Reklama

Reklama

VOD (1)

Obsahy(1)

Do mesta, strateného kdesi na konci sveta, sa opäť vracia babie leto. A spolu s ním sa z výkonu trestu vracia Biely. Po desiatich rokoch väzenia prichádza domov do Košíc iba kvôli jednému. Pomstiť sa za svoju ukradnutú česť, rodinu aj mladosť. A začína sa divoká jazda ešte divokejším východom, miestnym podsvetím, rómskym getom a bočnými uličkami priamo v srdci hlavného mesta slovenskej periférie. Asi prvý film z druhého najväčšieho mesta na Slovensku prináša na plátna kín exotickú a výbušnú zmes drsného humoru, napätia a akčných scén, v ktorých sa mieša krv s destilátmi, smiech so slzami a platený sex so spaľujúcou láskou. Dráma zo súčasnosti aj o bizarnom mikrosvete kriminálnej komunity, ako aj o pomeroch na okraji spoločnosti spája prvky filmových žánrov ako gangsterka, pulp alebo film noir. Sugestívne herecké výkony, mrazivá atmosféra, a predovšetkým silný príbeh podľa medzinárodne oceňovanej knihy, to všetko robí z nového filmu Babie leto udalosť, akú Slovensko ešte nezažilo. (Zdroj: http://www.kinema.sk/) (oficiálny text distribútora)

(viac)

Zaujímavosti (16)

  • Postava nájomného vraha Ryšavého, ktorý je hlavnému hrdinovi neustále v pätách, má na sebe tričko s veľavravným hrôzostrašným motívom skupiny Iron Maiden a jej slávneho albumu "Killers" z roku 1981. V jednej z úvodných scén filmu Ryšavý vo vlakovom kupé číta knihu Agda Bavi Paina – Koniec sveta (2006), podľa ktorej bol film nakrútený. (Karioke)
  • Herec Alexander Bárta pochádza z rodiny, ktorá bola počas fašistickej diktatúry v časoch 2. svetovej vojny kruto poznačená holokaustom a prenasledovaním. Filmovú scénu, v ktorej hlavný hrdina surovo zavraždí postavu mafiána Krivého v podaní známeho slovenského neonacistu Rastislava Rogela, preto Bárta vnímal ako satisfakciu a jasnú demonštráciu svojho nekompromisného postoja k nacizmu. (Karioke)
  • Vo filme odzneli piesne známych slovenských hudobných skupín a interpretov, ako Zóna A, Puding pani Elvisovej, Kolowrat, Marián Čekovský či od legendárnej zakázanej skupiny Liter Geňa. Jej spevákom a lídrom je práve scenárista a autor knižnej predlohy filmu, Agda Bavi Pain. (Karioke)
  • V pôvodnej, neoficiálnej verzii filmu, ktorá koluje na internete, sa nachádza pieseň od svetoznámej skupiny Iron Maiden „The Final Frontier“. V oficiálnej verzii, ktorá bola uvedená v kinách, však bola namiesto nej použitá pieseň „Nikto nevie jak to dopadne“ od slovenskej punkovej legendy Zóna A. (Karioke)
  • Scenárista a spisovateľ Agda Bavi Pain získal za knihu „Koniec sveta“ (2006), podľa ktorej bol film nakrútený, Veľkú cenu za východoeurópsku literatúru Bank Austria Literaris 2008, spomedzi 800 kníh zo 16 krajín východnej a juhovýchodnej Európy. Za scenár filmu Babie leto získal v Česku Cenu Karla Zemana 2002 a bol jedným z finalistov 1. ročníka Ceny Tibora Vichtu 2003. Scenáristické ocenenie, Cenu Tibora Vichtu, dostal v roku 2010. (Karioke)
  • Trezorové batožinové skrinky sa na košickej železničnej stanici nenachádzajú, boli dovezené iba pre natáčanie. (De Large)
  • Aladár Slepčík, ktorý vo filme stvárnil postavu Ďuluša, sa nedožil premiéry. (Michal74)
  • Eugen Libezniuk a Alexander Bárta si už spolu zahrali v seriáli Panelák (od r. 2008). Druhý menovaný sa spoločne s Jaroslavom Mottlom objavil aj v seriáli Horúca krv (od r. 2012) a v tom istom roku sa predstavil v ďalšom filme režiséra Dezorza - Fabrika smrti: mladá krv (2013). (Johnny.ARN)
  • V knižní předloze je Biely (Alexander Bárta) civilním jménem nazýván Robi Kuchta, ve filmu však toto jméno nezaznělo. (Arnyfe)

Reklama

Reklama