Fotograf

• Česko Fotograf (viac)
Česko, 2015, 133 min (Alternatívna 130 min, televízna verzia: 86+87 min)

Kamera:

David Ployhar

Karel Roden, Marie Málková, Zuzana Vejvodová, Václav Neužil ml., Jitka Sedláčková, Vanda Károlyi, Jenovéfa Boková, Vilma Cibulková, Marika Procházková (viac)

V příběhu se vracíme k některým osudovým křižovatkám turbulentního života hlavního hrdiny (Karel Roden), člověka, který je obdařen nejedním výjimečným talentem, živelností a vášní. Všechny tyto vlastnosti mu přinesly slávu i odmítání, lásku i zradu, zástupy obdivovatelů i osamocení. Středem Janova života vždy byly ženy. Ať ty, které pózovaly před objektivem jeho fotoaparátu, nezřídka postavy až pitoreskní, či ty, jež ho obklopovaly v  soukromí. Dcery, manželky, milenky, sexuální přítelkyně, intelektuální obdivovatelky. Jedny nezištně milující a oddané, jiné podváděné a zhrzené, další sdílející s rozkoší jeho bouřlivý život. Ale i takové, které s proslulým umělcem toužily spojit svou budoucnost, posedlé touhou zkrotit jeho svobodomyslnost, sdílet s ním jeho majetek, talent i geny. Exempláře všech těchto ženských typů jsou pikantním kořením mimořádného filmu, který je příjemně hořkou komedií s erotickými prvky. (Bioscop)

demovka

Ostatní komentáře posuzují vše: Jana Saudka, jeho modely, jeho práci a Sáru Saudkovou. Málokdo tu píše o filmu. Přemýšlím, co bych mu vytkla. Má to děj, spád, vyvrcholení. Díky ateliéru a výskytu tolika zvláštně oblečených či neoblečených žen má film atmosféru. A co teprve přestřihy na opravdové fotky. Myslím, že to byl užasný nápad. Přeskoky v čase neubírají, záběry kamery jsou velice dobré, když si uvědomíme, že většina vyprávění je vázáná na jedno místo. Plus filmu je neutuchající divoká a aktivní nátura p. Saudka, která je tak dobře zahraná Karlem Rodenem. Dámy hrají některé hůře a některé lépe. Co se týče vykreslení skutečnosti, všechny tyto malé životní etudy se asi oderály, ale trvaly o mnoho let déle. Když to člověk sestřihá na určité momenty, tak z toho vykrystalizoval p Saudek jako důvěřivá a nezodpovědná oběť a p. Saudková jako po úspěchu toužicí mrcha. Já jí tak úplně nevidím. S panem Saudkem se dle mě nedá žít. "Je to umělec." ()

Tereza3

Proti gustu žádný dišputát, Jeníčku, ale chudák Karel - celou dobu jsem si říkala, že jestli si nepotrpí na obří celulitické zadnice, asi si to moc neužíval. Jinak skvělý počin :) ()

stryc.zdend

Máša Málková vynikající, Roden se snaží seč mu síly stačí, ale často je to málo. Zbytek dost podprůměr. Ota Klempíř drmolící do jinak slušné písničky otřesný. Ale atmosféra permanentního mejdanu a aranžmá vznikajících fotek to táhne nahoru. ()

Sidenius

A mě se to poměrně líbilo. Sáry bylo až dost a asi se ještě rozhoří nějaký soud. Nicméně já proti tomu nic nemám, hezky natočené. Horší pro mne je fakt, že se ze spoustou věcí co Saudek tvrdí vlastně v životě ztotožňuju... Dokonce věta ,, slova jsou nesmysl, rozhodují činy,, je moje životní motto a on ji řekl úplně přesně. S filmem nemám problém. ()

R.E.M.

Karel Roden, ač fyzicky nepodobný předloze, velmi přesvědčivý. Marie Málková hraje skvěle nejdřív ušlápnutou, vlezlou asistentu, které kouká z očí touha páchat dobro, měnící se postupně v excelentní potvoru. Ještě Vilma Cibulková si zaslouží pochvalnou zmínku. Pár vtipných hlášek a situací. Dvě třetiny filmu s chaotickými útržky děje, atmosféra bulvárního plátku. Nějaké drama se rozvinulo až v posledních 30-40 minutách. Vražedná stopáž. Postrádala jsem vizuální zážitek a požitek, které by vyvážily scénáristickou beznaděj a množství nudných a opakujících se scén. Jistě, k Janu Saudkovi patří nahota a nahotinky, ale čeho je moc... Vyšisované obrazy (až na výjimky) bez smyslnosti, erotiky, převálcované vulgaritou a trapností. Drtivá většina ženských postav je stvořená jako depresivní panoptikum hloupých, nesvéprávných a hysterických žen, podléhajících neodolatelnému nadsamci. Ale to možná nějak zapadá do fantazie fotografa. Film je zdařilou kopií vytvořeného mediálního obrazu J. Saudka. Co je pravda, co póza a co výmysl – těžko bez osobní znalosti posoudit. Pro mě promarněná šance dozvědět se něco víc o nesnadně zachytitelném záchvěvu tvoření a vzniku fotografií, o skutečných názorech JS. ()

klaranapoli

Tak já jsem tedy z tohoto filmu opravdu nadšená. Wow. Takový je život. Nikdy nikomu nevěř. A tenhle pán je hodně velký magor :D Ale bavila jsem se už od 5 minut tohoto filmu. A potlesk Karlu Rodenovi. Nikdo, ale opravdu nikdo by toto nedokázal zahrát a tak skvěle Saudka napodobit jako právě on. ()

RadushM

Nevím, jestli tomu dát dvě stár, že to stálo za nic a nebo čtyři, jako že to bylo dobrý :-) Takže hodnotím to pomocí katarze- a je to dobrý :-) Možná to třeba není nijak excelentně umělecky zpracované, ale jako hraný dokument je to vážně poutavé (i přes to, že díky bulváru asi tak tušíte, co bude následovat za scény). Další plus je, že Roden je opravdu pan herec. Dokonale dokáže zachytit Saudkovo vyjadřování, nesmyslné skákání z tématu do tématu, jeho spontálnost. Další plus jsou živočišné scény, kdy nevíte, jestli je Vám z toho pomalu špatně a nebo na to koukáte s otevřenou hubou, jestli je tohle vůbec ještě možný. A věc poslední- když se blíží konec filmu a vy si říkáte, co by na to asi Saudek říkal.... Ale nebudeme předbíhat a nastavíme si zrcadlo :-) ()

Dupac

Přesně na pomezí mezi zábavnou hereckou etudou Karla Rodena na téma "geniální bohém Jan Saudek" a potřebou veřejně zúčtovat s proradnou Sárou. Vážně v Mistrově životě nestálo za hlubší ponor nic víc než kypré chundely před objektivem a životní epizoda s plakátově prohnanou kariéristkou? ()

Neubauten

Prvý diel prepadák celkový, druhý prepadák čiastočný. Prečo sa podobné filmy viac nezaoberajú tvorbou? Preto lebo diváci televizie Nova "raději bulvár". A pre tých je tento film natočený. ()

robbez

Chudáček Jan okraden a podveden vychytralou zlatokopkou aneb za blbost se platí. Opravdu bizarní panoptikum podivných postav. ()

kodwin

No jo Saudek. Roden se snaží, ale originál je originál. Pár scén působí dost uměle hlavně s Rejžkem, ale dívat se na to dá, i když je to trochu dřina. Slušnou práci odvádí Marie Málková. Jestli je film objektivní nebo ne, bych nehodnotil, není to dokument. Slabší tři hvězdy. ()

aribari

Až na pár slabších scén slušný český film. Skvělý Roden (ale není to Saudek), nepřesvědčivá Málková (Sára). Saudek v podání Rodena je jako velké dítě, které žije svůj život ovlivněný zážitky z války, a je věrohodný, protože je upřímný a není pokrytec. Sára v podání Málkové připomná Chýlkovou v Čase sluhů, ale je těžko uvěřitelné, že se z ní přes noc stane taková mrcha. Nebo že by byla taková mrcha už od samého začátku? Nabízí se otázka, zda je to spíš ženský nebo mužský pohled na ženské mrchy. Vtipný začátek a konec filmu se skutečným Janem Saudkem. ()

xentrixx

Nevím z jaké strany tento film uchopit. Mám podezření, že o Jana Saudka šlo až na posledním místě. Část jeho životního příběhu zde posloužila pouze jako základní, bohatými barvami hrající štuk, pod nímž však prosvítají mandaly s feministickými, misandrickými, ale i misogynními odstíny, přičemž nakolik ta která převládá, záleží na oku divákovu. Tvorbou I. Pavláskové se táhnou jako červená nit. Hlavní mužští protagonisté - vždy v podání jejího "dvorního" herce K. Rodena - jsou v jejích stěžejních filmech (Čas sluhů, Corpus Delicti a Fotograf ) zpravidla zobrazováni buď jako slabošští, změkčilí bačkorové (Čas sluhů), nebo jako neschopné vychlastané nuly (Corpus Delicti), anebo jako vypelichaní kocouři, opájející se vlastním egem a iluzí své geniality, zakrývajíc tím vnitřní křehoučkou skořápku, složenou z nepřekonaných traumat, komplexů a nejistot (Fotograf). Ani na ženy však není namířeno zrovna lichotivé světlo. V tomto ohledu na mě Fotograf působí skoro jako remake Času sluhů. Nevýrazná, šedivá a odstrkovaná myš metamorfuje v průběhu děje v šarmantního, leč dominatního a chladně kalkulujícího predátora, trhajícího svou kořist na cucky. A kdyby snad i přes to měl u (mužského) diváka ženský element kvůli fyzické atraktivitě takové šelmy nějaké sympatie, rychle vyvanou, neboť na řadu přijde defilé nahých bachyň s celulitickými stehny, vystavujících nestydatě své svraštělé, tvarohově bílé gigantické prdele, případně plejáda relativně štíhlých, avšak hysterických, slizkých a odpudivých obrýlených harpyjí. Jejich společným jmenovatelem je chorobná oddanost Mistrovi, který si je snaží hýčkat, má však nezměrný apetit a jako čmelák opylovává tu jednu, tu druhou, podle své momentální nálady a rozmaru. To samozřejmě vnáší do jejich řad sváry a ony se pak verbálně a fyzicky napadají. Afrodité pláče, Šehrezád ztratila řeč. I ten nejzavilejší Casanova po nakrmení takovým kondenzátem fyzického hnusu na ženu nepomyslí ještě několik dalších hodin. Takže genderově je to asi fifty fifty. A nakonec tu máme ještě jeden aspekt, na který možná míří autorčin prst (a netuším zda chtěně či nechtěně, a v tom je film zajímavý). Je to obdiv a poklona originalitě, nebo spíš výsměch všemu pokrytectví, šmíře, nafoukanosti, duševní prázdnotě a snobství těch, co se zaklínají uměním, přísahají na něj a činí z něj svůj "kosmír"? Opravdu nevím, vyberme si každý sám za sebe... ()

futislav

Trochu dějově roztříštěný ale skvělý film u kterého jsem se opravdu bavil. Výkon Rodena byl výborně přesvědčivý. Jako autobiografii to také beru. Šárka Směšná (pseudonym Sára Saudková) je zde nosnou postavou zla ale kdo dnes může říct, jak to vlastně všechno doopravdy bylo. Jako umělec celosvětového jména měl taky asi svoje kostlivce ve skříni a nic není pouze černobílé, jak film podsouvá. Ale to se nikomu nepatří soudit a filmu už vůbec ne ač se o to snaží. Po dlouhé době je to čeký film u kterého neprozívete stopáž. Bez Rodena by to vůbec nevyznělo ačkoliv kdyby se podařilo sehnat někoho kdo by se přesně podobal Saudkovi, dostalo by to ještě další vypovídající dimenzi. ()

RavenSpector

Natočené slušně, ale o lidech typu jež opravdu nemusím a o člověku co to v hlavě neměl nikdy úplně v pořádku. Těžce nesympatický příběh ()