Příběh královny Johany Kastilské, které dějiny daly ne zrovna lichotivý přídomek Šílená, se začíná odehrávat ve Španělsku na konci 15. století. Roku 1496 byla provdána za Habsburka Filipa I. Sličného, ke kterému téměř okamžitě vzplanula vášní, která neměla už nikdy pohasnout. Jejich vztah, z počátku rovnocenný se postupem času stával stále jednostrannějším, přičemž Johanina láska se čím dál více podobala spíše posedlosti, projevující se bouřlivými záchvaty vzteku a žárlivosti, které se nesnažila nijak utlumit. Ještě za Filipova života byla její přepjatá vášnivost a nezkrotitelný temperament nazván šílenstvím. Johanina duševní rovnováha byla bezpochyby výrazně křehká, její takzvané šílenství však vycházelo z ohromného citového bohatství, které naneštěstí celé investovala do vytvoření jedné monstrózní iluze o věčné a nepomíjející lásce. Z takové představy vyšel i známý režisér Vicente Aranda, kterého tato nanejvýš zajímavá postava španělské historie zaujala natolik, že roku 2001 natočil snímek inspirovaný jejím životním příběhem. Známý tvůrce se i tentokrát zaměřil na žánr, který je mu nejvlastnější a ve kterém je opravdovým mistrem - milostné psychologické drama. Tentokrát však jeho dějiště umístil do atraktivního prostředí renesančního panovnického dvora, přičemž vedle sugestivního vyprávění Johanina příběhu věnoval mnoho pozornosti i výpravě a věrnosti dobovým reáliím. Snímek v roce uvedení do kin zaznamenal ve Španělsku nebývalý divácký ohlas a doslova zlomil rekordy v návštěvnosti. Představitelka hlavní role, mladá herečka Pilar López de Ayalaová získala za svůj přesvědčivý, emocionálně vypjatý výkon v titulní roli prestižní španělskou výroční cenu Goya a cenu Stříbrnou mušli na MFF v San Sebastianu. (oficiálny text distribútora)

myse

Historické drama, avšak nepříliš historicky hodnotné, vykresluje Johanu jako psychopatickou nymfomanku a jejího manžela jako nenapravitelného holkaře. Španělskou historii jsem studovala a realita byla poněkud odlišná, i co se rodinných vztahů v rodě Habsburků (španělských a rakouských) týče. Když ovšem od historických faktů odhlédnu, je to celkem dobrá podívaná, dobře natočený film, skvělý herecký výkon Pilar Lópezové; celek připomíná trochu pohádky o třech mušketýrech ze dvora krále Ludvíka. Naturalistické scény z porodu si ovšem režie mohla odpustit, stejně jako nadmíru milostných scén (místy připomíná softporno). Naopak oceňuji, že neznalci se zde mohou seznámit s částí španělské historie a jejími postavami. ()

Docflash

Jde už o druhý remake filmu LOCURA de AMOR,první z roku 1909 a druhý z 1948 zajímavost je,že zde debutovali v hlavních rolích Fernando Rey (padouch z FRANCOUZSKÉ SPOJKY) jako Filip Sličný a Aurora Bautista jako Johana ( oba už spolu hráli ve vedlejších rolích o rok dříve v Don Quijote de la Mancha 1947. PS : dost dobře nechápu zdejší hodnocení Odpad ! ()

LeChouan

Historický film, který není pro milovníky romantiky v historických kulisách - pokud by se vůbec dal příběh o ženě, která nezdravě miluje jednoho muže, nazvat romantickým. Je nabídnut vhled do manželského soužití Jany Kastilské a Filipa vévody burgundského (lucemburského atd.) - a že to zpočátku byla oboustranná sexuální vášeň a i poté, co sličný manžel začal hledat zábavu jinde svou manželku zcela nezanedbával – jak dosvědčí 6 dětí, mezi nimi budoucí španělský král a císař Svaté říše římské Karel V.. Vhled na posedlost ženy, jinak velmi inteligentní a vzdělané, pohledným samcem není veselá podívaná. Kromě pohledu na bortící se osobnost mladé ženy, film pomáhá vyjasnit si jak příbuzenské vztahy v nastupujícím Španělském království, tak v dědičných Habsburských zemích, ukazuje život u dvora na počátku novověku. Ve filmu se mihne matka Jany Kastilské a člověk si řekne, že hned dvě z jejích dcer – Jana, které je film věnován a Kateřina (kterou čeká manželství s tudorovským zmetkem Jindřichem) neměly lehký život (i když dostály, zejména Kateřina, svým povinnostem daným jejich původem). Za mne – výborně. ()

Bilky

Vcelku dobrý príbeh ale scénar sa mi javil dosť oklieštený. Tento film mal väčší potenciál a režisér si vybral cestu naturalistických až šokujúcich scén (samopôrod) namiesto hlbšej sondy hlavných hrdinov. Aj historické pozadie bolo zobrazené len povrchne na spôsob terajších holw.veľkofilmov. Napriek tomu vynikajúci výkon hl.hrdinky. Moje hodnotenie odráža len príbeh a herecké výkony, lebo ako historický film je to len za 2** btw: ako sa volá hl.predstaviteľka? Guiliano or Guilermo? ;) ()

Keen.lady

Za 115 minut se tedy mohlo stihnout mnohem více, než takový malinký záběr Johančiného života. Takhle jakoby jen roztahovala nohy, rodila a zaměstnávala se žárlením a poutkami s drahým Filípkem. Jistě, mohly tam ukázat více historie, neprznit tance na královském dvoře, neopakovat tisíckrát stejná slova (vážně, kolikrát tam bylo řečeno ''šílená'' a ''blázen''?). Prostě to tak trochu vypadá jako dnešní telenovely s tím, že herci byli skvělí. Prostředí pěkné. ()

solisoli

Historická dramatická romanca o vášni až do temer nepríčetnosti. Samotný príbeh bol hodne plochý z hľadiska deja, len kvôli vykresleniu kráľovnej Johany a jej pomätenosti do takej miery, že mimo trápnych nezáživných scén z útrob kráľovského dvora príbeh nič zaujímavé neponúkol. ()