Doba ľadová: Mamutí tresk

• Česko Doba ledová: Mamutí drcnutí (viac)

Ak je možné niektoré obdobie v dejinách našej planéty označiť za zaujímavé časy nabité katastrofickými udalosťami, za časy, ktoré poriadne preverili silu charakteru a schopnosť prežiť, tak je to doba ľadová. Je jedno aká. Či prvá, druhá alebo piata. A práve v piatom pokračovaní jednej z najpopulárnejších animovaných filmových sérií opäť stretávame všetkých starých známych hrdinov a pár úplne nových. Prichádza ľadová udalosť roka a s ňou mamuty Manny, Ellie, niečo ako leňochod menom Sid, tiger Diego alebo vačice Crash a Eddie.
Nezabudli sme na niekoho? Samozrejme – na toho najdôležitejšieho, veveričiaka Scrata. Ten, ako je jeho nedobrým zvykom, v snahe uloviť konečne večne unikajúci žaluď spôsobí nehodu, z ktorej vznikne úplná katastrofa. Začne to tým, že vytrvalého Scrata naháňačka za žaluďom katapultuje do vesmíru. A tam, vďaka svojej povestnej nešikovnosti a nekončiacej smoly náhodne spustí sériu kozmických katastrof. To vedie k zásadnému ohrozeniu našej planéty, na ktorú zrazu mieri asteroid ako hrom a ohrozuje ľadový svet aj s jeho obyvateľmi. A pretože sa naša partia skladá zo samých nefalšovaných a neohrozených hrdinov, nečaká na svoje vyhubenie, ale vydáva sa na záchrannú výpravu do tajomnej Geotopie. Síce im tam občas bude tuhnúť krv v žilách, ale to predovšetkým zimou, inak to bude hlavne sranda. A či sa Scrat konečne stretne so žaluďom? Kto vie... (CinemArt SK)

vydumnica

Ak by toto bol prvý Ice Age, neverím, že by vznikli ďalšie pokračovania a taktiež chápem, prečo doposiaľ nevzniklo šieste pokračovanie. Jednu hviezdičku dávam za animáciu, dejovo to bolo nudnééé a akosi to nemalo ani hlavy ani päty. Jediné Ice Age, ktoré by som si nepozrela ešte raz. Vhodné tak akurát pre malé deťúrence. ()

Ryuuhei

Tak teď už je to opravdu nastavovaná kaše, s hromadou až šílených absurdit vytažených do kosmických rozměrů. Problémem je, že se za těch pět dílů do děje zapojila hromada postav a navíc, s návratem Bucka se ještě o něco rozšiřuje. Jediná, dobře hláškující postava, tak byla lenochodí babka („Máme návštěvu.“ - „Tak to jdu připravit bábovku.“). Jinak tedy na pokračování snesitelné, plno odkazů nejen na jiná velká filmová díla, ale i popkulturu obecně („Co je to ten hashtag?“ - „Nevím, ale zní to cool.“). Děj jinak pojednával o další fázi života, tentokrát když dítě vyroste a již plánuje, jak odejde z domu - a jak se rodičům tato myšlenka samozřejmě nelíbí. Zde tedy v Dobo-ledovském měřítku. Popravdě, nemít k tomu určitý citový vztah už od dětství (a v hlavě stále výtečný a nepřekonaný první díl, kromě tedy ještě dobré trojky), asi bych hodnotil méně. Takto tedy lehký nadprůměr a 55%. Hlavně už žádné pokračování! ()

Lachtaan

Přitroublého Sida, věčně negativního Diega i spořádanou rodinku mamuta Mannyho jsem si za celá léta vývoje série Ice Age, která se do světa probíjí prakticky souběžně s tím, jak já stárnu, oblíbil opravdu hodně. Jednička je neopředená klasika, která malým dětem kromě pohodové komedie nabídne i smutnou zápletku. Kupříkladu třetí díl absolutně miluju, hlavně pro přítomnost a nezapomenutelné dialogy dvou přitroublých krysáků (či co oni dva mají vlastně představovat). Dvojku se čtyřkou jsem nikdy nevnímal jako výjimečné příspěvky do série, ovšem loňská pětka udělala definitivní zářez. Když již po 14 letech od samotné jedničky nebylo z čeho vařit, přihodilo se drobet fantasmagorického nádechu, jenž Době ledové absolutně nesvědčí, a vznikl díl s podtitulem Collision Course. Je velká škoda, že jsem si návrat mých velkých oblíbenců z dětství již nemohl užít alespoň místy tohoto filmu. Jen doufám, že pokračování nepohořelo jen v mých očích a zazdilo tak dveře dalším stejně odfláknutým následovníkům. ()

Ainy

Viděla jsem zoufalou snahu vytřískat ze zaběhnutého tématu poslední zbytky originality a humoru. Tvůrcům evidentně došla fantazie. Vtipných okamžiků bylo minimum, dialogy někdy fakt praštěné, komplexně jsem film vnímala jako nudný. Vedlejší děj s veverkou sice hýřil nápady a ztřeštěností, jenomže i tady toho bylo místy příliš. Chtěli do toho narvat co nejvíc, ale šlo to spíše ke škodě. Nic se nemá přehánět, přesto si myslím, že dětem se to líbit bude. ()

Adasin

"Jo, jo, jo, jo, jakože hodně jo, jo." Koncentrát toho nejhoršího z celé série. Kam tahle kdysi má oblíbená série dokázala klesnout, je neuvěřitelné. Tvůrci už nevědí coby a přicházejí s čímdál víc mimo zápletkou. Postavy z předchozích dílů se už evidentně vyčerpaly a jak celkem pěkně skončily jejich příběhy minule, nebylo třeba je už dál rozvíjet, proč je nenechat v klidu žít? Ti co byli kdysi vtipní, už jsou naopak trapní, protože opakovaný vtip už není vtipem a ty postavy nic jiného už neumí. A když je to po třetí (v některých případe dokonce po páté!) za sebou to samé, už je to nuda. Jediné, co se drží, je animace, ale co na tom, když všechno ostatní je mi vyloženě protivné. Netočte už další díly, prosím. 1/10 ()

• Na jednom z kamenů na sloupu, který přinesl Buck, je vidět i jeho podobizna, jak bojuje se třemi dinosaury. Tato událost se stala jen pár minut předtím, než sloup našel. (Mancunian)
  • Celosvětová premiéra proběhla 19. června 2016 na filmovém festivalu v Sydney. (Varan)
  • Keď behom úvodnej sekvencie veverička Scrat lieta vesmírom v skafandri a zanechá stopu na asteroide, hrá v pozadí ústredná znelka z filmu 2001: Vesmírna odysea (1968). (ČSFD)

PF 2016

PF 2016