Tma přichází

(festivalový názov) (TV film)
  • Veľká Británia Night Will Fall (viac)
Veľká Británia / USA / Izrael, 2014, 75 min

Jsou lidé, kteří si zrůdnost holocaustu uvědomí až v přímé konfrontaci s hromadami vlasů, brýlí, kufrů, které zbyly po konkrétních lidech v koncentračních táborech. A dokument z roku 1945 ukazuje právě takové příšerné scény z nově osvobozených nacistických koncentračních táborů. Není divu, že ležel v britských archivech téměř sedm desetiletí. Až v roce 2014 se jej rozhodl oživit Andre Singer. (Elbe Dock)

Morholt

Dokument o tom, kterak se tvořil dokument, ale vesměs je to jen jedna z dalších výpovědí o nacistických zvěrstvech. Co mě překvapilo byl fakt, že některé z nejznámějších osvětimských záběrů byly až dotáčky několik dní po osvobození, ale na druhou stranu co čekat od Sovětů. Novinkou pro mě byly i záběry Němců korzujících pod dohledem Spojenců po koncentračním táboře. Člověk cítí zadostiučinění, když vidí, jak se rozesmáté ksichty Helmutů tváří v tvář všem těm svinstvům mění. Night Will Fall sice není tématicky nejlepším dokumentem, ale svou sílu, chce se říct bohužel, má. 85% ()

sbinda

Ano šokující a i dnes stále těžko uvěřitelné stejně jako pro ty co žili v sousedství a netušili, nebo nechtěli tušit. Chyběla mi však základní kostra dokumentu, vše byly jen střípky vyprávění s hrůznými záběry. O třídu emotivnějším a více vypovídajícím dokumentem byla několikahodinová Shoa/Holocaust postavená čistě na vyprávění přeživších. Nechápu jak mohli žít dál. ()

Fr

„FILM NATOČENÝ V BERGEN-BELSENU BRITSKÝMI KAMERAMANY, ODHALIL ÚROVEŇ LIDSTVA V MNOHEM VĚTŠÍ MÍŘE, NEŽ KTERÝKOLI JINÝ FILMOVÝ DŮKAZ. POUŽÍVALI KAMERU VELMI SPECIFICKÝM ZPŮSOBEM…“ /// Dokument, založenej na práci armádních kameramanů, má upozornit na to, že v roce 1945 Britové (jmenovitě mediální magnát Sidney Bernstein) natočili film ,,German Concentration Camps Factual Survey“, na kterým se podílel i (sám velkej) Alfred Hitchcock. Rozhovory s pamětníky (za drátama i těch, co přišli s kamerou), záznam rozhovoru s A. Hitchcockem, no a samozřejmě lidský zvěrstva. Nejde se tady pár unikátních záběrů a já se nemíním pouštět na tenkej led, páč chápu, že každý připomenutí (ne)lidský zrůdnosti má svůj význam, ale tady šokuje(?) hlavně vysvětlení, proč ten původní film nakonec cestu mezi prostej lid nenašel. /// NĚKOLIK DŮVODŮ, PROČ MÁ SMYSL FILM VIDĚT: 1.) Stejská se mi po masovejch hrobech 2.) ,,German Concentration Camps Factual Survey“. 3.) Thx za titule ,,vena“ a „kolcak“. /// PŘÍBĚH *** ()

Rockerman

Na doporučení časopisu "Reflex" jsem shlédl tento neobyčejně pojatý dokument o dokumentu, který vznikal vlastně ještě ke konci války a těsně po ní. Na výrobě filmu se měl podílet i Alfred Hitchcock, ale tento "Mistr hrůzy" byl tak šokován a zhnusen tou skutečnou hrůzou, jakou viděl na materiálu, natočeném kameramany z osvobozených koncentračních táborů, že se ani nedodíval a jeho spulupráce se smrskla jen na několik rad tvůrcům dokumentu. Souhlasím s mým oblíbeným Reflexem, že by se měl každý dodívat a promítat by se to mělo povinně i ve školách a ne jej zakazovat, kvůli "nevhodné emocionální zátěži". Zapomínat na takové věci se nesmí! Nemuselo by se to vyplatit! ()

Big Bear

,, Vezmeme-li v úvahu, že každý desátý člověk nosí brýle, pak si při pohledu na horu brýlí uděláme představu, kolik lidí zde zemřelo... '' . Na tenhle dokument mne navedla Tereza Spáčilová svým článkem v Reflexu za čož ji děkuji. Stejně jako jindy u jiných dokumentů z té doby - byl jsem otřesen. Na rozdíl asi od většiny z vás mám vzdálené nevlastní příbuzné, kteří když přijedou z Izraele do Prahy a sedíme spolu u večeře a občas se někomu vyhrne rukáv krapet výš - stále mají na spodní straně loktů ta malá modrá čísla, kterými se po čas války tito lidé- tehdy děti - stali... Snad proto na mne takovýto film působí o něco více a osobněji... Je skvělé, že Britové točili vše hned jak do Belsenu přišli a pak i v dalších táborech. Je také super, že se pídili i po filmech Rusů z roku 1944, kteří na vyhlazovací tábory v Polsku přišli mnohem dříve než britské a americké jednotky v roce 1945 po dobytí Německa. A zase tu na mne padla tíseň. - Říkal jsem si hned, tohle je třeba pouštět ve školách. A také jsem si smutně uvědomil, že na tohle se bude dívat buď ten co o tom něco ví, nebo ten co o tom chce něco vědět... Bohužel, většina lidí to asi obejde obloukem. Proč by se měl někdo koukat na nějaké kostlivce a vychrtlé mrtvoly a navíc se to stalo dávno a vůbec kdo ví jak to všechno tehdy vlastně bylo...dyť ty Židi prej půjčovali na tvrdé úroky, kde by jinak vzali ty majetky atd... Přitom právě takto uvažujícím jsou takovéhle filmy primárně určeny. --- V poslední době se konkrétně na CSFD setkávám s vyloženým antisemitismem. Stačí občas zavítat do diskusí a naleznete názvy diskusí jako: Hollywood je plný Židů, jsou zde diskuse vyloženě popírající holocaust... Někteří uživatelé jsou tu tím vyloženě známí a znám i některé, kteří mají v avataru hákový kříž. Snažím se věřit, že většina zakladatelů těchto diskusí jsou buď osamnělí idioti, nebo pubescenti, kteří se takto profilují nevěda co s bublajícími hormony... Co nechápu je přezíravost správců i samotného POMA ---- Já říkám: Ne není to dávno a víme moc dobře o co nacistům šlo! Nesmí se to už nikdy opakovat! Je třeba to neustále zdůrazňovat a popírače těchto hrůz bez milosti tvrdě trestat. Na CSFD je bez milosti mazat a na veřejné scéně dle zákonů zavírat. - HBO má za tento počin u mně rozhodně palec nahoru i původní tvůrčí team pro nějž to musel být - jak sami tvůrci vzpomínali ,, pohled do pekla '' * * * * ()

• Záběry z dokumentu, na němž s producentem Bernsteinem spolupracoval i Alfred Hitchcock, posloužily jako důkazní materiál u soudů s nacistickými zločinci. (agass)