Linkin Park: Numb

(hudobný videoklip)
Hudobný / Krátkometrážny
USA, 2003, 3 min

Hudobný videoklip americkej rockovej skupiny Linkin Park k piesni z albumu "Meteora". Režisér Joe Hahn ho nakrútil v Prahe. Príbeh sa odsýpa prostredníctvom záberov na pražské pamiatky a rozpráva príbeh dievčaťa, študentky, ktorá je neobľúbená v kolektíve, má problémy aj doma a voľný čas trávi kreslením. Toto dielo sa pre Linkin Park stalo jedným z najúspešnejších. (Marek1991)

teckax

Nedávno se mi moje kamarádka svěřila, že její devítiletý syn sedí se sluchátky na uších, koukám na videoklipy Linkin Park a pláče. Mě je 27, ležím tady se sluchátky, koukám na LP a pláču taky. Kluci dokázali vystihnout depresi tak dokonalým způsobem, že je takřka nemožný ji po poslechu nemít. Numb je srdcová záležitost. Dejavu. Chloupky mi stojí i tam, kde jsem netušila, že je mám. ....napadá mě jen "wish I'm sixteen again" jenom se zkušenostmi, které mám teď. ()

Tezuka

“I'm strong on the surface, not all the way through. I've never been perfect, but neither have you" .”Sometimes beginnings aren't so simple. Sometimes goodbye's the only way. And the sun will set for you". "Can't you see that you're smothering me? Holding too tightly, afraid to lose control. 'Cause everything that you thought I would be, has fallen apart right in front of you. "Who cares when someone's time runs out? If a moment is all we are. We´re quicker, quicker. Who cares if one more light goes out? Well I do" Tohle je jen zlomek nádherných, ale zároveň bolavých textů mých nejoblíbenějších písniček, které jsi nazpíval Chestere. Dnes je to na den přesně dva roky, co jsi nás opustil. Proto jsem se rozhodl, že ti zde, k Numbu, kterým to vše pro mě začalo, sepíši, jak moc mě tvůj hlas v životě poznamenal a věnuji ti tak svoji tichou vzpomínku. Linkin Park je pro mě výjimečná kapela. Já si totiž nikdy nevybíral interprety, nýbrž konkrétní písně, které mě dokázaly zaujmout. Většina lidí to má spíše obráceně, že se upne k nějaké skupině či zpěvákovi a poslouchá od ní/něj prakticky každý singl, i kdyby to měl být sebevětší propadák. Když se podívám na svůj aktuální seznam skladeb, tak za úspěšného interpreta u mě lze považovat toho, od nějž poslouchám alespoň 4 songy. A takové dokáži spočítat na prstech jedné ruky. Od valné většiny interpretů poslouchám 1-2 písně, které jsou třeba naprosto skvělé, ale kromě nich už není nic dalšího, co by mě od nich zaujalo. A teď k tomu proč je pro mě Chester Bennington a Linkin Park jedinečný. V současné době poslouchám od Linkin Parku 16 písní, což se úplně vymyká mému trendu. V počtu zpívaných písní je to u mě tedy absolutní jednička. Přesto to však není absolutní rekord, od skupiny Hammock poslouchám dokonce 38 písní, ale zde se jedná o žánr ambient, jež je naprosto jedinečný tím, že se nejedná o zpívanou, nýbrž o pocitovou hudbu vystihující okolní atmosféru, přírodu, melancholii a všemožné druhy myšlenkových procesů. Čím si mě Linkin Park tedy tak získal, že se mi od něj líbí tolik písní? Na to je jednoduchá odpověď. Chestrem. Vzpomínám si, jak mi na základce kamarád poslal na mobil remixovanou verzi Numb/Encore, kde tvůj zpěv zazní až v poslední minutě. Pamatuji si, jak jsem se vždy na tu poslední minutu těšil, protože jsem strašně miloval ten hlas. Z tvého hlasu jsem cítil, že se jedná o člověka, který si v životě hodně zkusil, který v sobě nese strašně moc bolesti a snaží se milionům lidí, kteří jej poslouchají, jejich bolesti ulevit tím, že ji absorbuje do sebe. Když mi ten samý kamarád poprvé u něj doma na svém počítači, v době, kdy teprve začínal youtube, pustil originální Numb, který je od začátku do konce jen tvůj, tak jsem byl v naprosté extázi. Právě tímhle singlem sis mě získal, a já ti dnes tady po nějakých 14 letech slibuji, že s tebou zůstanu až do své vlastní smrti. Všech 16 písní co poslouchám - Numb, Shadow of the Day, Leave Out All the Rest, One More Light, Lost in the Echo, In the End, Burn It Down, Castle of Glass, In Pieces, Crawling, New Divide, Rnw@y, Breaking the Habit, What I've Done, Faint, Somewhere I Belong jsou pro mě obrovský hudební poklad. Chci ti poděkovat i za to, že tvoje písničky zůstaly skvělé až do konce. Jsem strašně smutný z toho, že od tebe už nic neuslyším, protože jsi byl jedinečným hlasem, který svým zpěvem pomohl milionům lidí, ale miliony už nedokázaly pomoci tobě. Nevím, co přesně se ti před 2 roky honilo v hlavě, ale pro mě jsi statečný člověk, hrdina, co měl od dětství tolik jizev na duši, že je ani čas nedokázal zahojit. Přesto jsi navenek působil vždy pozitivně, usměvavě a snažil ses rozdávat lidem radost. Zde bych použil sloku z písně Leave Out All the Rest: "I'm strong on the surface. Not all the way through." Nikdo neviděl, že za zářivou tváří se skrývá temný stín v duši. Nebýt zpěvu, možná by sis sáhl na život mnohem dříve. Člověk co si něčím podobným neprojde nebo který má jinou mentalitu či charakter, nemá právo tvoji situaci soudit. Duše je příliš křehká na to, aby snesla tolik hlubokých šrámů. Z takových ran se pak šíří negativní energie do všech koutů mysli, dokud si člověka úplně nepodmaní. Kdybych měl tu možnost a mohl bych svůj život vyměnit za tvůj, tak věř, že bych neváhal ani vteřinu. Vnímám kolik fanoušků ti děkuje za to, že jsi je svým zpěvem podržel v nejtěžších chvílích života, kdy měli myšlenky na nejhorší a díky tobě zase uviděli světlo v duši. Tys tu měl zůstat a rozdávat lidem radost alespoň ještě dalších 50 let :) Čert vem všechny lidi, co ti v životě ublížili, hlavně toho grázla, co tě v dětství zneužíval. Posílám ti ohromný dík, za to, že jsi mi zpříjemnil život a pohladil mě na duši, spolu se všemi fanoušky dnes 20.7.. Na závěr bych si vypůjčil ještě jednu sloku z písně Leave Out All the Rest: "When my time comes, forget the wrong that I've done. Help me leave behind some reasons to be missed". Na tohle ti jen řeknu. Těch důvodů, proč nám budeš chybět, jsi zanechal opravdu mnoho. () (menej) (viac)

Marek1991

S touto piesňou som sa dokázal stotožniť, aj keď v samých začiatkoch som mal radšej In the end, neskôr v puberte som akoby duševne všetko toto precítil a možno aj fantáziou zašiel ďalej. Dodnes mi vie akoby pomôcť v mnohých situáciách. Praha bola skvelý výber pre toto dielo, má to skoro všetko, hudbu, umeleckosť, cit, zaujímavosť, nápady, podľa mňa sa jedná možno o ich najlepšie a ak nie najlepšie, tak jednoznačne jedno z 3 najlepších diel, ktoré kedy vydali. ()

kingik

Jo, v Praze bejvávalo blaze. Minimálně toho roku 2003. Poté, co Tom Cruise se svým štábem málem zdemoloval Karlův most při náročném natáčení "Myšek v posilce", zase melu gavna čelavjek, neboli drsného, špionážního thrilleru, kdy reálně hrozilo, že ho už nezpevní ani De Palmova vejce, tak osm let na to zavítala do matky měst rocková partička Linking Park za účelem natáčení klipu. Pro uvolnění a vytřepání obsahu trubek před natáčením v Katedrále sv. Pytla přišel na řadu gangbang s Brianou Evigan po němž bylo s definitivní platností rozhodnuto, že zmíněná hvězdička dostane v klipu hlavní roli. A nevím čím to, ale ten klip na mě nikdy nezapůsobil. Písnička tak dobrá a klip k ní bych si představoval úplně jiný. Netvrdím, že není úplně funkční, ale smrdí grošem. Nicméně, song je to velmi zdařilý a strefil se svojí moderní vyzrálostí do (hudební) doby, čímž i dnes působí nadčasově. Velmi spolehlivě na poslech funguje i bez klipového ztvárnění. Linking Park v té době na vrcholu a pokud už by v budoucnu nepřišel další hit, tenhle má své místo jisté v galerii jejich největších pecek. Záporně hodnotím pouze neadekvátní klip, nikoliv skvělý song. Mé hodnocení: 80% ()

• Výhradné práva na video mala hudobná stanica MTV. [Zdroj: songfacts.com] (Raccoon.city)
  • Hlavnou myšlienkou videoklipu je poukázať na dievča, ktoré sa nevie vyrovnať s extrémne vysokými nárokmi svojich rodičov. Videoklip sa snaží zvýrazniť pocit, že dnešné deti nedokážu urobiť rodičov hrdými práve kvôli vysokým očakávaniam. (CroSsicek)
  • Sochy, které dívka ve videu kreslí, se nachází na Karlově mostě. (figgo jr.)