Manželia a manželky

• Česko Manželé a manželky (viac)

Jeden z nejlepších světových režisérů Woody Allen ve svých filmech již léta mapuje mezilidské vztahy. Pro svoji zatím poslední sondu si vybral dvě manželské dvojice. Jedna z nich na počátku filmu oznamuje svůj rozchod a nechtěně tak zapůsobí jako rozbuška v manželství druhém. Shodou ironických náhod byl film uveden do premiéry ve chvíli, kdy vyšel najevo vztah, který je i v tomto filmu - mezi starším mužem a mladičkou dívkou. V obou případech byl tím mužem Woody Allen. Zatímco ve filmu se v postavě profesora literatury zamiluje do provokativní studentky, v soukromém životě navázal vztah přímo ve své rodině - se svojí nevlastní dcerou. Jak ve filmu, tak ve skutečnosti propukla bouře. Tisk všemožně přetřásal etickou stránku věci, Mia Farrowová, která byla (ve filmu i ve skutečnosti) tou podvedenou, vytáhla na stránkách tisku ke křížové výpravě proti zvrhlému manželovi. Woody Allen tak nechtěně dokázal, že jeho filmy skutečně odrážejí vztahy mezi lidmi, se všemi důsledky z toho vyplývajícími. (oficiálny text distribútora)

Fleur6

Cítim, že v tomto filme Woody trafil klinec po hlavičke a obsiahol k téme všetko, čo mohol a chcel. Páčil sa mi jeho jednoduchý nevnucujúci rozbor, opäť pobavila tá silená intelektuálnosť, ktorú jeho postavy vždy musia mať, pre mňa jeden z jeho lepších filmov. Okrem toho vo mne silnie dojem, že Woody v každom filme a nielen v menovci chce dať najavo radu, ktorou sa riadi - whatever works. ()

rawen

Na Allena poměrně vážný a hořký snímek, který de facto kopíruje Bergmanovy Scény z manželského života (co do formy), ale pohled na manželství je čistě Allenův. Allen si velice zřejmě ujasňuje a uceluje svůj názor na partnerské vztahy a manželství (v době vzniku filmu už měl určitě zkušeností až nad hlavu), ženatý byl třikrát, jeho manželku hraje jeho (v té době už bývalá?) partnerka Mia Farrow, jejíž dceru si pár let nato vzal. Vyznění je trpké a realistické, nečekejte Woodyho obvyklou ironickou nadsázku, na dojmu ze snímku to ovšem nic neubírá, vše působí realisticky, herecké výkony jsou samozřejmé - celý snímek je mnohem více psychologickou sondou než komedií/dramatem - jak je to zařazeno tady. Romantické duše možná zapláčou, ale ani ony by neměly zavírat oči - třebas se jim něco z toho co uvidí jednou bude hodit :-) 8/10 ()

Mr. Lobo

-God does not play dice with the universe. -No, he just plays hide-and-seek. Jediný vtip na úvod filmu a odtud dál už je to víc než jen drsné a kruté. A to nejen tématem (Allenovým často zkoumaným), ale i stylem zpracování, který v některých chvílích připomene právě tu odosobněnost, která způsobuje mnohem větší etické stanovisko proti, jako tomu bylo u některých filmů Vinterberga a Triera. ()

MrCreosote

Zapracováním oněch pro dokumenty typických mluvících hlav a nediegetického vypravěče do příběhu Allen dokázal zrychlit a zpřehlednit vyprávění, ale také se mohl naplno ponořit do hlav svých hrdinů a poskytnout tak komplexní pohled na životy dvou "obyčejných" párů ve středním věku. Postup, který bych jinde považoval za nefunkční berličku, zde bezchybně slouží příběhu. Výborně dopadlo i pro mě nezvyklé obsazení - Sydney Pollack je stejně dobrým hercem jako režisérem, z Judy Davis znechucení přímo čiší a Liam Neeson s Juliette Lewis mě zaujmou vždy a všem. Opravdu působivá studie rozkladu a vývoje vztahů v podání člověka nejpovolnějšího. ()

Tryskomyš

Film mě moc nenadchl. Typické Allenovská konverzační drama, aneb každý s každým. Najdeme tu sice nějaké moudro, ale celkově je to dlouhé a únavné. Skvělý výkon Juliette Lewis, jako vždy. ()

baribal

při sledování filmu jsem měl pocit, jako bych četl román, který ve filmu woody allen sám napsal. přijde mi pozoruhodné, že liam neeson je ve skutečnosti o tři roky starší než judy davis, představitelka sally. ()

Cimr

I kdyby Woody natočil film, kde celou dobu jen stojí, nic nedělá a kouká do kamery, myslím že bych nedokázal dát mu odpad a určitě bych si na tom našel něco, co se mi vlastně docela líbilo... Jsem k němu velmi nekritický, jeho filmy můžu vidět kdykoli, kdekoli... Přesto nemohu dát Manželům a manželkám vyšší hodnocení, protože jsem byl docela zklamán. V hlavě mi nezůstala jediná scéna, film je sice přesný v tom, co se snaží ukázat, ale to je tak všechno. Iritovala mě kamera, divné střihy a Judy Davisová, která byla nesnesitelná. Záběry na citově deprivované lidi, potácející se nočním Manhattanem, jsou sice super, ale už jsem je viděl mnohokrát. Ne, k tomuhle dílu si cestu teprve musím najít. (Možná po x letech manželství?) ()

Krt.Ek

Kdybych měl povinnost komentovat pouze jednou větou, tak bych komentář formuloval asi takto: "Husbands and Wiwes" Woodyho Allena jsou ideálním filmem pro ty, kteří pošilhávají po pozici manželského poradce, jakožto po svém profesním uplatnění. Netypická forma vyprávění skutečně diváku vložila do ruk rolí manželského poradce, který zná myšlenky a postoje všech zainteresovaných stran, ale na druhou stranu mu, tak jako každý jiný film, nemůže dát aktivní úlohu. Občas to ve mně evokovalo pocit, jako by Woody říkal, že každý terapeut je sám o sobě pouhým pozorovatelem. No teď si umím představit, že se asi pletu, že si film vykládám dosti extenzivně, ale nebylo by na škodu o tom popřemýšlet, ne? :-) Každopádně, abych neodbočil od samotného filmu, je nutno říct, že mě velmi bavilo být pozorovatelem manželských dvojic, obzvláště mě bavily postřehy Gabea, kterého dokonale zahrál Woody Allen, i když kdoví, zda jen zahrál, existuje reálná možnost, že je v Gabeovi dost ze samotného W. Allena. Pokud ano, tak nutno říct, že je Woody géniem. 80% ()

kobejn

Drsně působící film, kde už se neobjeví smířlivý happyend jako v Haně nebo katarze jako ve Zločinech a poklescích... zde zůstává konec neuzavřený, nevyřešený... postavy jsou všechny neurotické, bilance jejich vztahů vyznívá jako katastrofa, herecký výkony jsou skvělé, cinema verite style sedí. Je to jeden z Woodyho nej filmů...opět nelze souhlasit s názorem uživatele GodComplex, který je completely mistaken v názoru na Allenovy filmy, přesto je zajímavý si je přečíst.... že Allen točí filmy přes kopírák? že umělci stačí natočit jeden film na jedno téma a pohne se dál? a neni to právě tak, že real artist dělá celej život jeden film, jen pokaždý trochu jinak? vedle Woodyho lze vyjmenovat každého významnějšího autora a uvědomit si, že každý z nich se celý život zabývá jednim tématem v mnoha variacích. Allenovým životním tématem jsou vztahy. Když si ale člověk přečtě komentáře zmíněného člověka, zjistí, že tento člověk nemá rád vztahy ve filmech, tudíž nemůže ani mít rád valnou většinu Allenových filmů, neboť ty jsou především o vztazích a speciálně nemůže mít rád tento, kde nic jiného nenajde. Znamená to ale, že je to špatný film jen proto, že řeší vztahy? Už otázka je absurdní, natož na ní odpovídat... ()

GodComplex

Tohle je naprosto ukazkovy priklad proc nemam rad Woodyho Allena a jeden z jeho nejhorsich filmu. Obcas je sice mozne narazit na film, ktery se mu povede (Cassandra's Dream), reknu si, ze jsem na nej mozna trosku prisny a dam mu ferovou sanci, ale pak prijde neco jako tohle a tim to dorazi. Neexistuje reziser, ktery by byl tak neskutecne repetitivni, trapny a ubohy. Totalne identickych vztahovych bullshitu uz natocil desitky a stejne v tom pokracuje. Kvalitnimu reziserovi staci na 1 tema natocit 1 film, dale se muze posunout dal, rozvijet se, experimentovat, proste se chovat jako umelec, zatimco Woody prevazne toci filmy pres kopirak bez spetky originality jen aby si nahonil ego kvantitou a nabubrelym portfoliem. Ze stejneho duvodu se neustale arogantne obsazuje do roli, prestoze sam moc dobre vi, ze hrat proste neumi. O jeho lacinych a zoufalych scenarich ani nemluve. Nelze se pak divit, ze o nem s radosti vsude tvrdim jaky je to ultimatni ubozak. 1/10 ()

Maq

Když se řekne „newyorský intelektuál“, není to intelektuál ledajaký. Za poslední půlstoletí pravděpodobně žádná duchovní elita neovlivnila tvář současného světa tak zásadně, jako ta z východního pobřeží Spojených států. Právě tam se rodí valná část názorů a postojů, které jsou pak skrze média šířeny do celého světa a stávají se civilizačním vzorem. --- Woody Allen je významným mluvčím tohoto proudu. Mnohé jeho filmy jsou vlastně stejné a monotematické. Zobrazuje sexuální vztahy newyorských (vzácně i jiných) intelektuálů, jeho příběhy jsou vždy (psycho)analytické, dialogy vtipné, postřehy trefné (i když občas dost na efekt), místy sarkastické. Všimněme si, že vždy jde o sex, ale nikdy nejsou vidět žádné děti. --- Pokaždé, když mne Allen takto osloví, nemohu se ubránit otázce: Dobrá, chytré, vtipné, ale co s tím? Má to být jenom inteligentní sranda? To snad ne, to by šlo sotva dohromady s Allenovým statutem významného umělce a intelektuála. --- Myslím, že Allen nám opravdu chce něco důležitého říct, koneckonců, co je důležitější než sexualita? Ale pochybuji, že chce říct zrovna to, co slyším já. Totiž že ten jeho svět a jeho vztahy jsou chronicky nefunkční, doslova sterilní. Na pohřbech jeho postav se bude hodně a kultivovaně řečnit o jejich zásluhách, ale sotva se najde někdo, kdo je bude lidsky postrádat a oplakávat. --- Ještě jeden postřeh: všiml jsem si, že mnoho komentátorů upozorňuje, že tento Allenův opus není komedií, ale ryzím dramatem. Možná se mýlím, ale mám dojem, že tak soudí převážně ti, kteří dlouholeté manželství a jeho krize dosud nezažili. V reále je to daleko drsnější, tohle je jen taková úsměvná pohoda. Nevěříte-li, zeptejte se svého psychoanalytika. Nebo ještě lépe - advokáta. ()

PogoJoe

3,5. Patřím k těm, které spíše oslovují více komediálně laděné Allenovy snímky, a možná i proto mě tento nezaujal tak jako jiné jeho filmy. Zezačátku mě to příliš nebavilo, pak se to ale naštěstí zlepšilo. Přesto... Tento hlubší rozbor dvou dlouholetých manželských svazků mě možná tolik neoslovil, protože se mě toto téma zatím netýká. Další postřeh: Mie Farowové krátký účes vůbec nesluší a v tomto filmu se mi vůbec nelíbila (to její neustálé kňourání, změny nálad a (ne)rozhodnost) mě dost rušily. Naopak se mi líbil výkon Juliette Lewis. Woody Allen natočil lepší filmy, ale i tento snímek má , zejména ve své střední pasáži, své kouzlo. ()

swed

Mám rád Woodyho Allena a jeho nezaměnitelný humor, kterým koření svoje vztahové analýzy. Tentokrát si vzal pod drobnohled manželské problémy a upustil od intelektuálních narážek (kterými byl zahrnut například Manhattan). Také humoru tu najdeme poskrovnu, ale o to víc působí film dospěleji (je to logické i k režisérově věku). Dokumentaristicky laděný snímek má proto mnohé co říct a záleží jen na divácích, co si z něj odnesou. 9/10 ()

Aleee89

Časem se chci podívat na všechny Woodyho snímky. Už jsem jich sice viděla hodně, ale on chrlí jeden film za druhým a já mám ještě nějaké mezery. Dneska jsem jednu zalepila Manžely a manželkami. Jeho vztahová dramata mám ráda, protože on fakt umí! Dialogy jsou naprosto skvělé. Tady se mi navíc líbilo, že to opravdu působí, jako by film byl podle režisérova života (společné rysy apod.). A já věřím, že z části i je, je to taková jeho osobní zpověď. Na Miu Farrow si pořád nějak zvykám, jeho předchozí famme fatale - Diane Keaton - je totiž moje oblíbená herečka a ve Woddyho filmech ji vidím radši než Miu. Zato herečka, která hrála postavu Sally, byla naprosto skvělá. Woody opět dokázal, že má nesmírný talent, tohle bych řadila rozhodně k tomu lepšímu, co vyprodukoval. ()

kagemush

Nepřestává mě překvapovat jak Woodyho brilantní konverzačky,tak jak jsem už někde napsal u Rohmera,si s dialogy vystačí jakos příběhem a vlastní děj je vlastně jen vata.Ovšem na rozdíl právě od Rohmera,kde se filmem vine šarm ,nadhled a jemná ironie ,zde sarkasmus na druhou. ()

BoredSeal

Po slabých 80. letech s otravnou Farrowovou se Allen probral a natočil výborný psychologický snímek o vztazích - skvěle napsané a zahrané postavy (obzvlášť Judy Davis exceluje i ta Farrowová do mozaiky zapadá), z řady scén mě fakt mrazilo. "Dokumentární" styl kamery k filmu perfektně sedne a i po letech je to svěží záležitost. Pro mě určitě jeden z nejlepších filmů Allena, úplně odlišný od všeho, co do té doby natočil. ()

Martin741

Wudy Allen a jeho rozpitvavanie medziludskych vztahov. Herecke osadenstvo je dobre - samotny Allen, Mia Farrow, Sydney Pollack a Juliette Lewis /Takovi Normalni Zabijaci/, ale zase dostali prazdne tlachacky o medziludskych vztahoch prilis vela priestoru. od tej smradlavej zumpy zvanej NBK herecku Juliette Lewis nemozem ani vidiet, je mi z nej spatne, z duse ju neznasam : 50 % ()

Aero oslaví osmdesátiny W. Allena festivalem

Aero oslaví osmdesátiny W. Allena festivalem

27.11.2015

Přímo v den osmdesátých narozenin Woodyho Allena – v úterý 1. prosince – odstartuje pražské kino Aero přehlídku filmů Všechno, co jste kdy chtěli vidět od Woodyho Allena. Od 20.30 uvede Allenův… (viac)