The House on Cuckoo Lane

Veľká Británia / USA, 33 min

Réžia:

David Hinds

Flipnic

Tohle je fakt dobrej kousek v rámci experimentální krátkometrážní kinematografie. Viděl jsem již pár podobných, ale tento je jednoznačně nejlepší. Rozhodně je asi faktem, že divák, který bude snímek sledovat, bude buď naprosto znuděn a nechápavě kroutit hlavou. Nebo bude snímek milovat. Já rozhodně patřím do druhé skupiny. Nejméně 50% kvalit tohoto snímku dělá zvukový doprovod, který je naprosto unikátní a geniální (hlas vypravěče řeže divákovy nervy jako pila, různé výkřiky, nářky, skřeky, ruchy, šumy v pozadí ...). O zbytek se již postá naprosto bizardní obsah snímku, který je spíše černobílým špinavým sledováním hnusného místa, jakéhosi zbořeniště, několika záhadných postav .. no celé je to prostě ujeté a naprosto podivné. Co mě ale při sledování tohoto snímku nejvíce dostávalo, tak to byl jakýsi vnitřní stísněný pocit, že se dívám na něco, co jsem vidět vůbec neměl. Na něco, co se ke mě dostalo náhodou, co mi nikdy nebylo určeno a nikdy nebylo určeno veřejnostia z toho pak vyplýval reálný a skutečný osobní strach ... (!!) Jak se tohle snímku podařilo docílit nevím, a nechápu, ale je to fakt zážitek... Jen pro diváky libující si v naprostých obskurnostech a experimentální kinematografii. Běžný nezvyklý a nezkušený divák absolutně nebude chápat vo co gou a napálí tomu odpad ... ()

hirnlego

Memory Hole mínus ha-ha. A to jsem k setupu přistoupila maximálně zodpovědně: nezjišťování detailů, noc, tma, sluchátka. Byla jsem pokakaná ještě před zapnutím. Což vyprchalo během (doslova) pár minut. A nic nepomohli ani ochotní sousedi seshora se svým laskavým občasným dupnutím, které (ta)jemně rezonovalo ve sluchátkách. Z nelásky k bizarDnostem mě nikdo obvinit nemůže, no akosi. Nudný studentský pseudoexperiment (jsem ne/ráda, že po pročtení faktů můj dojem sedí). -30 min = 3*. ()

Karlos80

Kurva, tak tohle to byl mazec, nic podobného jsem doposud neviděl. Film zajímavého názvu, drsné, tajuplné a špinavé atmosféry, jinak ale definitivně jeden z nejvzácnějších, nejpodivnějších a nejvíce zneklidňujích (filmových zážitků) undergroundových filmů v dějinách světové kinematografie (jde o naprostou anomálii). Tento velice abstraktní a netradiční film je až do dnešních dnů jednou velikou záhadou, zároveň sen všech sběratelů podivností. Neví se přesně kdy to bylo vyrobeno, a v jaké zemi, kdo to natočil (možná že šlo o nějaký studentský experiment, nikdy nedokončený film?), na celém webu nenajdete zhola nic o tomto experimentálním krátkometrážním dílku. Podařilo se mi ale na Youtube najít malý fragment z tohoto dílka, zde tedy malá ochutnávka; http://www.youtube.com/watch?v=zDBMoMnCAh0&feature=youtu.be . Celé je to hodně, ale hodně znepokojující a to hlavně díky některým nezapomenutelným podivným obrazům. Tam je nějaká zvláštní rodina která nosí zvířecí masky (mnoho desítek let před Lynchovským http://www.csfd.cz/film/220985-inland-empire/, že by inspirace?). Strašidelná hudba spolu s divným hlasem vypravěče a celá vizualizace dovede zachovat (udržet) šílenství uvnitř vás (ve vás), ten popisek na YT skutečně sedí. ()

Tom_Lachtan

Film, na který jsem původně v plánu neměl nikdy kouknout a k jeho profilu jsem se dostal jen náhodou a jen náhodou jsem se dostal k němu na diskusi a tím k jedné zajímavé debatě o tom, jak by film neměl být nikde sdílen a to z xy důvodů... Někdo naštěstí (?) nesouhlasil a nahrál film na jedno místo, odkud se dostal i do mých ploutví. Ač chápu, že se sháněním takového filmu muselo být dosti práce, jsem rád, že se někdo uvolil a poskytl film i nám, tupým masám, které ho nedokáží ocenit (pche!). O filmu samotném: Půlku filmu jsem se bavil nad zajímavými záběry, půlku jsem se zas docela nudil, bohužel hlasový doprovod je velmi špatný jak zvoleným hlasem, který na mě působí dojmem mnohokrát slyšeného, tak i kvalitou, kde jsem se při vší snaze nedozvěděl, o čem že to vlastně hovoří. Jinak je ovšem hudba a všechny porůzné pazvuky věcí, která dokáže výsledek ozvláštnit. Bohužel opravdu zajímavých scén je tam pro mě málo, tvrdím, že když už psycho, nebo surrealismus, chcete-li (rozhodně nechci tvrdit, že bych ho někdy byl pochopil), tak totální a v podobě nekončícího náhulu, ne takhle. Navíc je ta "tajemnost" dost přeceňovaná a osobně bych viděl datum vzniku max. 30 let zpátky a klidně i z před pár let. ()

Madsbender

Prazvláštny flick, o ktorom kolujú ešte zvláštnejšie skazky... Ale tak to už asi v mystifikovaných vodách undergroundu chodí. Každopádne, pri niektorých pasážach som to nevydržal pozerať potme. A to aj napriek tomu, že sa tam vlastne nič nedeje, len sa miestami mihnú zábery na postávajúcich ľudí v podivných zvieracích maskách. Podobne ťažko obrazovo rozlíšiteľné ako Begotten. Miestami pohrávanie sa s farebnými plochami, prelínajúce sa zvukové stopy, efekty miznutia... Divné a znepokojivé. ()

pornogrind

Tenhle snímek jsem viděl před pár lety ( nechápu proč jsem ho tady neohodnotil ) a nyní jsem se k němu opět dostal. Tehdy byl obestřen tajemstvím o jeho vzniku. Dnes už se však ví, že šlo o chytrý tah tvůrců. I přesto mě tahle experimentální podivnost opět pohltila. Má v sobě totiž něco nepopsatelnýho co mě neskutečně přitahovalo. Vypravěč je jediným faktorem, kterej kazí výsledný dojem. ()

cunesk8

Výborná "amatérská" kamera podivného hnusného baráku, k tomu skvělý hudební doprovod = výborná atmosféra a skvělý filmový zážitek 90%. Ale jedna věc mi zde vadila, a to hlas vyprávěče, kterému nešlo moc rozumět. Kdyby to bylo bez něho, tak by to pro mne byla pecka. Ale i tak mně to krasně vtáhlo a dnes to je za 75%. ()

Seabeast

O tomhle bizáru se ví velmi málo a je zahalen rouškou tajemství. Ne, není náhoda, že tu v popisu řada informací chybí a možná tomu bude i nadále. O co přesně jde? Jedná se o sekvenci záběrů z rozpadlého (vyhořelého?) baráku ve kterém se prolínají převážně lidské postavy se zvířecími/bezobličejovými maskami. Pod tím vším slyšíme podivného vypravěče, který je prokreslován obskurní hudbou a různými ruchy, nářky, řvaním atp. Experiment, který buď bude nudit, otravovat, děsit nebo něčím působit zajímavě. Nutno říci, že to byl zážitek, který u běžných filmů jen tak nezažijete. Trochu jsem si při sledování vzpomněl na Begotten, ale zde je obraz o dost čitelnější. Forma je jako z amatérské rodinné kamery z počátku 90. let, a o to je atmosféra intenzivnější. To samé kombinování černobílé s barevnou projekcí nebo jejich vzájemné prolínání. Všimněte si, že záběry v interiérech mají povětšinou černobílý charakter, zatímco v exteriérech barevný. O interpretaci by se dalo sáhodlouze polemizovat, ale mě napadaly spojitosti převážně s "nezvladatelným lidským chtíčem" a "lidskou zvířecí povahou" A možná i "nevěrou". Rozbořený barák by symbolicky mohl představovat místo, kam se člověk bojí vstoupit. Nutno chápat jako konfrontaci se svojí odvrácenou vnitřní stránkou. Možná i na to poukazuje použití černobílé v interiérech. Takže tím pádem se prohlídka domu může pocitově jevit jako prožívaná noční můra. Každopádně, pro milovníky surrealismu a divností se jedná o povinnost a já s hodnocením, podobně jako u Begotten musím opět naplno, protože tohodle si moc cenním. ()

corpsy

Nemôžem tvrdiť, že tie prapodivné ´´mentálne´´ zábery nemali čo to do seba a boli značne znepokojujúce, ale nič hlboké som v nich nevidel a vlastne ani nehľadal, pretože pre mňa to bolo iba plytké a povrchné. Ak horor tak klasik, toto u mňa nefunguje. ()

ledzepfan

Na to jaké hype se tady kolem filmu strhlo, kolik se toho namluvilo o bizardnosti a jedinečnosti-je to nakonec docela obyčejný, čistý a povedený experiment. Na mě osobně to působilo překvapivě uklidňujícím dojmem a vnímal jsem to spíše jako takový zvláštní vnitřní imaginativní monolog. Nejsilnější-a z mého pohledu stěžejní-je mluvené slovo(jakási surrealistická poezie) na silném ambientním audiopodkresu doplněná o vizuální složku, která je takovým souborem nepříliš nápaditých(né špatných ale ani né kůlervoucích nebo nevídaných) obrazů prohnaných přes analogové efekty a namixované tak, aby sedly a doplnily audiostopu. Film jako takový není sice žádným závratným veledílem, ale daří se mu pomoci správně namixovaného tempa, asociací a audiovizuálu dosáhnout poměrně zajímavé atmosféry, která má potenciál zaujnout(zejména experimenty vyhledávající jedince). Další složkou je pak ona tajuplná legenda(nebo spíše neexistence legendy) okolo filmu, která u někoho asi může poškádlit představivost a zvýšit tak dojem z filmu.. Já jsem měl celou dobu naopak pocit, že si ze mě někdo dělá trošku legraci a že celé to "tajemno" může být klidně jen pár let starý výsledek bandičky experimentátorů se starou kamerou a dobře zvolené"internetové propagace"(v podobě absence propagace).. Někde jsem tu zachytil tipy, že film může být z poloviny 70.let atd.. Osobně myslím, že pokud to není šikovně udělané "like a retro" z let 200(?), tak je to z let 90. max 80.(už jen podle některých elekronických prvků v podkresu)..ale to je prostě jen taková vtipná hádanka, která by hodnocení filmu ovlivňovat asi neměla..................... Hodnocení se zatím zdržím-nevím jak.... ()

JohnMiller

Je to bizarné a hrôzostrašné... avšak ani nie obsahom, ktorý je samozrejme tiež desivý, ale zvukom a spracovaním. Práca s kakofonicky znejúcim hlukom do ktorého nie práve najkvalitnejšou technikou rozprávač hovorí príbeh. (nie je mu dobre rozumieť čo je možno dobré) ma hneď uvedomila že pôjde o film s iného sveta. Hrôzostrašné okamihy sa v tomto diele naskytujú keď je hovorcov hlas pustený rýchlo a zároveň pomaly či pretáčaní od zadu ! Spracovanie je na tomto filmu dosť amatérske (držanie kamery, strih, uhol niektorých záberov) a kvalita so starej ošúchanej VHS ešte horšia, ale v tom tkvie tá desivosť. Neviem ako ostatným ktorý to videli (čo bude asi iba hŕstka) ale vo mne to vzbudzovalo nehorázne negatívne pocity. Nemyslel som si že by ma mohol znepokojiť film ktorý ukazuje iba jeden starý zbúraný a čiastočne vyhorený dom a pár ľudí vo zvieracích maskách. Ale stalo sa. ()

honajz2

Už ani nevím, jak jsem na tohle narazil, ale po přečtení několika komentářů (ono mě zaujalo už jenom to, že tu není rok výroby) jsem si řekl, že tohle prostě musím za každou cenu sehnat a vidět. Sehnal jsem to hnedka - a dneska večer za tmy si to pustil. A upřímně, málem jsem se z toho fakt pos*al. Tohle je přesně to, co jsem od toho chtěl. Na YouTube je spousta videií s dost divným a nepochopitelným obsahem, který se těžko dešifruje, ale co je hlavní, působí sakra divně, když se na to člověk dívá. Znám jich dost, ale nebudu je tady vypisovat (jestli někdo chcete, pište do pošty), budu se věnovat přímo tomuhle. Ruční kamerou natočený, divně černobílé-barevný film zabírající záběry místností z jednoho zdevastovaného domu, kde v jedné části je shořelá střecha. Do toho se ozývají všelijaké zvláštní ruchy a zvuky, které ve spojení s obrazem tvoří přesně ten divný pocit, jaký to má mít. A to, že se tu zjevují lidi v maskách zvířat, kteří vždycky stojí někde vzadu v místnosti, kamsi čumí a když pohnou hlavou a třeba kouknou do kamery, člověk se lekne. Do toho tam něco žvaní vypravěč, kterému jsem se svojí znalostí angličtiny moc nerozuměl. Na konci se panu vypravěči rozpadne hlas či co a není rozumět už ničemu. Jestli to má nějaký příběh nebo myšlenku fakt nevím, kdyby k tomuhle někdo udělal český titulky, možná bych pochytil víc, ale i tak si úplně nemyslím, že by to bůhvíjak pomohlo, jelikož vypravěč se celkem opakuje. No, je to fakt šílený zážitek, rozhodně ne pro každého. Ale upřímně, mám dojem, že neznámí autoři chtěli vytvořit právě to, co vytvořili - záhadu, tajemství, které prostě zůstane jenom na teoriích přičemž žádné velké odhalení za tím nebude. Kdybych se na to koukl ještě jednou, možná bych nějakou pointu objevil, ale úplně si nemyslím, že tam je. Možná nám chtěl neznámý autor ukázat, že opuštěné domy obývají duchové a není dobré do nich chodit? Ostatně, z toho filmu jsem měl stejný pocit, jako z jednoho totálně zdevastovaného baráku ve Vraném nad Vltavou (už nestojí, ale nafocený ho mám), do kterého když člověk vešel, měl pocit, že tady nemá co dělat. S domem ve filmu je to to samé. A to je možná to tajemství domu na Cuckoo Lane, o kterém nikdo nic neví. Protože by neměl... Silné 4*, vypravěč mi lezl dost dlouho na nervy, možná až to ve mě dozní, dám 5*. Ale jsem rád, že jsem na tenhle klenot narazil. ()

Wade

Tenhle kousek mi připravil hodně perné chvilky (antivir měl párty kterou se mi naštěstí podařilo uklidit) Tajemný a hlavně zajímavý snímek s super zvukem. .A nakonec jak se ukázalo i skvělá a promyšlená reklama. ()

Amynka

No tak po přečtení komentářů a diskuze k tomuto filmu jsem se pomalu bála si to pustit...ale rozhodně toto nemůže nikoho znechutit ani vyděsit!!Ano pokud bych to pustila někomu ze svého okolí(kamarádům,rodině atd..),tak mě vyfakujou co to je za kravinu..dokonce i sestřenka ,co je blázen jako já do hororů. by mě s tím poslala do háje ,že to je kravina o ničem...Ale já jsem nadšená:-)miluju temný věci, miluju gothický obrázky a tento filmek byl pro mě geniální temné představení,při kterém mě mrazilo..ale chápu že to 90%lidí to bude brát jako trapný záběry starýho baráku s lidma ve zvířecích maskách,které jsou naprosto o ničem..ale toto bylo vytvořeno pro úzký okruh lídí,kteří to ocení a budou nadšení a mezi ně patřím já...a fakt by mě zajímalo v jakým roce to bylo natočený,jestli tvůrci vůbec ještě žijou...jo a ještě něco ,vždycky mě fascinovaly starý,rozbořený a opuštěný baráky, takže tohle bylo jak stvořený přímo pro mě:-) ()

Tasartir

Filmů jako tento mnoho není, měla by při hodnocení být ještě jedna možnost; nehodnotitelné. Jeden dá odpad, další pět a vyjde průměr s čímž nebude souhlasit nikdo. ()