Film inšpirovaný skutočnými udalosťami brutálnej občianskej vojny v Sudáne, ktorá sa začala v r. 1983. Po vražednom vojenskom útoku na dedinu v Južnom Sudáne sa zachránilo len šesť detí. Najstarší z nich, Theo, musí na seba prevziať bremeno vodcu a zaviesť deti, vrátane svojej sestry Abital, do bezpečia. Prekonali stovky míľ naprieč Afrikou, prešli cez tri nehostinné krajiny, bez vody a jedla, aby sa dostali do utečeneckého tábora v Keni - do  Kakumy. No čas plynul a nádej na lepší život pomaly bledla. Až po trinástich rokoch dostali novú možnosť opustiť tabor a usídliť sa v Amerike. V Kansase sa stretnú s Carrie Davisovou (Reese Witherspoonová) , ktorá im pomôže nielen začať život v nových podmienkach, ale otvorí im aj svoj domov. (TV JOJ)

maraHCV

Hezký a upřímný film o uprchlících ze Sudánu který citlivou duši dojme.Ale pozor,to dojmutí u vás může být oslabeno příšerným brněnským dabingem,takže určitě radši titule :D ()

pavliCZECH

Uživatel českýhonza snímek a vůbec problematiku uprchlíků nepochopil a proto se odvolávám na jeho příspěvek. Můj komentář je vlastně inverzí k jeho. ()

fimler

Nenápadný film, který jsem sice už viděl před téměř 7 lety, ale dodnes na něho vzpomínám jako na dost silný filmový zážitek. Narazil jsem na něho naprostým omylem, protože se mi zdá, že ve stejné době s Reese vycházela i Divočina, na kterou jsem netrpělivě vyčkával. Film velmi dobře přibližuje utrpení lidí v Africe během občanských válek a člověk si potom dokáže dost dobře představit, co o. války pro tyto "obyčejné" lidi znamenají. Kdyby se celý film odehrával v Africe a příběhová linka s Reese byla trochu jiná bylo by to u mě i na 5 hvězd. ()

RealHonza

Skvělý film, který zachycuje pouť Afrického kmenu (rodiny) od hrůz ze Súdánu do USA. Film mohu jedině doporučit, díky Reese se mu dostane jistě většího povědomí, než bez ní, nicméně naprosto zaslouženě. ()

david666

Škoda, že je to tak klišovité - i ti správní křesťani nechybí. Ačkoliv příběh je to silný a s klukama jsem soucítil. Sympatické obsazení mě vyrovnalo tu spoustu klišé a patosu. ()

LencaN

Takové filmy se mi těžko hodnotí, protože v člověku něco zanechají. Něco co se moc popsat nedá. Rozhodně nebyl příběh o uprchlících ze Súdánu honbou za ziskem z filmu. I když samozřejmě to je důležité, ale důležitější je to, co jsme viděli. Část, kdy sledujeme jak několik dětí prchá před vojáky, jde přes pustiny, nemají vodu, po cestě někteří z nich umírají a pro ně jako děti je to o to horší, že s nimi není nikdo dospělý, kdo by jim vysvětlil co se to vlastně děje, protože dospělí byli mrtví nebo donuceni narukovat k nepřátelům. Čiší z toho prvořadost úlohy rodiny, soudržnosti a sebeobětování se pro někoho drahého. Střet dvou naprosto odlišných civilizací byl zpočátku úsměvný, než mi došlo, jak těžké to musí být ocitnout se vrhnutý do cizího světa. Sice lepšího a ne tak nebezpečného světa, ale naprosto neznámého. Palec nahoru za marketingový um přitáhnout lidi k filmu na Reese Whiterspoon, přičemž až po chvíli zjistíte, že ona není tou "hvězdou". Ale vůbec mi to nevadilo. Naopak mi šel mráz po zádech, když v závěrečných titulcích bylo napsáno, že ti co hráli ty uprchlíky, jsou buď sami opravdovými súdánskými dětmi nebo dětmi těchto dětí, případně bývalí dětští vojáci. Naprosto jsem nic v průběhu filmu nepoznala. Klobou dolů před jejich herectvím. ()

bonovox

Malý film, ktorý Vás dokáže chytiť za srdce. Ťažký osud afrických utečencov je tu výborne podaný a znázornený. Všetci africkí neherci sú výborná spoločne s presnou Reese. ()

Rhod

Je veľmi smutné, že tisíce a tisíce detí museli niečo také vo svojom detstve prežívať. Konkrétne, ak zoberiem tieto, o ktorých je tento film, osobne neviem sám seba predstaviť, aby som prešiel stovky míľ cez Afriku s tým, že by som prežil bez pravidelného prísunu jedla a vody (ak neulovíš, nemáš). Obdivujem ich a teší ma, že takéto filmy sa točia, pretože tie ma najviac zaujmú. Heslo "jeden za všetkých, všetci za jedného" sa tu prejavuje omnoho viac, ako pri Troch mušketieroch. Tá láska, priateľstvo medzi nimi, obdivuhodné....... Deti z Afriky, ktorým sa podarilo prežiť, sa dostanú do USA, do sveta technológií, mrakodrapov. A vy prídete pomaly z púšte, kde nie je nič. Tá postupná adaptácia, ako sa naučia, čo je mobil, mikrovlnka, keď spoznajú sneh, ach. Najkrajšia scéna z filmu, na ktorú nezabudnem (aj keď je už možno domyslená, ale predsa) - ak išli na pešo naprieč Afrikou a keď sa potrebovali napiť, ako zapichli dutú slamku do zeme, a napili sa vody, aaaa o pár rokov neskôr, v USA, ak zapichli slamku v McDonalds, aby sa napili Coly, úžasné :) Reese Witherspoon sa tam až tak často nezjavuje, čiže ako hlavnú herečku by som ju v tomto filme nebral, skôr ide o tých Sudáncov. ()

zvolsi

Kdyby misionáři učili domorodce místo podělanýho náboženství zemědělství, mohlo to tam vypadat úplně jinak. Další jejich smůla je, že tam mají místo ropy žirafy a tak ten, údajně humání vyspělej svět, zast tak moc nezajímá, jestli tam sem tam někdo vystřílí par vesnic. Co se týče filmu, tak ten vám myslím, že až nechtěně dokonale ukáže příčinu veškerých problémů co se Američanům podařilo na africkém kontinentu natropit. Ukazuje, že ten takzvaný vyspělí svět není v některých směrech zas až tak vyspělí a že by jsme si některé věci měli připomenout. Ukáže nám také, proč mají vyspělé země problémy s integrací a pár dalších, už ne tak podstatných věcí. Ukáže nám to příjemně a s humorem a za to všechno jsem mu vděčný. Pátou hvězdu dávám, za to že má film celkem velkou přidanou hodnotu. Na závěr jen zbývá doufat, že jednou budou modré přilby fungovat tak jak mají a tyhle věci už lidi nebudou muset zažívat, ale to je ještě na dlouhé roky opravdové sci fi. ()

Fajung

Ďalší smutný príbeh o jednom z trpiacich národov, a o deťoch pochádzajúcich z týchto Bohom NEzabudnutých oblasti sveta, ktorým sa nedostalo v histórii a povedomí verejnosti žiadneho osobitného postavenia a pomoci. Títo ľudia ostávajú zabudnutí a prehliadaní, a pri tom žijú tak veľké životy. Vo filme bolo nádherne vidieť tie rozdielnosti v živote "supertriedy" a obyčajných jednoduchých ľudí, ktorý nepotrebujú k životu nové handry, telefóny, prestíž, moc, či peniaze. Bohato im stačí ich viera a láska k blížnemu. Veľmi pekný príbeh o skupinke ľudí s krásnym vnútrom 80% ()

Hamar

Trošku idealizovaný pohled na, v současné době tolik aktuální, téma migrace. Protože nejsme slabý duchem a vím, že je pravda někde mezi Merkelovou a Konvičkou, tak jsem si film užil bez úšklebků. Kromě toho uprchlíci byli bezpochyby křesťani. :-) Zvláště silně na mě zapůsobilo vykreslení civilizačních kontrastů mezi čistými dušemi Sudánců a naší konzumní společností. Pěkně znázorněných třeba ve scéně, kdy ten velký věřící Sudánec nedokáže pochopit, že má potraviny ze supemarketu těsné před expirací vyhodit do odpadu a jeho šéf mu k tomu ještě vyčítá, když je chce dát bezdomovkyni. Bylo hezké si, zase po čase, uvědomit, že ještě existují lidé, kteří uznávají ty opravdu důležité lidské hodnoty, jako jsou rodinná soudržnost, lidská solidarita, přátelství a láska k přírodě. ()

BarGoldstein

Ohavná agitka se sladkobolným vyjádřením toho, jak se mají opičky v Africe zle. Bohužel už tvůrci opomněli nastínit, že je to hlavně proto, že pokud se právě vzájemně nemasakrujou, tak si jenom pozpěvují, zevlují po vsi s oštěpem a zírají na hvězdy. ()

PTuranyi

Dobre natočený príbeh niekoľkých utečencov z Južného Sudánu, ktorí ako deti prežili vyvraždenie rodnej dediny a podarilo sa im vďaka charite dostať do USA. Reese Witherspoon tu mala príležitosť ukázať v inej roli ako romantickej hlupane a celkom jej to šlo aj keď na Oscara to nie je. Produkcia je profesionálna a napriek tomu, že hlavných hrdinov stvárňujú vlastne neherci, je atmosféra dobrá a nikde nie je vidieť žiadne veľké chyby. Od úzkostných šokov pri úteku o život po kultúrny šok po prílete do USA ponúka dobrý príbeh ľudskosti poskytujúci smutné i radostné momenty so šťastným koncom. 75% ()

BeeKay

pekne obrazy, scenar based on true story, africky herci/neherci vyborny, reese bola civilna tak ako mala byt... takze ak sedi tema filmu nieje o com :) ()