Nadácia

USA, (2021–2023), 18 h 12 min (Minutáž: 45–69 min)

Predloha:

Isaac Asimov (kniha)

Jared Harris, Lee Pace, Slaney Power, Laura Birn, Leah Harvey, Terrence Mann, Mido Hamada, Geoffrey Cantor, Brian F. Mulvey, Cassian Bilton, Alfred Enoch (viac)

Seriál Nadácia zobrazuje skupinu vyhnancov na veľkolepej ceste za záchranou ľudstva a opätovným vybudovaním civilizácie počas pádu Galaktického impéria. (Apple TV+)

Recenzie používateľa jjjerry k tomuto seriálu (12)

Nadácia (2021)

Obrovské zklamání. Nevyužitý potenciál. Asimov se musí v hrobě obracet. Vynikal logikou. Tady ta původní logika uplně mizí. Zůstavají jen jména. Vše je nahrazeno hyperkorektností. Jak zničit námět, že ka každou cenu obsadíte do hlavní role místo muže, žemi černošku. Která to bohužel herecky nezvládá. První epizoda super, jak hudebně, tak vizuálně. Poslední epizoda strašná. Ubrečená hyperkorektní. Proboha proč tam musí být kecy typu "jsi výmečna""zvládneš to". Působí to trapně a uměle. Jediný plus jsou císaři, ta linka mě bavila (super zahrané a promyšlené). ()

Prvá kríza (2021) (S01E09)

Takhle to dopadá, když je režisér scénarista hlupák, navíc se sebevědomím:( Asimov byl chytrý, používal logiku. Tady se to vše vytrácí a nedává to smysl. A to ani nemluvím o té genderově rasové snaze o vyrovnanost. ()

V Seldonovom tieni (2023) (S02E01) odpad!

Jsem pro svobodu, at si každý točí co chce a třeba i vaří co chce. Ale když si v restauraci objednám Caesar salát, chci dostat co jsem si objednal. Nechápu proč tomu někdo říká Nadace, když to s Nadací nemá kromě názvu a jmen postav nic společného. Asimov byl geniální. Scénaristi jsou bohužel hlupáci co nepochopili orginál a snaží se to přepsat a ničí pointu. Kdyby to bylo "jiné sci-fy" bylo by průměrné. Ničím mě to nenadchlo. A ta gender, rasová vyváženost naruby mě fakt irituje. Salvor, je najednou černá holka, ale hrozně "to" irituje. Postavy dělají nelogické kroky, který se snaží trapně vysvětlovat. Je to absolutně nekonzistentní, nepropojené s předchozí seriií a se sebou samotnou. Totální propadák. ()

Záblesk temnoty (2023) (S02E02) odpad!

A cenu za nejhorší knižní adaptaci vyhrává "druhá serie Nadace". Někdo nečetl, nepochopil Asimova. Ten měl vše promyšlené, byl filozof a zároveň technik. Tohle je snůška blábolů, nekonzistentních. SPOILER: smysl psychohistorie je ve výpočtu a najedou tu máme "dědičnou předtuchu" a vidění minulosti a budoucnosti. To přece nemá hlavu ani patu. Postavu Mezka někdo absolutně nepochopil, uplně zničil pointu. ENDSPOILER. Ta rasová vyváženost je fakt otravná. Ta linka rádoby "Mexiko" je trapná, kulisová a zbytečná. ()

Kráľ a občan (2023) (S02E03) odpad!

Ani komunisti v 50.letech nedávali do filmu tolik ideologie. Četl jsem knihy a snažil jsem se odprostit, že koukám na něco jiného, ale bohužel to nejde. Kdybych neznal knihy nedává to smysl. Se znalostí knih to smysl také nedává a navíc mě irituje změna pohlaví hlavních postav. Tvůrce je asi nečetl, nebo nepochopil. Ale ty logické souvislosti geniálního Asimova vynechal a vložil propagandu. Proboha proč tam musí být keci jako "chci lepší zdravotní péči", to k té postavě, vesmíru absolutně nesedí. A pak to zabijou tím, že generál je gay a vydírají ho manželem. V té chvíli  jsem přestal sledovat. PS: nic proti gayům nemám, ale propaganda mně vadí ()

Kde sú hviezdy roztrúsené len veľmi riedko (2023) (S02E04)

Jedna hvězda za vizualizaci lodě říště. Scénář je katastrofa. SPOILER jdu na kopec a tam připravená bedna s vystřelovákem do vesmíru? brždění v atmosféře jako "superman" ENDSPOILERhrozně nesympatičtí herci a nelogický děj, protkaný gender, tlusťoška vyvážeností. Mám pocit, že aby vás tento seriál bavil, musíte mít nižší iq nebo nepřemýšlet ()

Vidiaci a videný (2023) (S02E05)

Linka Cleon a Demerzel je jediná na co se dá koukat.To gender, rasa vyvážený Salvor Hardin je herecky i scénaristicky hrozný. Proboha proč někdo mění mentaliku za zření. Nesahají Aimovi ani po kotníky a budou to měnit. Horší než komunisti, ani ti nepřepisovali knihy tak výrazně. ()

Prečo bohovia stvorili víno (2023) (S02E06)

Tohle je prznění knih. Podkopání promyšlené logiky. Hloupost scénaristů.Jak může najednou předpovídat Harry jednotlivce Mezka mentalika? když se celou dobu mluví a matematice a statistice. ()

Potrebná smrť (2023) (S02E07)

Scénář děravý. Linka Dermezel je jediná na co jde koukat. Ale nová namyšlená císařovna to dosta kazí. Hober Mallow je takový chudáček se štěstím, které je do očí bijící. Bel Rios místo schopného generála ubrečená princezna. ()

Posledná imperátorka (2023) (S02E08)

Linka Dermezel a císaře pokrčuje dobře. To ostatní nekoukatelné sem přeskákal, to se nedalo. Tak je hodnocení těžké. ()

Dávno, nie ďaleko (2023) (S02E09)

Scénáristi neumí asi číst a knihu nepochopili. Linka mentaliků totálně mimo.Dermezel skvělá. Zajímavé rozuzlení její postavy a klonů. ()

Vznik mýtov (2023) (S02E10) odpad!

Tak tady je typická ukázka hloupých scénaristů, co si myslí, že diváci jsou ještě hloupější. Tak rošádu musí ukázat dvakrát aby mohla být v posledním díle a měli pocit, že to všichni pochopili. Ale pak je to snůška nelogiky a kravin. Od chybějícího osoboního štítu. Po nahodou "udržbovou" lod která může odletět a nic jiného ne. Trezor co je vlastně lod, no to už bylo fakt moc. Jediný dobrý, že ta otravná Salvor snad konečně navždy... ()

WandaVision je nejstahovanějším seriálem roku

WandaVision je nejstahovanějším seriálem roku

29.12.2021

Hororový Hellraiser oznamuje obsazení

Hororový Hellraiser oznamuje obsazení

08.10.2021

Remake kultovního hororu Hellraiser byl před pár dny dotočen, tvůrci tak nyní mohou oznámit plné obsazení. Režisér David Bruckner (Temný dům) spolu s autorem originálu Clivem Barkerem údajně… (viac)

Apple má s Nadací velké plány

Apple má s Nadací velké plány

23.09.2021

Od té doby, co kabelovka HBO zaznamenala obří a zejména dlouhodobý úspěch se seriálem Hra o trůny, se ostatní snaží o něco podobného. Netflix to zkouší přes Zaklínače, Amazon bude mít Pána prstenů, a… (viac)