Muž z Vysokého zámku

• USA The Man in the High Castle
USA, (2015–2019), 36 h 6 min (Minutáž: 45–70 min)

Tvorcovia:

Frank Spotnitz

Predloha:

Philip K. Dick (kniha)

Alexa Davalos, Rupert Evans, Luke Kleintank, DJ Qualls, Rufus Sewell, Michael Rispoli, Carsten Nørgaard, Conor Leslie, Rick Worthy, Hank Harris, Ron Roggé (viac)

Recenzie používateľa dan4815 k tomuto seriálu (2)

Muž z Vysokého zámku (2015)

Dlouho, převelice dlouho se nestalo, že bych u seriálu udržel takovou pozornost. Jak u samotných dílů, tak i v rámci celého seriálu - mám jich mnoho rozkoukaných, ale nic z toho. Bál jsem se okamžiku, kdy nastane konec, a ten po téměř dvou měsících nastal. Seriál je velice proměnlivý, ačkoliv začátek se jeví, že se děj bude ubírat jinudy, a že se pomalu ani nerozjede, opak je pravdou. Téma alternativního vesmíru, kde nacisté a Japonci vyhráli válku, je velmi poutavé. Postupem času seriál servíruje mocenské hry. Nejsou tak heroické, ale tíha rozhodnutí a sledování proměny hlavních postav je tou nejlepší částí seriálu. Ano, téměř každá hlavní postava projde proměnou. U některých postav tomu fandíte, u některých vás to mrzí. Nemůžu se však ubránit pocitu, že seriál s každou sérií se sice stává akčnější, zároveň ale v některých aspektech slábne. Na samém začátku je scénáristická střídmost, který je postupně nahrazována „co to kurva“ momenty. Zajisté, jsou momenty, které jsou silné, jsou také momenty, které vnímáte, že jich nebylo zapotřebí. Líbí se mi dramatické úsilí herců, ale některé dějové linky nikam nevedou. Byly prázdnou náplní, asi proto, aby byl seriál vhodný i pro plačtivé diváky. Seriál nerovnoměrně „oblíbil“ postavy. Smith a jeho žena byli někde úplně jinde. Kido, ač jsem ho měl na začátku za čuráka, byl pro mě v dalších sériích druhou nejzajímavější osobou. Na stejné úrovni byl Tagomi, jenž vnášel do seriálu první proměnu. Byl prvním, který začal pochybovat, byl také nejvíce čestným mužem. Postava Juliany Crain mi přišla na hovno. Už od začátku byla jak osina v zadku. Příliš moralistický, příliš silná na všechny situace. Další postavy byly jenom výplní, které přišly a zase odešly, aniž by mi jich bylo líto. Celkově si myslím, že odbojáři byli hodně nadhodnoceni. Parta lidí dokáže vyhodit do povětří od budov po sloup mostu? Mají ke všemu informace? Jen tak se připraví a ani Japonci, tak ani Němci o ničem nevědí? V této rovině seriál selhal. Je to až naivní pohled na odboj. Jak může skupina lidí s lehkostí přechytračit obrovské mocnosti? A za tak krátkou dobu. A jak může odboj fungovat, když v odboji panuje snad enormně veliká důvěra mezi členy? Není to reálné, někde měl být seriál více paranoidní, někde zase ubrat. Ano, pro tohle dílo je jistá naivita typická, přes to mě bavil. Kdyby se mohl ale seriál změnit, dal bych mu reálnější tvář odboje, raději bych sledoval seriál, který se zaobírá značnou částí epochy a také bych rád viděl odboj, který ve velkém umírá, když se snaží dostat tam, kam chtějí. Seriál krásně ukazuje „snové“ představy nacistů, jak by vedli propagandu v Americe. A dařilo se to, atmosféra byla opravdu přesvědčivá. Podruhé se již nekouknu, seriál staví na pocitu překvapení. Závěrem bych chtěl dodat, že poslední díly byly špatné. A samotný konec je useknutý, nic neříkající a snad i nelogický. „Proč lidé míří do, pro ně neznámého světa, který je zničený? Je to snad z vesmíru, kde oba režimy přežily? Co se dělo dál s dalšími postavami? Jedna věc mi však silně utkvěla v paměti. Smithova zlomená slova, že neví jak genocidu zastavit (tím i možná zachránit svou manželku, byť by to možná bylo nemožné), a přitom to zastavil svou smrtí, tím, že se ho lidé báli a mysleli si, že to chce on sám. () (menej) (viac)

Fire from the Gods (2019) (S04E10)

Svým způsobem byl tento díl něčím silným, asi i nejsilnějším ze všech dílů. Mám však dojem, že se jedná o jeden z nejhorších seriálových konců, co jsem měl tu smůlu vidět. Obrovský nerovnováha, náhlý konec, který mohl přicházet pomaleji. ()

Amazon zachránil The Expanse

Amazon zachránil The Expanse