Láska na vlásku

Predloha:

Mark Twain (kniha)

Kamera:

Ivan Finta

Samuel Spišák, Celeste Buckingham, Tomáš Hanák, Gabriela Dolná, Judit Pecháček, Štefan Šafárik, Tomáš Matonoha, Karol Čálik, Jakub Spišák, Ľudovít Cittel (viac)

Na kráľovskom hrade sa princ Matej cíti ako väzeň. Otec ho prinúti zasnúbiť sa s princeznou Beatrix, ktorú nemiluje. Matej využije náhodné stretnutie s tulákom Tomášom, ktorý je jeho identickým dvojníkom. Chlapci si vymenia šaty a dohodnú sa, že si na jeden deň vyskúšajú život toho druhého. Ráno Mateja neprávom obvinia z krádeže a uväznia. Tomáš musí zostať na hrade a aj keď sa snaží presvedčiť kráľa, že nie je pravým princom, nik mu neverí. Obaja chlapci sa musia postaviť zoči voči svetu, ktorý dosiaľ nepoznali, dospieť a naučiť sa niesť zodpovednosť za svoje rozhodnutia. Odmenou im bude, že obaja nájdu pravú lásku. (oficiálny text distribútora)

flanker.27

Široko daleko nejlepší vánoční pohádka za posledních 10 let, i když některé věci zbytečně kazí dobrý základ. Zejména dialogy občas dost drhly, ale hlavní problém byl, že některé scény měly být prostě napsané jinak a líp. Třeba rozloučení syna s otcem, když umírá král, to měla být citová scéna a ne to tak prolítnout. Navíc hrozně dlouho trvá, než se princ a kovář potkají a naopak na sžívání se svými prohozenými rolemi mají času dost málo. Kdyby se takové věci dotáhly, neváhal bych s podstatně vyšším hodnocením. Musím pochválit i lokace a výpravu vůbec a celé je to natočené podstatně profesionálněji než zbytek současné české a slovenské (alespoň co z ní znám) pohádkové produkce. P. S. Vůbec letos jsem dvě ze tří pohádek dokázal dokoukat. I když o zázraky nešlo, že by snad přecejen trocha zlepšení a příslib do budoucích let? Ale nerad bych to zakřikl. Update 26.12.2015: O rok později stále prohlašuji, že šlo o nejlepší vánoční pohádku za 10 let. Nakonec zvyšuji na 4*. ()

mchnk

Výtečným způsobem podchycená atmosféra doby, podpořená potemnělým hradem, všudypřítomnými liliputány, kočovnými herci i nezbytnými vlky, naneštěstí naráží na tématické klišé (záměna prince a chuďase, nucený sňatek, hrozba pro království - tentokrát ne drak, ale moci chtivý sultán, o kterém na konci není ani slechu, natož vidu...) a kýčovitý závěr s nutnou dávkou naivní romantiky. Chápu nutnost držení se předlohy, ale proč si to, sakra, neupravit? Tak vynikající prostředí a tak tuctový děj? Málokterá pohádka dosahuje takové autentičnosti, jako tato. I herectví zúčastněných bylo perfektní. Přenádherná dvojice mladých hereček zvládla své role bravurně. Celeste byla jako princezna velice přesvědčivá (vůbec by mi nevadilo, kdyby svá první slova ve filmu pronesla ještě mnohem později) a Judit mě svýma uhrančivýma očima dostane už asi všude, kde se objeví. Herectví Samuela Spišáka je lehce monotónní a Hanák mi přišel moc moderní, ale jinak celkově velmi slušně zahrané. Snímek je určitě podhodnocen, ale k vyššímu hodnocení bych osobně potřeboval preciznější scénář. ()

HoneyBunny

Tak tohle je velice fajn pohádka. Bratři Slováci se tentokrát vytáhli a natočili lepší kousek, než co nám nabízí ČT v posledních šesti, sedmi letech. Ano, uvědomuju si že pohádka je trošku moc dlouhá, že oba hrdinové se vymění až po cca čtyřiceti minutách filmu, že rozdíly mezi nimi nejsou nijak velké... Ale líbí se mi to pseudo-zasazení do historie (Turci, rod Korvínů atd.), nádherná příroda, krásné exteriéry i interiéry. Dokonce i obsazení - Samuel Spišák dobře vypadá a má charisma, takže prince zvládá s přehledem, Tomáš Hanák je král jako víno (a jeden z mála českých herců, které tu uvidíte), princezna Beatrix i služka Hanička vypadají krásně a Tomáš Matonoha je řádně slizký. Chybí mi sice humor a takové to kouzlo, díky kterému bych se na tuhle pohádku podívala znovu (díky bohu za Anděla Páně), ale tohle je s přehledem nejlepší pohádka letošních Vánoc. ()

klerik

Zbytočne zlé prvé ohlasy. Pohodová rozprávka, lepšie zrežírovaná ako napísaná, ktorá sa stále drží tradície slovenskej rozprávky a je (našťastie) na hony vzdialená tej modernej českej. V českom dabingu sú odstránené nedostatky v artikulácii Celeste Buckingham. Príbeh je skôr o situácii zámeny dvoch ľudí (Princ a bedár) ako nejakom dejovom vývoji, ale film pekne odsýpa hlavne vďaka sympatickému výkonu mladého Spišáka. Prekvapivo funkčný mix známych motívov... ()

Ilicka

Trochu promrhaný potenciál - nejfilmovější pohádka letošních Vánoc (malebné slovenské exteriéry, realistické kostýmy), zároveň ale snad nejutahanější adaptace Twainova Prince a Chuďase, kterou znám. Samotná expozice trvá téměř 50 minut a ani během následující hodiny divák nedostane nic navíc oproti očekávání, jen enormně řídkou historku o záměně, lásce na první pohled a potrestaném zlu. Nevýrazné postavy a nejasně motivovaní antagonisté taky nepotěší. ()

• Jeden z kaskadérov, ktorý v náročných šermiarskych a jazdeckých scénach zaskakoval za Samuela Spišáka (Matej/Tomáš), si nebezpečne zlomil ruku.
    (Zdroj: sme.sk)
  • Samuel Spišák hrál sice jak Tomáše, tak i Matěje, má však mladšího bratra Jakuba, který je mu velmi podobný a který mu dělal dabléra ve scénách, kdy jsou Tomáš a Matěj pohromadě. (Jirka_Šč)
  • Samo Spišák uvedl: „Režisérka (Mariana Čengel Solčanská) měla jasnou představu o tom, co chce. Snažil jsem se co nejvíce přiblížit k její představě. Doufám, že se to alespoň částečně podařilo. Všichni kolegové byli výborní a spolupráci s nimi si mohu jen pochvalovat. A co se týče Celeste, tak ta mě velmi překvapila. Byla naprosto skvělá. Věděla přesně, kdy a jak má reagovat a tvářit se.“ (SONY_)