Ex Machina

• Slovensko Umelá inteligencia (viac)

Caleb (Domhnall Gleeson) mal neuveriteľné šťastie. Vo firemnej súťaži vyhral hlavnú cenu, týždenný pobyt na horskej chate svojho zamestnávateľa, geniálneho vedca Nathana (Oscar Isaac). Vo chvíli, keď uprostred pustatiny vyskočí z vrtuľníka, ktorý ho sem dopravil, dôjde mu, že na tento týždeň len tak nezabudne. Lenže ani najbujnejšia fantázia by ho nedokázala pripraviť na to, čo ho čaká v supermodernej stavbe pripomínajúcej protiatómový bunker. Prvotný ostych zaženie Nathanov priateľský prístup. Potom sa však zoznámi s Avou (Alicia Vikanderová), priateľským dievčaťom s krásnou tvárou. Káble prechádzajúce jej priehľadným telom prezrádzajú, že v skutočnosti je unikátnym robotom. Caleb sa stane súčasťou technologického experimentu. Jeho úlohou je komunikovať s Avou, ktorú Nathan pozoruje, zaznamenáva a testuje tak možnosti umelej inteligencie. Dokáže byť Ava natoľko ,,ľudská“, že Caleb zabudne na to, že komunikuje s robotom? Dokáže v ňom prebudiť nejaké city? Calebovi sa však úloha pokusného králika začne čím ďalej tým viac nepáčiť, najmä od chvíle, kedy s Avinou pomocou zistí, že Nathan mu o svojom výskume nepovedal zďaleka všetko. (TV JOJ)

RomaS

Konverzační sci-fi o tom, kdy končí programování a začíná vědomí, kdy končí logický kalkul a začínají pocity a kde končí práva stroje k nerozeznání od člověka. Jistě, podobné nekončící dialogy tu už bylo v bezpočtu jiných dílech s podobným postupem nebo logickými závěry. V tomto ohledu se tu nic objevného nekoná. Je to spíš takový remake do moderní podoby vize blízké budoucnosti z pohledu současné kybernetiky. Scifi hitech look to má parádní až moderně klaustrofobický. Já ale nezískal sympatie k nikomu z účastněných, takže zůstalo emočně ploché. V minimalistyckých scifi o dialozích zůstává stále králem Man from Earth. ()

belinko

Film, ktorí to hrá na najzákladnejší emotívny "pud" človeka, pojíma rozdiel medzi "milovať" a "mať rád" a vo finále pridá o 200%. I tak sa mi však zdá, že vo filme boli asi 3 pekné "klišé" myšlienky a ostatné sa točilo už len okolo efektov, prírody, spomalenej Alicií a tá záverečná finálna sekvencia mohla byť aj kratšia. Podľa mňa mal film veľa múch, hlavne čo sa týka "vývoja" deja. Ale dajme tomu, že solídna troječka. ()

DaNvYto

Dojem ve mě zanechal především konec... který vlastně řekl, že vše co se doteď ve filmu stalo, jsou jen nepodstatné sra*ky. ()

retrix

Film naznačuje možné aspekty umělé inteligence, jejího sebeuvědomování a vztahy lidí k těmto výtvorům. Snaží se nám naznačit, že v budoucnu budou lidé, kteří UI budou brát jako věc a jiní jako živého tvora. ()

Foogas

Slušná sci-fi jednohubka, ale do kultovního bijáku, kterej budou uctívat i příští generace, to má zhruba stejně daleko, jako zauzená makrela za 119,- Kč zpátky do moře. ()

mouzi

Nepřesvědčivé herecké výkony, nesympatičtí herci, směšná psychologie postav. Zpočátku celkem poutavý děj se překlopí do sračkoidní frašky. Tohle se prostě nepovedlo. ()

listo

Nikterak překvapivý, utahaný film bez tempa a spádu. Buď chci dělat neotřelé sci-fi nebo napínavé drama nebo dobrou detektivku nebo umění překypující filozofováním. Když se snažím nacpat tohle všechno do jednoho snímku, vyleze mi z toho paskvil, který zachraňují pouze herecké výkony tří hlavních protagonistů a povedeny mix exteriérů a interiérů. Oscar Isaac má velký potenciál, už podruhé mě svým civilním projevem přesvědčil o svych hereckých kvalitách, jen ty filmy by si mohl začít vybírat trochu pečlivěji. Za mě tentokrát 40 %. ()

pan_filuta_

Výtečný film, na který jsem čučel zrovna v historickém momentě pro csfd, kdy se tu zavádí cenzura slova. Ex machina je film o testování umělé inteligence a proto je snad na místě pojmout tento komentář jako test Homova vypípávacího robota. Následující text je lakmusový papírek Homovy svobodomyslnosti: píčovina, kokotina, blbost, krávovina, sračka, čurák, kokot, zmrd, vůl, píča, kurva, hovno, debil, dement, policajt, kokot, blbec, kretén, ichtyl, srágora, buzna, magor, kuřbuřt, koňomrd, krypl, pičus, debilita, demence, deviace, idiocie, prdel, blbý, debilní, dementní, zasraný, zkurvený, buzerovat, čurat, čůrat, chcát, fetovat, chyndit, jebat, kurvit, kurvit se, mrdat, šukat, vypíčit, pičovat, vypičovat, vyprstit, vylízat, šulin, děvka, vykuř, černoprdelník, hovado, prd, mrd, kunda, frnda, ochvěj, teplouš, buzna, homokláda, bukvice, vypičenec, coura, rozhoďnožka, štětka, přizdisráč, sráč, hajzl, na prdel, v prdeli, do prdele, prasopes, sakra, negr, žabožrout, všivák, křivák, socan, komouš, babišovec, fašoun, pablb, shit, fuck, himlhergotdonerveterkrucajselement. ()

Scaevola

(pozor, nenápadný spoiler) Vezmeme-li to nejklasičtější ze sci-fi, přidáme několik záběrů podmanivých krajinek, něco holedbání na moderní technologie od vyhledávačů až po sociální sítě, a ve výsledku dostaneme novou versi Frankensteina, která překvapí jen zapomenutím tří pravidel robotiky. Vlastně jde o takovou střelbu geeků do vlastních řad, protože, věřte mi, většinu z těch věcí děláme všichni. ()

spawnxp

Velice příjemný překvapení. Profesionálně natočený sci-fi, s atmosférou, nadstandardní kamerou a muzikou, dobrejma trikama a velice kvalitním castingem. Samotnej "domek" v lese, kde se to celý vlastně odehrává, je kapitola sama pro sebe - asi mam nějakej (psychickej) problém, ale mě se ta kombinace studenýho luxusu (sklo, nepřímý osvětlení, na zdi Polock a tak) a "divoký" a prázdný přírody docela líbila. Co se týče příběhu, jedná se o netriviální (skoro až uvěřitelnou) zkazku o možných motivacích geniálního miliardáře, kterej už má asi všechno ale vůbec není jasný jestli mu z toho opravdu hráblo. Nicméně finále nemůže nepripomenout "problém", nebo spíš "způsob řešení problému", kterej předvedl android Roy Batty v Blade Runner. Je to citace, ale ambiciozní citace. Mě neurazila, ale... Takže za finále bod dolů. ()

mrsin

Trochu naštval otevřený konec, ale i tak jde o parádní sci-fi se sexy robotkou a nádherným prostředím (ten dům bych chtěl!). Rozhodně doporučuji. ()

Dajtin

Pridam sa k skor k tym ktorym toto dielo neprislo az take uzasne. Nad zaujimavostou ze reziser ma za sebou 10 rocnu historiu umelej inteligencie som sa pekne zasmial. Vizualne mozno pritazlive, co sa tyka obsahu je to slabe, ziadne nove pohlady na danu problematiku. Koniec mi prisiel zaujimavy, az na ten extremne hlupy pokus zabranit Eve odist, ved preco by som nevbehol ku robotovi, ktoreho neviem kontrolovat aj s kartickou. A tu prichadza vycitka k dalsiemu problemu, ako mohol nechat behat po doma robota (Kjoko), ktoreho nevie plne kontrolovat, resp. ani sam nevie ako funguje alebo, co ma v mysli a pritom sa vsetky modely snazili ujst. Pritom sa sam uvedomuje ze nas ovplyvnuje mnozstvo veci, ktore ani nevnimame/ ak som spravne to pochopil boli programovanie k nasmu obrazu. ()

Gregor_Samsa

Jeden z nejoriginálnějších filmů poslední doby. Velmi působivé, jiné a netradiční, vtahující, překvapivé; dobře po všech stránkách připravené. My love for the deep north... to místo je krásné a já už se teď dívám, kdy a jak bych tam mohl jet. We do live only once, že... Ten příběh se odehrává plynulým tempem bez přerušení, stejně tak jako AI myslí; my máme city a emoce – někdy to může být méně, než více... [90%; 2015-01-25 Home sweet home] ()

Vary přivítají Alicii Vikander a Ewana McGregora

Vary přivítají Alicii Vikander a Ewana McGregora

13.06.2023

57. ročník Mezinárodního filmového festivalu v Karlových Varech už nám klepe na dveře, vše vypukne na přelomu června a července, kdy lázeňské město opět zaplní davy nadšených filmových fanoušků i… (viac)

Indie Doctor Strange je hit

Indie Doctor Strange je hit

22.05.2022

V posledních několika týdnech do kin vstoupily hned dva filmy s tematikou multiverza, Doctor Strange v mnohovesmíru šílenství a Everything Everywhere All at Once. První z nich se podle předpokladů… (viac)

Režisér Ex Machiny si vybral další projekt

Režisér Ex Machiny si vybral další projekt

07.01.2021

Režisér Ex Machiny nebo Annihilation Alex Garland si zřejmě konečně vybral svůj další projekt. Původně se zdálo, že se filmař po svém posledním seriálovém projektu Devs uchytí v televizi, nakonec… (viac)

Tvůrci Trainspotting a fotbalová legenda

Tvůrci Trainspotting a fotbalová legenda

29.08.2018

Společnosti DNA Films a Passion Pictures, zodpovědné například za snímky Trainspotting, Pátrání po Sugar Manovi nebo Ex Machina, pracují na novém projektu o legendárním fotbalovém trenérovi Siru… (viac)