Příběh plukovníka Kuklińského, jednoho z nejvýznamnějších špiónů studené války... Jack Strong bylo krycí jméno plukovníka Polské lidové armády Ryzsarda Kuklińského – údajně největšího škůdce komunismu. Jako člen generálního štábu Polské lidové armády byl styčným důstojníkem mezi polskou armádou a velením vojsk Varšavské smlouvy, což mu umožňovalo přístup k nejtajnějším dokumentům vojenského charakteru. V roce 1971, tedy krátce po Gdaňských krvavých událostech a vpádu vojsk Varšavské smlouvy do Československa se Ryzsard Kukliński rozhodl začít spolupracovat se CIA. Údajně jim dodal kolem 35 000 stran přísně tajných materiálů... Polská společnost je v pohledu na Kuklińského rozdělena. Někteří ho považují za národního hrdinu, který možná zabránil invazi Sovětského svazu do Polska tím, že vynesl plány invaze SSSR do západní Evropy, přičemž Polsko mělo být obětováno ve smyslu bojiště. Část Poláků ho považuje za zrádce, protože porušil vojenskou přísahu. V nepřítomnosti byl odsouzen k trestu smrti, ale po pádu komunismu byl jeho rozsudek zrušen... Film nazvaný Jack Strong, podle krycího jména Ryzsarda Kulińského, je strhující podívanou – špičkový politický thriller s hvězdným obsazením, který nám zároveň připomene područí států Východního bloku pod diktátem Sovětského svazu, dusivou atmosféru života za železnou oponou a hrdinství těch, kteří se komunistickému zlu dokázali postavit. (Česká televize)

eLeR

Najprv si Jack Strong špióni jedna radosť, potom od polovice to naberá na sile a začne to byť veľmi nebezpečná hra. Nie je všetko také, ako sa zdá byť. Mňa osobne táto téma nie vždy baví, ale myslím si, že tento poľský kúsok je naozaj vydarený. Vďaka skvelému vizuálu to pôsobí naozaj skutočne. ()

mat.ilda

Život píše thrillery... obzvlášť, pokud jste agentem CIA a zároveň vysokým důstojníkem druhé strany tábora na horké půdě studené války. A kdyby se bondovské dobrodružství plukovníka Kuklińského někomu nezdálo samo o sobě dostatečně napínavé, ještě je zde přidaná hodnota zajímavě vystavěné konstrukce příběhu, která na něj dopředu nic neprozradí (pokud nejste tím typem, co si před projekcí vyhledá materiálů hodných seminárky). Pravdou je, že vystupování ruských soudruhů se neobešlo bez démonizačních projevů (tak ale zase strach má velké oči a asi o úplně hodné strejdy se nejednalo), akční honička mimoděk vyvolala vzpomínku na pana Charváta (a že Jack Strong nemá nárok na označení akční?... no, ti popeláři si to určitě nemysleli :-)) a sám Kukliński mně přišel trestuhodně neopatrný, i tak však mohu prohlásit: "Poláci umí, našinec čumí!" ()

Ivoshek

Je to dobře natočené, i ten pocit z té socialistické doby tam je trefný dobře. V první půlce se toho moc neděje, ke konci to víc nabere na dynamice. Top je vtip na hranici západního Berlína, kde se černý řidič jízlivě ptá celníka, jestli ty stejný psy měli i v Osvětimi. Celkově 4, kdyby to mělo víc drajv, mohlo si to sáhnout i výš. Ale to je u životopisu asi těžký. ()

borsalino

Tedy Poláci se témat, která míří do vlastních řad a předsudků, nebojí a je to chvályhodné. Vzniklo tak dílko, které je z jedné strany ponuré, bolševicky šedé, ale také je cítit, že ne každý lampasák, musí být nutně úplná guma. Co že bychom se od Poláků inspirovali? ()

Havenohome

Tak počul som už aj také názory, že je to akčný film. Bohužiaľ nie. Je tam jedna akčná scéna - naháňačka aut na snehu v asi šesť-sekundových záberoch na široký objektív. Pôsobí to teda všelijako, len nie akčne. Ak by sme to mali zaradiť do nejakej žánrovej škatuľky, tak to bude najskôr špionážny thriller. No musím povedať, že asi jeden z najnudnejších aké som kedy videl. Problém snímku je, že sa nemastno-neslano drží chronologicky Kuklinského biografie, namiesto toho aby materiál uskúpil do žánrových vzorcov a priniesol zároveň nejakú zaujímavú interpretáciu. Je to dosť patetická, naivne didaktická antisovietska(ruská) agitka plná slzopudného poľského nacionalizmu. Film hovorí, že za všetko mohli len zlí Rusi a Kuklinského vykresľuje ako idealistického bojovníka bez pochýb, ktorý nemal k svojmu konaniu žiadnu pragmatickú motiváciu. Je to jednoducho splošťovanie histórie, ktorého funkciou je súčasnému publiku naklamať, že mali vo svojich dejinách superhrdinov. ()

Necrotongue

Nesnadno se mi tento film hodnotí. Na jednu stranu jsem byl naprosto spokojený, atmosféra Polska sedmdesátých a osmdesátých let byla dokonalá, generála Jaruzelského jsem okamžitě poznal a Brežněvův hlas mi způsobil mrazení v zádech (přesně takhle si ho pamatuji). Pak tady ale byla postava plukovníka Kuklińského a s jejím vykreslením jsem už tak spokojen nebyl. Už při sledování snímku mě nepotěšilo, že se tento hrdinný plukovník podílel na plánování Operace Dunaj, při pozdějším hledání na internetu jsem se dostal i k dalším zajímavým informacím a nad tři kousky prostě nepůjdu. ()

Morholt

Pod pojmem "akční" si představuji trošku víc, než jen kratičkou sněžnou automobilovou honičku, jejímž nejkvalitnějším aktérem byl prastarý Opel, jehož model se už x let nevyrábí. Ale jinak jsem spokojen. Poláci natočili obstojné špionážní drama o chlapíkovi, jenž by měl být národním hrdinou, ale Poláci jsou nám v mnoha věcech podobní a tak i on, stejně jako třeba naši Mašínové, získal nálepku "kontroverzní". Na své si tu přijdou jak milovníci tradiční vyzvědačské práce, tak i fandové rodinných dramat či historie určitého úseku Studené války. Herecky parádní a potěší i hostovačka z Hollywoodu v podobě Patricka Wilsona. Bravo Kukliński a smrt bolševikům! 80% ()

Borrtex

Velmi povedený akční krimi napínavý film založený na skutečnosti. Hodně silný příběh polského plukovníka Kuklinského, jehož život se v průběhu filmu výrazně změní a zkomplikuje. Z počátku se film soustředí na uvedení diváka do obrazu, a na navnadění místní atmosféry. V druhé polovině začne opravdová akce, kdy sledujeme promyšlený vývoj života a jeho postupné komplikování. Všechen ten plynulý příběh byl obdařen dobrým hereckým obsazením, skvělou atmosférou, a dokonalým závěrem. 85%. Viděno v kině na 40. LFŠ. ()

agentmiky

Filmy natočené v roce 2014,které nejsou ve společnosti tak známé, mě čím dál tím více překvapují. Nejdříve Wyrmwood, poté Joe Doe Vigilante a teď Jack Strong. Film je natočen našimi severními sousedy,a to Poláky. Příběh se odehrává zejména v 70. a 80.letech. Atmosféra je strhující a hodně mě nadchnula .Sice zde nejsou známé tváře, ale i tak se zde vyskytl americký herec Patrick Wilson, který zde zahrál amerického agenta. Hlavní hrdina byl výborně ztvárněn Marcinem Dobrocinskim, který by se v nějakém větším filmu určitě ujal. Normálně bych filmu dal 4 hvězdy, ale za skvělou práci, kterou předvedli sporadičtí filmoví tvůrci Poláci, dávám filmu pět. Hodnocení:90% ()

NinonL

Zklamání. Asi jsem měla přehnaná očekávání od režiséra Pasikowského. Čekala jsem nového kapitána Klosse a dočkala se psychicky labilního špióna, který okázale lezl do .... Američanům, a ti jím viditelně pohrdali. Aspoň takový dojem jsem z filmu měla. Poslední půlhodina celkem ujde, ale zbytek za moc nestojí. Režisér se asi bál jasně vyjádřit svůj názor na kontroverzního plukovníka Ryszarda Kuklińskiego, tak vytvořil cosi nemastného, neslaného a bezpohlavního. Průměrný film. ()

Freemind

Na polské filmy - jako na všechny středoevropské včetně českých - mám vyloženě alergii. S úlevou tedy prohlašuju, že "Jack Strong" je první polská produkce v tomto tisíciletí, kterou jsem si od začátku do konce téměř dokonale užil. Téměř, protože jsem celou dobu čekal na okamžik, kdy se to sesype. A ono se to nesesypalo - "Jack Strong" je výborná práce jak po technické, tak obsahové stránce. Jediným mínusem je nepřehledná první polovina, jakmile ale naskočí standardní zápletka "uteč nebo zemři", všechno klape jak má. Gratulacje, rodacy! ()

Rakosnicek77

Tak Poláci celkem překvapení :-) Jedinné co vedu v paměti z jejich tvorby je Sexmise a Čtyři z tanku a pes a to teda opravdu bůhvíco nebylo. Jack Strong je úplně z jiného soudku a rozhodně se tvůrci nemají naprosto za co stydět. Filmu nechybí akce, zápletka, drama ani děj. Je to napínavá podívaná, pohled za železnou oponu a rozhodně s filmem zažijete zajímavý večer. Mohu jedině doporučit! ()

Kaluž

Jack Strong je polské drámo jako ze škatulky. Skoro jako od Hřebejka nebo Svěráka, když ještě uměli ve ztížených středoevropských podmínkách točit filmy se spielbergovským potenciálem. ()

slunicko2

Trocha polsko - amerického patetismu. 1)  "Vynikající a strhující špionážní thriller" (Radek99*****) si představuji jinak. Rozvláčná lehce nudící první polovina filmu se naštěstí spolu s tím, jak soudruzi začali po shánčlivém Jackovi pátrat, transformovala do příjemně koukatelné skoro až akční podívané._____ 2)  Úvahy o podobách či rozdílech české a polské národní mentality se nabízejí samy. Jen by to posuzování chtělo více soudnosti a lepší znalost historie, než jakou disponuje běžný absolvent české školní výuky. ()

Dont

Čím více mám za sebou polských filmů s historickou tematikou, nebo prostě jen pozadím nějaké doby (Růžena, Ida, Štvanice), tím jasněji vnímám, že Polákům jde tento typ filmů v posledních letech mnohem lépe než nám. My si z toho už jen dokážeme dělat legraci, a ani v tom poslední dobou nevynikáme. Jack Strong je velmi zdařilý špionážní film podle skutečných událostí s výborným Marcinem Dorocińskim v hlavní úloze důstojníka polské lidové armády, který za studené války navázal kontakty s americkou tajnou službou. Jenom se mi fakt nelíbilo, jak ho ke konci namaskovali, aby vypadal starší. To bylo jak z nějaké divadelní maškarády. :-) ()

PP66

Kdo by to do Poláků řekl, že dovedou natočit takto kvalitní špionážní film. Nechybí tomu opravdu nic a vřele doporučuji;o) ()

kinderman

Škoda, že když už se do širší distribuce u nás dostane nějaký polský mainstream, je to podbízivě natočené Komasovo Město 44, a ne třeba právě tahle precizní žánrovka W. Pasikowského, jehož Psi pro mě počátkem 90.let znamenaly na obrazovce ČT naprosté zjevení. Později jsem si režisérovu filmografii komplet sehnal z Polska na DVD a nyní jsem rád, že s Dozvuky a Jackem Strongem pořád kope tu nejvyšší filmařskou ligu. Jo, Poláci holt mají Pasikowského a Kuklinského, my akorát Jákla a Kulínského. ()

lioncel

Skvělá práce (!) .. ta atmosféra, člověka opravdu až mrazí ..... a teď jaká byla realita - Poláci byli všeobecně známí svou nespolehlivostí (když byli například vyzbrojeni novými sovětskými letouny, pravidelně nejpozději do 3 týdnů jeden přeletěl na ´druhou´ stranu), nejvyšší sovětské velení si toho bylo moc dobře vědomo, ostatně po událostech v Maďarsku, pražském jaru, událostech v Polsku, to ani jinak u nich nešlo - proto, pokud jde o Varšavskou smlouvu (VS) bylo vše trochu jinak, než se dnes líčí (ostatně, to platí ve všem) - plánování, provádění, společné obrany území členských států VS před napadením NATO bylo odjakživa dvoustupňové, jedna stránka věci byla určená pro bratrské státy a jejich armádní velení, ta druhá a mnohem důležitější, tu si nechávali Sověti pouze pro sebe a nikoho jiného k tomu nepustili .. samozřejmě se mnohdy tyto dvoje plány činnosti a fungování VS musely v mnoha věcech úzce prolínat, to ale nebyl žádný zásadní neřešitelný problém .. proto, že by Kuklinski nějakým zásadním způsobem ohrozil či oslabil VS, to určitě ne, tomu nevěřte ... ("Cílem Varšavské smlouvy byla koordinace politiky a vytvoření systému kolektivní bezpečnosti v Evropě, resp. spolupráce ve vojenské oblasti při společné obraně socialismu, suverenity a nezávislosti, a také vytvoření protipólu k severoatlantickému paktu. Nejvyšším politickým orgánem Varšavské smlouvy byl oficiálně Politický poradní výbor složený z nejvyšších stranických a státních představitelů členských zemí. V praxi však direktivy Spojenému velení a štábu Spojených ozbrojených sil přicházely z Kremlu. Velení sídlilo v Moskvě a v jeho čele stáli pouze sovětští vojenští představitelé. Zástupci ozbrojených sil ostatních států byli pouze styčnými důstojníky, přinášejícími instrukce sovětského velení. Otázky strategie a taktiky v obecné rovině neřešilo velení a štáb spojených ozbrojených sil Varšavské smlouvy, nýbrž generální štáb sovětských ozbrojených sil.") ()

C0r0ner

Někdy do půlky to byl "jenom" moc dobrý film, ale pak tvůrci pořádně přitlačili na pilu s tempem, akcí a napětím (dlouho jsem nebyl tak vtažený do děje), že se to najednou překlopilo k pěti hvězdičkám. A pokud se Jack Strong opravdu zasadil o to všechno, můžeme mu děkovat za mnohé. 95% ()

zette

Chovani Kuklinskeho se mi zdalo ukvapene a hodne riskantni, stejne tak mam pochyby i o uteku... Jinak se jedna o povedeny spionazni thriller, ktery prekvapi vybornou vypravou a budovanim atmosfery. Kdyz k tomu pridam velmi dobre herecke vykony, tak musim tento film ohodnotit kladne. ()

3Kino - filmem proti ruské agresi

3Kino - filmem proti ruské agresi

27.02.2022

3Kino chce společně s organizátory Ukrajina film fest vyjádřit podporu a solidaritu Ukrajině. V několika pražských kinosálech budou postupně promítnuty filmy, které reflektují katastrofální dopady… (viac)