Jednou za rok se americké ulice vždy na dvanáct nočních hodin promění v peklo. Nepracuje ani jedna ze složek záchranného systému a všechny zločiny, včetně těch nejtěžších, jsou zcela legální. Téhle brutální noci se říká Očista. Režisér James DeMonaco před rokem pozitivně šokoval nízkorozpočtovým thrillerem s „očistně" originálním nápadem, za což byla Očista po právu odměněna mimořádnými výsledky v kinech. A tak zcela přirozeně vznikla dvojka. Zvlášť když její předchůdce položil řadu znepokojivých otázek a zdaleka neodpověděl na všechny. V noc Očisty by se po ulicích pohyboval jenom sebevrah nebo člověk s neodolatelnou touhou po zabíjení. Jedním z nich je po zuby ozbrojený chlap, který chce dočasnou beztrestnost využít k tomu, aby „potrestal" opilého řidiče, jenž mu před časem přejel dítě. Nebude to mít jednoduché, protože všichni ti, kdo tuhle noc chtějí „jen" přežít, se před vypuknutím Očisty snaží maximálně zabezpečit. Manželé, kterým se krátce před jejím začátkem porouchalo auto, a oni uvízli někde na předměstí, měli v tomhle směru neskutečnou smůlu. Stejně tak matka s dcerou, které se marně pokusily proměnit svůj byt v nedobytnou tvrz. Náhoda svede tyhle čtyři bezbranné zoufalce dohromady s výše uvedeným osamělým mstitelem. Je jim jasné, že pokud mají mít aspoň nepatrnou šanci na přežití, musí se ho za každou cenu držet. Jenže on má svůj plán a v něm vyděšení a neozbrojení „civilisti" nehrají žádnou roli. Noc ale zdaleka ještě nekončí a pro všechny připravuje pár nepěkných překvapení. Zatímco první Očistu bylo možné díky jejímu zasazení do interiéru jednoho domu označit za komorní thriller, pokračování je výpravnou akcí, která nešetří napětím, brutalitou a nečekanými dějovými zvraty. (Cinemart)

TSZ

Pokračování nudného a nezajímavého béčka nemohlo dopadnout jinak než předchůdce. Je tam samozřejmě víc střílení a zabíjení, ale potenciál, který však námět nabízí, zůstal opět zcela nevyužitý. Docela by mě zajímalo, kdo měl na starosti casting, protože herci jsou vybraní opět dost blbě a divákovi je asi celkem fuk, jak to s postavami dopadne. Jedním z mála kladů je rozumná stopáž. ()

john.h

Necekal jsem skoro nic. Respektive cekal nejakou slataninu, kterou treba pretrpim. A dostal jsem naprosto libovej beckovej akcnak, kterej me bavil po celou dobu stopaze. S jednickou se mi to nechce moc srovnavat, protoze je to pojaty jinak. Jednicka byla takova komorni psychologicka hororova hricka uvnitr jednoho baraku. Dvojka je cistokrevnej akcnak, kterej se odehrava v ulicich, ale dojde i na nejakej barak a zvrhlej podnik pro bohace. Frank Grillo byl solidni drsnak, coz me prekvapilo, protoze jsem od tohoto herce vedlejsich postav necekal, ze by utahnul vse sam na sebe a povedlo se mu to. ()

Marty7CZ

Bavilo mě to zas na jeden zátah, možná lehce slabší proti jedničce, ale good! Můžem jet další a podle vydělávání v kinech spanilá jízda pokračuje...70% ()

will.i.am

temnejsie, akcnejsie a napinavejsie ako 1tka. ta bola zjavne nizkorozpoctova a do tohto uz natieklo viac dolacov ale pacilo sa mi to viac. bolo to take cele krvavejsie a o to tu predsa islo. jednotka sa mi pacila tiez ale toto bolo o trosku lepsie ()

Bube1

První díl mě velmi zklamal! Naprosto nevyužil potenciál, který téma nabízí, takže na dvojku jsem se moc netěšil. Nicméně se mi náhodou dostala do ruky, tak jsem to pustil a světe div se - ono to bylo opravdu dobrý!! Není to bůhví jaké filmové umění, ale oproti jedničce rozhodně posun dopředu. Hlavní bijec je sympaťák, atmosféra funguje a akce taky běží jak má. Dávám tedy 4 hvězdy hlavně proto, abych ukázal zvýšení úrovně oproti prvnímu dílu. ()

sWONDER

Málo porovnatelné s jednotkou. Táto očista je masovejšia, akčnejšia, má príbeh aj slušný spád. Od hororu ma ale poriadne daleko. Vládnu tu strelné zbrane a napätie. Silnejšiu scénu som však hladal iba márne. Grillo sadol výborne. 60% ()

TommyDiamond

I když může svátek očisty, který má krátkou historii působit pro nedobrovolně zúčastněné velmi xenofobně a nesmyslně, tak je to celé pouze výmysl vyšší třídy, schovaný za falešnou propagandu, aby eliminovat chudé a nemajetné... Nápad ze dnem očisty, ale pořád ve skrytu mého mírumilovného já považuji za ne zas tak úplně špatný nápad (i mimo film) a přemyslím, jak by to asi dopadlo v našich končinách. Určitě by to byla rasová záležitost... Druhý díl Očisty s podtitulem Anarchie dopadl v mých očích mnohem lépe než díl první. I když bylo od začátku jasné, že hlavní aktéři vyváznou pouze se šrámy na duši, tak jsem rád, že příběh tentokrát nezůstal uzavřený za zdmi jednoho domu, ale ukázal nám, jak probíhá tento velký den nových otců zakladatelů na předměstí velkého města. Zjednodušeně to byl masakr plný akce, ržnoucích zbraní a kupy mrtvých. A i když mám výhrady k průběhu a některým situacím, snímek mě bavil a tři hvězdy si určitě zaslouží... ()

Lilien

Absolútne nič som od O.2 neočakával, dokonca som váhal či si ju vôbec pozrieť. No nakoniec som zistil že aj za málo peňazí a bez hviezd sa dá natočiť film ktorý je vcelku pozerateľný. ()

papadoce

Prvú hodinu by som film označil ako znepokojujúci. Perfektne vykreslená vypätá atmosféra a keďže som nevidel prvý diel a vôbec som netušil do čoho idem, tak ma to fakt bavilo. Ale to čo sa udialo asi po hodine a v podstate trvalo až dokonca, by som označil ako neschopnosť scenáristu. To nemalo ani hlavu ani pätu. 10 minút som pozeral reboot Running mana, 10 minút revolúciu, ktorú chcelo spôsobiť asi 15 negríkov a zvyšok času som sa díval na pičoviny z obchodu všetko za 39,- (rozumej všetko nepotrebné) a to aj v takej kvalite. Škoda preškoda. Dlho som to videl na 4 hviezdy, ale... ()

SunWuKung

rozhodne o nieco lepsie ako jednotka, hlavne z filmu viac citit prave tu zvratenost, ktoru samotna ocista predstavuje. Na 4 hviezdicky tomu ale nieco chyba ()

dkas

Balancuje to někde mezi znepokojivou vizi budoucnosti a totální blbosti. Pořád se nemůžu rozhodnout, kam se přiklonit :-) Některé scény jsou výborné, ale děj je celkem předvídatelný a třeba taková "aukce" vypadá hodně uměle. ()

Kukolar

Raz do roka nabiť kvér a vybaviť si účty po svojom a vyvetrať sa po nočnom meste. Keď neviete čo si máte pozrieť, pozrite toto. Nebudete banovať a môžete si do zápisníčku dať, že ste videli akčný thriller s neotrepaným námetom a strávite tak 103 minút svojho času, ktorý ale nebudete ľutovať. Kamión rulez. ()

JohnZ87

Narozdíl od prvního dílu se Anarchie přesouvá ze stísněných prostor interiéru do ulic. Už se nevraždí jen z pomsty, ale zejména bohatá smetánka společnosti loví chudé pro zábavu a ukojení vlastních zvrácených tužeb. Film je možná o něco více akčnější (zejména díky "supermanovi" Franku Grillovi), kvalitativně je však srovnatelný s prvním dílem, který zase nabízel temnější atmosféru a lepší práci s napětím. 65% ()

Dampfer

A náhodou skvělé, aspoň mírou naplnění očekávání. Ono po jedničce, která bohužel dost pohřbila solidní (ale rozhodně ne geniální) nápad na pěknou porci zábavy, se objevilo pokračování a vše napravila. Druhá očista je dobře fungující akční film, s nic moc dialogy, ale kvůli tomu se na ni lidi dívat nechtějí. Za to hlavní hrdina je relativně sympaťák, lokace a formy naplňování "Očisty" rozvedené tak, jak jsem to postrádal v suché jedničce, i když ke konci přeci jen film trochu ztrácí na svém tempu a natahuje se. Dokonce i celá "filozofie" kolem tohohle "svátku", ta ohledně sociální rovnosti, práv atd. je podávána snesitelně, ne li rozumně! Jestli natočí trojku tak, aby následovala posun od jedničky k dvojce, bude jen rád, protože nápad je ještě dosti těžitelný, ale hlavně se nesmí brát moc vážně! Silné tři hvězdy, možná s nástinem čtyř, avšak to spíše s porovnání se slabou jedničkou. ()

Bay a jiná galaxie

Bay a jiná galaxie

31.08.2014

Zatímco Michael Bay (Transformers: Zánik) stále neodhalil, co hodlá do budoucna režírovat, jeho producentská kariéra nabírá další a další projekty. Po letošních Želvách Ninja a thrilleru Očista:… (viac)