Zatímco se svou ženskou armádou vede mimořádně tuhý a heroický boj proti španělským uchvatitelům, pohání Kenau v první řadě nenávist a žal ze smrti její mladší dcery, která byla popravena. Ale jakkoli se snaží svůj strach a bolest skrýt pod maskou lhostejného chladu, potají se trápí představou, že by mohla ztratit i svoji starší dceru. (Film+)

majo25

U holandskej kinematografie, minimálne v historickom žánri, som si navykol na veľmi slušné spracovanie a i po filmárskej stránke poctivý výsledok. Tento film nastavenú laťku nepodliezol, čo je veľmi fajn. Od kamery cez akciu až po hercov. Škoda však, že už aj oni skočili do hollywoodskych vôd čo sa týka nasadzovania žien ako akčných hrdinov. V tomto prípade to nie je až tak vykričané, hl. hrdinka je dobre obsadená, žiadna miss, ale reálne vyzerajúca štyridsiatnička bez zvodných šiat a bez make-upu, ktorá popri akčných a veliteľských akciách neskáče chlapom do postele (či do senníka). Lenže keď si banda domácich putiek, ktoré dovtedy držali v rukách maximálne tak kutáč, dokáže poradiť s vycvičenými a vyzbrojenými žoldniermi, môj rozum sa musí jednoducho vypnúť, aby náhodou nedošlo k prepätiu. Utkvela mi scéna (ako vykradnutá z filmu Král Galov), keď sa haarlemské ženy vyzlečú, aby pritiahli pozornosť protivníkových vojakov, a opäť musím konštatovať, že Gillete a ďalšie kozmetické firmy mali zjavne už pred 450 rokmi masívnu depilovaciu reklamu. ()

Henk

Jak už tady zaznělo,bylo málo krve a soubojů,ale na druhou stranu třeba přepadení na bruslích,nebo odlákání pozornosti španělských vojáků obnaženými děvčaty na hradbách,to se v historických filmech moc nevidí,pokud vůbec. Trochu mi to připomínalo obléhání Prahy švédy o kterém jsem četl. Pražané tehdy také vymýšleli na švédy různé habaďůry,aby oslabili jejich bojeschopnost Já mám historické filmy rád i když z trochu starších dob,ale na tenhle se mi koukalo dost příjemně a možná bych dal i 3,5 kdyby to šlo. Mimochodem Lisa Smit je moc pěkný děvče. ()

Morholt

Holanďané to chtěli pojmout velkolepě, ale evidentně jim chyběla nějaká ta eura, takže výprava občas působí poněkud rozpačitě, ale na druhou stranu mohlo to být horší. Víc mě štvala skutečnost, že ačkoliv se jedná o obléhání Haarlemu a najde se tu řada bojových scén, neukápne tu snad jediná slza krve. Nehledě na to, že bezprostředně po boji jsou všichni čistí jako ze žurnálu. A na nějakou tu špínu by se v rozpočtu určitě peníz našel. Co se samotného příběhu týče, tak ten je kýčovitý a černobílý, ale tak už to u historáků o národních hrdinech bývá, takže se člověk smíří i s tím, že film přisuzuje hlavní hrdince mnohem větší roli, než ve skutečnosti měla. Důležité je, že to neleze na nervy. Každopádně vyloženě povedené bylo jen obsazení hlavní hrdinky, kterou s přehledem zahrála Monic Hendrickx. Jak píše majo25, její nijak přitažlivá čtyřicátnice je v ranku všemožných vyprsených hrdinek příjemným osvěžením. 55% ()

MickeyStuma

Evropa má ve své historii spoustu statečných a bojovných žen a tak je dobře, že vedle slavné Johanky z Arku byl filmově zvěčněn o další taková žena, které se říkalo Kenau, což znamená Mužatka. Snímek sice není tak velkolepý, jako Johanka z Arku, ale to neznamená, že by nestál za pozornost. Scénář byl sepsán na základě skutečného historického dějství, který se odehrál v roce 1572 během osmdesátileté války mezi Nizozemskem a Španělskem. Keanu však jako Johanku nevedl náboženský fanatismus, ale touha po odplatě za upálení dcery a strach o dceru druhou. Španělsko tedy útočí na určitou usedlost, kterou se obyvatelé snaží stůj co stůj ubránit. A svou roli v boji měly právě i ženy, které Keanu vedla. Po dějové stránce kromě bitev jinak dramatická klasika. Politické intriky, dilemata a osobní oběti. Scénář vcelku přitažlivý, ale bohužel, výsledek není zase až tak chvályhodný. Na vině je výprava a vůbec celková vizuální omšelost. Snaha vyobrazit onu dobu viditelná je, ale kromě toho z toho také číší rapidně nízký rozpočet. Prý šest milionů eur. A tak ani pro natáčení nebylo použito moc prostoru. Ani CGI vizualizace tento dojem nevymazala. Bitvy jsou všechno, jen ne dechberoucí, což je vůbec škoda. Atmosféra snímku tak více inklinuje k romantickému dobrodružství. Za zmínku stojí také fakt, že dějová šablona jakoby kopírovala hollywoodský snímek Patriot. Keana si válečné revolty také zpočátku nevšímá a to až právě do doby, kdy jí upálením popraví dceru. Záhy se z ní stává tvrdá a nekompromisní žena, která svou ženskou křehkost dokáže utajit, byť emoce s ní nejednou také docela zamávají. Obzvlášť když se snaží ochránit druhou dceru, která se samozřejmě jejím požadavkům vzpírá. Natáčelo se v Maďarsku a na evropskou tvorbu tohoto druhu je to snímek zase poměrně dobrý, ale vlivem divácké rozmazlenosti obdobných snímků z Hollywoodu prostě moc neuchvátí. Ale je dobře, že vznikl. Alespoň pro Nizozemce. ()

johnsnow

Konečne po dlhšej dobe historický film ktorý sa mi páčil naplno. HERCI: Nepoznám ani jedného ale Kenau bola dobre zahratá a jej dcéra kočka. Zvyšok v pohodičke akurát ten španielský kápo mohol byť lepšie vykreslený. AKCIA: Veľmi málo súbojov čo je trošku škoda pretože sú výborné ale na druhú stranu holandská kinematografia veľmi na akciu nespolieha takže som to čakal. EFEKTY: No tie stáli za deravý groš ale našťastie ich tam nebolo veľa aby nejako rušili. Naozaj dojemný a surový film ktorý sa oplatí pozrieť. ()