporučuji. Edit: I když se ve druhé sérii objevuje jak jakástakás romantika, tak drobná dějová klišé, udržuje si i přes pomalejší tempo vysokou laťku a skvělou atmosféru – sem tam člověk napětím ani nedýchá. Charaktery hlavních hrdinů přitom nejsou neměnné, ale pozoruhodně se rozvíjí, stejně jako politické intriky znesvářených stran. Zvratů je v ději několik a po závěru poslední části musím říct, že jsem hodně zvědavý na další sérii. ()

gazogazo

Překvapení jako asteroid! První tři série v šíleném tempu vypráví vesmírnou oddyseu Holdena a jeho party, která léta tam a zpátky soustavou a jako nákazu šíří mezi lidmi dobro, altruismus a optimismus. Soustavné klima blížící se války nabírá postupně na obrátkách a v půlce třetí série je všechno vygradováno. No ale pak je 4. Série a pod amazonem spadne řetěz a děj se zacyklí na jedné planetě. Doufám že season 5. Vrátí seriálu koule! ()

Drom

Nejsem schopen tohle hodnotit, protože nejsem schopen dokoukat ani první sérii. Vypadá to super, jak design tak samotná premisa toho universa, ale já to vzdávám, protože se tam nic neděje. Je tam sice nějaká ústřední zápletka, ale tu lemuje telenovela zástupu postav a po předchozích zkušenostech s jinými si myslím, že číst si knížky byl lépe vynaložený čas. Tak nějak jsem to viděl asi do 7. dílu první série, ale, kruci, je mi jasný, proč to dělaj, nicméně mě jsou ukradený zákulisní hry, vztahy s postavama který existujou jenom kvůli tomu vztahu a několik paralelních linek o lidech, které těžko rozlišuju, protože se všechno utápí v moři vaty aby i drobný posun v příběhu byl vykoupen množstvím trpělivosti. Pro mě osobně nerozlišitelné od Battlestar Galactica, ST: Discovery nebo ST: Picard a také podobně utahané. I když nejspíše méně debilní než ty Star Treky. ()

DarthFailord

Bylo opravdu příjemné vidět konečně kvalitní sci-fi seriál. Dlouho jsem neviděl tak povedenou noirovou podívanou. Chvíli trvá, než si přivyknete mluvě (sledoval jsem originál, dabing netuším), ale pak se dostanete dílku pod kůži a zjsitíte, že vás to baví. Co musím teda neskutečně pochválit, je vizuální stránka a některé záběry jsou dechberoucí. V prvním díle je jich hned několik. Dokonce jsem si dva z nich musel pustit znovu, jak jsem z toho byl v šoku. Skvělé je, že tyhle momenty přišly i v dalších dílech. Celé se to tak příjemně proplétá do finále, které je sice fajn ale dalo by se z toho vyždímat víc. Každopádně jako celek pecka a můžu doporučit! 80% ()

loveless

Zhlédnuta první série. Julietta Andromeda Mao je nezvěstná, a její případ dostane na vyšetření totálně nespolehlivý detektiv Miller. Tahle na první pohled nepatrná událost nám nenápadně naznačuje směr příběhu, který ovlivní všechny jeho hrdiny. Zápletka téhle série je vlastně jednoduchá a následně příběh sleduje, jak s ní jednotliví aktéři přicházejí do styku, neznají všechny souvislosti, a jak na ni reagují. Takže tu máme jednu stejnou věc na několik způsobů pořád dokola, což tak na první pohled ale opravdu nevypadá a nedá se říct, že by to bylo nezajímavé. Navíc vizuál Expanse vypadá pěkně. Můj problém byl převážně s tím, že žádná z postav mě nedokázala natolik upoutat, abych jí chtěla fandit, nebo aby mi alespoň nebylo jedno, jestli v příští minutě zhyne bídnou smrtí. Vyzdvihnout musím openig, protože ten se mi opravdu líbil. ()

Amazon chystá God of War

Amazon chystá God of War

08.03.2022

Společnost Sony to s adaptacemi svých herních sérií myslí vážně a po The Last of Us, Uncharted nebo Ghost of Tsushima nás tak čeká oficiálně také fantasy řežba God of War. K té se nakonec přihlásilo… (viac)

Amazon chystá Mass Effect seriál

Amazon chystá Mass Effect seriál

24.11.2021

Streamovací služba Amazon pomalu ale jistě začíná rozjíždět svoji vysokorozpočtvou televizní produkci. Před pár dny si tak odbyla premiéru seriálová adaptace fantasy ságy Kolo času, kterou příští rok… (viac)

Amazon zachránil The Expanse

Amazon zachránil The Expanse

28.05.2018

Brooklyn 99 se nakonec neruší

Brooklyn 99 se nakonec neruší

14.05.2018

V posledních dnech zažívali seriáloví fanoušci jednu ránu za druhou. Nedávný konec Ash vs Evil Dead totiž doprovodilo zrušení Exorcisty, The Expanse, Designated Survivora, Lucifera, Posledního chlapa… (viac)