Agatha Christie: Slečna Marpleová

• Česko Slečna Marplová (viac)
Veľká Británia, (2004–2013), 35 h 47 min (Minutáž: 82–103 min)

Predloha:

Agatha Christie (kniha)

Geraldine McEwan, Julia McKenzie, Joanna Lumley, Herbert Lom, Griff Rhys Jones, Ian Richardson, Christian Coulson, James D'Arcy, Timothy Dalton (viac)

Slečna Jane Marplová sa vydáva na mnohé dobrodružstvá pri odhaľovaní vražedných záhad. Amatérska detektívka, ktorá žije v mierumilovnej anglickej dedinke St. Mary Mead, oplýva analytickou mysľou a tak nejako záhadné zločiny a vraždy v celom svojom okolí priťahuje. Aj keď k nej miestna polícia pristupuje mierne nedôverčivo, čoskoro zistí, že jej analytické schopnosti sú veľmi užitočné. (TV Markíza)

Recenzie používateľa Tanmut k tomuto seriálu (9)

Mŕtva v knižnici (2004) (S01E01)

Tohle byla první detektivka od Agathy Christie, kterou jsem četl. V té knize byla slečna Marplová taková milá, chytrá stařenka, zatímco zde v podání Geraldiny McEwan působí vlezle, otravně - něco jako Bohdalová v roli paní Piperové -, ale rovněž velmi nevtipně. Nejzábavnější jsou významně zvednutá obočí, když aktéři věrni starosvětské korektnosti nevyslovují zřejmé, což ale tvůrci zruinovali nejen rošádou s vrahy, ale především scénami po odhalení. A těch čtyřiadevadesát minut se dalo naplnit lépe... nebo osekat (ovšem televizní formát je neúprosný). ()

Vražda na fare (2004) (S01E02)

Vražda na faře se snaží nahnat atmosféru všude jen ne ve vyšetřování samém. Sépiové vzpomínky Marplové na životní lásku, její poslední scéna v kostele a ukázka trestu ve mně vyvolaly pocit, že se touto cestou mstí za své staropanenství. Vždyť ona je Nemesis! Snad ještě krom slečnina želvího vytahování krku, které mi bylo z duše nesympatické, nemám epizodě co vytknout. Fundamentální, "Nulté hodiny" idea, že před samotnou vraždou se vše musí nejprve seběhnout, byla beze zbytku naplněna; výborné exteriéry i nějaké ty oku lahodíci křivky jako bonus. ()

Zabudnutá vražda (2006) (S02E01)

Na téhle epizodě se nejvíc vyřádil skladatel hudby. ()

Sittafordská záhada (2006) (S02E04)

Mělo to atmosféru, dobrou zápletku, ale to tvůrčí přikrášlování je k pláči. ()

V nultom bode (2008) (S03E03)

Předloha patří k mým nejoblíbenějším, ale tady zásadní indícii vynechali (Marplová jde do komory) a nechali si ji až k odhalení. Výborná detektivka, která zcela ztratila původní kouzlo. ()

Vrecko plné zrna (2009) (S04E01)

Ano, přesně takhle jsem si Marplovou představoval (až na ten dabing, hlas Deváté se mi líbil víc než hlas Vránové). Geraldine McEwan konečně odešla a po otřesné poslední epizodě třetí řady se začalo blýskat na lepší časy. Děj se konečně drží předlohy a vyšetřující detektiv je sympaťák každým coulem. Bohužel děj vůbec negraduje a tím pádem chybí napětí, ovšem přebývá sex. Na fantaskní, leč nakonec pravdivé závěry Marplové si už člověk zvykl. Celkově převážilo mé nadšení z odstranění předchozích nedostatků. ()

Vraždiť je hračka (2009) (S04E02)

Genetika, genetika - Murder Is Easy se netýká. Hettie Macdonald se opět předvedla ve špatném světle (ano, navzdory obsahu Obsahu je to žena) a po tom, co mě nezaujala Poirotovým Modrým expresem, selhala i zde. Také druhý díl s Julií McKenzie postrádá napětí (čili děj je ukecaný a skutek utek) a v některých okamžicích i soudnost. Potěšil mě hlavně David Haig v roli starosty. ()

Prečo nepožiadali Evans? (2009) (S04E04) odpad!

Poslední tři epizody byly spíš dívčí románky s mírně horrorovu pointou než detektivky. A tenhle chaos s jedním z nejdementnějších závěrů čehokoli, co jsem kdy viděl, pro mě zachraňují jen ty lepé děvy. Ne, rozmyslel jsem si to, nemůžu si pomoct, tohle... prostě... nejde. ()

Úmrtí herce Juliana Sandse bylo potvrzeno

Úmrtí herce Juliana Sandse bylo potvrzeno