Kabát: Dole v dole

všetky plagáty
Hudobný / Krátkometrážny
Česko, 2003, 3 min

Jara.Cimrman.jr

Dole v dole toho Kabáti měli vytěžit rozhodně víc. Přesto mám radost z toho, že se snad poprvé v kariéře pokusili o cosi, co připomíná seriózní videoklip, při kterém se ani viditelně nedokrmovali lahváči. Takže za mne spokojený odchod do dolu, kde si s permoníkem bardzo dobře zapáčím jeho novým páčidlem, abych nemusel z díry civět jako Němec na orloj. ()

MM_Ramone

"Připravit pozor jedem. Doutnáky zapálit. Prosíme zacpat uši a teď už jenom raz dva tři..." nie, nie... tri nie. Bude to iba za dve hviezdičky. Video klip od českej rockovej kapely Kabát ku skladbe "Dole v dole" ma zaujal predovšetkým tým, že chalani to rozbalili v akejsi futuristickej zvukovej plechovke. To je dobrý nápad. Avšak angažovať tam tie dve neskúsené neherečky sa ukázalo ako poriadny kiks. Svojou hereckou neschopnosťou pokazili celý klip. ** ()

kingik

Když budu chtít kutat, určitě ne s Kabáty. Značná komercionalizace kapely dosáhla vrcholu právě s příchodem téhle skladby, která je pop-rockovým odvarem západních hudebních produkcí. Snese příměr s pseudorockovými kapely, kterých se najednou vynořily z východního bloku desítky, aby ihned zapluly zpět pro nezájem publika. Jenže Kabát je jiná liga. Ten se prodává dobře, ačkoliv hudebně se od svých začátků propadl do rýžoviště peněz s ubývajícími hudebními nápady a s rutinními vyhlídkami do budoucna. Ale chci za svoje peníze kvalitní výsledek. O vtíravém singlu "Dole v dole" se nedají napsat žádná superlativa. Pokud jsem náročný divák, neuspokojí mě blbě natočený klip, ve kterém se má objevit spousta nápadů, předtím nikde neviděných. Jasně, to beru, ale jak jsou ty nápady realizovány, to už jaksi je podstatné. Kamera asi původně sloužila k natočení reklamy na jogurty, v níž vidíme padat kousky ovoce, co se mají do nich má zamíchat. V roce 2003 tenhle "náročný" super trik nešlo natočit, a tak se Kabáti jali před érou sypajícího ovoce, natočit klip, ve kterém bude Pepa Vojtek pobíhat v kalhotách neurčitého kanárkového zabarvení, na členech jeho kapely budou ulpělé zmrazky a celé to bude mít futuristický design. Převedeno do praxe, nalezneme zde výše popsané scény a atributy, akorát futuristický design se dá připodobnit k běžnému standardu tuzemské klipové produkce. Tedy třikrát pokrčit nos a hurónsky se zasmát nad tím výsledkem. Nejlepší srovnání bylo, když po tom klipu šel nějaký zahraniční. Hned bylo vidět, že režisér nestíhá ani základní složku. Desatero dobrého klipaře je zde porušeno ve všech přikázáních. Písnička nezní nejhůř, ale má silnou tendenci být omílána stále dokola. České klipy nemá ani cenu hodnotit. U nás je neumíme. Kabát si však i na blbých klipech svého času razil cestu ke svým fanouškům. Podprůměrně natočené, amatérsky sestříhané, bez obrazové korekce, ale kdo si to chce zpívat, není mu bráněno. Měl by však s poslechem raději sfárat do dolů. Na zemském povrchu, na komercí posedlé Kabáty, nejsem zvědavý. Časy jejich příjemně "nezávislého" soundu i image jsou definitivně pryč. 40% ()

• Dole v dole je titulní píseň z alba z roku 2003. Za klip dostali Kabáti Českého slavíka, o čemž rozhodli diváci tehdejšího hudebního pořadu Eso (od r. 1994). Ve stejném roce dostali i svého prvního Českého slavíka pro nejlepší kapelu, (rafix)