Stop That Tank!

všetky plagáty
Animovaný / Dokumentárny / Krátkometrážny / Vojnový
USA / Kanada, 1942, 22 min

alchac

Protitanková puška - nejlepší přítel člověka! Zajímavé instruktážní video s typickými disneyovskými humorně propagandistickými, animovanými vsuvkami z romantické Doby předpanzerfaustové, kdy pěchotní prostředek likvidace holoubků míru představovala banda masochistických snajprů s flintou jako kráva (zajímala by mě míra poškození jejich sluchu a kloubů po ukončení aktivní panzerjágerské kariéry). Akorát těch ubohých tanků mi tu bylo trochu líto... ()

flanker.27

Jo, kdysi byla válka. Válka tak zoufalá, že i Disney se do ní musel zapojit. Kdysi jsem tu komentoval sovětský krátký animovaný propagandistický film, jak í šestnácky hrdinně odrážejí fašistické supy. Tohle je trochu podobné, i když o něco věcnější. BTW puška s oficiálním názvem "Rifle, Anti-Tank, .55in, Boys" byla velmi neoblíbená mezi vojáky (zoufale slabá směrem k nepřátelské obrněné technice, zato zhusta zraňující střelce mohutným zpětným rázem). Ve snaze zvýšit její popularitu si kanadská armáda objednala u Disneyho tenhle film. Jako historická kuriozita to jistou hodnotu má. ()

Jezinka.Jezinka

Dneska si, chlapci, rozdáme hračky. Každý tady máte svojí hezoučkou novou protitankovou pušku, pečujte o ni jako o zbylé zakalené oko v hlavě, nebo přijdete do pekla jak Hitler. Teď si pěkně napáskujte zásobník, každý si támhle na louce vyhlídněte tank ... už? .... tak a teď každý ten zlý tank zabijte. Skvěle. Jo, to jsem vám zapomněl říct, kope to jak šílená kráva, ale s tím ramenním kloubem budete mít problémy až za pár let, to už armádu zajímat nebude. A ještě drobnost, mířidla, tak do těch koukejte, docela to zlepšuje trefu. Jako vaše matky olejují šicí stroj, tak musíte promazávat i svou zbraň, jo a taky to čistěte a myjte si ruce. Nezapomínejte dávat své pušce pusu na dobrou noc. Nejhezčí na tom byl ten sup a ani ten nebyl doopravdy. ()

Stasz

Bůh mi dal zvláštní nadání, učinil ze mě bojový nástroj. Kdyby mě s touto puškou postavili kamkoliv v okruhu 301 yardů od Hitlera s volným výhledem, můžete balit, je po válce. Animovaná propaganda (ne)oblíbené zbraně s humorným nádechem. Prchající Hitla v tanku je ženiální. A jako správný automechanik mějte u sebe nějaký volej. Jen pro jistotu, kdyby se vám zadrhlo nádobíčko. ()

• Tento instruktážní film si objednala kanadská armáda kvůli vysoké nepopularitě protitankové pušky s oficiálním označením "Rifle, Anti-Tank, .55in, Boys". Zbraň byla těžká, málo účinná a při výstřelu působila na rameno střelce takovou silou, že působila častá zranění ramene a krku. (flanker.27)