Zátopek

• Česko Zátopek
Životopisný / Dráma / Športový
Česko, 2021, 131 min (Alternatívna 123 min)

Václav Neužil ml., Martha Issová, James Frecheville, Robert Mikluš, Jiří Šimek, Milan Mikulčík, Jaroslav Plesl, Jiří Rendl, Filip Březina, Štěpán Kozub (viac)

Dej filmu Zátopek sa začína v pohnutom roku 1968, keď sa austrálsky rekordér Ron Clarke po premárnenej šanci na olympijskú medailu rozhodne vydať do Prahy za fenomenálnym bežcom Emilom Zátopkom, ktorého bezhranične obdivuje. Príbehová línia rozhovoru medzi Ronom Clarkom a Emilom Zátopkom nás retrospektívne vracia ku kľúčovým momentom Zátopkovho športového i súkromného života. Tie sa navzájom prepájajú v komplexnom portréte muža, ktorý svoju rýchlosť a vytrvalosť nestratil ani potom, ako sa jeho posledné preteky skončili, a ktorý dokázal tvrdo bojovať nielen na atletickom ovále. Zátopek je príbehom o prerode neduživého chlapca na muža, ktorý na olympiáde v roku 1952 získal tri zlaté medaily a zároveň zlomil tri svetové rekordy. Je to tiež príbeh o nezlomnej sile vôle, ktorá dodnes inšpiruje tisíce športovcov na celom svete. Film však nerozpráva len o športe, ale aj o osudovom stretnutí a celoživotnej láske dvoch ľudí, ktorú nedokázali zlomiť ani športové či životné prehry. (Bontonfilm SK)

Rathalos

Vynikajuca zivotopisna drama o genialnom bezcovi na dlhe trate Emilovi Zatopkovi,ktory sa celosvetovo preslavil ziskom troch zlatych medailii na Olympiade v Helsinkach v roku 1952,doteraz tento vykon nikto neprekonal,je az neuveritelne,ze akou nahodou sa zrodila tato mega-hviezda,musim este pochvalit Vaclava Neuzila ml.,ktory to zahral skvele,myslim,ze tento film sa zaraduje medzi to najlepsie,co sa tyka ceskej kinematografie,klobuk dole...:⁠-⁠) ()

sadlokan

Ale!Já byl na vojně v Hranicích/n/M.A šůroval jsem tu kilometr dlouhou chodbu.Kde v zimě pobíhal.Proč to tam nenatočili?Teď už by to snad šlo,za mě to bylo hnízdo raket SCUD/V2. ()

Rockerman

Ondříček dokázal natočit bez zbytečné glorifikace skvělý film o vynikajícím sportovci i s jeho kontroverzní povahou a osobností. Zátopek byl originál. Zasloužený "Český Oskar" pro pana režiséra i Václava Neužila. ()

Olík

Emil Zátopek? Bodrý Slezan s historkami v kapse? Prostý „Ťopek“, který neznal nic jiného než běh? Jedna z největších legend naší sportovní historie? Muž pevných zásad? Nebo zlatý komunistický chlapec a spolupracovník STB? Přijde mi, že to neví ani David Ondříček…..a nebo ví, ale tápe nad tím, jak pětinásobného olympijského medailistu představit divákovy. Zkratkovitý krasohled, který nás jedním otočením pošle do roku 1968 a dalším na začátek čtyřicátých let dvacátého století. Určitě vynikající práce výpravy, kamery, režiséra nebo samotných herců (škoda, že se ve čtyřiceti těžko hraje dvacetiletý, protože jinak to byly Neužilovy Helsinky). Tak řemeslně dokonalé, že se například zahraniční divák, neznalí hlubších souvislostí, může cítit jako za „velkou louží“. Takže bezesporu na tuzemské poměry kvalitní počin, jen škoda těch „ale“. Ty ruší a zároveň sráží celkový dojem ze Zátopkova běhu Československou historií. ()

Ben Nevis

Run, Forest, run! Zátopek je rozhodně po Kájincích a jiných kriminálních  individuích vhodnější kandidát na životopisný film. Postava, na kterou mohou být vlastenci hrdí a dokonce politicky uvědomělá. Žádné morální lavírování jako u Mašínů a leckdo po sledování televize má vybraného kandidáta na prezidenta, protože na otočení není pozdě nikdy. Dokonce je tu podobná kariéra. ;-) Natočeno to není rozhodně špatně a klobouk dolů nad panem hercem. Jenže film se soustředí pouze na pár momentů. Chybí vysvětlení, co se stalo mezi "jiné než první místo neexistuje" a "kariéra je mi šumaful". Vlastně sledujeme týpka, který se dožil roku 2000, ale vrchol kariéry měl v roce 1952. ()

Evander

Zátopek je pro mě nečekaně příjemným překvapením. Skvěle obsazený i zahraný, věrně odrážející dobu a přesto snadno stravitelný. Na poměrně dlouhou stopáž děj i velmi rychle utíká. 78% ()

Stíba

Jsem hodně opatrný na všechno co je převychvalováno a tak jsem přistupoval i k Zátopkovi, byť jsem se samozřejmě dost těšil co přinese. Výsledkem je ale lehké zklamání a spousta připomínek. Hlavní vinu na tom má podle mě scénář kdy druhá dějová linie se kostrbatě prolíná s tou hlavní a scény, které by měly být nejemotivnější a nejsilnější jsou zkratkovité a bez gradace. Celý film má za mě navíc na svojí koncepci strašně málo energie, emocí a nedokázal mě moc vtáhnout do děje. Václav Neužil ml. byl pak naopak výborný ale jeden herecký výkon na vše bohužel nestačí. Slabé 4* ()

Pantata

Fantastický výkon především Václava Neužila. Na české poměry nadstandardní film, který se v zahraničí neztratí. Nesouhlasím ani s tím, že by to míjelo nebo se vyhýbalo tématu politické Zátopkovy angažovanosti. Vždyť co víc už tam mělo být, než že se podepsal pod souhlasné stanovisko v procesu s Horákovou, že dělal straně tajtrlíka a nijak mu to nevadilo, přítomná je i kratičká konfrontace s postavou hranou Pleslem. Jinak je to klasická hollywood story, zpracování vlastně trochu evokuje takový Forrest Gump 2 (kdy tedy chybí část z dětství), kdy starší Emil vypráví o čase minulém, místo bonbónů pije lahváče a zároveň sledujeme, jak se z podceňovaného neohrabaného běžce stal fenomén :) ()

FeroFabus

Po dlouhé době jsem viděl výborný český film.  Václav Neužil zahrál Zátopka velice věrohodně, při záběrech ze závodů na OH v Helsinkách si divák připadal jako kdyby sledoval autentické záběry. myslím, že o držitely Českého lva je rozhodnuto. ()

Miki68

Možná jsem očekával moc a teď jsem zklamaný. S filmem jsem se minul. Nedokázal ve mně vyvolat žádné emoce. Tedy kromě závěrečného zklamání. Klouže po povrchu, aniž by ukázal tu mizernou dobu, ve které komunisti zneužili úžasný sportovní talent Zátopka, aby ho nakonec odkopli jako prašivého psa. Neužil, Issová i Plesl to svými skvělými výkony už nezachránili. Zbytečně dlouhé (ostřejší nůžky střihače by filmu přispěly), dějová linka plytká, nedozvěděl jsem se nic nového, co bych nevěděl před shlédnutím filmu. Nevyužitá šance. ()

geek.ondra

Prvoplánový, nudný a zbytečně natahovaný. Takový je přeceňovaný Zátopek. Jediné co na tom stojí za to je vizuál. Jestli chcete opravdu kvalitní českou filmařinu tak nakoukněte k filmařům kteří svoje filmy dělají od srdce a nepotřebují k tomu nafouklý rozpočet, naivní predikce nebo přepálený kampaně slibující velkolepou podívanou. Hnus 4/10 ()

Vabr

Na letním kině mám skrze město brigádu, která je samo sebou skvělá, a filmy mám tedy samozřejmě zadáčo. No a dávali tam tentokrát Zátopka, kterého jsem ještě neviděl (minule to bylo fantastické Všechno, všude najednou, na které zašlo pouhých 90 lidí!). Na Zátopka přišlo asi přes 300 lidí, takže vcelku šílenost, a i přesto, že jsem tam nebyl brigádně, pomáhal jsem ukočírovat to velké stádo lidí. Po prácičce jsem se pohodlně usadil a sledoval... Zprvu chci poznamenat, že životopisné filmy v lásce moc obecně nemám, takže i mé hodnocení tomu odpovídá, a to i přesto, že se jedná o „kvalitnější" kousek... Ve filmu sledujeme dvě časové roviny - minulost a přítomnost - z čehož mě přítomnost zajímala velmi pramálo, a minulost byla tedy ta podstatnější a lepší. Hlavními protagonisty je Emil (Václav Neužil) a Dana (Martha Issová) Zátopkovi. A tady, pozor(!), musím poznamenat největší plus celého filmu - Marthu Issovou! Ta hrála tak výborně, to se na český poměry jen tak nevidí! Emoce ztvárnila na jedničku a za mě byla rozhodně tahounem celýho filmu. Fakt palec nahoru! Václav Neužil hrál sice taky dobře, to jo, ale bohužel ztvárňoval méně sympatickou postavu („Účastnit se můžou ti za mnou, já chci být první." - bože, to byla tak kre*énská věta, nesnáším tyhlety sportovní bláboly padající z úst egoistů). Dále bych ale jinak pochválil dobrou kameru, překvapivě pěkný soundtrack a celé to profesionální pojetí - angličtina, cizinci, olympiády atd. Jde vidět, že si na tom dali záležet. Ále! Teď ty zápory, které tak nesnáším na životopisných filmech - takové nesmrtelné nešvary. Samozřejmě jako každý jiný životopisný film to má takové ty trapné fáze, kterými musí hlavní postava projít - postupná cesta na vrchol, poté raketový skok, najednou škobrtnutí, postava je vcelku v pr*eli, ale pokud se jí další něco povede, tak vše bude zase dobré, to něco se děje, je to ohromně „napínavé", ono se to nakonec povede a je happy end s titulky, během nichž ještě běží archivní fotografie s nějakými přitroublými titulky o tom, kolik (ne)měli dětí, kde následně žili atd. Nudaaaaaaaa!!! Stokrát to jedno a to samé, jako přes kopírák. Proto mi tolik vadí životopisné filmy, ta šablona přece musí bít diváky do očí! Hrůza! Dalším mínusem byli jinak komunisti, které Čecháčci tak rádi vidí na plátnech českých kin stejně jako filmy s motivy I., II. války či romantické komedie. Opět žádná inovace a sázka na jistotu! Češi zkrátka chtějí vidět to samé jako ve Vyprávěj, Šarlatánovi a jánevímčem. Ano, je pravda, že Zátopek žil v době komunismu, nejsem blbec, abych to nevěděl, anebo snad zapíral, ale ti komunisti mi v českých filmech zkrátka už tak lezou krkem! Nedokáže vzniknout kvalitní český film bez komoušů, Langmajera a buranského humoru? No to jsem se rozepsal, možná to teď zní až moc negativně, přestože film u mě ve skutečnosti balancuje na hranici 2 a 3⭐. Kvůli negativům a zdánlivě nekonečné stopáži snižuji ale na ty dvě. Vyhodnocení: Budu si ale určitě pamatovat zimní scénu, která byla z celého filmu nejemotivnější - opět skvěle zahrána skvělou Marthou Issovou () (menej) (viac)

Razzor_82

"Jsi atlet socialismu!" Neužil se brilantně herecky vžil do ztvárnění naši běžecké legendy. Ten běh a grimasy jsem mu totálně uvěřitelně sežral i s navijákem. Ondříček vystavěl řemeslně sportovní drama pro konzumní diváky kinosálů. Jeho skvělá retro výprava do minulosti potěší oko diváka. Záměrně ale nejde do hloubky a potichu našlapuje kolem temných kontroverzních témat. Soudruzi tady působí nějak neškodně. Co mi vadilo? Ta retrospektiva s australským atletem mi přišla divná. Časté přerušování děje mi prostě narušuje a kouskuje film. Dialogy v angličtině. Nejsem neandrtálec a anglicky rozumím, číst umím ale jde přece o český film, tak proč mám číst titulky? Na drama místy dost vlažné. A já zase čekal marně na nějaký silný závěr ze kterého jsou cítit pořádné emoce. 6/10 ()

aR3Zz

Ač jsem sám nadšený běžec, toto životopisné drama mě nenadchlo téměř vůbec. Dozvěděl jsem se ale pozadí tohoto výjimečného člověka, resp. manželského páru (který si zasloužil ve filmu podle mě trošku větší pozornost). Ani herecké výkony nebyly zlé, ale celé mi to přišlo... takové naivní a amatérské. A toho pocitu jsem se neuměl zbavit. 50% ()

levente

Vím o Zátopkovi skoro všechno, co se dalo načíst. Film Davida Ondříčka je ZOUFALOST. Scénář s liniemi, které se mění nahodile, je ze všeho nejvíc pitomý. Výkřiky vykradené z knížek Oty Pavla. Naprostá neschopnost reálně Zátopka vykreslit. To jsou moje základní dojmy. Je to škoda. Ten film mohl být super, kdyby jej režisér neodflákl s vědomím, že je Zátopek taková hvězda, že stačí jen pustit kameru na snažícího se Neužila. Nestačí.    Film postrádá zajímavou kameru. Ani jeden zajímavý záběr. Hudba. Nevím o ní. Film je vyprávěn na základě mikropovídek. Ohraničených událostí, které nepřesahují svůj filmový záběr. Jediná snaha vyprávět je linii Rona. Jenže je to natočené tak pitomě, že se těšíte, až se z Rona přepne film zpátky ke sportovním úspěchům. ()

tranquill

"Asi nejsem tak talentovaný na to, abych se smál a běžel zároveň..." Parádní snímek o naší atletické hvězdě s excelentním výkonem Václava Neužila. "Kdo uteče, vyhraje!" Já neutekl ani podruhé 😉 ()

bararich8

Příjmné intro do životního příběhu člověk, o kterém jsem v podstatě vlastně nic nevěděl. Je to dobré zahrané a vypadá to k světu (minimálně na české poměry). Na plný počet tomu však něco chybí, ale životopisy jsou málokdy můj šálek čaje. 4* ()

Česko vybralo svého letošního kandidáta na Oscara

Česko vybralo svého letošního kandidáta na Oscara

12.09.2022

Česká filmová a televizní akademie (ČFTA) každoročně mimo udílení národního ocenění Český lev vybírá i potenciálního filmového kandidáta na prestižní cenu Oscar, jenž by na jaře příštího roku mohl… (viac)

29. ročník Českých lvů ovládl Zátopek

29. ročník Českých lvů ovládl Zátopek

05.03.2022

Dnešní večer se nesl mimo tradičního oceňovaní české filmové tvorby rovněž v duchu sounáležitosti s válkou zpustošenou Ukrajinou. Vystoupil například i ukrajinský velvyslanec v Praze Jevhen… (viac)

Ceny české filmové kritiky ovládla Okupace

Ceny české filmové kritiky ovládla Okupace

05.02.2022

Cenu filmových fanoušků získal Zátopek!

Cenu filmových fanoušků získal Zátopek!

17.01.2022

Česká filmová a televizní akademie (ČFTA) dnes oznámila kompletní seznam nominací pro 29. ročník udělování cen Český lev. Mimo to byly během dnešní tiskové konference oznámeny i dvě nestatutární… (viac)