Zátopek

• Česko Zátopek
Životopisný / Dráma / Športový
Česko, 2021, 131 min (Alternatívna 123 min)

Václav Neužil ml., Martha Issová, James Frecheville, Robert Mikluš, Jiří Šimek, Milan Mikulčík, Jaroslav Plesl, Jiří Rendl, Filip Březina, Štěpán Kozub (viac)

Dej filmu Zátopek sa začína v pohnutom roku 1968, keď sa austrálsky rekordér Ron Clarke po premárnenej šanci na olympijskú medailu rozhodne vydať do Prahy za fenomenálnym bežcom Emilom Zátopkom, ktorého bezhranične obdivuje. Príbehová línia rozhovoru medzi Ronom Clarkom a Emilom Zátopkom nás retrospektívne vracia ku kľúčovým momentom Zátopkovho športového i súkromného života. Tie sa navzájom prepájajú v komplexnom portréte muža, ktorý svoju rýchlosť a vytrvalosť nestratil ani potom, ako sa jeho posledné preteky skončili, a ktorý dokázal tvrdo bojovať nielen na atletickom ovále. Zátopek je príbehom o prerode neduživého chlapca na muža, ktorý na olympiáde v roku 1952 získal tri zlaté medaily a zároveň zlomil tri svetové rekordy. Je to tiež príbeh o nezlomnej sile vôle, ktorá dodnes inšpiruje tisíce športovcov na celom svete. Film však nerozpráva len o športe, ale aj o osudovom stretnutí a celoživotnej láske dvoch ľudí, ktorú nedokázali zlomiť ani športové či životné prehry. (Bontonfilm SK)

quokam

Toz jsem konecne splatil svuj dluh ceske kinematografii - a pustil jsem si Zatopka. Jako, vedel jsem z recenzi, ze Neuzil bude vybornej, ale von nebyl vybornej, von byl famozni. Jeden z nejlepsich ceskych hereckych vykonu for ever. Casto se zminuje fyzicka promena, zpusob behu, atd. Ale co ta jeho skvela prace s hlasem? Obdobne i MIssova, chytla slovacky prizvuk. Skvele jim sekunduje Miklus. Tento herec byl dlouha leta snad nekde schovanej a von je jednim z nejlepsich nejen padouchu sve herecke generace. Vzpomenme napr ba jeho vykon ve filmu Laska na spickach, kdy dokazal i v jinak slabem filmu na minimalnim prostoru strhnout komedialni pozornost. Ok, scenaristicky to mozna melo male mouchy, osobne mi treba krome jinych jiz zminenych chybela nejaka scena ze Zatopkova detstvi, zminka o bidnych pomerech a osmi deti tu sice je, ale obraz vyda za stovku slov a vytvoril by hlubsi vhled do motivace postavy, vice bych vysvetlil utek a navrat manzelky, nebo treba i vetsi vysvetleni vlivu postavy Mikluse, ale dest prsi, voda plyne, a Neuzil a spol vse bohate kompenzuji. 8.5/10 update 10.01.2024, muj maly bezvyznamny divacky oscar pro rok 2023, udeluji panu Vaclavu N. cenu za nejlepsi muzsky herecky vykon v hlavni dram roli. ()

oskiii

Na české poměry hodně nadstandardní…ne…výborný počin. Konečně bez ohraných ksichtů a mezi vztahových témat ve formě různých “románů pro….”. Zátopkův příběh všichni známe. Ale netušil jsem, jak výborným hercem V. Neužil je. Nicméně, není to patetické, zbytečně dramatické. Je to přirozené, má to atmosféru, otírá se to i politiku tehdejší doby a roli EZ v ni. ()

Gareth_Jones

Vďaka filmu som si urobil tak obraz o Emilovi Zátopkovi, ako aj obraz o jeho žene Daně. Emil Zátopek bol chlap, ktorý chcel v prvom rade behať. Nechcel politikárčiť, s každým chcel byť zadobre, bol priateľský, veselý, chcel vyhrávať, nebol falošný, snažil sa všetko robiť naplno, neznášal prehry, občas bol trochu zbabelý, atď atď. Zarazilo ma, ako bola vykreslená pani Dana. Vo filme zahraná Marthou Issovou mi prišla trošku zatrpknutá, aj skrz to, že Emil nechcel deti. Akoby toho Emila až tak nemilovala, ako on miloval ju. Možno si veľmi skoro uvedomila, že bude stále v jeho tieni. Krásne je to vykreslené pri jej získaní zlatej medaile. Na tlačovke si zase slovo vzal Emil, on tu bol predsa za hviezdu... ()

draxxi

Jednoduse parada. Nikdy me sportovni filmy nebraly, ale tady to jednak neni jen o sportu, ale hlavne to je herecky a filmarsky koncert. Vazne dobra prace. 2/1/2024 84% ()

Adams

krasny film. ta doba a prichazejici komunismus byla frustrujici. Issova nejlepsi herecka, absolutne mela navrch nad vsemi ostatnimi. ()

Hombre8

Neužil tvrdě zapracoval a patrně se jedná o jeho životní roli. Trochu mu to kazily masky, ale co už... I Mikluš dobře. Tak jasně. Je to film o běžci, tak se tam běhá. Asi těžko se dalo čekat něco jiného.  S malou pomocí autorství čtyři hvězdy. Jen mi není jasné, jak to mohli tenkrát ustát v těch křuskách. Hned jsem si objednal Wave Ridery. ()

Ziral

Je celkem podivné, že v dnešni době všem vadí, když někdo byl členem KSČ, ale u Emila Zátopka to nevadí nikomu, proč členství jako členství a jako důstojník ČLA, musel mít i jené zásluhy než jen běhat na čas. ()

Shellou

Dneska jsem byl na předpremiéře filmu Zátopek, který hezky uvedl osobně režisér David Ondříček. Byl to zážitek. Když pominu to, že jsem roky nebyl v kině, donutil mě několikrát tenhle film k zamyšlení. Osobnost Emila Zátoka pro mně byla předtím trochu kontraverzní. Sportovec, kterého obdivuje dodnes celý svět versus politika té doby. Naprosto skvěle si s tím tenhle nový český film poradil a nejen to - ukázal, že člověk stojí na složité křižovatce celý život. Co je důležitější? Kariéra, nebo rodina? Výhra, nebo fairplay? Čech umí tyhle supernáročné křižovatky zvládnout s humorem, pokorou a přitom dokázat to co nikdo jiný na světě. Proto mám Čechy tak rád a nikdy bych se neodstěhoval nikam jinam na světě. Proto se mi tenhle film tak líbil. Především vy mladí - vyražte do kina na Zátopka a klidně i na tajňačku místo školy… tenhle film vám dá určitě víc 😉🏃‍♂️🇨🇿🏆 ()

danbalada19

Výborný film, herecký výběr, herecké výkony, rekvizity, kostýmy, wow. Natočené je to luxusně, u některých scén jsem měl husinu, prostě bomba, určitě bych ho doporučil. ()

vladous

55% max-a to ještě za dobré zpracování trikových scén a za výkon Vaška Neužila. Filmu totiž chybí nosná dějová linka, která by diváka přitáhla k plátnu. Nelze stavět na poskládaných sekvencích z života Ťopka, které jsou obecně známé, a domnívat se, že to pro dobrý děj stačí. ()

Vyjola

Moc se mi to líbilo. Snad jen dvakrát mi připadal Neužilův Emil malinko děsivý, například když lákal mladého australana do jezírka jako nějaký vodník.. Ale Issová, kterou mám ráda potěšila moc a Neužil si to určitě užil i odmakal. Doporučuji. ()

Setcet

Když film vychází z takového námětu, tak tou nejdůležitější úlohou filmařů je jít příběhu z cesty a nezkazit ho. To samo o sobě není jednoduché a v tomto případě se to myslím povedlo. Bál jsem se po zhlédnutí trailerů, že Issová s Neužilem přehrávají, ale v kontextu celého filmu to poměrně dobře zapadlo jako výrazný rys dokreslující jejich postavy. Kvituju, že se ve filmu o fenomenálním běžci hodně běhá a že jeho představitel při běhu vypadá věrohodně. Nevzpomenu si, kdy naposled jsem u nás viděl takhle akorát tíživě vykreslený kontext doby 50. let. Do života člověka, který vnímá bolševický teror, ale chce především nerušeně dělat to, v čem je nejlepší, a proto při své vyjímečnosti nemůže nedělat kompromisy a zároveň si zachovat nějakou sebeúctu, to sedlo jako zadek na hrnec. Linku roku 1968 beru jako nutnou vábničku pro zahraničí. Pokud se totiž chce Zátopek podívat dál na západ než do Karlových Varů, je holt nutné některé české reálie polopaticky vysvětlit a postava australského běžce v ČSSR po invazi vojsk se k tomu hodí. V tomto případě to bylo ještě snesitelné. Můžu se trochu ušklíbat nad tím, že vztahové konflikty dvojice protagonistů nebyly dořešeny a vyšuměly, když to bylo potřeba, ale občas to tak chodí a je to lepší než kdyby se v tom film patlal další půlhodinu. Každopádně Český lev bude mít příští rok jednoho ze silnějších vítězů. Těch 130 minut uteklo rychle a určitě i zábavněji než Zátopkovi ten maraton. ()

sportx

Mno čekal jsem víc z jeho osobnío života. Celá ta doba měla politocký podtext, to všichni víme. Víme, že Emil byl miláčkem bolševika, ale byl take dříč. Nikdo z nás neví jak by se zachoval. Výkony herců vynikající, ale prostě tomu něco chybělo. Možná proto, protože si Emil a Dana svůj osobní život hlídali a možná to bylo správně, jinak by český tupoovčan zase něco kritizoval ... ()

Rektando

Neužil a Issová, dle mého, bravurně zahráli své role. To je ale asi jediné co mě na filmu zaujalo. Čekal jsem, že se dějové linky na konci protnou a příběh bude pokračovat do doby, kdy Zátopka vyloučili a vyhodili z armády. Na snímek v první pětce nejdražších českých filmů průměrný výsledek. ()

JerryPilsen

Na české poměry úžasně natočeno.I dobové reálie dost autenticky propracované.Všechno řeší skvělá kamera podpořená hereckými výkony.Neužil už bude navždy Zátopek a i ostatní herci byli skvěle nacastovaní. ()

T1000

Ve 130 minutách tedy v čase, jenž letos v Tokiu stačil na maratónský bronz nám David Ondříček servíruje Emila Zátopka. Nejspíš nejlepšího sportovce, jakého kdy Československo mělo, však také kdo byl třikrát zvolen nejlepším sportovcem planety? Od prvního záběru na olympiádě v Mexiku 1968 Vás film vtáhne do sebe a s lehkou nadsázkou jste na výletě 70 let dozadu. Výprava, kulisy, a hlavně kamera jsou na světové úrovni. Film nemá obvyklý pravidelný scénář, ale,, skáče s jednoho místa na druhé“ tedy pomocí flashbacků z roku 1968 do Emilových a do jisté míry i Daniných nejslavnějších momentů. Od toho, kdy Zátopek poprvé okusil běh, přes dnes už legendární kruté tréninkové metody, které si sám ordinoval, až po seznámení s Danou a samozřejmě jejich nejslavnější vítězství v Londýně 1948 a hlavně v Helsinkách 1952. Fiktivní příběh, kdy za Emilem přiletí jeho Australský kamarád Ron Clarke, aby mu Emil pomohl vypořádat se s velkým tlakem, jenž je na něho vyvíjen při těch největších závodech, a aby potvrdil, co v sobě má. Clarkovi Zátopek mu ukazuje svůj byt, kde chodí od jakživa na jídlo, kde všude trénoval a snaží se ho trochu uvolnit a být sám sebou, protože jak nakonec zjistí je to jenom o hlavě. Do toho my se vracíme do minulosti, kde běží ty nejzásadnější okamžiky. Cílem filmů není vyobrazit to co každý o Zátopkovi zná z vyprávění, nebo někde četl, ale pochopit jaký vlastně byl člověk. Chybky to má, ale ne jinak zásadní. Ty roky příprav se opravdu vyplatili, poslední filmy Davida Ondříčka ukazují, že se vypracoval na pana režiséra, jaký tady dlouho nebyl, no a Václav Neužil s Marthou Issovou se dokonale převtělili do Emila a Dany, klobouk dolů a minimálně na Lvech si myslím, že Zátopek nemá konkurenci, takhle by měl vypadat český film! ()

corwin78

Výborně řemeslně zvládnutý film, nebojím se napsat světové úrovně a to i po technické stránce. Neužil exceluje a Issová solidně baví. Dokonce mě ani nedráždí použití nářečí, tak jak v jiných filmech a hlavně pohádkách, krásně sem zapadá a působí přirozeně. Ačkoliv jsem sto kilový gaučový povaleč, dostal jsem chuť si jít zaběhat - myslím, že není co dodat. ()

Petbrab

Předpokládám, že film se drží víceméně ověřených skutečností ze života Zátopka. Je to vynikající počin přiblížit divákovi jednoho z nejlepších českých i světových atletů všech dob a to nejen v rovině sportovní ale především v kontextu doby a politiky, ve které Zátopek sportoval. Další rovinu, kterou pozitivně hodnotím, je ukázat i život s jeho manželkou. Je to přínosné pro generaci, která je nezažila nebo je zažila až jako spokojené důchodce, neboť by se šlo domnívat, že vzhledem k jejich stejnému datu narození bylo vše v jejich životě a kariéře osudové.. Dobře natočená je i jeho nejúspěšnější olympiáda. Divák ví, že vyhraje, přesto ho až mrazí. A třešinka na závěr. Nebojím se říct, až fenomenální herecký výkon Václava Neužila. ()

Tom68

Bohužel nadšení nesdílím. Jedná hvězda za kameru a atmosféru a druhá, že on to nakonec zase vyhraje. Je mi s podivem, jak má národ špatnou paměť. Byl jsem na představení Werich na Kampě a odcházel jsem zařazený a zasažen. Nebyly to známé písničky, ale šlo se hezky do hloubky: smutný život klauna. A tady? Rozvědka? StB? Horáková? Otočka v 68 při procesu a plácání s komunisty po ramenou....jak já si přál odcházet z kina zasažený....kdepak...jen oslava a při té se nekritizuje.... ()

Česko vybralo svého letošního kandidáta na Oscara

Česko vybralo svého letošního kandidáta na Oscara

12.09.2022

Česká filmová a televizní akademie (ČFTA) každoročně mimo udílení národního ocenění Český lev vybírá i potenciálního filmového kandidáta na prestižní cenu Oscar, jenž by na jaře příštího roku mohl… (viac)

29. ročník Českých lvů ovládl Zátopek

29. ročník Českých lvů ovládl Zátopek

05.03.2022

Dnešní večer se nesl mimo tradičního oceňovaní české filmové tvorby rovněž v duchu sounáležitosti s válkou zpustošenou Ukrajinou. Vystoupil například i ukrajinský velvyslanec v Praze Jevhen… (viac)

Ceny české filmové kritiky ovládla Okupace

Ceny české filmové kritiky ovládla Okupace

05.02.2022

Cenu filmových fanoušků získal Zátopek!

Cenu filmových fanoušků získal Zátopek!

17.01.2022

Česká filmová a televizní akademie (ČFTA) dnes oznámila kompletní seznam nominací pro 29. ročník udělování cen Český lev. Mimo to byly během dnešní tiskové konference oznámeny i dvě nestatutární… (viac)