Ja, Earl a dievča na zomretie

• Česko Já, Earl a holka na umření (viac)

Tínedžer Greg Gaines (Thomas Mann) je svojrázny stredoškolák z maturitného ročníka, ktorý sa snaží ticho a nenápadne preplávať pubertou do dospelosti. Aby prekonal mínové pole zvané dospievanie,v rámci svojej stratégie sa dôsledne vyhýba všetkým hlbším vzťahom. Väčšinu času trávi so svojím kamátorm Earlom Jacksonom (RJ Cyler) , nadšeným filmárom, a spoločne nakrúcajú paródie na klasické filmy. Jedného dňa Grega požiada jeho mama Connie (Connie Brittonová), aby sa začal venovať smrteľne chorej spolužiačke Rachel Kushnerovej (Olivia Cookeová), ktorej diagnostikovali leukémiu. Gregovi sa spočiatku nechce, ale napokon sa pustí do svojho najambicióznejšieho projektu. Spriatelí sa s Rachel, spoločne trávia čas, pričom sa k nim občas pridá aj Gregov najlepší kamarát a filmár Earl. Z Gregovej počiatočnej nechuti zo spoločného trávenia času sa napokon vyvinie príjemné prekvapenie, keď Greg zistí, že majú s Rachel spoločný rovnako drsný, absurdný humor. Zbaví sa strachu z okolia a so svojimi blízkymi nadviaže vzťahy, aké si dovtedy ani len nedokázal predstaviť. A spozná, aké sú cenné putá skutočného priateľstva. (TV JOJ)

Dampfer

Zatraceně...zase někdo zapracoval (mmm, zase, nebo po dlouhé době?) dost solidně s hudbou bez epičnosti, přesto dokonalou, suchým vtipem, přesto s potenciálem vyvolat záchvat smíchu, a hlavně s dojemností, která není citovým vydíráním, a přesto si tu slzu zatlačíte (což jsem dělal jen kvůli těm chladným bestiím vedle mě, jinak bych připomínal nervově zhroucenou želvu). Navíc, film je jako hlavní postava na první pohled bezstarostný a cynický, avšak ve skutečnosti neskutečně milý (plus si přidejte více než osobní pochopení k samotnému Gregovi, ono, jeho kroky kopírovali mnohdy cestu, kterou bych šel sám). Rachel je v podání Olivie Cook nezapomenutelná (a "milá" v tom naprosto nepolapitelném významu slova smyslu, protože...píšu přece o postavě s leukémií!). Co do jakési "formy" filmu jsou trefné, vtipné a smutné zároveň názvy kapitol a animované vložky doplňující prupovídky Grega vskutku originální. Nemůžu jinak, než z plné (uslzené) spokojenosti té mé části, která je smějící se kostka rozpouštějícího se másla (a i těch ostatních) dát plnou palbu. (+ postava Gregova otce je "nejlepší vedlejší" za notně dlouhou dobu! A Berthal jako stylový dějepisář, no, raději už nic. :D ) ()

Dominik 261

Čakal som klasický príbeh o umierajúcej holke, pričom na konci filmu budem mať slzy v očiach a knedlík v krku. Nič z toho som ale na moje prekvapenie nedostal. Príbeh bol svojím spôsobom originálny, nevšedný. Striedal sa tam humor s vážnosťou. Vďaka prevažne širokej kamere to malo odlišný vzhľad, ktorý sa mi celkom páčil. Bohužiaľ, postavy ma až tak neoslovili. Prostredie strednej školy bolo zvláštne. Kamarátstvo hlavnej dvojky bolo iné, zo začiatku symaptické, no ku koncu to bolo skôr zvláštne. Záver ma nechal celkom chladným, čo ma prekvapilo asi najviac, keďže bežne pri podobných filmoch nemám problém plakať. Prišlo mi to také nedotiahnuté do konca. Niektoré vedľajšie linky vyšumeli do prázdna. Soundtrack ma tiež nijak extra nezaujal. Vo výsledku to je až priemerný film v rámci kategórie "umieram na nejakú chorobu", aj keď s veľa originálnymi prvkami. Preto to hodnotím na lepšie 3*. ()

Berry0153

Chtělo by se mi dát 4*, hlavně za hudbu a poslední scénu v jejím pokoji s knihou v ruce a pohledem na tapetované stěny - dostala mě daleko víc než scéna v nemocnici, ale film je celkově rozpačitý a počáteční záplnetka taková mírně řečeno zvláštní. A kluk je deprivovaný podle mě úplně bezdůvodně, i když mít matku, co mě do něčeho takového nutí... ()

Katte

"Je zvláštní dozvědět se něco nového o někom, kdo zemřel." Drobnost skrytá v detailu.. ve větvích stromů jsou přeci veverky a v knihách příběhy, které jdou vidět. Jen někdy je třeba se opravdu pozorně dívat. ()

subic

On o ní říká, že ona je dívka, která mu šlápla na hlavu. Akorát že jí diagnostikovali leukémii. On jí i přesto chce, on jediný věří, že... přitom ona už má jen tak málo času. Ten konec je skutečně dojemný, je to velká citová brnkačka. Pěkné pěkné, ale asi jsem na to neměl tu správnou náladu, aby mě to chytlo nějak víc. ()

Pete

Tady se někdo opravdu inspiroval Gondrym, zejména jeho Prosím přetočte. A to nejen motivem amatérských outsiderů, kteří natáčí parodické remaky klasik světové kinematografie, ale také vlastními filmařskými postupy, i když výtvarné kreativity francouzského originálu nedosahuje, a ani se o to úplně nesnaží. V jádru je to totiž obyčejný americký nezávislak z prostředí high school o dospívání, kterých je zilión, ozvláštněný romantikou k malé, roztomilé, umírající slečně. Což znamená nevyhnutelně dojemné scény, které jsou však chválabohu až na konci, a jsou velmi decentní a jaksi neotřelé. Nejsem už bohužel dávno teenage cílovka, nicméně sympatickým postavám jsem držel palce, nápadité a svižné zpracování přes některé výhrady nenudí, není trapné, a posouvá tenhle filmeček rozhodně nad průměr. A ještě má moc fajn ambient soundtrack od Ena. ()

hrumsrt

Jako jeden z svých nejoblíbenějších filmů považuji Charlieho malá tajemství, což je a asi i navždy zůstane naprostým vrcholem v žánru mladistvích snímků. Ale obecně tyhle dospívající snímky mám rád, ať jsem byl ještě před tou věkovou kategorií anebo dnes, kdy už jsem po ní. Greg je výborně napsaná postava typického školního average týpka, který mi je někdy tak podobný, až se ohlížím za sebe. Jaké emoce a vášeň vidí v kinematografii, a co pro něj znamená rodina a přátelé, i love it! Prestože snímek není asi pro každého a čím jste starší, tím Vás to mine. Jinak ich-formí vyprávěcí postupy jsou pro tenhle žánr jako dělané. Perfektní audiovizuální stránka a v závěru solidně silné. Příběhy, které píše sám život, a proto mají takou přirozenost a sílu. A jinak Jon Bernthal geniální sympaťák jako vždycky! Až se z toho oklepu, pustím si to ještě několikrát. 75% ()

chewbac.Ca

Musím filmu hvězdy nám nepřáli odebrat jednu hvězdičku.. protože tohle byl galakoncert uplně jiných-skutečnějších emocích... BRAVO!!!! ()

Vasyl

Už dlouho jsem neviděl takhle dobrej "malej" film. Příběh, vtip, postavy, herci, všechno mi sedlo. Celkově veliký překvapení. A Bernthal hraje učitele, tos neviděls. ()

J.Mayen

Spis drama nez komedie, mne na filmu neprislo vtipneho temer nic, ale jako sentimentalni drama, pekny, dojemny, az by jednomu na konci filmu ukápla slza. ()

waltosin

Přátelství je křehká věc, kterou musíme opatrovat i když se zamilujute, nesmíte nikdy to poutu zničit a třeba budete jednou víc než kamaradi, všechno ukáže čas hlavně se nevzdávat své lásky že jo Zuzanko???? :) 70% ()

mr.twizta

Napadite natoceny a emocionalne neskutecne vyladeny film, kterych potrebujeme vice a vice, abychom si uvedomili, co je v zivote opravdu dulezite. ()

Matonny1012

Pre mňa to bol naozaj veľmi silný príbeh mladých teenagerov ktorý sa chtiac nechtiac zblizili. Posledná scéna v nemocnicu je naozaj veľmi silná a smutná. ()