Dokumentární série Kosmos - časoprostorová odysea je nový strhujícího třináctidílný pořad producentky a scénáristky Anny Druyanové a producenta Setha MacFarlana (Griffinovi, Méďa). Po více jak třiceti letech, kdy měla premiéru původní série, u nás uváděna pod názvem Vesmír, ve které mohli diváci spolu s Carlem Saganem ohromujícím a ikonickým způsobem prozkoumat vesmír, se Seth MacFarlane spojil s původními Saganovými spolupracovníky, scenáristkou a producentkou Druyanovou a spoluscenáristou a astronomem Stevenem Soterem. Společně pak vytvořili třinácti dílnou sérii, která má být nástupcem původního pořadu, jež získal televizní cenu Emmy a cenu Peabody za význačný úspěch a záslužnou veřejnou službu. Průvodcem pořadu Kosmos – časoprostorová odysea bude renomovaný astrofyzik doktor Neil deGrasse Tyson. Stejně jako původní legendární série je nový Kosmos ságou o objevování zákonitostí přírody a nalezení našich souřadnic v prostoru a čase. Série oživí nikdy nevyřčené příběhy, diváci podniknou cestu do nového světa a napříč kosmem, aby v malém měřítku poznali velkolepost vesmíru. Dokument přichází s novým způsobem vědeckého vyprávění, který odkrývá majestátnost vesmíru a znovu využívá slavné prvky z původní série, včetně kosmického kalendáře a lodi imaginace. Nejdůkladnější vědecké koncepty jsou prezentovány s ohromující jasností, spojuje se skepse s údivem a precizní přírodní vědy se setkávají s citovou a spirituální rovinou, což představuje jedinečnou zkušenost. (National Geographic)

Torgal

Nebyť tých siahodlhých príbehov o slávnych vedcoch minulosti, ktoré boli v podstate zbytočné, a miesto nich viac zaujímavých faktov o vesmíre a jeho fungovaní, idem na maximum. Technicky vycibrené, výborne odmoderované a plné najnovších poznatkoch o veciach, čo ma vždy zaujímali podaných spôsobom pochopiteľným aj pre laika (hoci miestami to bolo riadne na hrane). Niektoré témy boli zaujímavejšie ako iné, niektoré informácie sa opakovali alebo sa nevysvetlili do takej hĺbky ako by som chcel, ale aj tak je to dokumentárny cyklus, ktorý som vždy chcel vidieť. 8+/10 ()

Motinski

Dokument ktorý chce mať konkrétne zameranie ale zároveň dokáže opísať neskutočné množstvo vecí. Nápaditá štruktúra, pútavý a rôznorodý vizuál, používanie aj jednoduchšieho jazyka na pochopenie. Technicky je to bezchybné dielo s veľkým presahom a energiou ktorú má v sebe. Lepší dokument s podobnou tématikou som ešte nevidel. Pocitovo asi ani už neuvidím. ()

filmmovier

Zatím jsem viděl jen pár dílů a musím chválit všechno, na co si vzpomenete - fantastický a nádherný vizuál, dechberoucí efekty, doprovodné příběhy a animace, perfektní komentář, který vše krásně vysvětlí tak, aby to pochopil opravdu každý, ale i skvěle podá z vědecké stránky, je to zasvěcené, informačně skutečně nesmírně bohaté a navrch to má vynikající znělku a hudbu. Nic tak luxusního jsem v rámci vzdělávacích pořadů skutečně nikdy neviděl a navíc je Kosmos asi ten vůbec nejlepší dokument (nejen) o vesmíru, ale i obecně na který můžete narazit. NGC se skutečně vytáhl, Neil DeGrasse Tyson je obrovský a zasvěcený sympaťák a režisér Brannon Braga je navíc tvůrce Star Treku, takže tohle vás prostě nemůže zklamat. Kosmos je vrchol televizní tvorby, který se už asi nikdy nepovede zopakovat, je dechboroucí a tak bohatý na informace, že na něj prostě nemůžete zapomenout. Malokterý dokument takhle upoutá, ale Kosmos a Tyson to dovedli naprosto skvěle. A ta vesmírná loď je luxusní! 85%. ()

hallelluja

Pre mňa je ľubovoľný diel tohto seriálu ako hodinová meditácia. Historické animované vsuvky, grafické výlety do mikrosveta, do toho prekrásna hudba či pokojný hlas Neila deGrass Tysona. G E N I Á L N E. Pre každého, kto miluje vesmír, kvantovú fyziku či dejiny vedy a nehľadá v každom rozkvitnutom kvete nadprirodzeno. Ach, a ja môžem dať len 5 hviezdičiek... ()

Ebon

Velmi dobře zpracovaná propagace vědy i s hvězdnými triky, které mohou směle konkurovat hollywoodské produkci. Trochu to skáče z tématu do tématu, ale Neil deGrasse Tyson to svým charismatem v pohodě srovnává. Víc takové tvorby a víc do hloubky, budu šťastný. :-) Carl Sagan by musel být spokojený, jak se jeho žáci snaží. ()

AFO 2014: Festival plný hvězd

AFO 2014: Festival plný hvězd

08.04.2014

Měsíc duben patří Mezinárodnímu festivalu populárně-vědeckých filmů Academia Film Olomouc. Ve dnech 15. – 20. 4. se uskuteční jeho 49. ročník, který diváky vezme přímo ke hvězdám. AFO totiž letos… (viac)