Ex Machina

• Slovensko Umelá inteligencia (viac)

Caleb (Domhnall Gleeson) mal neuveriteľné šťastie. Vo firemnej súťaži vyhral hlavnú cenu, týždenný pobyt na horskej chate svojho zamestnávateľa, geniálneho vedca Nathana (Oscar Isaac). Vo chvíli, keď uprostred pustatiny vyskočí z vrtuľníka, ktorý ho sem dopravil, dôjde mu, že na tento týždeň len tak nezabudne. Lenže ani najbujnejšia fantázia by ho nedokázala pripraviť na to, čo ho čaká v supermodernej stavbe pripomínajúcej protiatómový bunker. Prvotný ostych zaženie Nathanov priateľský prístup. Potom sa však zoznámi s Avou (Alicia Vikanderová), priateľským dievčaťom s krásnou tvárou. Káble prechádzajúce jej priehľadným telom prezrádzajú, že v skutočnosti je unikátnym robotom. Caleb sa stane súčasťou technologického experimentu. Jeho úlohou je komunikovať s Avou, ktorú Nathan pozoruje, zaznamenáva a testuje tak možnosti umelej inteligencie. Dokáže byť Ava natoľko ,,ľudská“, že Caleb zabudne na to, že komunikuje s robotom? Dokáže v ňom prebudiť nejaké city? Calebovi sa však úloha pokusného králika začne čím ďalej tým viac nepáčiť, najmä od chvíle, kedy s Avinou pomocou zistí, že Nathan mu o svojom výskume nepovedal zďaleka všetko. (TV JOJ)

Erik7595

Vynikajúce a atraktívne sci-fi sa dá natočiť aj bez množstva CGI efektov, výbuchov a množstva akcie. Ex Machina je toho dôkazom. Pomerne neznámy režisér ma prekvapil a priniesol mi myšlienkovo podnecujúce a témou veľmi atraktívne sci-fi, ktoré má jedinú chybu v tom, že samotné odhalenie nie je tak prekvapujúce, akým sa snaží byť. Ale hodnotím vysoko pozitívne a veľká pochvala tiež patrí herečke Aliciii Vikander, ktorá stvárnila androidku Ava vynikajúco. ()

xxxvodnikxxx

Trochu rychlej, a na jednu stranu nedokončenej konec, jinak super :) Téma takový to "in" hi-tech , scifi, humanoidi, umělá inteligence apod. Zpracování super- rozdělení po jednotlivých sezení jako kapitoly, a taky :) ()

Pawlisman

I přesto, že děj je jak pohádka pro děti a skutečně příliš překvapení se v druhé polovině nedočkáme a tak nás první půlka napíná skoro zbytečně, tak vše je zaobaleno do chytlavého hávu a vše provedeno poměrně dobře (ačkoliv vše a podobné už tady párkrát bylo), tak si nedovolím jen 3 hvězdy. Střeva by to chtělo lepší a čekal jsem mnohem více zamotanosti a variant v druhé části, ale což, odcizená kartička, panáky a šmitec. 7/10 ()

M1k9

Dokonalé propojení (souboj) lidské a umělé inteligence s lidskými emocemi. Thriller v denním světle, v reálném čase. Žádné neznámé monstrum ve tmě, XXX le v budoucnosti. Je to unikát! Mrazivé poselství v závěru. 9/10 ()

Raimok

Nečekal jsem, že mě takhle pomalu plynoucí film, kterým se snažím vyhýbat, bude ve druhé půlce takhle bavit. Velkou zásluhu na tom má určitě atmosféra, kterou tak rád zmiňuju a kterou nikdy není radno podceňovat. Závěr je perfektní a nechá vás o filmu ještě pár dní přemýšlet... 91 % ()

lardko

Nevím proč , ale ze začátku jsem si myslel že to bude o cestování v čase. Sice o cestování v čase ve filmu vůbec nešlo , ale i tak mě film příjemně potěšil. ()

PhillM.

Tak tohle jo! Brilantní sci-fi, bez výbuchů, zato se vším, co k žánru neodmyslitelně patří. Skvělý scénář, vynikající herci, zajímavé prostředí, tajemno, že by se dalo krájet, napětí, boj se svědomím, (marné) hledání odpovědí na věčné otázky, lidská slabost ve stínu chladných rovnic. Nádherná lahůdka, sci-fi roku. ()

Maryinka

Téměř dokonalé. Nedivím se Calebovi, že se do Avy zamiloval. Moc se mi líbil vizuál a efekty. Inteligentní scénář mě navíc donutil k zamyšlení, Ex Machina rozhodně patří ke sci-fi se silným filozofickým podtextem. Jen se mi zdá trochu divné, že s takovou technologií, jež se ve filmu objevuje, Nathan používal jako zabezpečení pouhou (a dnes již téměř zastaralou) kartu a ne otisky prstů, scan očí apod. Taky považuji za trochu nevěrohodné, že by Avu stvořil naprosto celou sám. I přes tyto výtky jsem však během sledování napětím a zvědavostí téměř nedýchala, a proto dávám 9/10. Už teď se těším na další projekci, kterou teď se znalostí celého příběhu jistě budu vnímat zase trochu jinak. Nakonec možná i zaokrouhlím své hodnocení výše, protože ta pátá hvězda tentokrát unikla vážně jen o fous. ()

Blueeyes

A já to pořád říkám, za každou takovouhle výhrou je nějakej háček :-). A tady ho máme, uměle intenligentní háček. Ale k filmu, Ex Machina rozhodně stojí za to vidět už kvůli domu, který obývá Nahthan. To je skvost a pro takovou nemovitost bych jářku prodala levou ledvinu. Ale bohužel je to taková odlehlá samota, nikde ani živáčka a tak si šíleně geniální - geniálně šílený vědec vyrábí robotické kamarádky. A zde máme zápletku jako na zlatém podnose. Dalším obrovským kladem Ex Machina je hlavní ženská/kybernetická hrdinka Ava. Její podoba a technické zpracování bere dech. A scény, kdy se skutečně dostává ke slovu patří k nejlepším částem snímku. Velké plus pro mě představuje i postava Caleba - Domhnall Gleeson mě potěší vždycky už od Potterovských dob. Co se týče scénáře, to kam věci směřují mě nepřekvapilo, asi jsem už těch vědecko-fantastických počinů viděla a četla fakt hodně, budu to muset omezit. A uspokojilo mě to v tom smyslu, abych si mohla zase jednou popovídat s obrazovkou:"No vždyť jsem to říkala!! Neříkala jsem to?!":-) Bohužel, není to taková emocionální jízda jako v Her, chápu dobře o čem se tam mluví, vidím to a slyším, ale jaksi se to na mě ne a ne přenést. Nicméně tři hvězdy by byly zatraceně málo a na pět je to zase málo muziky. Tak tedy čtyřka. ()

bolan

Netradiční, designové, místy trochu zbytečně natažené, ale celková pointa a slušnej závěr to všechno zachraňuje. ()

Echelon1

Film je dobrý, ale koniec sa mi nepáčil. Aspoň ale nesie dva posolstvá: 1. pamätajte, vec je len vec. 2. umelá inteligencia je kravina a sám som jej odporca (našťastie umelú inteligenciu určite nie je možné vyrobiť, pretože skutočná inteligencia = život, a ten okrem jedného nevie vytvoriť nikto a nič). ()

nonick1

Asi takhle: kdo chce psa bít, hůl si vždycky najde, stejně tak jako najde mouchy na tomto filmu a nejde jen o castingové šlápnutí vedle v případě geniálního ajťáka Nathana, který ze všeho nejvíce připomíná velitele zvláštního komanda izraelské armády. V průběhu filmu tušíte, že se na jeho konci cosi zadrhne - a jen díky závěru filmu si možná uvědomíte hlavní potíž lidského pachtění se za vytvořením umělé inteligence... Protože na rozdíl od ní člověk dostal do vínku kromě vědomí také svědomí. ()

Muel

| DNA Films | Dobré. Dosť dobré. Alex Garland natočil chytľavé, komorné sci-fi, ktoré robí nadpriemerným výborný scenár, presne herecké výkony a zábavná zápletka. Prvý akt je o niečo silnejší v spoznávaní danej umelej inteligencie a zároveň v skúmaní postavy Oscara Isaaca, ktorý sa počas filmu správa podozrivo. Druhý akt ale už tak silný nie je. Neodradilo ma to ale natoľko, aby som tento film nemal rád. | Hodnotenie: 7/10 | ()

TheSpearCZ

Ex Machina bezpochyby patří mezi nejznámější Sci-Fi posledních let, ale moje obavy z toho, že Alex Garland není žádným výjimečným režisérem se v průběhu naplnily a právě on nám tu vylíčil scénář, za který si pochvalu jednoduše nezaslouží. Co můžu pochválit je parádní vedlejší herecké obsazení, dvojka Oscar Isaac a dokonale hrající Alicia Vikander si to tu vyloženě přivlastnili a na jejich herecký um se koukalo skvěle. Domhnall Gleeson mi tady přišel jako těžkej nesympaťák, takže toho jsem v hlavní roli fakt nepotřeboval. No a co se týče tady těch věhlasně opěvovaných zvratů v poslední půlhodině, tak nemůžu říct nic jiného, než že jsem přesně takový konec očekával, je to strašně předvídatelné, chybí tomu více napětí, přišlo mi, že se mi ten film ani nezaryl pod kůži, jak by měl a opravdu se mi potvrdilo, že Alex Garand mezi režisérské velké kluky prostě nepatří. Lepší 2* ()

Vary přivítají Alicii Vikander a Ewana McGregora

Vary přivítají Alicii Vikander a Ewana McGregora

13.06.2023

57. ročník Mezinárodního filmového festivalu v Karlových Varech už nám klepe na dveře, vše vypukne na přelomu června a července, kdy lázeňské město opět zaplní davy nadšených filmových fanoušků i… (viac)

Indie Doctor Strange je hit

Indie Doctor Strange je hit

22.05.2022

V posledních několika týdnech do kin vstoupily hned dva filmy s tematikou multiverza, Doctor Strange v mnohovesmíru šílenství a Everything Everywhere All at Once. První z nich se podle předpokladů… (viac)

Režisér Ex Machiny si vybral další projekt

Režisér Ex Machiny si vybral další projekt

07.01.2021

Režisér Ex Machiny nebo Annihilation Alex Garland si zřejmě konečně vybral svůj další projekt. Původně se zdálo, že se filmař po svém posledním seriálovém projektu Devs uchytí v televizi, nakonec… (viac)

Tvůrci Trainspotting a fotbalová legenda

Tvůrci Trainspotting a fotbalová legenda

29.08.2018

Společnosti DNA Films a Passion Pictures, zodpovědné například za snímky Trainspotting, Pátrání po Sugar Manovi nebo Ex Machina, pracují na novém projektu o legendárním fotbalovém trenérovi Siru… (viac)