Volejte Saulovi

• USA Better Call Saul
USA, (2015–2022), 52 h 16 min (Minutáž: 42–69 min)

Hudba:

Dave Porter

Bob Odenkirk, Jonathan Banks, Patrick Fabian, Michael Mando, Rhea Seehorn, Michael McKean, Miriam Colon, Raymond Cruz, Julie Ann Emery, Jeremy Shamos (viac)

Tenhle prequel Perníkového táty nominovaný na Emmy sleduje život začínajícího advokáta Jimmyho McGilla a jeho proměnu na morálkou nesvázaného právníka Saula Goodmana. (Netflix)

s0re

Breaking Bad & Better Call Saul Po mnohych rewatchoch je to za mna to najuzasnejsie dielo, ktore sa podarilo vyprodukovat.Komplexne az neuveritelne premeny postav, perfektny scenar, herecke obsadenie, praca s kamerou a mnoho dalsieho.Snad z nijakeho ineho diela filmoveho priemyslu mi neutkvelo v pamati tolko postav ako z tohto diela.Az neverim ze som BB odkladal niekolko rokov, kym som si to pozrel prvykrat.  Tribute video ()

Broomen

SPOILER! Jimmy dospěl tam, kam od začátku směřoval, ale 86 let? Do prdele! Aspoň ta Kim v závěru potěšila a při závěrečné scéně ukápla i nějaká ta slza. RIP Nacho, Chuck a Howard! PS: Stydím se, že jsem o tomhle seriálu, tak dlouho pochyboval. ()

Lantern

Breaking Bad bol výborný seriál ktorý som hodnotil plným počtom hviezd. Better Call Saul som začal sledovať až v 2023 aby som si počkal na odvysielanie všetkých dielov. Dlhé roky som mal veľké očakávania a z hodnotenia som usudzoval že to bude podobnej úrovne ako Breaking Bad. Po odsledovaní všetkých dielov som ale sklamaný. Breaking Bad bol výborný od začiatku až do konca, bolo tam všetko čo chce divák vidieť a vždy som sa tešil na ďalší diel, nemohol som sa dočkať. Better Call Saul je taktiež od Vince Gilligan čo je fakt že tam cítiť rovnaký charakter ale úroveň je oveľa nižšie. Prvú sériu som musel doslova pretrpieť do konca. Druhá a tretia bola zaujímavejšia. Nasledujúce série boli to isté ako tá prvá, takmer nič zaujímavé až snáď na posledné epizódy úplného konca. Takže ak to zhrniem tak seriál má 63 epizód pričom je to natiahnuté do tejto šialenej dĺžky pričom by stačilo úplne 10-20 epizód. ()

stuj

Kupodivu nic moc. První 4 série jsou spíše z právnického prostředí. Ukecaný Jimmy/Saul má na všechno odpověď a ze všeho se vždy vylže, což ale za čas začne být docela stereotypní. Jeho brácha Chuck je vyloženě iritující. Jediná postava, která byla sympatická, byla Kim. Poslední dvě série konečně trochu víc řeší situaci s drogovým kartelem, ale na Perníkového tátu ani zdaleka nedosáhnou. Vysokému celkovému hodnocení se tedy divím. ()

louislumiere

Král mezi seriály. Protiváha k Breaking Bad. Neskutečný Bob Odenkirk. (Opět) nadupaný soundtrack. Spin-off dovedený k dokonalosti. Staří známí. Neuchopitelná atmosféra. Lalo. Nepřekonatelné? Pravděpodobně. ()

Arpol

Prvé, čo musím urobiť, je zatlieskať Peterovi Gouldovi a Vincemu Gilliganovi za to, že naozaj zvládli tento spin-off na jednotku. 👍 Po zhliadnutí Breaking Bad som nečakal, že by mohol seriál o vedľajšej postave takto fungovať a stáť na vlastných nohách - ale opak je pravdou! Pre mňa osobne bola tá prvá a druhá séria trochu slabšia kvôli tomu, že som zrejme čakal na prítomnosť kartelu, vyhrotených situácií, napätia,... Karta sa však obrátila v 3. sérii s príchodom Gusa. Hľadel som ako vyoraná myš, keď sa veci dali do pohybu (vtedy som si naozaj uvedomil potenciál seriálu). Saul a Kim sú výborne napísanými postavami a preto sa s nimi vžijete (čo je tiež dobrý dôvod dať seriálu šancu). Poteší taktiež dej plný zvratov a prekvapení. A čo je na tom najlepšie? Všetko spolu dokonale funguje a na nič, čo sa v seriály stalo, sa nezabúda a dáva logiku. 10/10 ()

Kouda

Komentář může obsahovat drobné spoilery. A je to... S koncem Better Call Saul nám končí příběh z Nového Mexika, kterým se tvůrcům vydařil jak jen nejvíc mohl. Jak Breaking Bad, tak i BCS jsou do detailu propracované díla, které hodně sází na přeměnu morálky jednotlivých postav a to je to, co přesně miluju na tom všem. Postupná přeměna Kim a její ovlivnění Jimmym mi přišla asi nejzajímavější. Nečekal jsem, že se něco vůbec může přiblížit kvalitě BB ale stalo se... Máme tady spin-off, který byť je místy hoodně pomalý, tak oproti svému staršímu kamarádovi má lepší postavy, kde snad není ani jedna, která by byla nezajímavá nebo otravná. Musím hodně vyzdvihnout postavu Nacha, ta mi byla hodně sympatická a jeho vztahy mezi 2 "týmy" se tvůrcům opravdu povedly. První sérii asi považuju za nejslabší, ale to je dáno hlavně kvůli pomalejšímu tempu, ale svoje scény si to našlo. Postupem času nám graduje vztah Chuck-Jimmy a to byla skvělá podívaná. Jednotlivé flashbacky dodávaly příběhu to pravé odhalování jejich vztahu až nám to vše vygradovalo v 5. epizodě třetí série, kterou považuji za jednu z nejlepších v celém seriálu. Sledování morálního úpadku Jimmyho včetně jeho minulosti je zde podobně skvělé jako u BB a jeho vliv na Kim zde byl do detailu vymyšlený - na nic se nespěchá, jedná se opravdu o naturální vývoj v ději a nikde se nepřeskakuje. I přesto, že se jedná o seriál zaměřený na Saula, nezapomíná se na dějovou linku Mikea a Cartelu. To už od poloviny 3. série chytá opravdové grády a rozjíždí se to jako v BB. Seriál má občas trochu slabší místa, například zápletka se stavěním laborky mě zaujala až v pozdější fázi a natáčení reklam v rámci Saul Goodman Productions mi přišla taky lehce nadbytečná. To jsou ovšem detaily v porovnání co nám tento seriál nabízí. Od konce 4. sezóny, kdy nám na parket přichází Lalo, se to začne rozjíždět a dohání to tempo BB. Oceňuji hlavně to, že z "lehkých" a malých problémů se může vytvořit zajímavá nenudící linka, která má pak obrovský dopad na další dění. A to že kolik propojení a nápadu v seriálu je, o tom není pochyb. Tvůrci stále vymysleli několik námětů, které jsou neohrané a působí velmi dobře. Jen si občas říkám, jestli by to v realitě takhle vyšlo. Mezi moje nejoblíbenější určitě patří zápletka s botou na elektrickém drátě nebo plán jak zachránit Huella. Co je na seriálu ovšem nejvíce zajímavé a poutavé je určitě 5. a 6. sezóna. A ono je to i dobře, styl Goulda a Gilligana spočívá v tom, že se po celou dobu seriálu tvoříme určitý vztah s postavami a ten pak vygraduje v extrémní a napínavé scény. Poslední 3 epizody 5. série jsou zkrátka skvostné a nádherně nám připravují děj na 6. a poslední sezónu. Lalo je jeden z nejlepších antagonistů co seriálovou tvorbu mohlo potkat. Díky němu a jeho scénám je 5. a 6. série tak úžasná a v moment co se to zaplete i do života Jimmyho a Kim je to tak divácky poutavé, že zhltnete celou 1 sérii za pár dnů. Speciálně 6. sezóna, ta měla úplně všechno, co je potřeba ke kvalitnímu snímku. Obsahuje opravdu hodně dramatických a emotivních scén a zvraty jsou zde tak dobře poskládané, že stejně jako 5. sezóna jsou za mě skoro všechny epizody na 5*. Z celé série musím vypíchnout scénu Nacha a Hectora a pak epizody 7,8,9 - to jsou asi nejlepší epizody z celého seriálu kromě epizody Saul gone. Jediná škoda je, že mi skok mezi Saulem a Genem přišel moc rychlý, řekl bych že by nám tvůrci mohli ukázat ještě něco více z života Saula. Po 9. epizodě se nám ukončuje linka BCS a pak následují 4 černobílé díly fungují jakožto sequel k BB. A to mě fakt dostalo... Pamatuju si, že po dokoukání BB jsem se chtěl alespoň trochu podívat na život Saula i po jeho kariéře s Waltem a tady nám to autoři konečně dopřáli. Paradoxně černobílé pokračování v ději, ale mně to přišlo jako super nápad. A ať si říká, kdo co chce, návrat Jesseho a Walta mi přišel super, teda nebyl dějově nijak zajímavý, ale trochu jsme si alespoň zavzpomínali. I návrat otravné Marie přidal dílu více vzpomínek a emocí. Co ale považuju za nejlepší zážitek z celého seriálu jsou dvě poslední epizody. Když víte, co všechno se stalo, jak to všechno dopadlo a kolik jsme toho mohli vidět z tohoto světa. Po dokoukáni posledních 2 dílů mi to nedalo a emotivně mě to úplně dostalo. Scéna kdy Saul volá Francesce nebo Kim a dozvídá se, co se za jeho nepřítomnosti stalo, to nemělo chybu. A samotný konec? Asi nejlepší finále, u mě to dokonce překonalo i úžasnou Felinu z BB. Saul gone nomohl být udělán lépe, všechno se geniálně uzavře, na vše se odpoví a záverečná scéna mě rozbrečela jak malý dítě. Jak BB, tak i BCS jsou naproste špičky v seriálové tvorbě a já tvůrcům děkuju za jejich rozhodnutí udělat něco takového. Nechápu, že seriál nedostal ani jednu cenu Emmy, opravdu by si to zasloužil, jak už po herecké stránce, tak i po stránce zpracování. BB jako celek u mě možná stále vede, ale BCS se téměř všemu vyrovnal. Nemůžu hodnotit jinak než 5*. Série 1 - 8/10, Série 2 - 9/10, Série 3 - 9/10, Série 4 - 9/10, Série 5 - 10/10, Série 6 - 10/10  Nejlepší epizody: S6E13, S6E7, S6E3, S5E9, S4E10, S3E5 () (menej) (viac)

Pahro

Už o dost předtím než jsem se opravdu rozhodl podívat na tenhle masterpiece mi na Instagramu vyskočili ukázky z tohoto seriálu. Na první pohled jsem si myslel že se jedná pouze o jeden z dalších průměrných “jakože” zábavných sitcomů, a hlavní postava Saula samotná na mě působila čistě jako nějaký páprda v krizi středního věku. Jenže poté, co jsem od kámošů dostal doporučení a spustil jsem na Netflixu první díl mi dočista spadla tlama - bylo to zcela něco jiného než jsem očekával. Nikdy jsem snad neviděl lepší seriál. Ten nevšední přelomový koncept a příběh, ta vítečná kamera, která perfektně utvářela atmosféru amerického jihovýchodu, spousta napínavé akce a dokonce i nějaké ty střílečky, opravdu kvalitní herecké výkony hlavně ze strany Boba Odenkirka a nakonec ohromně dobře napsaný scénář a postavy - mě opravdu dostali. Dal bych 100%, jenže já jsem názoru, že nic na světě není zcela perfektní, takže dávám pěkných a zasloužených 95%. ------------------------------------------------------------------------------------------- "You have no idea what is going on! You're teensy, tiny man in a teensy - weensy little bubble!” “Oh Jimmy.” - Howard Hamlin “Don't you fucking “Oh Jimmy” me! You look down on me? You pity me?” [Howard starts walking away] “Walk away, that's right Howard, do you know why I didn’t take the job?  Because it's too small! I don't care about it! It's nothing to me! It's a bacterium! I travel in a worlds you can't even imagine! You can't concieve what I am capable of! I am so faaar behind yoouuu! I'm like a god in human clothing! Lightning bolts shooting from my fingertips!” - Saul Goodman ()

Boj o moc a Medvěd si podmanili ceny Emmy 2023

Boj o moc a Medvěd si podmanili ceny Emmy 2023

16.01.2024

Proběhlé předávání cen Emmy se ocitlo v poněkud kuriózní situaci, když se slavnostní ceremoniál kvůli stávkám v Hollywoodu odsunul ze září 2023 na leden 2024. Navíc zde byly předávány ceny za seriály… (viac)

Zemřel herec Mark Margolis

Zemřel herec Mark Margolis

04.08.2023

Nominace na Emmy 2023

Nominace na Emmy 2023

12.07.2023

75. ročník televizních cen Emmy čerstvě oznámil své nominace a pakliže jste alespoň trošku sledovali seriálovou tvorbu v uplynulém roce, nejspíš vás jednotlivé kategorie zase až tak moc nepřekvapí.… (viac)

Nový seriál Vince Gilligana našel domov

Nový seriál Vince Gilligana našel domov