M. Stingl: Indiáni ve městě, Indiáni ve mně jste

• Česko Miloslav Stingl, Indiáni ve městě, indián... (neoficiálny názov)
všetky plagáty

Dokumentární závěť českého indiánského náčelníka Miloslava Stingla. Filmová road movie představuje Miloslava Stingla jako indiána ve městě. Sledujeme dnešní výpravy stárnoucího muže každodenností, stejně jako včerejšího mladého muže na expedicích po celém světě. Bilancování a touha po sobě „něco" zanechat se mísí s nostalgií po dálkách a zmizelém světě exotických krajin. Poslední výpravou je pak pomyslná cesta indiánského náčelníka do věčných lovišť a na Pražský hrad pro ocenění za svůj život. Miloslav Stingl strávil na svých cestách 19 let života, natočil na nich přes 500 hodin filmového materiálu, napsal přes čtyři desítky knih, je nejpřekládanějším českým spisovatelem, je mu 83 let a slíbil, že neumře, dokud film nenatočíme. (oficiálny text distribútora)

Enšpígl

Velký náčelník v pondělí odešel na svou nebeskou cestu a já mu tady u toho dokumentu vzdávám hold a díky za velkou inspiraci. Z dokumentu je patrné o jak skromného, zábavného, inteligentního a otevřeného pána se jednalo, ach kéž by naše republika měla takových lidí co nejvíc. ()

Marze

Hezké vyprávění u čaje s velmi zajímavých člověkem. Pobavilo mi vyprávění z Guinei, že chutnější jsou ženy než muži a vykastrovaní muži ()

prezdivaka

Dokument, který nabízel mnoho způsobů ztvárnění, je naprosto konvenční. Použití google maps mě vysloveně štvalo, stejně jako výběr pseudoindiánské hudby. ()

Brtniik

Pan Stingl je bourák! Je důkazem, že duch nestárne. Nemohu nevzpomenout na pana Milana Machovce. Nejde mi do hlavy, že stát (obec) není s to postarat se o takto výrazné osobnosti. ()

3k7

Kvalitní dokument si neodpustím. Na začátku jsem se obával, jestli to nebudu muset přetrpět a musím se hluboce omluvit. 1) Ani jednou jsem se nepodíval na hodinky. 2) díky skvělému střihu jsem z dokumentu nespustil oči a dokonce jsem ani neztrácel koncentraci! Byly tam scény, kdy jsem se nahlas upřímně zasmál a začalo to hned první scénou s otevíráním vstupních dveří. ;-) Důležitou roli tam hrál dobrý střih a ten se povedl na výbornou. Ke střihu se budu několikrát vracet, protože mě opravdu zaujal. Líbilo se mi, že autoři používali moderní technologie, zejména zelené plátno. Google earth v otázkách "moderního cestování" řadím jako originální nápad, na co se zeptat tak zcestovalého člověka, jako je Miloslav Stingl. Líbilo se mi vysvětlení, proč Stingla komunisti pouštěli za hranice, ikdyž na něj bylo nasazených 10 agentů. V tom dokumentu nejspíš zaznělo vše podstatné. Dokument je použitelný jak pro fanouška, tak pro člověka, který se se Stinglem teprve seznamuje, nebo viděl jen pár kousků. Hudbu bych občas zvolil jinačí, ale vadilo mi to jen v některých scénách, naopak musím pochválit vhodné zvolení indiánské hudby doplňující některé záběry. Střih je to, s čím si autoři krásně pohrávali, kdokoliv točí/stříhá a chce se něčemu přiučit, tak tohle je skvělá učebnice, jak si hrát se střihem. Líbí se mi, že to není přeplácané, záběry nejsou zdlouhavé, má to spád. Nepobral jsem moc scénku "máte to naopak", jak si Stingl nasazoval naopak indiánskou "korunu", to mi připadlo takové umělé. Když se na to podíváte, najdete si tam několik pěkných záběrů, které budete chtít vidět znova. 52 minut je dostačujících. Dle mého názoru je lepší 52 minut a ať je na co se dívat, než 90 minut a trpět u toho. V 52 minutách se to nevleklo, byly tam možná pasáže, kdy by člověk chtěl víc informací, ale Stingl je knižní autor, to podstatné je u něj v knížkách a na to se dle mého názoru autoři zaměřili. To co jsem tam chtěl jako divák mít, to jsem v tom dokumentu viděl. Bavil mě Stinglův humor, chtělo by ho tam trochu víc. Dávám tomu překvapivých 90% (pocitově však 80%) což je jedno z nejvyšších hodnocení, jaké jsem kdy udělil v mé přísné stupnici a ještě přemýšlím, za co u dokumentu vůbec strhnu body. 10% jsem strhnul za hudbu. tam se není o čem bavit, ta indiánská tam více méně sedí, zvuky jsou taky fajn, ta "modernější" hudba, ta mi tam připadne moc umělá, násilně přišitá k jednomu účelu a to nemám rád. A když už jsme u "viděl bych to znovu", tak při hodnocení dokumentu jsem dokument defakto viděl asi 4x, čímž jsem porušil tvrzení v předchozích odstavcích, že bych se na to ještě jednou podíval. Stingl by dostal medaili za zásluhy za Havla, ale za Klause ani Zemana jsem o tom již od začátku dokumentu pochyboval a neminul jsem. Tam bych odebral další asi 2% za jakousi naivitu autora, že by to mohlo vyjít, stejná 2% ale přidávám za odvážnost do toho vůbec jít a prostě to zkusit. Takže jsme na 90% (pocitově 80%) a řadím to mezi nejlépe zpracované dokumenty (až na tu uměle násilnicky natlačenou hudbu), jaké jsem letos viděl. Na mladší autory, minimální rozpočet, celkem slušný dokument. Když už se dokument dostal na ČT2, kde má divák vyšší ARTovou úroveň, tak to řadím už mezi úspěchy a více po tom chtít zkrátka nelze. Ještě být autory, nechal bych to přihlásit na nějakou mezinárodní soutěž, schválně, jestli by se s tím dalo něco vyhrát. () (menej) (viac)