Fotograf

• Česko Fotograf (viac)
Česko, 2015, 133 min (Alternatívna 130 min, televízna verzia: 86+87 min)

Kamera:

David Ployhar

Karel Roden, Marie Málková, Zuzana Vejvodová, Václav Neužil ml., Jitka Sedláčková, Vanda Károlyi, Jenovéfa Boková, Vilma Cibulková, Marika Procházková (viac)

V příběhu se vracíme k některým osudovým křižovatkám turbulentního života hlavního hrdiny (Karel Roden), člověka, který je obdařen nejedním výjimečným talentem, živelností a vášní. Všechny tyto vlastnosti mu přinesly slávu i odmítání, lásku i zradu, zástupy obdivovatelů i osamocení. Středem Janova života vždy byly ženy. Ať ty, které pózovaly před objektivem jeho fotoaparátu, nezřídka postavy až pitoreskní, či ty, jež ho obklopovaly v  soukromí. Dcery, manželky, milenky, sexuální přítelkyně, intelektuální obdivovatelky. Jedny nezištně milující a oddané, jiné podváděné a zhrzené, další sdílející s rozkoší jeho bouřlivý život. Ale i takové, které s proslulým umělcem toužily spojit svou budoucnost, posedlé touhou zkrotit jeho svobodomyslnost, sdílet s ním jeho majetek, talent i geny. Exempláře všech těchto ženských typů jsou pikantním kořením mimořádného filmu, který je příjemně hořkou komedií s erotickými prvky. (Bioscop)

ReproBoy

Soudě dle hodnocení ostatních, tenle film se měl promítat na planetě neutrálů... Soudě můj názor, chvilkama jsem od toho odcházel, protože jsem se na to koukat nechtěl. Chtěl jsem se koukat na posledních 20 minut, kdy to bylo pro normálního neuchylného člověka ke zkousnutí. Jinak pohled kontroverzního umělce zajímavý, Roden zahraje všechno skvěle, ale jinak mi to přišlo ani ne jako film, nebo jako dokument, nebo jako komedie, nebo jako drama, ale slátanina různých příběhů, které nejsou vzájemně nějak pospojeny. Totální sračka to nebyla, ale můj šálek kávy to rozhodně nebyl. Ale to asi nepochopím, proto dávám 35% ()

trulda odpad!

Kdyby si to Saudek natočil sám a pouštěl to na svých výstavách a vernisážích svým obdivovatelkám, tak budiž. Ale proč si společně s Pavláskovou myslí, že mě bude zajímat tendenční výpověď starýho ukřivděnýho umělce, navíc mizerně natočená a ještě hůř sestříhaná???! Nic na věci nemění ani přesvedčivé výkony Karla Rodena a začínající hvězdy Míši Málkové, která se v mrchách všeho druhu našla... Prostě neuvěřitelně špatný film! Jo a LHÁT SE NEMÁ, Jeníčku! ()

Kosir

Chci být neutrální, proto ten průměr. Nevím, jak, kdy a zda-li si Pavlásková užívala s Janem, ale je příznačné, že se jeho obhajoby ujala žena. To není film o fotografovi, to je film o cvokovi a nemám mu za zlé, že si nechal natočit pomstu, když mu nic jiného nezbývalo. Za zlé bych mohl mít Ireně, že si přisadila, leč do svědomí jí sahat nehodlám. Jak Rodena nijak zvlášť nemusím, tady se mi docela líbil. Fyzio i intelekt poněkud jinde, ale celkem se popasoval. ()

Edge_666

Nemám rád Saudka a jeho fotky se mi taky nijak zvlášť nelíbí. Film o největším praseti v této zemi mi přijde zbytečný. Další komentář již asi není třeba, protože vše bylo řečeno níže. Srovnání s Kameňákem je asi nejvýstižnější. Jedna hvězda za geniálního Rodena. ()

pirduch

Viděno v TV..první díl takovej bláznivej,ale měl pro mne lepší spád, než ten druhej,čistě mstivej....Jak to bylo doopravdy asi nikdo nikdy nezjistí, nejspíš mrcha narazila na důvěřivého bohéma..nebo si jí on sám vlastně vytvořil? Nicméně K.Roden opravdu skvělej,M.Málková jakbysmet. ()

Iveta47

Vôbec netuším kto v tomto príbehu klame a kto hovorí pravdu ,ale ja som sa skutočne vďaka Rodenovi celkom bavila.Vidieť ho v takejto úlohe je úplný úlet a ak by som si podľa tejto komdiálnej drámy mala spraviť úsudok tak celkom určite pán fotograf neklame....spoznať takto tvorbu pána Saudka je viac ako zaujímavé a tie ženy čo sa na to dali hlavne tie "štíhle"....fakt úlet.A to,že film nemá príbeh nie je pravda je to príbeh človeka pri ktorom neviete či na niečom frčí,alebo sa takto chová v bežnom živote. ()

Brunetgirl

Film Fotograf je stejný jako pan Saudek - nechutný, oplzlý a zároveň zábavný...Nelze odepřít, že pan Saudek je naprostý originál a i proto to, pro Karla Rodena, musela být hodně těžká role. Je to za slabší tři hvězdičky a doufám, že už nikdy nebudu muset spatřit velkou nahou prdel:) ()

Fanysek21

Velmi pěkné, povedené. Po všech dnešních nedotažených a přetrikovaných akčních béčkách, konečně zase jedno kvalitní drama ze současnosti. Fotograf mě zaujal svým zpracováním. Sedly mi všechny tváře, které ladily charaktery postav, nic nerušilo. Doslova jsem si užíval Karla Rodena, protože ač jiný zevnějškem, postojem, gesty a mluvou byl hotový Jan Saudek. Klobouk dolů. Úplně mě vtáhl do děje. Velká pochvala i Jiřímu Chlumeckému za hudbu filmu. Už v úvodu jsem si říkal, že Fotograf by se mohl povést a se závěrečnými titulkami jsem si to už jen potvrzoval. Díky. "Dámy, radím vám ke klidu...!" ()

Helgard

Je nesmírně snadné napsat k tomuto filmu nesmírně obtížný komentář. Kdo nezná Jana Saudka osobně, alespoň z jedné, dvou výstav nebo vernisáží, nedostane a nevycucá z tohoto geniálního díla všechny příchutě a vůně, které obsahuje. Kdo nefotí a nemá vztah k fotografii, nedostane z tohoto filmu všechny emoce a nálady kterými je doslova nacvakaný. Ten film je v podstatě řečený hned v úvodní větě samotným Saudkem, což je samo sobě paradoxem. Roden ho zahrál zcela přesvědčivě a díky tomu, že je film naprosto uvěřitelný chápu, že v této rozlehlé a na lidi bohaté pustině, je místo jen pro jednoho Jana Saudka. S úsměvem je nám nabízeno sledovat plný dům nahých dívek, žen anebo bytostí ženy připomínajících, abychom jimi byli mateni a aby nás co možná snadno rozptýlily od přehlídky absolutní nahoty jeho hodnot, jeho chování a to jak nepokrytě nabízí divákovi svou mentalitu a své životní postoje v tom nejodhalenějším striptýzu jaký jen lze vyprodukovat. Saudek je tak neskutečně svébytná osobnost, že kdyby v sobě neměl tu genialitu, kterou dokazuje světu prostřednictvím umění nafotit nekonvenční krásu, tak si neumím představit čím, by se tento muž živil, aby tyto své morální a lidské hodnoty mohl uplatnit a přitom za něco schovat. Škoda, že je ten film tak krátký a nedovoluje více než nastínit, jak se takový člověk zrodil mnohem detailněji než jen občasnými střípky minulosti v podání krátkých scén. Jednoznačně je to oborově nejlepší film jaký jsem kdy viděl, jelikož fotografuji dvacet let, mohu říci že umělecky a technicky z hlediska fotografie je to dokonalé. Pokud jde o monology a nebo jakési rozšafné dialogy (ale nejlépe bych to vystihl slovem bonmoty), které mají v každé jedné minutě lidem ukazovat, že ten pán si na nic nehraje, ale že pro něho život je hra a že on ji rozhodně hodlá dohrát do konce bez ohledu na to jestli bude vítěz nebo ne, tak v tomto ohledu je to taktéž neuvěřitelný film, trochu bych řekl, že může sekundovat Lid versus larry flint. (Není to taky od českého režiséra? :-) No nic, prostě tohle je film, jaký doporučuji zkouknout jednou jako divák, jednou jako fotograf a jednou jako chlap. Pokaždé uvidíte všechno jinak. Díky tomuto filmu mám Saudka ještě raději, díky Saudkovi, mám ještě raději Rodena a díky Rodenovi mám ještě raději polygamii, nespoutanost, svobodu a nekonvenční, nesvázané myšlení osvobozené o dokurvené bariéry morálky současné společnosti. Palec nahoru a těšme se na druhý díl. ()

pallok

Po dlhšej dobe pozerateľný český film, ktorý u mňa z neznámych dôvodov evokuje Fridu! Je mi jasné, že to robila úplne iná partia, ani nechcem nikoho osočiť z plagiátorstva, ale už teraz sa teším, že si niekto strihne film inšpirovaný životopisom valašského krále či borisa kolesára. ()

Rada.Shoa

Fotograf je nějakým způsobem inspirován životem Jana Saudka. Myslím že nápad to byl dobrý a Jan Saudek je velmi zajímavý umělec, proto se divím že to někdo už nenatočil dávno. Děj se odehrává v přítomnosti s občasnými úseky z jeho minulosti. Divák se o něm dozví o něco více než by chtěl ale v podání Karla Rodena, který byl úžasný, mě to bavilo. ()

sorbon1

Film o části Saudkova života ukazuje, že jednu chvíli můžete být nahoře a hned zase dole. Ale pokud máte dostatek alkoholu a sexu, tak je ten život hned tak nějak veselejší. Líba je prezentována jako mrcha a kvatní záporák přece dělá film. Karel Roden se v roli vysloveně vzhlédl, Saudka má nastudovaného, pohyby, gesta, mimika. Ve filmu je spousta legračních scén, Saudek je prostě taková postavička pro zasmání. ()

Widlicka4

Nepříliš překvapivě poměrně rozporuplné hodnocení filmu, který bych ale v českém kontextu zařadil spíše do nadprůměru. Zásadní problém je, když od filmu někdo čeká něco, co ten film nemůže přinést, protože se o to ani nesnaží. "Volně inspirováno životem" není totéž, co biografie. Takže pokud někdo vytváří soupis faktografických nepřesností, aby si mohl zdůvodnit, proč nedat více než dvě hvězdičky, pak to vypovídá hodně věcí spíš o něm, než o tom filmu. Fotograf je volně inspirován životním osudem Jana Saudka, takže od toho jeho biografii čekat nelze. Je to docela zajímavý film o tom, že zcela nepraktická umělecká múza mužského rodu vedle sebe potřebuje praktickou ženu, ovšem jenom jednu. Protože pokud těch praktických žen nashromáždí několik, tak se z toho posere. Jinak skvělá herecká symbióza Karla Rodena a Marie Málkové. ()

Hanecek odpad!

Tak, jako je pan Saudek zahleděn pouze sám do sebe a nechápe, že jeho verbální projevy jsou vesměs stupidní (asi jako jeho obarvený zjev), tak přesně takový je tento film. (Chudák pan Roden, kterého považuji za nejlepšího herce u nás, asi když zjistil během natáčení, co toto obnáší, určitě hořce litoval.) ()

Bublushka

Hned ze začátku jsem k filmu přistupovala kriticky, přece jen s českými filmy poslední doby jsem moc spokojená nebyla a tak jsem si říkala, že tohle asi nebude o nic lepší. Ale bylo tomu jinak. Už začátek byl takový jiný, komorní. Příběh se dlouho neodehrával jinde, než v Saudkově bytě, kde se dělo mnoho věcí u nich jsem si říkala- jejda to je hrozné, to je divoch, tam to musí být teda divoký. Ale neodradilo mě to. Sledovala jsem dál a do příběhu, který začal mít zajímavou zápletku, se ponořila. A měla jsem pocit, jako bych tak nějak s panem Saudkem sledováním ten život sdílela, jak to byl živé a uvěřitelné. Život pana Saudka, je opravdu nezvyklý zvláštní a typický jen pro něj. Ale neodsuzovala jsem to- jen mě to překvapilo, jaký život může někdo mít. Příběh po pomalém plynutí začal nabírat na obrátkách, a když skončila první část, nemohla jsem se dočkat té druhé, kterou díky bohu dali hned druhý den. A bavila jsem se náramně, možná i víc. Začalo jít do tuhého a já ocenila promyšlenou zápletku a dialogy, které nešustily a měly smysl. Nemyslím si ani, že je to tím, že je to podle pravdy (aspoň z části)- prostě byl dobře napsaný scénář, což se u českých filmů, ať jsou podle pravdy, poslední dobou moc nestává. Film jsme dokoukala a byla jsem opravdu plná dobrého pocitu z toho, že se Čechům konečně něco povedlo a s českou kinematografií to nebude zas tak špatné. Potěšily mě i herecké výkony- Roden byl v roli pana Saudka dokonalý. Je jasné, že pan Saudek je jedinečná osobnost, který se těžko napodobuje, hlavně vzhledem, ale Karel Roden to zvládl podle mě bravurně. A i další role byly zvládnuty skvěle. S filmem jsem spokojena. A nadšená jsem byla zakončením, kde se na scéně objevil pan Saudek sám s panem Rodenem a podali si ruce- skvělé zakončení životopisného filmu. Pěkně se na to koukalo, byl to zajímavý pohled do života, který není jako ten náš, pobavila jsem se, zamyslela a poznala část života jednoho talentovaného člověka, kterého mám teď o dost radši. Film doporučuji. I když nezaujme asi každého (soudě podle rozporuplného hodnocení) ale, pokud máte rádi dobré scénáře a herecké výkony a nevadí vám trochu kontroverzní prostředí a život opravdového umělce, je to přesně pro vás. ()