Mária Heurtinová sa narodila vo Francúzsku na konci 19. storočia nevidiaca a nepočujúca. Keďže kvôli tomu ani ako štrnásťročná nedokázala komunikovať so svojim okolím, lekár jej otca presviedčal, aby ju dal umiestniť do ústavu pre choromyseľných. Milujúci otec to však nedokázal urobiť a namiesto toho svoju dcéru zveril do opatery rádovým sestrám. Jedna z nich si vezme mladé dievča pod svoje ochranné krídla a robí všetko pre to, aby s ňou dokázala komunikovať. (STV)

TomasKotlant

Příběh se zdá být silný, ale něco mi tam úplně nefungovalo. Jako bych si trochu nebyl jistý, zda té holce skutečně bylo pomoženo. *** Ve zkratce: Ze stromu, tmy a ticha do světa dotykové řeči. ()

Amper01

Úžasný příběh o dívce, jenž vstoupila na svět hluchá a slepá a přesto se díky Mariiny vytrvalosti mohla jakýmsi způsobem zařadit do společnosti. ()

Majkak

Film akcentuje rozvíjení vztahu mezi hlavními protagonistkami, a to od plachosti a nedůvěřivosti k hluboké oddanosti. K nim velmi sympatickým způsobem přistupují i další sestry, zvláště pak jedna neslyšící řeholnice, která poskytuje Marguerite rady na základě vlastních poznatků z původní rodiny. Vzhledem k charakteru postižení toho Marie zrovna moc nenamluví, což však vůbec nenudí. Příběh je vyprávěn se zaujetím a neobsahuje prázdné pasáže a i těžké okamžiky života přibližuje příjemně civilním způsobem s prostou hloubkou lidského bytí. ()

xdutchx

Výtečný prostý film, cesta k hlubokému dialogu prýští ze samoty a opuštěnosti. Poté se člověk probere ze sna a může volat s Andrejem Tarkovským "já mohu mluvit". Tady se z potence vyvádí akt - slovo, a přichází jistota - ty slyšíš ač uší nemáš, ty vidíš ač očí není. Bůh ne jako postulát, ale jako první princip, který obdařuje tělem, které může komunikovat, třeba zprvu velmi omezeně. ()

brumbrum

Parada! Existuje velmi podobny pribeh, kniha, mi ju to silne pripomenulo. Nevidiet a nepocut.. no hruuuza.. Super spracovane, dobra hudba, strih, herci.. Dajte si pozor na titulky, lebo jedny su k posunkovej reci a ine k audiu - komplet CZ/SK sme nenasli, tak sme to kukli v nemcine v super kvalite; ak niekto tuzi po zdroji: posta. 5* v pohode! ()

Rockerman

Těžký úkol si uložila na svá bedra řádová sestra Marguerite. Naučit hlucho - slepou dívku základním lidským vlastnostem, komunikaci, slušnému chování a vůbec věcem, aby její neradostný život dával aspoň trochu smysl. První měsíce jsou zoufalé. Mladá žena je intelektem na úrovni zvířete, je vzpurná, mlátí kolem sebe a kope. Po osmi měsících se zdá, že se to zlomilo k dobrému, vše ale komplikuje Margueritina nemoc. Tolik lásky, citu a lidství se jen tak nevidí. Přiznávám, že se mi to z počátku kvůli neustále vřeštící a mlátící Marii nelíbilo. Pak mě to ale chytlo a už nepustilo. Kdo má rád jen akční filmy, krimitrilery nebo horory, nechť se tomu vyhne. Kdo však umí " přešaltrovat" z těchto " pokleslých" žánrů k náročnějšímu dramatu, tak jako já, bude odměněn neobvyklým a silným příběhem. Nemohu hodnotit jinak, než za 5*. ()

muskcz

Na mě to zafungovalo. Místy tedy film až zbytečně tlačí emocionálně na pilu, ale příběh je to opravdu silný. A překvapivě má i hezky vtipné momenty. [KVIFF 2019] ()

Fido

O moci slova, někdy vyřčeného, někdy znakového, někdy v hlubinách nitra ukrytého, někdy ve stromě nalezeného, někdy tvrdého, ale přesto chápavého a laskavého, vždy však láskou překypujícího. A také Slova, a to vůbec ne na posledním místě, pro nás vtěleného. Ani bych nevěřil, že takový film lze ve Francii roku 2014 natočit. Velká škoda, že hvězdiček nejde přidělit jednou tolik. ()

mira.l

Já tu nechci být za ignoranta, tak to do odpadu nepošlu, ale do kolen mě to teda neposlalo ani náhodou, víc jak dvě * nedám. Když pominu, že to na mě to působilo trochu jako antikoncepce, tak mi mnohé není jasné. Jak Marie dokázala pochopit to, že to, co sice nevidí, ale drží a cítí, je mrkev, jabko, že se to dá jíst, to bych pochopil, ale jak dokáže pochopit pojmy nehmotné, vyjádřené činy, gesty?? Přídavná jména, slovesa, činnosti?? Jak přišla na to, že mrtvá sestra je porouchaná?? To vše tady bylo nějak pominuto, to učení znakové řeči bylo dosti letecké. ()

Tipko

Pekný príbeh. Oceňujem v ňom hlavne dve vlastnosti sestry Margaréty pri učení hlucho nemej Márie: trpezlivosť a vytrvalosť. To nakoniec prinieslo očakávaný výsledok. ()

GudMen

Na Mariin příběh jsem se těšil zejména proto, že mě velmi zajímalo, jak hodlá přispět k tématu veskrze noetickému, aneb jak svět poznávají hluchoslepí. Améris bohužel tuto otázku vůbec nekomentuje, Marie se naučí první slovo, následuje střih a najednou z ní vypadávají celé věty plné adjektiv a abstraktních příslovcí. Film se tak spíš soustředí na Mariin vztah s řádovou sestrou Margueritou. Nicméně v jeho prospěch vůbec nehraje vehementní domáhání se divákových slz; tuhle nad krutým postižením Mariiným, tamhle nad smrtelnou nemocí Margueritinou. ()

IvonaK

Jelikož to bylo podle skutečné události, tak je opravdu obdivuhodné jak těžce nemocná Markéta dokázala převychovat zdivočelou Marii v ukázněnou dívku. A hlavně že se Marie která byla hluchá i slepá naučila být šťastná. Takový film by se určitě hodil na letní filmovou školu v Uherském Hradišti. Akorát bych ho nedoporučila dětem. Mohly by mít z toho deprese protože u toho konce se i dospělý člověk zaručeně musí rozbrečet ikdyž ví že to neskončí dobře. ()

wege

Na to, jak je to komorní, tak jsou v tom neskutečné herecké výkony. Hlavně ta mladá holka to hraje, jak z partesu. Jsem rád, že jsem vybočil z posledních dobou nastavené linie komiksovky – japonská a korejská tvorba. Stálo to opravdu za to. ()

SAINTS

Krasny film o dievcati ktore je slepe aj hluche.A o radovej seste Marguerite ktora je odhodlana vyviest Marie zo samoty.Sila pribehu je najme v tom ze tvorcovia filmu vychadzaju z realnej udalosti.Herecke vykony dvoch hlavnych predstaviteliek su famozne a aj zaver filmu slubuje silny emocialny zazitok. ()

Pete

Učit Marii chtělo svaté odhodlání a opravdu nekonečnou trpělivost, odměnou pak byla jen krátká, tichá radost. Hodně trpělivosti vyžaduje Příběh Marie také po divákovi, není snadné se na něj naladit, místo zábavy nabízí slzy - tady by se dalo jistě mnohé vylepšit. S ohledem na to, co dostala Marie do vínku, řekneme si: Bůh není. Postava řádové sestry Markéty se nám naopak snaží dokázat: Ale ano, ovšem že je - všude kolem, také v nás, i v Marii. A povedlo se jí to předat. ()

newmeex

not my usual cup of tea ( bola to povinná jizda s rodičmi, ktorým to bolo doporučene z ich cirkevných kruhov ) ale jednoznačne palce nahore...i keď atmosférou, príbehom, výtvarnom bol film niekde úplne inde než Ida, spomenul som si na ňu, možno kvôli skromnosti oboch hlavných hrdiniek... ()

blondboss

Francúzska festivalová sentimentálne ladená dráma o vzťahu hluchoslepej Marie a sestry Margaurite, ktorá si ju zobrala pod ochranné krídla. Príbeh v prvom rade o nezlomnej trpezlivosti a viere rehoľnej sestry a o tom, že sa nikdy netreba predčasne vzdávať. Film natočený priemerne a v pomalom tempe, avšak s hlbokým odkazom. 60 % ()