Michal Tučný: Prodavač

všetky plagáty
Krátkometrážny / Hudobný
Československo, 1978, 2 min

Jara.Cimrman.jr

Vyučený prodavač Michal Tučný se v bílém plášti postavil před vyhrávající Fešáky a začal prodávat. Mělo to tempo, při kterém se mi pravidelně zauzluje jazyk, ale z hlediska klipu je to pořád jen týpek zpívající s kapelou a ani těch několik zakoulení očima do všech světových stran současně ze mne víc než tři hvězdy nevymámí. ()

Radko

S užívateľom MM_Ramone sa zhodnem minimálne v tom, že klip je podpriemerný. Vrcholom je maľovaná prasačia hlava v strede kvetu slnečnice. Už od detstva ma iritoval tento, normalizačnými rádiom nesmierne protežovaný, song o chvále predaja. V jeho texte nechýba zvláštna futuristická predpoveď: "Vím, že se život rozletí a sním o konci století, kdy nikdo neví, co je chvat a zhon. A dětem líčí babička, jak vypadala elpíčka a co byl vlastně starý gramofón. I kdyby v roce dva tisíce byla veta po muzice, obchod je věc stále kvetoucí.". Realita? Zhon a chvat, kde len pozrieš. Gramofóny opäť v móde. Muzika veľmi populárna. Akurát veta o obchode je presná. No ale na túto trefu nebolo byť treba Nostradamom. Oveľa viac mi sedí trampská, romantickým lesom a železnicou dýchajúca časť Tučného tvorby, pri ktorej sa dobre trávi kotlíkový guláš. ()

MM_Ramone

"...Pět deka, deset deka, dvacet deka, třicet deka, kilo chleba kilo cukru jeden rohlík jedna veka, všechno máme, co kdo chcete, ochutnejte, jen si račte říct. Čtyři kila, deset kilo, dvacet kilo, třicet kilo, navážíme, zabalíme, klaníme se, to by bylo, prosím pěkne mohu nechat o jedenáct deka víc...". Spevák Michal Tučný bol kráľ česko-slovenského country. Pieseň "Prodavač" je jeden z jeho najväčších hitov. Avšak ten štúdiový, rádoby vtipný, oficiálny videoklip, ktorý bol ku nej natočený v roku 1978 za moc nestojí. A keďže tu hodnotím predovšetkým klip a nie len samotný song, tak nemôžem dať viac ako dve hviezdičky. ** ()

corpsy

Aj v rokoch 70. a to dokonca v Československu, vedeli rapovať ako Busta Rhymes. Klip je humorom oplývajúce dielko, ktoré sa aj napriek štúdiovému looku, pôsobí príjemne. ()

sator

Michal Tučný nazpíval píseň Prodavač (Auctioneer) z repertoáru country zpěváka Leroy Van Dyke- Český text napsal Michal Bukovič. Ve studiovém provedení písničky doprovází zpěváka kapela Fešáci. Překotný zpěv víc odpovídá obsahu originálu textu, protože ten nepojednává o prodavači, jako česká verze, ale o dražiteli (vyvolávači), a ti jak známo mluví velmi hekticky. ()