Reklama

Reklama

Obsahy(1)

Taliansky životopisný film patróna mládeže a humoru, svätého Filipa Neriho. Príbeh jednoduchého svätca a jeho chovancov bol nakrútený už v roku 1983, no stále prekvapí jeho aktuálnosť a divácka obľúbenosť. Tento legendárny dvojdielny televízny film konečne vychádza i v slovenskom znení v úplnej, nezostrihanej verzii! Hlavnú úlohu v slovenskom znení stvárnil herec Marián Labuda. „Buďte dobrí, ak môžete“, týmito slovami napomínal Filip Neri svojich mladých chovancov. Tí boli ovocím opusteného a skorumpovaného Ríma v období 16. storočia. Filip Neri sa postavil proti spoločnosti, ktorá bola zahľadená do seba. Stal sa z neho vychovávateľ detí a mládeže. Prostredníctvom veselosti, hier a dobrej nálady odovzdával mládeži základne hodnoty života. V roku 1610 ho pápež Pavol V. vyhlásil za blahoslaveného a roku 1622 pápež Gregor XV. za svätého. Je patrónom mládeže a humoru. Jeho neporušené telo odpočíva v rímskej bazilike Chiesa Nuova. (oficiálny text distribútora)

(viac)

Recenzie (41)

Alchemilla 

všetky recenzie používateľa

Když se řekne film o životě světce, většinou si člověk představí rozvleklé drama. Ovšem to není případ filmu Nezlobte, když nemusíte. Snímek je neuvěřitelně vtipný, svižný, svěží. Písně mají trochu hippísáckou náladu, kterou podtrhuje afro na hlavě autora hudby - Angela Branduardiho. Ten si ve filmu střihl i malou roli. ()

majo25 

všetky recenzie používateľa

Divák očakávajúci dramatický životopisný príbeh o historickej postave sa bohužiaľ nedočká, aj keď niekoľko historických momentov sa vo filme vyskytne. V globále ide skôr o trápnu taliansku komédiu, ktorej hlavná postava je tiež vykrelená ako komik. Netvrdím, že občas sa niektoré hlašky nepodaria, ale do takéhoto filmu by patriť nemali. Ďalšou vecou je, že film, v ktorom sa vyskytuje množstvo detí, je nečakane vulgárny a tieto vulgárnosti musia hovoriť dokonca aj deti. Blbosťou je zasa prítomnosť (troj)diabla, ktorý prínaša fantizijný prvok, čo je pre takýto druh filmu neprijateľné. Odporúčam si radšej niečo prečítať o tomto svätcovi zo 16. storočia, skutočný a filmový Filipo Neri sú dve úplne rozdielne osoby. Za toto by si film zaslúžil ešte o jednu hviezdu dole. ()

Reklama

diodoros 

všetky recenzie používateľa

Symbolický a netradičný film o jednom netradičnom talianskom kňazovi (neskôr vyhlásenom za svätého) - Filipovi Nerim. Film sa zameriava skôr na jeho filozofiu, učenie a kázanie ako priame historické udalosti v jeho živote - to vyplýva už z názvu. Snímok je teda plný humoru, výbornej hudby a piesní skladateľa Angela Branduardiho ale aj mnohých symbolov, hlbších myšlienok a scénok na zamyslenie. Ide o veľmi duchaplné a "pekné" dielo, nad ktorým síce musí divák premýšľať ale pritom sa aj dobre pobaví - pravé posolstvo filmu je ale jeho ľudskosť, jednoduchosť a prostota, ktorej predlohou je život a osobnosť hlavnej postavy. Ako historický obraz života jedného svätca to zrejme brať nemôžeme a niektorých divákov možno odradí filmová symbolika, obrazy a najmä náboženskosť - treba si ale uvedomiť, že logicky síce ide o náboženský film, inak ale nejde o žiadnu chválu cirkvi, ako tomu často býva vo viacerých talianskych náboženských filmoch, keďže cirkev je tu prezentovaná taká, aká bola a jej kritike sa film nevyhýba (čo je určite výhodou), ale najmä sa zameriava na pokoru, pokojný život a medziľudské vzťahy ako na náboženské dogmy. Človek, ktorý o tomto období niečo vie a dobová tematika alebo skôr filozofia a poetika ho zaujímajú, by mal byť s týmto filmom spokojný. ()

Marina111 

všetky recenzie používateľa

Ďalší film, ku ktorému ma viaže veľmi silný vzťah. Musím však zdôrazniť, že spočiatku to tak vôbec nebolo ... Myslím si však - a myslím, že oprávnene - že toto je presne ten typ filmu, ku ktorému si stojí za to vzťah vybudovať ... A dôvody ? Ak by som ich tu mala vypísať všetky, zrejme by vznikol najdlhší komentár v databáze čsfd, a navyše by som vás obrala o radosť z postupného odhaľovania a spoznávania tajomstiev tohto filmu. Tak teda spomeniem aspoň výborne, i keď občas vďaka dobe svojho vzniku, skôr úsmevne naivné herecké výkony, 16.storočie evokujúce exteriéry, primerane temné interiéry, naozaj veľmi vtipné repliky a scény, a - predovšetkým - úplne podmanivú hudbu, či už ide o môj najobľúbenejší soundtrack vôbec, VANITA DI VANITA (mimochodom, slová sa odvolávajú na úvodné verše Kazateľa), či o mučivo ľúbeznú baladu TEMA DI LEONETTA, a či o (vo filme ironicky pôsobiacu) dobovú pesničku CAPITAN JESU. Skrátka a dobre; tento film veľmi svojrázne a príťažlivo líči nielen svoju dobu, ale najmä ľudí svojej, a teda i našej doby, lebo ako je o ľuďoch známe, v svojej podstate sa veľmi nemenia ... A na záver môjho komentáru nielen motto (a vlastne i názov ) tohto filmu, ale i motto môjho terajšieho života : STATE BUONI SE POTETE ... (buďte dobrí, ak môžete ) ()

Pythonator 

všetky recenzie používateľa

Vynikající příběh, z kterého mohl být skvělý film. Bohužel Italové nejsou nejlepší filmaři, s výjimkou několika westernů. Některé scény jsou nezapomenutelné a docela pobaví (například ta s hovnem v pytli nebo Neriho pohlavkování Ďábla), ale celek působí poněkud nudně, poněkud Italsky dalo by se říct. Chtělo by to nechat někoho povolanějšího natočit novou verzi, která by nenudila, ale dokázala by pobavit a pohladit na srdci jako tahle stará klasika se spoustou chyb. ()

Galéria (3)

Reklama

Reklama