Ex Machina

• Slovensko Umelá inteligencia (viac)

Caleb (Domhnall Gleeson) mal neuveriteľné šťastie. Vo firemnej súťaži vyhral hlavnú cenu, týždenný pobyt na horskej chate svojho zamestnávateľa, geniálneho vedca Nathana (Oscar Isaac). Vo chvíli, keď uprostred pustatiny vyskočí z vrtuľníka, ktorý ho sem dopravil, dôjde mu, že na tento týždeň len tak nezabudne. Lenže ani najbujnejšia fantázia by ho nedokázala pripraviť na to, čo ho čaká v supermodernej stavbe pripomínajúcej protiatómový bunker. Prvotný ostych zaženie Nathanov priateľský prístup. Potom sa však zoznámi s Avou (Alicia Vikanderová), priateľským dievčaťom s krásnou tvárou. Káble prechádzajúce jej priehľadným telom prezrádzajú, že v skutočnosti je unikátnym robotom. Caleb sa stane súčasťou technologického experimentu. Jeho úlohou je komunikovať s Avou, ktorú Nathan pozoruje, zaznamenáva a testuje tak možnosti umelej inteligencie. Dokáže byť Ava natoľko ,,ľudská“, že Caleb zabudne na to, že komunikuje s robotom? Dokáže v ňom prebudiť nejaké city? Calebovi sa však úloha pokusného králika začne čím ďalej tým viac nepáčiť, najmä od chvíle, kedy s Avinou pomocou zistí, že Nathan mu o svojom výskume nepovedal zďaleka všetko. (TV JOJ)

dkas

Ten film mě ze začátku nebavil. Později to začalo být čím dál více zajímavější, až k finále. Ne snad, že by bylo totálně nepředvídatelné, ale bylo dobré. Problém jsem ale měl s herci, kteří mi nesedli. Ale i přesto zajímavá, neakční sci-fi... ()

papadoce

Atmosféra, soundtrack, casting, celkový vizuál, to všetko tu bolo zvládnuté na jednotku. Problém, ktorý mi nedovolil dať 5 je v chýbajúcom prekvapivom momente. Celé to bolo tak čitateľné, pozor spoiler - ďalšie verzie vrátane Yoko Ono, útek a sním súvisiaci obrat kto je väznený a kto väzeň, smrť šialeného vedca a pod. Škoda, chcelo to niečo šokujúce a nepredvídateľné, .... nestalo sa však. Každopádne slušná úroveň v rámci svojho žánru. ()

misar3

Joo... takovéhle zvraty, kdy vlastně nevíte, kdo je hodnej a kdo zlej, to z podobných snímků dělá FILMY. Mimochodem, chudák vědec byl jediný kladný hrdina. Neudělal nic špatného, postupoval vědecky, jediné čím se provinil, že se ožral :P ()

biergof

Zvláštní, všichni papouškujete něco o umělé inteligenci a přitom jde doslova o umělou ženu s vědomím, sexualitou, touhou i nemilou intrikou. Proč každý počítá s tím, že UI se bude chovat přesně jako lidé?? velmi omezený a primitivní přístup.. Všehovšudy film samotný inteligentní je, má své kouzlo, silné pasáže, neohrané herce. A kvality si Age of Lobotomovie umím cenit. Apropo s větším rozpočtem a výpravou jsme tu mohli mít skvělý Blade Runner II, nemyslíte? ()

PaRi

Hodnocení bych shrnul do jedné věty. Film nepřekvapí, nenadchne, ale taky neurazí. Inu kombinace Arthur C.Clarke a Kubrick se jen tak nezopakuje a tak nejlepší sci-fi všech dob 2001 vesmírná odysea není stále překována. ()

Blutarg

Někde na pomezí 3 a 4 hvězd = za mě 70 %. Myslím, že si film nechává otevřená dvířka pro dvojku, která bude / nebude dle výsledků návštěvnosti... ()

AshT

Deus Ex Machina velice vydařený snímek o 3 hercích. Komorní scifi, které poukazuje jak nebezpečná je umělá inteligence. Snímek je ze začátku utahaný, ale po 40 minutách nabírá neuvěřitelné tempo a nečekaně vygraduje. 80% ()

Bube1

Ex Machina je vizuálně krásné psychologické sci-fi drama, kterému podráží nohy ten naprosto odfláknutý konec... Celou dobu obklopuje diváka správně tíživá atmosféra a především herecké výkony všech tří hlavních postav nás směrují do velkého (nikoli velkolepého) finále. To se ovšem nekoná, takže tento snímek zapadne v historii kinematografie maximálně do lepšího průměru. Velká škoda, ale i tak odvedl Garland dobrou práci a 4 hvězdy si zaslouží. ()

Nešpi

Sci-fi, které dostatečně vykresluje problematiku UI pod Garlandovou rukou je dílo, které každý den neuvidíte. Je skutečně impozantní celková interakce hlavních tří protagonistů, která funguje na jedničku a chemie mezi D. Gleesonem a A. Vikander je do nebes volající. O třešničku na dortu se nám postarali pánové Geoff Barrow a Ben Salisbury a jejich brilantní soundtrack, který ve vás bude vyvolávat mrazivé pocity i dlouho po shlédnutí Ex Machiny. ()

DaweForeman

Něco na styl filmu "Transcendence" s Johnym Deppem. Tenhle film se spíše zaměřuje na existenční filosofii a rozdíl mezi emocinálním přístupem a rozumovým. Zpočátku je to nepředvídatelné - jaký průběh příběhu bude, protože je možných několik různých možností. Ale jaksi mi tam chyběla konfliktní diskuze v otázkách etiky, dále psychologie a akčnost. ()

Nelishka91

Hmmm...tenhle film ve mě vyvolal tak akorát smíšené pocity. Myšlenka filmu je naprosto dokonalá, ALE! Nakonec mě to celkem dost nudilo, skoro jsem usínala....108 dlouhých minut nekonečného čekání na pořádnou akci, která se bohužel ukázala až 10 minut před koncem filmu mě dost zarazila a zklamala. Dějová linka naprosto nudná, snadno okoukatelná, žádné novinky na obzoru.... A když už to konečně vypadalo, že by film přece jenom nebyl ztrátou času, co se nestalo? Další hořké zklamání. Kdybych to měla porovnat s Automatou (stejný rok premiéry), tohle je hodně velký průměr. Škoda. ()

PB2

Pro mě spolu s Jupiter Vychází nejlepší SF filmy roku 2015. Musí to být výborný film, v kině jsem byl s lidmi, které SF spíš odrazuje a všem se to líbilo. ()

seeba10

K tomuto filmu bych měl jediné: Pozor na ty stroje :-D Je to za 4,5 hvězdy, takže se zaokrouhlením (protože napjatý jsem opravdu byl) nakonec 5*. ()

TSZ

Hard-core sci-fi pro dospělé, která má sice co říct, ale kromě opravdu ortodoxních fandů asi nebude nikdo příliš poslouchat. Musím pochválit komorní zpracování a celkovou pochmurnost až odtažitost děje, atmosféra je opravdu hutná a skvěle pasuje i temná hudba. Co je to však platné, když je vám prakticky fuk, jak to celé dopadne a kdo koho testuje. Za evidentní málo peněz se však podařilo přesto zahrát docela hodně muziky, hlavně co se týče efektů a zpracování robotů. ()

J.e.r.e.c

Ve finále jsem cítil lehké zklamání, ale rozhodně ne proto,že by tohle nebyl dobrý film; právě naopak! Ex-Machina je vynikající a to cca 95% času; radoval jsem se, jak krásně tady funguje spojení inteligentního sci-fi a psychologického thrilleru, zabíhajícího místy až do hájemství hororu (hudba a zvuky natahující nervy na skřipec). Ta jediná pasáž - těsně před koncem - však narušila mé nábožné poblouznění, a ani skvělý závěr už nedokázal ten pocit vrátit na předchozí úroveň. Úplně vidím autora, jak má pohromadě celý koncept, včetně konce, a pak dojde ve scénáři až ke krizovému místu, a najednou tak úplně neví, jak vlastně tuhle pasáž uchopit. Nedá se napsat, že je to vyložená blbost, jako třeba v Oblivion, ale nesedí to sem, celý příběh přímo volal po nějakém (uměle) inteligentnějším rozřešení. Zkrátka detail, nedokonalost, která je důkazem lidskosti duchovního otce filmu Alexe Garlanda. Je to vlastně vůbec první snímek, který režíroval (předtím jen scénáře, např. atmosférou ne nepodobný Sunshine), a do budoucna ho mám na radaru. Pro milovníky sci-fi je (i vzhledem k tomu, že v rámci žánru se toho poslední dobou zrovna moc neděje) Ex-Machina povinností. A pokud vás - stejně jako mě - rozechvěje už jen pohled na něco, co má veškeré atributy lidské bytosti, ale přitom to stejně zjevně člověk není, tak... nebo vlastně je? Jak že to říkali v Her? 80 % ()

himor

Nejak v poslednej dobe narážam na samé divné filmy. Nemôžem povedať že bol film zlý, to nie, umelá inteligencia ako ju nepoznáme, snáď iba z filmu A.I., ale ajtak to bolo divné. Dlhé rozhovory, dlhý dej a koniec taký ako som si myslel už hodinu pred koncom...ako zážitok dobrý, ale nie výborný. Tak do 70-75%. ()

Vary přivítají Alicii Vikander a Ewana McGregora

Vary přivítají Alicii Vikander a Ewana McGregora

13.06.2023

57. ročník Mezinárodního filmového festivalu v Karlových Varech už nám klepe na dveře, vše vypukne na přelomu června a července, kdy lázeňské město opět zaplní davy nadšených filmových fanoušků i… (viac)

Indie Doctor Strange je hit

Indie Doctor Strange je hit

22.05.2022

V posledních několika týdnech do kin vstoupily hned dva filmy s tematikou multiverza, Doctor Strange v mnohovesmíru šílenství a Everything Everywhere All at Once. První z nich se podle předpokladů… (viac)

Režisér Ex Machiny si vybral další projekt

Režisér Ex Machiny si vybral další projekt

07.01.2021

Režisér Ex Machiny nebo Annihilation Alex Garland si zřejmě konečně vybral svůj další projekt. Původně se zdálo, že se filmař po svém posledním seriálovém projektu Devs uchytí v televizi, nakonec… (viac)

Tvůrci Trainspotting a fotbalová legenda

Tvůrci Trainspotting a fotbalová legenda

29.08.2018

Společnosti DNA Films a Passion Pictures, zodpovědné například za snímky Trainspotting, Pátrání po Sugar Manovi nebo Ex Machina, pracují na novém projektu o legendárním fotbalovém trenérovi Siru… (viac)