Izba

• Česko Room (viac)

Pre päťročného Jacka je izba celým svetom. Je to miesto, kde sa narodil, vyrastá a kde žije v bezpečí so svojou mamou Joy. Spolu si čítajú, učia sa a hrajú. O svete sa Jack dozvedá len z niekoľkých detských kníh a detských televíznych seriálov. Všetko, čo je mimo izby je fiktívne, len izba je skutočná. V noci ho mama ukladá do bezpečia šatníka, v ktorom zaspáva rýchlejšie, než pride starý Nick, ich väzniteľ. Izba je pre Jacka domovom, ale pre jeho mamu väzením, v ktorom ich starý Nick drží už viac než sedem rokov. Vďaka odhodlaniu, vynaliezavosti a vrúcej materskej láske sa Joy podarilo pre Jacka vytvoriť život, v ktorom si neuvedomuje limity ich väzenia. Joy však vie, že takto to nemôže byť stále. Vymyslí preto odvážny plan úteku, v ktorom sa spolieha na statočnosť svojho syna a nutnú dávku šťastia. Keď plán naozaj funguje a obidvaja sú konečne slobodní, Joy si s hrôzou uvedomí, ako nepripravená je na to, žiť mimo štyroch stien malej izby a byť svojmu synovi oporou aj v skutočnom svete. Ich izolovaný svet sa naraz rozšíri a ako malý Jack, pre ktorého je všetko nové a neuveriteľné, tak aj Joy sa musia naučiť, ako žiť v reálnom svete... (Continental film)

chevronman

Vlastně docela jednoduchý, avšak skvělý, dojemný a silný příběh vyprávěný z perspektivy malého chlapce, který vlastně ani netuší, že uvězněním v jednom "pokoji" je na něm a jeho matce pácháno nějaké zlo, protože nic jiného než "pokoj" ani nezná. A o čem chlapec nic neví, to doplní jeho bezbřehá fantazie. Po shlédnutí filmu nelze než obdivovat nezměrnou dětskou fantazii a konzistentní způsob, jakým je příběh vyprávěn. Možná nehodnotím zcela objektivně, neboť mi úsudek zakalily emoce, ale tento film si rozhodně zaslouží plný počet. ()

Generi

Skvělé a ještě jednou skvělé!!! Člověk by čekal, že po návratu z "pokoje" domů se všichni vyobjímají, popláčou si a šlus. A tu místo sladkého happyendu - drsná realita, zobrazena velice citlivě a věrohodně - výborné herecké výkony a taky profesionálně natočeno - nejlepší film za moc dlouhé období v kině !!! ()

Nolanster

Film, ktorý si ma absolútne získal. Znepokojivou atmosférou, jediným rozhodnutím a desivými dopadmi na hlavné postavy. V prvom rade chcem povedať, že nebyť filmárskej zručnosti, vynikajúcich hereckých výkonov Brie Larson a Jacoba Tremblaya a samotnou "zaujímavosťou" hlavnej témy, tento film by dopadol ako rutinné klišé znepokojivých obrazov bez snahy diváka skutočne zaujať. Tým ale že scenár, ako aj kniha, vychádza z perspektívy 5-ročného dieťaťa, je film odrazom jeho myslenia, čo prakticky znamená zľahčovanie hrozného diania. To je ale úplne v poriadku, pretože cez zvuk a slovo si my sami vytvárame obraz toho, čo sa v skutočnosti deje, čo napríklad pre mňa ako diváka je o to desivejšie. Prvá polovica filmu sa odohráva v "izbe" a som veľmi rád, že sa autori rozhodli dej preniesť aj do obdobia po oslobodení. Nesledujeme tak snahu vyrovnať sa s istým zánikom, ale práveže vyrovnať sa s reáliami skutočného sveta. Film tak pôsobí oveľa komplexnejšie a zároveň porovnáva tieto vonkajšie vplyvy na dospelom človeku a dieťati. Nemám jedinú výčitku voči tomuto filmu, dokonale sa pohráva s náladami, zato však stále vytvára pocit, že tam niekde sa črtá a drieme istá nádej. Je to forma nadhľadu toho filmu a pomáha ta odľahčiť depresívnu atmosféru. Film má obrovskú dušu práve preto, lebo nás vedie od udalosti k udalosti a medzitým postavy reagujú na zmeny - ľudsky a citlivo. ()

andy60

Vyvrcholení přišlo podle mě už někde v polovině filmu. Chápu tvůrce, že chtěli divákovi přiblížit začlenění se do společnosti apod., ale ta první půlka byla pro mě zajímavější. ()

Wasper

Z těch, co byli nominování na Oscara bych sošku dal právě tady. Film těžící ze své knížní předlohy zobrazujcí originální téma nutící člověka k hlubšímu zamyšlení, se skvělým mladým nadějným hercem. Druhá polovina filmu ovšem zaostává za tou první. ()

Honzyg

Myšlenka Matrixu přenesená do reálného života je místy lehce dojemná, nicméně v celku poměrně děsivá a znepokojující. Představa, kolik lidí si podobný příběh prožilo (či právě nyní prožívá), byť právě tento nevypráví konkrétní tragédii reálné dvojice, není vůbec příjemná. Devítiletému Jacobovi sice nikdo neuvěří, že mu je skutečně 5, ale vše ostatní je drsně přesvědčivé. V celku velmi dobře fungující drama s poctivými hereckými výkony. ()

lineker

Silné a dostatečně emočně pevné, tak aby se v druhé části nerozsypalo jak domeček z karet. Sedm let vězení z něhož jste propuštěn se v tu chvíli ve vašem vnímání stává i krytem, který vás chránil před realitou obyčejného světa. Z pohledu tvárného malého chlapce se jak se později ukáže o velkou tragédii. Mnohem horším zážitkem je to pro osobu chránící, která v tu chvíli ztrácí do té doby jasný cíl a smysl života. ()

perceptio

Podle slušného hodnocení jsem čekal solidní kulturní zážitek, ale ten se z mého pohledu nedostavil. Asi jsem čekal možná víc, nevím. Zklamal mě trochu zdlouhavý děj. Neříkám, že nezajímavý, právě naopak, ale přijde mi křečovitý, nevýrazný, chvílemi jsem nevěděl jestli u filmu neusnu... A chybělo mi pár spojitostí. Např. jak se policie dostala do celkem nedobytné boudy zamčené na kód, jak dopadl jejich věznitel, apod. Bylo tam toho více. A zobrazení života na svobodě mělo také několik slabých míst. Celkově jsem čekal komplexnější příběh,k terý by člověka více vtáhl do dějě, ale je to jen můj osobní náhled. Postava malého Jacka byla jinak super i herecký výkon Jacoba Tremblaye. ()

MaxPayne

Velice povedené psychologické drama podle knižní předlohy, které je odvyprávěno skrze postavu pětiletého Jacka. Mě osobně nejvíce oslovila scéna v polovině filmu s kobercem, kde hraje post-rocková skladba jménem The Mighty Rio Grande od kapely This Will Destroy You, kterou jste mohli také slyšet ve filmu Moneyball. ()

xterri

Jako drama je to fajn film, téma je úžasné a natočené je to skvěle, ale čekala jsem od tohoto filmu nějak víc - víc vnitřní tísně, víc strachu, víc emocí, které se mnou budou cloumat celý film. ()

peter.m

"Na světe je tolik míst, a času málo, protože čas se musí natáhnout v tenké vrstvě na mnoho míst jako máslo." Ani si neviem predstaviť ako sa ten čas musel v izbe toľko rokov vliecť. Dúfam, že sa tak bude vliecť v base aj (ne)tvorom typu Fritzl. Aj keď by si skôr zaslúžili postup z textu kapely ČAD: "Narezať ho, ošťať a hodiť potkanom!" Mimochodom scéna úteku z auta je to najnapínavejšie, čo som v poslednej dobe videl. PS: názor mojej pani: "Materiálu kľudne aj na dve časti." ()

Rustik

Je to podle skutečné události? Minimálně inspirováno úchylným světem kolem nás. Ještě že se netočí filmy o Fritzlovi. ()

Andrew88cz

Hodně silné a emoční drama. Pouto mezi matkou a dítětem v jednom málem pokoji, kde je drží únosce po dobu 7 let, kde dítěti je 5 a nezažilo nic jiného, než prostředí samotného pokoje. Dostanou se ven? A jak se dítě dokáže adaptovat? Takové byly moje otázky a film mi dal odpovědi nastolené tak, že mě ten film opravdu dostal. 9/10 ()

r3musko

Ťažký film. Na pozeranie aj hodnotenie. Dej sa neuberá smerom a tempom akoby som očakával, ale to nie je na škodu, práve naopak. Škoda, že som najskôr nečítal knihu. ()

EternalS

No nečekal jsem, že mě to tak dostane, několikrát i slzička ukápla. Lví podíl na tom má "pětiletý Jack", který podle mě předvedl jeden z nejlepších dětských hereckých výkonů vůbec. Spolu s maminkou Brie Larson vytvořili pro mě nezapomenutelnou dvojici. Sice mi už po 10 minutách docvaklo, o jakou zápletku zřejmě půjde (ačkoliv si nikdy nečtu recenze před samotným shlédnutím), takže malinko odpadl moment překvapení. Ale to vůbec nevadí. Moc se mi líbilo, že snímek neskončil vysvobozením, ale naopak se od tohoto okamžiku začala odvíjet další, neméně zajímavá a působivá čátst příběhu vývoje obou hlavních postav. Vynikajicí, citlivý snímek se skvěle zahranými a naprosto uvěřitelnými postavami. Jedno veliké překvapení. ()

VsetkoVsade

Aj v prípade, že ste vyučený sexuálny deviant s tridsaťročnou praxou, ktorý sa vo voľnom čase venuje satanistickým rituálom, slzy svojich obetí používa ako lubrikant, deťom na ihriskách s preliezkami nosí miesto cukríkov za predkožkou pervitín a manželku púšťa z klietky len vtedy, keď jeho kajmanom treba vymeniť vodu v bazéne, po projekcii tejto detailnej sondy do následkov činov proti ľudskosti sa v náhlom citovom pohnutí bezodkladne vydáte do najbližšieho kláštora, aby ste tam za účelom duševnej katarzie strávili najbližších päť životov vyšívaním maňušiek pre pacientov na detskej onkológii. Rovnako ako skvelá knižná predloha, ktorú som mal šťastie prečítať si v origináli, aj scenár jej sfilmovanej verzie divák sleduje z pohľadu päťročného chlapca, ktorý od narodenia vyrastá spolu s matkou v miestnosti nazývanej Izba a napriek skutočnosti, že šanca opustiť ju je vďaka opatreniam ich únoscu takmer nulová, nádeje a ochoty vnímať krásy každodenných maličkostí sa ani zďaleka nevzdávajú. Pravdou je, že k filmom s podobnou dávkou emócií mám spravidla rovnaký vzťah ako Gargamel k Šmolkom, dielo tak pestré a nápadité, akým Izba nepochybne je, si však aj nabudúce (Pokoj)ne pustím znova! ()

Marvel potvrdil obsazení Captain Marvel

Marvel potvrdil obsazení Captain Marvel

25.07.2016

Víkendový Comic-Con přinesl spoustu nových trailerů, na druhou strunu byl ale skoupý na velká oznámení. Neobjevily se žádné nové filmy ani herecká angažmá, asi nejvýraznějším momentem tak bylo… (viac)

Nominace na Oscara 2016

Nominace na Oscara 2016

14.01.2016

Letošní Oscary budou duelem Revenanta se Šíleným Maxem. Výlet do divočiny s DiCapriem sesbíral dvanáct nominací a našlapaná jízda s Hardym deset, ze zálohy přitom útočí Marťan se sedmi a Spotlight,… (viac)

Režisér Franka se zabydluje v Pokoji

Režisér Franka se zabydluje v Pokoji

18.01.2015

Po bizarním a ceněném Frankovi se irský režisér Lenny Abrahamson pouští do další netradiční látky. Adaptuje ceněný knižní bestseller Emmy Donoghue s lakonickým názvem Room (česky vyšlo v roce 2011… (viac)