Archa světel a stínů

• Veľká Británia Ark of Lights and Shadows

V piatok sa zoznámili a v nedeľu mali svadbu. Pred hnevom rodičov museli utiecť z domu a tak sa vydali rovno na druhý koniec sveta k ľudožrútom. Tak sa začala fascinujúca cesta priekopníckych amerických filmárov Martina a Osy Johnsonových, ktorých podmanivé zábery z vtedy ešte len pomaly miznúcej africkej divočiny kedysi fascinovali širokú verejnosť. Na predsudky reagovali odvahou, zo zrážky s predstavami Hollywoodu však nemohli vyjsť víťazne... (RTVS)

Stegman

Úvodní scéna s levhartem na stromě obklopeném džípy s turisty je nezapomenutelná. Bohužel na ní už ale ve zbytku dokumentu nenavázalo nic srovnatelného, cestopis je zpracován dost průměrně. - Že si manželé Johnsonovi už tehdy uvědomovali křehkost přírody a tak ji aspoň zdokumentovali? Ok. Jak se ale lišili od Náprstka a dalších cestovatelů se síťkou na motýly? Tím, že Johnsonovi měli s sebou filmovou kameru? Tak to jo. :( Ve zkratce řečeno tu na mě všechno dělá dojem, že čeští tvůrci byli samotným objevem manželů Johnsonových tak okouzleni, že se o předání nějakého výraznějšího poselství zrovna moc nesnažili. A jak jsem si všímal ohlasů a pročítal komentáře, tak nějakou myšlenku ve filmu opravdu postřehl jen málokdo [radektejkal: "návštěvy Johnsonových měly na divočinu devastující vliv..."]; mnohým divákům to ale nejspíš ani nevadí [dodanek: "nádherný film, který vás pohladí po trochu otupělé duši"(!)]. ()

Slarque

Výborně zvládnuté téma – přiblížit dnešnímu publiku příběh a záběry filmových průkopníků Martina a Osy Johnsonových. Možná byly některé mluvící hlavy trochu mimo (David Bordwell ostatně mluvil o tom, co by měl znamenat Svatošův dokument, ne dílo Johnsonových), ale to jsou jen drobnosti. Jinak řečeno, neznal jsem a s úžasem jsem zíral. ()

xxmartinxx

Velmi konzervativní dokument televizního formátu, který působí v dnešní době jako velké retro - zvlášť puštěný do kin, kde v kontrastu se stále "filmovějšími" dokumenty vypadá tahle delší Cestománie jako pěst na oku. A nevadilo by mi to samo o sobě, kdyby tvůrci aspoň nějak reagovali na to, že jde o film pro kina (ostatně je i propagovaný jako kino debut) a u tohoto formátu klidně zůstali, ale nějak ho vytunili. Zdaleka nejvíc se televizní přístup projevuje u práce se zvukem. To nesnesitelné předabování respondentů do češtiny si mohli (měli) odpustit - ta šílena devadesátková "dopoledne na Nově" atmosféra v dabingu posouvá výsledek o stupeň níž. ()

Ypsko

Originálně podaný dokument o úžasné životní cestě dvou lidí, kteří svůj život žili na plno. Je velká škoda, že příběh manželů Johnsonových je zapomenutý dokonce i v jejich domovině. Opravdu skvělá práce celého týmu, který tento zapomenutý příběh složil do celovečerního filmu a myslím, že nejen mě odkryl historii dokumentaristiky. Díky :) ()

Marze

Dobrodružný pár Johnsonových, kteří točili pro Hollywood, ale cestování je finančně vyčerpalo. "Cítím se bezpečněji v džugli, než v civilizaci" řekl on. Ale v džungli je po lidech druhý nejmilitantnější druh v přírodě mravenci válčící a zotročující se mezi sebou. V té době měla Afrika určitě dvacetkrát méně obyvatel než dnes. https://www.ceskatelevize.cz/porady/11281995298-archa-svetel-a-stinu/ ()

TOP 2018 dle TOP uživatelů ČSFD.cz

TOP 2018 dle TOP uživatelů ČSFD.cz